Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
9438591

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

13 I 2019. Opłatek rady Duszpasterskiej

W niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 członkowie Rady Duszpasterskiej wraz z księdzem proboszczem  Andrzejem Lupą zebrali się w dolnej auli na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Jest to zawsze dobra okazja, by podziękować sobie nawzajem i złożyć życzenia na ten nowy rok, który się niedawno rozpoczął.

Spotkanie rozpoczęło się od scenki pt. Świece, którą przygotowały dzieci z grupy Dzieci Maryi pod kierunkiem s. Doroty Ostolskiej. Jej tematyka bardzo dobrze pasowała do posługi radnych. Była ona jednocześnie życzeniami skierowanymi do obecnych, by tak jak świeca się spalać, bo tylko wtedy, gdy świeca się spala daje światło i ciepło. I to sprawia, że czuje się potrzebna.

Po występie dzieci ks. Andrzej  przeczytał Ewangelię o narodzeniu Jezusa, złożył życzenia i zachęcił do połamania się opłatkiem i osobistych życzeń składanych obecnym na spotkaniu. Po tej uroczystej części  można było zająć się spróbowaniem pyszności przyniesionych przez obecnych. Nie zabrakło ciast, owoców, cukierków, kawy i herbaty.

Oczywiście nie mogło zabraknąć kolęd. Ksiądz Proboszcz przygotował konkurs, który polegał na tym, że na podstawie otrzymanych obrazów ułożonych w odpowiedniej kolejności trzeba było odgadnąć , jaka to kolęda. Praca odbywała się w grupach. Każda z nich miała inną kolędę. Po ułożeniu obrazów trzeba było ją  zaśpiewać. Wszyscy zgodnie włączali się w śpiew. Odgadywanie nie okazało się łatwe, ale każda grupa z sukcesem zakończyła zadanie. Było przy tym wiele radości.

Na zakończenie Ksiądz Andrzej podał kilka ogłoszeń i udzielił kapłańskiego błogosławieństwa.

Galeria 

Grupa kolędników

12 I 2019. Kolędnicy misyjni dla dzieci z Rwandy i Burundi

W uroczystość Trzech Króli kolędnicy misyjni z parafii św. Barbary zostali pobłogosławieni przez kapłana i wiernych na ich misyjną posługę w  parafii, a w sobotę wyruszyli, by odwiedzić mieszkające tu rodziny.

Przed wyjściem zebrali się wraz opiekunami w auli parafialnej, gdzie otrzymali potrzebne gadżety: gwiazdę, szarfę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i pamiątki, które zostawiali w każdym domu, którego drzwi zostały otwarte.

Na trasę wyruszyło 30 grup: 28 w Łęcznej i 2 w Sufczynie, ok. 180 dzieci wraz z dorosłymi opiekunami i młodzieżą, która pomagała najmłodszym. Był to bardzo kolorowy korowód. Dzieci przebrane w stroje stosowne do ich ról, które miały w przygotowanej misyjnej scence pokazującej sytuację dzieci w Rwandzie i Burundi.

Osoby, które przyjmowały kolędników zachwycały się ich przygotowaniem, śmiałością i poświęceniem, by głosić Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa, a tym samym pomagać ich rówieśnikom z uboższych krajów. Mieszkańcy hojnym sercem odpowiedzieli na akcję, wrzucając do skarbonek dzieci ile kto mógł i obdarowując je słodyczami.

Po powrocie z kolędowania dzieci wraz z opiekunami liczyli zebrane pieniądze i dzielili słodycze, które otrzymały jako nagrodę za poniesiony trud. Ale jak same mówiły, największą nagrodą jest to, że mogą choć trochę pomóc dzieciom w Rwandzie i Burundi. I jak same powiedziały, gotowe są podjąć wyzwanie w kolejnym roku, by ulżyć tym, którzy żyją w biedzie.

Galeria

6 I 2019. Orszak Trzech Króli

Również w tym roku w Łęcznej wyruszył Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus, wraz z nimi mimo mrozu, wiatru i śniegu wędrowało wielu mieszkańców miasta, w tym roku dołączyła do nich także Orkiestra Górnicza LW "Bogdanka" S.A.

Orszak rozpoczął się sceną Zwiastowania Maryi, natomiast w drodze na skarpie obok deptaka jego uczestnicy obejrzeli scenę spotkania Trzech Króli z Herodem, a następnie scenę walki dobra ze złem. Tutaj też jak co roku dzieci mogły zalosować pierniczek, w którym krył się królewski migdał. Dziecko, które je odnalazło zostało ogłoszone Migdałowym Królem. W kościele św. Barbary Kacper, Melchior i Baltazar złożyli pokłon Bożemu Dziecięciu i przekazali Świętej Rodzinie przywiezione ze sobą dary. Następnie grupa małych kolędników z parafii św. Barbary wystąpiła z misyjną scenką.

Ks. dziekan Stefan Misa podziękował wszystkim uczestnikom za liczny udział w orszaku, a także jego organizatorom i władzom miasta za przychylność i obecność w tym wielkim ulicznym kolędowaniu.

Orszak przeszedł ulicami 752 miejscowości w Polsce już po raz jedenasty, a w Łęcznej po raz siódmy.

Galeria

6 I 2019. Kolędnicy Misyjni

W uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy św. o g. 10.00 odbyło się rozesłanie Kolędników Misyjnych. Mszę św. wzbogaciła wspaniała jej oprawa przez uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha.

Mali kolędnicy wyruszyli po Mszy św. na plac przed Urzędem Miasta, by wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. Grupy kolędnicze w parafii współpracują z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci i w tym roku będą gromadzic fundusze dla rówieśników z Ruandy i Burundi.

W tym roku dzieci, młodzież i dorośli kolędować będą w parafii w sobotę 12 stycznia. Rekordowa jest też liczba grup, bo aż 32 a w nich ponad 190 osób.

Zapukają do każdego mieszkania ze scenką misyjną, przyjmijmy życzliwie tych, którzy przyniosą pod nasz dach Dobrą Nowinę o Narodzeniu Pańskim. Wesprzyjmy także szlachetne dzieło pomocy ubogim dzieciom.

Galeria

31 XII 2018. Zakończenie roku 2018

W poniedziałek, w ostatni dzień roku, parafianie św. Barbary podczas Eucharystii o godz. 18.00 wraz z duszpasterzami dziękowali za kończący się rok.

Mszę św. celebrowało pięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. prob. Andrzeja Lupy. Homilię wygłosił ks. Karol Madejek. Mówił o tym, że ostatni dzień roku to czas podsumowań tego, co udało się zrobić, w czym wzrosnąć, a co się nie udało? Warto się zatrzymać, by z tego, co było wyciągać wnioski na przyszłość.

Po Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, miało ono charakter przebłagalno – dziękczynny. Na koniec odśpiewano uroczyste Te Deum.

Galeria

Jubilaci z rodzinami

30 XII 2018. Niedziela Świętej Rodziny

Msza św. o godz. 11.30 sprawowana była w intencji rodzin i małżeństw, które obchodziły w tym roku swoje jubileusze.

32 rodziny obchodzące jubileusze pięcio, 10-cio, 15-to, 30-to, 35-cio, 40-to i 55-lecia ślubu otrzymały specjalne kapłańskie błogosławieństwo oraz pamiątkowe dyplomy. - Prosimy dla nich o wszelkie łaski i boże błogosławieństwo – mówił ks. Proboszcz przewodniczący uroczystej Mszy św. – Prośmy także o łaski dla ich rodzin, dzieci a także i wnuków.

- Dzisiejszej niedzieli kierujemy nasze oczy na Świętą Rodzinę z Nazaretu. Jest ona wzorem dla każdej rodziny chrześcijańskiej, pobudza nas do prawdziwej pobożności i miłości do wszystkich, z którymi żyjemy. Uczy nas także żyć z Chrystusem pośród codzienności – mówił ks. Proboszcz - Dla naszej parafii to święto jest okazją do przeżywania kolejnego wydarzenia parafialnego - wyjaśniał. - Przesłaniem wydarzenia jest odkrywanie sakramentów kapłaństwa i małżeństwa, które uczą dzielenia się dobrem. Prawdziwym bogactwem jakim możemy obdarzyć drugiego człowieka jest błogosławieństwo. Błogosławić to znaczy wzmacniać bliźniego, to wzywać dla niego opieki Boga. W tym wydarzeniu zachęcamy wszystkich, aby w swoich rodzinach obdarzyli się błogosławieństwem przez gest uczynienia znaku krzyża na czole.

Galeria

 

A słowo stało się Ciałem

i zamieszkało pośród nas.

J 1,14

 

Boże Narodzenie to tajemnica wiary,

która oświeca serca,

otwiera na prawdziwą Miłość

i odnawia nasze życie.

Sam Bóg przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć.

Pragnie, byśmy Go rozpoznali i przyjęli,

tak jak uczynili to pasterze w Betlejem.

Zaprasza byśmy od Niego uczyli się służyć.

Życzymy pełnych pokoju i radości Świąt Narodzenia Pańskiego.

Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy Tobie i Twojej rodzinie.

 

Proboszcz z zespołem duszpasterskim

Włożenie Dzieciątka do żłóbka

24 XII 2018. Pasterka

O godz. 24.00 licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli we Mszy św. zwanej Pasterką na pamiątkę pokłonu pasterzy Bożemu Dziecięciu.

Sprawowało ją pięciu  kapłanów posługujących w parafii św. Barbary. Głównym celebransem był Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa. Przy ołtarzu posługiwał również diakon Szymon Majewski, on też wygłosił homilię. Mówił o tym, że uroczystość Bożego Narodzenia jest tajemnicą spotkania człowieka z Bogiem – Słowem Wcielonym, także z Bogiem obecnym w drugim człowieku.

Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją przy wygaszonych światłach, podczas której przy śpiewie kolędy: Wśród nocnej ciszy, wniesione zostało Dzieciątko Jezus i złożone w żłóbku. Potem, przy śpiewie hymnu Chwała na wysokości Bogu, rozbłysły wszystkie światła w świątyni na cześć Chrystusa Światłości Świata. Kolejnym znakiem liturgicznym jest ponowne wygaszenie świateł po przeistoczeniu i odśpiewanie kolędy: Cicha noc, gdyż jest to moment narodzenia się Chrystusa na ołtarzu i Jego obecności pośród swego ludu pod Postaciami Eucharystycznymi.

 Tradycyjnie również na zakończenie Pasterki miał miejsce koncert kolęd, podczas którego wszyscy wszystkim śpiewają kolędy. Jest to forma składania sobie życzeń. Po koncercie wierni zwrócili się ku najbliżej stojącym, by wyrazić jedność i dzielić radość z faktu Bożego Narodzenia życząc innym, tego, co dyktowało serce.

Galeria

Za tydzień w niedzielę Uroczystość Objawienia Pańskiego tzw. Trzech Króli.  Ofiary z tace przeznaczone są na misje. Także tego dnia organizowany jest Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się o godz. 1145 na placu Tadeusza Kościuszki a zakończy w naszym kościele Mszą o godz. 1300. Więcej informacji na plakatach. Na Mszy św. o godz. 1000 rozesłanie kolędników misyjnych.  Kolędnicy odwiedzą nasze domy w sobotę 12 stycznia. Ofiary zebrane z racji odwiedzin kolędników misyjnych są w tym roku przeznaczone na  pomoc dzieciom w Rwandzie i Burundi.

W czasie wizyty duszpasterskiej kancelaria parafialna będzie czynna tylko rano o godz. 900, a w sobotę po południu o godz. 1700.

Dzisiaj jest

czwartek,
17 stycznia 2019

(17. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie