Transmisja Mszy św.
Na parafialnej scenie
6 IV 2025. Misterium Paschalne
W niedzielę wieczorem, po ostatniej Mszy św. rekolekcyjnej, na naszej parafialnej scenie zostało wystawione wielkopostne przedstawienie. Zostało ono przygotowane i przedstawione przez dzieci i młodzież z naszej parafialnej świetlicy. Pod wodzą s. Katarzyny Murawskiej. Gościnnie w misterium wzięły udział Gabrysia i Marysia, która ma zaledwie 4 lata.
Aktorzy bardzo dobrze odegrali swoje role, choć przedstawienie wymagało od nich dużego skupienia, refleksyjności i wczucia się w przekazywane treści. Dotyczyły one bowiem bolesnych tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Widzowie, którymi w większości byli najbliżsi dzieci, byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zaprezentowały ich pociechy. Świadczy to o tym, że drzemią w nich ogromne talenty, które warto szlifować.
Obecni nagrodzili aktorów oklaskami, a pan Leszek, kierownik świetlicy podziękował dzieciom, s. Kasi i Patrykowi, który zajmował się nagłośnieniem i światłami.
Był to dobrze i pięknie przeżyty wielkopostny wieczór.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 4
6 IV 2025. Miłość
W niedzielę ks. Rekolekcjonista mówił o cnocie miłości, która jest największą spośród innych, bo tylko ona przejdzie z nami na drugą stronę życia.
- Wiara stanie się wiedzą, kiedy będziemy oglądać Boga twarzą w twarz - mówił. - Nadzieja stanie się rzeczywistością, a miłość dalej będzie się realizowała na uczcie niebiańskiej. Przypomina nam o tym, św. Paweł w hymnie o miłości.
W podsumowaniu rekolekcji ks. Jerzy przywołał fragment starożytnego kazania św. Piotra Chryzologa: Istnieją trzy rzeczy bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post, te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie. Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału… Kto się więc modli niech pości, a kto pości niech spełnia uczynki miłosierdzia... W ten sposób otwiera na siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego.
Kapłan zachęcał także, by przyjąć dar rekolekcji, jaki daje nam Kościół tj. dar odpustu zupełnego. Przypomniał też warunki uzyskania tego odpustu: uczestniczyć przynajmniej przez trzy dni w rekolekcjach i z uwagą słuchać nauk, wyspowiadać się i nie mieć przywiązania do żadnego, nawet najmniejszego grzechu, przyjąć Komunię św. i pomodlić się w intencjach Papieża.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 3
5 IV 2025. Nabożeństwo pokutne
Trzeci dzień rekolekcji to dzień spowiedzi.
- Sakrament pojednania i pokuty nie jest sprawą prywatną - mówił ks. Rekolekcjonista. - Chociaż wyznajemy grzechy indywidualnie to celebracja tego sakramentu dokonuje się we wspólnocie. Kapłan przypominał, że grzech jednego z nas wpływa na całą wspólnotę, podobnie i nawrócenie.
Odnosząc się do przypowieści o Marnotrawnym synu, zwrócił uwagę na postawę Ojca, mówił, że w to On jest w centrum tej przypowieści.
Tłumaczył, że mamy być w tak bliskiej relacji z Bogiem, by jak On stawać się dla bliskich: Ojcem miłosiernym, Ojcem kochającym, Ojcem przygarniającym, Ojcem tłumaczącym, Ojcem cierpliwym, Ojcem, który jest gotów całe życie spędzić na czekaniu.
– Dlatego odwagi, żebyśmy dzisiaj przystępując do sakrementu pojednania i pokuty mogli rzeczywiście doświadczyć tego, że Bóg nas przyjmuje pomimo naszych grzechów i słabości - mówił.
Droga Krzyżowa
4 IV 2025. Modlitwa Jezusa
Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
Daleko odszedłeś od ratowania mnie, od słów jęku mego.
Boże mój, wołam we dnie, a nie odpowiadasz, i w nocy a nie mam spokoju.
Ps 22, przekł. Czesław Miłosz
Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzone przez ks. Rekolekcjonistę, oparte zostały o Psalm 22 w przekładzie Czesława Miłosza.
Psalm 22 jest ostatnią modlitwą Jezusa przed śmiercią na krzyżu. To jeden z najważniejszych i najbardziej poruszających psalmów. Rozpoczyna się od zawołania: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Tych samych słów użył Jezus, gdy wisiał na krzyżu. Psalm zaliczany jest do gatunku „lamentacji indywidualnej”, modląc się nim, uczestniczymy w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Psalm jest szczególną modlitwą cierpiącego sprawiedliwego. Nie ma w niej miejsca na oskarżanie wrogów i rozpacz. W przeciwieństwie do innych lamentacji nie zawiera wyznania winy ani prośby o przebaczenie win. Cierpiący nie czuje się w żadnym stopniu grzesznikiem – jest sprawiedliwy.
Psalm 22 został napisany przez Dawida 1000 lat przed Chrystusem i proroczo zapowiada to, co Jezus miał wycierpieć.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 2
4 IV 2025. Nadzieja
Drugiego dnia rekolekcji ks. Jerzy mówił o cnocie nadziei, i o tym, że może ona stać się źródłem wielkich dzieł, jeśli będziemy potrafili ją przedstawić Panu Bogu i odnieść do swojego życia.
Cnota nadziei została nam dana razem z wiarą i miłością, wyjaśniał kapłan. Tłumaczył, że nadziei odpowiada post jako postawa wielkopostna czyli rezygnacja z jakiegoś dobra ze względu na Pana Boga. Przypominał o sytuacjach głodu w dawynych czasach, dzisiaj zaś, wyjaśniał: Nie chodzi o głód chleba, ale o głód Boga, przez post mam stać się głodnym przed Bogiem. Wtedy rodzi się we mnie pytanie o to, co mnie nasyci i czego ja od Boga oczekuję?
Zwracał uwagę, że w podzielonym świecie toczy się walka duchowa i pytał: Czy modlimy się o pokój? Czy modlimy się za Ojczyznę? Czy pościmy w tych intencjach? Przypominał słowa Jezusa, że pewien rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem. - Najważniejsze w tym jest "i" - i modlitwą i postem - objaśniał.
Pytał także: Jak my dzisiaj przyjmujemy Eucharystię? Czy w tym kawałku chleba skupia się nasza nadzieja? To jest chleb, który daje nam Bóg, Ciało Swojego Syna i wypełnienie naszych obietnic, naszych nadziei.
Rekolekcje Wielkopostne. Dzień 1
3 IV 2025. Postawy Wielkiego Postu
Rekolekcje Wielkopostne głosi w tym roku ks. Jerzy Krawczyk, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Na początku Kapłan zapowiedział, że rozważania rekolekcyjne związane będą z dwoma ważnymi tematami: pierwszy to trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość, drugi to odpowiadające im trzy postawy Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna.
- Moi drodzy zapaszam Was dzisiaj, abyście po prowrocie do swoich domów, albo tutaj pozostając jeszcze w kościele, mogli wspólnie z Bogiem rozmawiać, pytając: Panie, czego Ty ode mnie oczekujesz? Do czego mnie dzisiaj zapraszasz? Modlitwa to nie tylko mówienie do Boga - wyjaśniał ks. Rekolekcjonista - ale także, a może przede wszystkim, Jego słuchanie i przyjmowanie z wiarą Jego woli.
Tak Bóg umiłował świat…
3 IV 2025. Rekolekcje Wielkopostne
W czwartek w parafii św. Barbary rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku głosi je ks. Jerzy Krawczyk. Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
Eucharystia z nauką dla dzieci sprawowana była przez ks. Pawła Gawrońskiego przy licznym udziale ministrantów. Dzieci włączyły się liturgię czytając czytanie, modlitwę wiernych i uwielbienie, śpiewając psalm responsoryjny, a schola pieśni.
Ksiądz Rekolekcjonista zatrzymał się z dziećmi na tekście Ewangelii św. Jana o Nikodemie, który pod osłoną nocy przyszedł, by porozmawiać z Jezusem. W trakcie tej rozmowy usłyszał bardzo ważne słowa: Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
Następna nauka rekolekcyjna w piątek o godz. 1500, a w sobotę o godz. 1130 nabożeństwo pojednania i spowiedź. Dzieci mogą korzystać z sakramentu pojednania także przed liturgią.
Z dziećmi świata na Drodze Krzyżowej
2 IV 2025. Droga Krzyżowa dla dzieci
Już po raz czwarty w tym Wielkim Poście dzieci zgromadziły się w świątyni, by towarzyszyć Jezusowi na drodze Jego męki. Przewodniczył nabożeństwu ksiądz proboszcz Andrzej Lupa, który wraz z zebranymi przemierzał drogę od stacji do stacji.
Środowe rozważania poprowadziły dzieci z parafialnej świetlicy. Teksty, które były czytane przedstawiały historie dzieci z różnych części świata, które cierpią biedę, są głodne i często chore, ciężko pracują, są sprzedawane i poniżane. To właśnie w nich także możemy odkrywać cierpiącego Chrystusa.
Na zakończenie nabożeństwa wszyscy, którzy byli w stanie łaski uświęcającej przyjęli Komunię św. Po niej Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa. Dzieci otrzymały także kolejny element obrazka, który składają jako owoc ich uczestnictwa w nabożeństwach.
Nie ma, że się nie da!
Już za niecałe trzy tygodnie widzimy się Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.





Wiadomości parafialne
W piątek Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyjście po Mszy św. o godz. 18.00 z parafii św. Józefa. Informacje o trasach i rozważania Drogi Krzyżowej znajdziemy na stronie - Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Dzieci, które przyniosą w palmy na Mszę św. o godz. 11.30 będą mogły wziąć udział w konkursie na największą, najbardziej kolorową i najbardziej żywa palmę. Oczywiście palmy zrobione własnoręcznie.
Również dziś po Mszy wieczornej zapraszamy na Misterium Wielkopostne przygotowane przez Świetlicę – po Misterium dzieci również będą zbierać ofiary na wyjazd. Dziękujemy za wsparcie.
Prosimy górników posiadających mundury górnicze, aby zgłaszać w zakrystii swoją gotowość do poświęcenia swojego czasu w noc Wielkiego Piątku. Zapisy górników w zakrystii.
Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: piątek – droga krzyżowa dla dorosłych o godz. 1700, dla młodzieżyo godz. 19.00, środa – droga krzyżowa dla dzieci o godz. 17.00, niedziela – nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 17.30.