Transmisja Mszy św.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 3
5 IV 2025. Nabożeństwo pokutne
Trzeci dzień rekolekcji to dzień spowiedzi.
- Sakrament pojednania i pokuty nie jest sprawą prywatną - mówił ks. Rekolekcjonista. - Chociaż wyznajemy grzechy indywidualnie to celebracja tego sakramentu dokonuje się we wspólnocie. Kapłan przypominał, że grzech jednego z nas wpływa na całą wspólnotę, podobnie i nawrócenie.
Odnosząc się do przypowieści o Marnotrawnym synu, zwrócił uwagę na postawę Ojca, mówił, że w to On jest w centrum tej przypowieści.
Tłumaczył, że mamy być w tak bliskiej relacji z Bogiem, by jak On stawać się dla bliskich: Ojcem miłosiernym, Ojcem kochającym, Ojcem przygarniającym, Ojcem tłumaczącym, Ojcem cierpliwym, Ojcem, który jest gotów całe życie spędzić na czekaniu.
– Dlatego odwagi, żebyśmy dzisiaj przystępując do sakrementu pojednania i pokuty mogli rzeczywiście doświadczyć tego, że Bóg nas przyjmuje pomimo naszych grzechów i słabości - mówił.
Droga Krzyżowa
4 IV 2025. Modlitwa Jezusa
Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
Daleko odszedłeś od ratowania mnie, od słów jęku mego.
Boże mój, wołam we dnie, a nie odpowiadasz, i w nocy a nie mam spokoju.
Ps 22, przekł. Czesław Miłosz
Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzone przez ks. Rekolekcjonistę, oparte zostały o Psalm 22 w przekładzie Czesława Miłosza.
Psalm 22 jest ostatnią modlitwą Jezusa przed śmiercią na krzyżu. To jeden z najważniejszych i najbardziej poruszających psalmów. Rozpoczyna się od zawołania: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Tych samych słów użył Jezus, gdy wisiał na krzyżu. Psalm zaliczany jest do gatunku „lamentacji indywidualnej”, modląc się nim, uczestniczymy w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Psalm jest szczególną modlitwą cierpiącego sprawiedliwego. Nie ma w niej miejsca na oskarżanie wrogów i rozpacz. W przeciwieństwie do innych lamentacji nie zawiera wyznania winy ani prośby o przebaczenie win. Cierpiący nie czuje się w żadnym stopniu grzesznikiem – jest sprawiedliwy.
Psalm 22 został napisany przez Dawida 1000 lat przed Chrystusem i proroczo zapowiada to, co Jezus miał wycierpieć.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 2
4 IV 2025. Nadzieja
Drugiego dnia rekolekcji ks. Jerzy mówił o cnocie nadziei, i o tym, że może ona stać się źródłem wielkich dzieł, jeśli będziemy potrafili ją przedstawić Panu Bogu i odnieść do swojego życia.
Cnota nadziei została nam dana razem z wiarą i miłością, wyjaśniał kapłan. Tłumaczył, że nadziei odpowiada post jako postawa wielkopostna czyli rezygnacja z jakiegoś dobra ze względu na Pana Boga. Przypominał o sytuacjach głodu w dawynych czasach, dzisiaj zaś, wyjaśniał: Nie chodzi o głód chleba, ale o głód Boga, przez post mam stać się głodnym przed Bogiem. Wtedy rodzi się we mnie pytanie o to, co mnie nasyci i czego ja od Boga oczekuję?
Zwracał uwagę, że w podzielonym świecie toczy się walka duchowa i pytał: Czy modlimy się o pokój? Czy modlimy się za Ojczyznę? Czy pościmy w tych intencjach? Przypominał słowa Jezusa, że pewien rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem. - Najważniejsze w tym jest "i" - i modlitwą i postem - objaśniał.
Pytał także: Jak my dzisiaj przyjmujemy Eucharystię? Czy w tym kawałku chleba skupia się nasza nadzieja? To jest chleb, który daje nam Bóg, Ciało Swojego Syna i wypełnienie naszych obietnic, naszych nadziei.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 1
3 IV 2025. Postawy Wielkiego Postu
Rekolekcje Wielkopostne głosi w tym roku ks. Jerzy Krawczyk, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Na początku Kapłan zapowiedział, że rozważania rekolekcyjne związane będą z dwoma ważnymi tematami: pierwszy to trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość, drugi to odpowiadające im trzy postawy Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna.
- Moi drodzy zapaszam Was dzisiaj, abyście po prowrocie do swoich domów, albo tutaj pozostając jeszcze w kościele, mogli wspólnie z Bogiem rozmawiać, pytając: Panie, czego Ty ode mnie oczekujesz? Do czego mnie dzisiaj zapraszasz? Modlitwa to nie tylko mówienie do Boga - wyjaśniał ks. Rekolekcjonista - ale także, a może przede wszystkim, Jego słuchanie i przyjmowanie z wiarą Jego woli.
Tak Bóg umiłował świat…
3 IV 2025. Rekolekcje Wielkopostne
W czwartek w parafii św. Barbary rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku głosi je ks. Jerzy Krawczyk. Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
Eucharystia z nauką dla dzieci sprawowana była przez ks. Pawła Gawrońskiego przy licznym udziale ministrantów. Dzieci włączyły się liturgię czytając czytanie, modlitwę wiernych i uwielbienie, śpiewając psalm responsoryjny, a schola pieśni.
Ksiądz Rekolekcjonista zatrzymał się z dziećmi na tekście Ewangelii św. Jana o Nikodemie, który pod osłoną nocy przyszedł, by porozmawiać z Jezusem. W trakcie tej rozmowy usłyszał bardzo ważne słowa: Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
Następna nauka rekolekcyjna w piątek o godz. 1500, a w sobotę o godz. 1130 nabożeństwo pojednania i spowiedź. Dzieci mogą korzystać z sakramentu pojednania także przed liturgią.
Z dziećmi świata na Drodze Krzyżowej
2 IV 2025. Droga Krzyżowa dla dzieci
Już po raz czwarty w tym Wielkim Poście dzieci zgromadziły się w świątyni, by towarzyszyć Jezusowi na drodze Jego męki. Przewodniczył nabożeństwu ksiądz proboszcz Andrzej Lupa, który wraz z zebranymi przemierzał drogę od stacji do stacji.
Środowe rozważania poprowadziły dzieci z parafialnej świetlicy. Teksty, które były czytane przedstawiały historie dzieci z różnych części świata, które cierpią biedę, są głodne i często chore, ciężko pracują, są sprzedawane i poniżane. To właśnie w nich także możemy odkrywać cierpiącego Chrystusa.
Na zakończenie nabożeństwa wszyscy, którzy byli w stanie łaski uświęcającej przyjęli Komunię św. Po niej Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa. Dzieci otrzymały także kolejny element obrazka, który składają jako owoc ich uczestnictwa w nabożeństwach.
Nie ma, że się nie da!
Już za niecałe trzy tygodnie widzimy się Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.





Wiadomości parafialne
W piątek Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyjście po Mszy św. o godz. 18.00 z parafii św. Józefa. Informacje o trasach i rozważania Drogi Krzyżowej znajdziemy na stronie - Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Dzieci, które przyniosą w palmy na Mszę św. o godz. 11.30 będą mogły wziąć udział w konkursie na największą, najbardziej kolorową i najbardziej żywa palmę. Oczywiście palmy zrobione własnoręcznie.
Również dziś po Mszy wieczornej zapraszamy na Misterium Wielkopostne przygotowane przez Świetlicę – po Misterium dzieci również będą zbierać ofiary na wyjazd. Dziękujemy za wsparcie.
Prosimy górników posiadających mundury górnicze, aby zgłaszać w zakrystii swoją gotowość do poświęcenia swojego czasu w noc Wielkiego Piątku. Zapisy górników w zakrystii.
Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: piątek – droga krzyżowa dla dorosłych o godz. 1700, dla młodzieżyo godz. 19.00, środa – droga krzyżowa dla dzieci o godz. 17.00, niedziela – nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 17.30.