Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16735279

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne

Msza Wieczerzy Pańskiej

WIELKI CZWARTEK

Dzień ten rozpoczyna Święte Triduum Paschalne.

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 18.00. Ta Uczta Miłości jest spełnieniem zapowiedzianej Paschy Chrystusa i wypełnieniem Jego prośby: To czyńcie na Moją pamiątkę.

Tego dnia dziękujemy Panu Bogu za dar sakramentu Kapłaństwa, a modlitwą otaczamy wszystkich Kapłanów, szczególnie tych, którzy pracują i pracowali w naszej wspólnocie parafialnej.

Ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii. Jezus antycypuje i włącza w nią ofiarę krzyża i zwycięstwo zmartwychwstania. Równocześnie objawia się jako prawdziwy Baranek złożony w ofierze. Po przeczytaniu Ewangelii o obmyciu nóg, ks. Proboszcz dokona tego obrzędu, naśladując w tym Chrystusa i podkreślając służebny charakter powołania kapłańskiego. Po Mszy św. Hostie konsekrowane będą przeniesione w procesji do Ciemnicy.

Czuwanie z Jezusem w ciemnicy

Czuwanie w ciemnicy, która przypomina o uwięzieniu Jezusa, jest cichą modlitwą i czasem trwania przy Chrystusie w Jego samotności. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do godz. 24.00.

Galeria

Męka Chrystusa

Droga krzyżowa

WIELKI PIĄTEK

W Wielki Piątek Kościół rozmyślając nad Męką Chrystusa i adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z Jego boku i wstawia się do Boga, prosząc o zbawienie wszystkich ludzi.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się drogą krzyżową o godz. 16.00 na osiedlu Bobrowniki, bezpośrednio przed nią nastąpi poświęcenie kapliczki św. Antoniego, która stanęła na pamiątkę Parafialnego Kongresu Eucharystycznego. Po nabożeństwie drogi krzyżowej w świątyni rozpocznie się nabożeństwo Męki Pańskiej.

Adoracja krzyża

Wielki Piątek jest jedynym dniem, w którym Kościół nie sprawuje Ofiary Eucharystycznej. Głównym momentem nabożeństwa jest adoracja Krzyża, którą poprzedza liturgia słowa. Słuchając opisu Męki Pańskiej, uczestniczymy w wydarzeniach drogi krzyżowej, męki i śmierci Chrystusa. Następnie odmawiana jest uroczysta modlitwa obejmująca wszystkie stany Kościoła i potrzeby świata, po niej następuje obrzęd Komunii Świętej. W dalszej części liturgii Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się do Grobu, co przypomina zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa.

Czuwanie przy Grobie

W duchu wiary trwamy na modlitwie, którą prowadzą w naszej parafii poszczególne Rejony i grupy formacyjne. Z tradycją adoracji Grobu Pańskiego związany jest również zwyczaj straży, pełnić ją będą: górnicy, harcerze, dzieci i młodzież ze Świetlicy Opieuńczo-Wychowawczej, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz po raz pierwszy w naszej parafii Wojownicy Maryi.

Noc konfesjonałów

Podczas adoracji, która trwać będzie całą noc, w konfesjonałach posługiwać będą kapłani tym, którzy będą chcieli skorzystać z sakramentu pojednania.

Cisza wobec tajemnicy śmierci

Straż przy Grobie Pańskim

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota to dzień ciszy, dzień Pana, który spoczywa w Grobie, dzień, w którym wszyscy Apostołowie zwątpili. Módlmy się w skupieniu i nasycajmy ciszą tego dnia.

Adoracja Chrystusa w Grobie

Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie w Grobie Pańskim, kontynuowana jest również straż. W konfesjonałach posługują kapłani sakramentem pokuty i pojednania. 

Poświęcenie pokarmów

Wierni licznie gromadzą się w świątyni na poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Podczas tego obrzędu głoszona jest katecheza, kapłan objaśnia w niej znaczenie dnia i bogactwo gestów liturgicznych, nawiązując do bogatej Tradycji Kościoła.

Chrystus zwycięża śmierć

Procesja rezurekcyjna

WIGILIA PASCHALNA

Wigilia Paschalna wyróżnia się bogactwem symboli i czytań biblijnych ukazujących całe dzieło zbawienia.

Kulminacyjnym punktem wspominania Bożych dzieł jest zmartwychwstanie Chrystusa. Bogata liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części:

1. LITURGIA ŚWIATŁA: zapalenie paschału, oznaczającego Chrystusa Światłość Świata, uzmysławia nam, że dokonała się Pascha, przejście zmroku do jasności, ze śmierci do życia. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem Exultetu  - Orędzia Paschalnego.

2. LITURGIA SŁOWA składa się z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Pierwsze siedem czytań wyjęte jest ze Starego Testamentu, po których zapala się światła na ołtarzu i uderza w dzwony, śpiewając hymn: Chwała na wysokości Bogu. Kolejne czytanie z Listu do Rzymian poucza, że chrzest zapewnia wiernym uczestnictwo w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Po radosnym Alleluja, proklamowana jest Ewangelia o pustym Grobie. Liturgię słowa zamyka homilia.

3. ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH: wierni zgromadzeni w świątyni wyznają swą wiarę i wyrzekają się szatana. Zostają również pokropieni wodą święconą. Liturgię chrzcielną kończy modlitwa wiernych.

4. LITURGIA EUCHARYSTYCZNA: uroczystości ukoronowane są Komunią św. i uroczystym błogosławieństwem. Słowa rozesłania wzbogaca się o dwukrotne Alleluja. Ostatnim akcentem jest wezwanie do udziału w procesji rezurekcyjnej, która stanowi uroczyste głoszenie światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Chrystus zmartwychwstał. Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja! To chrześcijańskie wezwanie, którym radośnie się pozdrawiamy w czasie Świąt Wielkanocy jest naszym wyznaniem wiary.

W trosce o życie

25 III 2024. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Mimo, że w tym roku, ze względu na przeżywany aktualnie Wielki Tydzień, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona na 8 kwietnia, w naszej parafii podjęliśmy  Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Podczas Mszy św. o godz. 18.00 koncelebrowanej przez ks. Pawła Gawrońskiego, Ks. Stanisława Zająca  i ks. Pawła Grzebalskiego nastąpił obrzęd przyjęcia zobowiązań związanych z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego. Poprowadził go ks. Paweł Grzebalski. Ponad 49 osób zadeklarowało, że otoczy modlitwą jedno poczęte dziecko, wiadome Bogu i jego rodziców,  prosząc, by mogło szczęśliwie i bezpiecznie przyjść na świat. Wspólnie została również odmówiona modlitwa, którą osoby podejmujące adopcję będą odmawiały każdego dnia wraz z dziesiątkiem różańca.

Galeria

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

Uczestnicy konkursu palm

24 III 2024. Rozpoczął się  Wielki Tydzień

Liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczyna w Kościele przeżywanie tajemnic Wielkiego Tygodnia. Łączy ona w sobie dwa ważne momenty mesjańskiego posłannictwa Jezusa: uroczysty wjazd do Jerozolimy, gdzie Jezus witany był jako Król oraz Mękę i śmierć Jezusa na krzyżu.

Uroczysta liturgia Niedzieli Palmowej w naszej parafii sprawowana była o godz. 11.30, Mszy św. przewodniczył ks. prob. Andrzej Lupa. Pierwszy uroczysty moment stanowiła radosna procesja z palmami. Kiedy ks. Proboszcz poświęcił palmy przechodząc przez kościół, nieprzebrane morze dzieci podążyło procesyjne za nim, radośnie machając palmami. Także na śpiew Hosanna, dzieci radośnie machały podniesionymi w górę palmami co przypominało biblijną scenę witania Jezusa, kiedy wkraczał do świętego miasta jako jego Król i Pan, odbierając spontaniczny hołd od mieszkańców Jerozolimy.

Drugi uroczysty moment liturgii stanowiło odczytanie Męki Pańskiej z podziałem na role. 

Przyjęcie kandydatów na ministrantów

Podczas Mszy św. do służby ministranckiej przyjętych zostało ośmiu kandydatów, którzy przygotowywali się do tej posługi pod kierunkiem ks. Pawła Gawrońskiego. Kandydaci zostali ubrani w stroje ministranckie przez swoich starszych kolegów ze Służby Liturgicznej Ołtarza, a następnie złożyli przyrzeczenie. Na tę zaszczytną służbę Ksiądz Proboszcz udzielił im uroczystego błogosławieństwa Bożego.

Konkurs Palm

Po Eucharystii odbył się tradycyjny konkurs palm, wzięło w udział mnóstwo dzieci. Ich palmy zachwycały urodą, pomysłowością i wielkością. Jury złożone z rodziców, kapłana i sióstr zakonnych miało nie lada wyzwanie, by dostrzec te najpiękniejsze i najbardziej żywe.

I miejsce w konkursie na najwyższą palmę zajęła Kornelia Filipek – jej palma liczyła aż 3 metry i 20 cm!

I miejsce w konkursie na najbardziej kolorową palmę zajęli bracia: Mikołaj i Antoni Mróz

I miejsce w konkursie na najbardziej naturalną palmę zdobyła Alicja Klimikiewicz

Nagrody, puzzle, otrzymało pięcioro dzieci w każdej kategorii. Gratulujemy!

Nie tylko zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy za zaangażowanie i udział w konkursie otrzymali świąteczne kolorowanki. Brawa dla wszystkich dzieci!

Na koniec dzieci stanęły do pamiątkowego zdjęcia z konkursowymi palmami.

Galeria 1 * Galeria 2

Pomagamy Patrycji z Sercem

Nie przechodźmy obojętnie wobec cierpienia naszych braci i sióstr

Ma na imię Patrycja. Do niedawna wiodła normalne, spokojne życie, wychowując samotnie od 9 lat córkę Kaję l. 13.

Wszystko zmieniło się w kwietniu 2021 roku, kiedy wykryto u niej najbardziej złośliwego i szybko rozprzestrzeniającego się raka piersi. Nowotwór nie odpuszcza, a w lipcu 2023r. zaatakował agresywnie dając przerzuty do mózgu, rdzenia kręgowego wraz niedowładem obu nóg. 

Jest jednak nadzieja terapia...terapia preparatem z komórek macierzystych oraz terapie alternatywne. Koszt terapii jest niestety, horrendalny... po prostu nie stać ją i rodzinę... a rodzimy NFZ nie refunduje.

Patrycja pragnie wygrać tę walkę dla córki i wspierać ją w życiowych wyborachm cieszyć się jej szczęściem...

Więcej na stronie Pomagam.pl

Wiadomości parafialne

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

piątek,
29 marca 2024

(89. dzień roku)

Czytania na dziś

Bezpłatna pomoc prawna

Świetlica Facebook

Szkoły w parafii

Pismo Emaus

Synod Archidiecezji

PGP

Biblioteka parafialna

LSO

Teologia Polityczna