Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
8099004

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Roraty 5. Licheń

16 XII 2017. Zaproszenie do nawrócenia, pokuty i modlitwy

Kolejny dzień rorat to także dzień Rekolekcji Adwentowych i dzień spowiedzi świętej. Ks. Rekolekcjonista przedstawił dzieciom szczególną historię objawień Matki Bożej Licheńskiej.

Dziś w Licheniu znajduje się wspaniała bazylika, do której pielgrzymują wierni z całego kraju, a także z zagranicy. Matka Boża objawiła się najpierw żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu, pochodzącemu z okolic Lichenia, a po jego śmierci pastuchowi Mikołajowi Sikatce. Przesłanie Maryi to nawoływanie do nawrócenia, pokuty i modlitwy, szczególnie różańcowej. Matka Boża ukazała się także jako opiekunka Polski, jej szczególnym znakiem był Orzeł Biały, którego przygarniała do piersi. Pragnęła także, by wybudować w miejscu objawień świątynię: Ile razy ten Naród będzie się do mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego Serca przygarnę jak tego Orła Białego.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1994 r. a zakończyła 10 lat później. Dwa lata po zakończeniu budowy Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony do bazyliki. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski.

Pytanie roratnie:

Jakie zgromadzenie zakonne opiekuje się sanktuarium w Licheniu?

Galeria

14 XII 2017. Nawrócenie

Rekolekcje Adwentowe w tym roku prowadzi ks. Stanisław Kryszczuk, proboszcz z parafii Jawidz-Rokitno, która podobnie jak nasza realizuje Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji.

Ks. Rekolekcjonista rozpoczynając naukę, nawiązał do hasła roku, które w tym roku wskazuje, że „być chrześcijaninem to w mocy Ducha Świętego ciągle na nowo podejmować drogę nawrócenia”. Podkreślał, że parafia w Łęcznej jest znana parafiom w Polsce, a także i poza jej granicami, tam gdzie jest realizowany program odnowy. Dzielił się doświadczeniami swojej wspólnoty parafialnej, w której PPOE jest wdrażany od 2012 roku także dzięki pomocy kapłanów z Łęcznej i osób świeckich, które zamieszkały w tamtejszej parafii. Opowiadał o zaangażowaniu parafian, o dziele odnowy jakie przez te lata dokonuje się w ludziach.

Roraty 4. Guadalupe

ks. Paweł opowiada o historii objawień

13 XII 2017. Objawienia w Meksyku

Idąc śladami maryjnych objawień, tym razem zgromadzeni na roratnim czuwaniu przenieśli się do Meksyku, gdzie w grudniu 1531 r.  Maryja ukazała się św. Juanowi Diego. Historię objawienia Matki Bożej z Guadalupe przybliżył ks. Paweł Kotowski.

W trakcie rozmowy ze św. Juanem Maryja poprosiła, by wybudował świątynię ku Jej czci. W związku z niedowierzaniem ówczesnego biskupa i brakiem jego zgody na spełnienie prośby, Matka Boża ułożyła bukiet z zebranych wcześniej przez świętego przepięknych róż. Gdy Juan Diego kolejny raz przybył na spotkanie, kwiaty rozsypały się, zaś na jego płaszczu ukazał się wizerunek Maryi. Skutkiem objawienia było przyjęcie chrztu przez kilka tysięcy Indian.

Na koniec mszy św. jak zawsze rozlosowano Pismo św. oraz figurki Dzieciątka Jezus.

Pytanie roratnie:

Na jakim wzgórzu ukazała się Matka Boża z Guadalupe?

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w roratach serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę.

Przyg. R. Misztal

Galeria

Medaliki dla dzieci pierwszokomunijnych

Dzieci otrzymują medaliki

10 XII 2017. Pamiątka I Komunii Świętej

Po Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00, grupa 120. dzieci przygotowująca się do I Komunii Świętej otrzymała pamiątkowe medaliki. Wieczorem nałożą je im rodzice i wspólnie zmówią modlitwę "Zdrowaś Mario".

Medaliki zostały poświęcone podczas Mszy św., a następnie rozdane dzieciom i ich rodzicom przez s. Dorotę Ostolską i ks. Karola Madejka, katechetów przygotowujących dzieci do tego najważniejszego dla nich wydarzenia.

Podczas homili ks. Karol pytał dzieci jak mogą przygotować się na przyjście Pana Jezusa? Pomocą w odpowiedzi miała być animacja odwołująca się do tekstu Ewangelii wg św. Marka i słów proroka Izajasza "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki". Na rozłożony na środku kościoła dywan, ks. Karol położył przewrócone krzesło i wysypał śmieci, po czym zapytał dzieci czy zaproszony  przez nich gość chciałby ich odwiedzić? - W Adwencie droga do naszych serc często wygląda jak ten dywan - mówił kapłan. - Kiedy zapominamy o Panu Jezusie to uniemożliwiamy mu wejście do naszych serc - zaznaczał. By przygotować się dobrze na przyjście Pana Jezusa kapłan zapraszał dzieci i rodziców na roraty oraz rozpoczynające się rekolekcje adwentowe.

Galeria

W sobotę ekipa św. Mikołajów wyruszyła z prezentami

Akcja Mikołaj o Tobie nie zapomni

9 XII 2017. Akcja "Mikołaj o Tobie nie zapomni"

W sobotę rano w auli parafii św. Barbary w Łęcznej zgromadziło się niemal 30. św. Mikołajów i ich pomocników, by rozwieźć paczki przygotowane przez mieszkańców parafii dla potrzebujących dzieci. W ramach akcji  "Mikołaj o Tobie nie zapomni" przygotowanych zostało 120 paczek.

Prezenty do dzieci rozwiozła ekipa Świętych Mikołajów, część z nich to harcerze SHK „Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego. Mali mieszkańcy przyjmowali wyczekiwanych gości w: Ciechankach Łęczyńskich i Krzesimowskich, Karolinie, Osiedlu Nowogród, Podzamczu, Starej Wsi Kol., Starej Wsi Stasinie, Trębaczowie i Kol. Trębaczów, Zofiówce i Zakrzowie.

50 paczek dla rodzin z Łęcznej rozdysponował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Chodziło o to, by dzieci z Łęcznej nie dostarczały paczek do znajomy osób. 8 grudnia MOPS przygotował spotkanie mikołajowe i tam dzieci otrzymały przygotowane przez parafian paczki.

S. Alicja Prejzner, kierownik parafialnej świetlicy, podziękowała wszystkim zaangażowanym, a przede wszystkim parafianom, bez których nie byłoby tej szlachetnej akcji. Wszystkie osoby, które włączyły się w akcję "Mikołaj o Tobie nie zapomni" są zaproszone na Mszę św. roratnią, która będzie sprawowana w ich intencji 23 grudnia o godz. 6.

Galeria

Wiadomości

W sobotę rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus, która będzie prowadzona po Mszy św. wieczornej. W Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się o godz. 2330. Zapraszamy na to piękne nabożeństwo.

Zapraszamy do sklepiku na kiermasz książki. Można będzie nabyć prezenty na św. Mikołaja i pod choinkę.

Nasza parafia wspólnie z Caritas Archidiecezji Lubelskiej organizuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód z dystrybucji świec, które na stałe wpisały się w tradycję wigilijnego stołu przekazany zostanie na konto Funduszu Caritas Dzieciom. Finansuje on wyprawki szkolne, dożywianie w szkołach, wypoczynek, operacje i rehabilitacje oraz stypendia. Możemy włączyć się w to dzieło przez zakup świec na stół wigilijny. Świece i kartki świąteczne można nabyć przed kościołem.

Zachęcamy do nabycia kalendarzy parafialnych z parametrami czytań na każdy dzień i z różnymi informacjami o wydarzeniach i uroczystościach parafialnych. Kalendarze kupimy w sklepiku, w zakrystii i u sprzedających prasę. Cena 6 zł.

Dzisiaj jest

poniedziałek,
18 grudnia 2017

(352. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie