Parafialny Zespół Koordynacyjny

PZK jest jedną ze „struktur komunikacji i uczestnictwa” potrzebnych do ożywienia całego duszpasterskiego procesu odnowy wspólnoty parafialnej według Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji.

W skład PZK wchodzą kapłani, siostry zakonne oraz osoby świeckie odpowiedzialne za poszczególne Rejony. Zadania i cele jakie podejmuje określa statut.

STATUT PZK

I. PARAFIALNY ZESPÓŁ KOORDYNACYJNY (PZK)

PZK jest przedstawicielem Ludu Bożego, mieszkającego na terenie parafii. W jego skład wchodzą osoby wydelegowane przez Rejonowe Zespoły Koordynacyjnego (RZK). Parafialny Zespół Koordynacyjny jest odpowiedzialny za posuwanie się naprzód Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji.

• PZK dzięki swemu skutecznemu działaniu daje świadectwo, że chrześcijanie nie są skazani na bezsilność i przegraną, kiedy muszą się przeciwstawiać systemowi, który chce nimi zawładnąć i kiedy muszą się zmagać ze swoimi słabościami.
  • PZK jest czuły na to, co dzieje się w parafii i zatroskany o życie ludzkie i chrześcijańskie wszystkich mieszkańców.
  • PZK żyje jednością we własnym gronie i buduje jedność w parafii.

II. SZCZEGÓŁOWE ZADANIA

• W czasie spotkania dokonywać rozeznania, co Bóg chce powiedzieć swojemu ludowi.
  • Ocenić bieżącą i całoroczną pracę dla odnowy parafii w oparciu o dane PZK.
  • Przekazywać konkretny program pracy oraz list "Droga do Emaus" Rejonowemu Zespołowi Koordynacyjnemu.
  • Przekazywać Zespołowi Redakcyjnemu świadectwa do Listu przekazane przez RZK oraz oceniać kolejne numery Listu.
  • Pomagać tworzącym się Grupom Sąsiedzkim, Parafialnemu Ruchowi Rodzin, Parafialnemu Ruchowi Młodych.

III. METODA PRACY

PZK jest to grupa ludzi pracująca nad wspólnym zadaniem, dążąca do jednego celu. Pomyślmy o zespole sportowym, o załodze statku albo samolotu. Są dwie rzeczy, które sprawiają, że zespół istnieje i pracuje razem:

• Cel znany i rozumiany przez wszystkich członków.
  • Każdy uczestnik zespołu przekonany jest, że warto i trzeba ten cel realizować, że warto dla niego poświęcać czas i siły, ponieważ chce tego Chrystus.

PRACA W ZESPOLE polega na uczestnictwie każdego członka w wysiłkach całego zespołu. Uczestniczyć to znaczy:

• Dzielić się informacjami dotyczącymi podstawowego problemu.
  • Wspólnie zastanawiać się nad jego rozwiązaniem.
  • Wspólnie podejmować decyzje.
  • Wspólnie wykonywać to, co zostało postanowione; rozdzielając zadania, pomagając sobie wzajemnie, respektując wspólne ustalenia.
  • Wspólnie oceniać wykonane zadanie.
  • Wspólnie wyciągać wnioski na przyszłość z wykonanej pracy.
  • Warunkiem dobrej pracy zespołu jest obecność koordynatora i kronikarza zespołu.

PRZEBIEG SPOTKANIA:

• Modlitwa: Liturgia Godzin.
  • Refleksja nad duchem i sensem naszej pracy, realizowanego programu.
  • Omówienie minionego i przygotowanie następnego wydarzenia parafialnego, z przydziałem konkretnych zadań dla poszczególnych Rejonów.
  • Ustalenie terminu następnego spotkania.

czwartek,