Kolędnicy Misyjni

Wspólnota Dzieci Maryi od 2000 roku włącza się w akcję Kolędników Misyjnych, którą propaguje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Akcję prowadzi w całej parafii zapraszając do współpracy chętne dzieci, młodzież i dorosłych. W 2000 r. Kolędnicy Misyjni liczyli 10 osób, a w 2016 ponad 150 osób.

Co roku Ojciec Święty wyznacza kraj, na który Kolędnicy Misyjni przekazują zebrane ofiary. Kolędnicy odwiedzają rodziny parafian dzieląc się radością wiary z Narodzenia Jezusa. Zbierają również ofiary materialne i dzięki temu pomagają rówieśnikom z krajów misyjnych. Śpiewają kolędy, przedstawiają scenkę, która ukazuje kraj wskazany kraj misyjny, do którego dociera ich pomoc. Dzieci składają życzenia i zostawiają pamiątkę kolędowania z błogosławieństwem dla rodziny.

Przygotowanie do akcji

Przygotowanie rozpoczyna się w Adwencie od katechezy w szkole, która zapoznaje dzieci z ideą kolędowania i z krajem, któremu będą pomagać. Po katechezie chętne dzieci zapisują się do grup. Dzieci podzielone na grupy spotykają się w parafii z dorosłymi opiekunami i animatorami. Po tym spotkaniu każda grupa sama przygotowuje: gwiazdę, skarbonkę, stroje, uczy się ról i kolęd. Do pomocy w akcji zapraszani są rodzice, członkowie grup formacyjnych dorosłych i młodzieżowych oraz wszyscy chętni.

6 stycznia podczas uroczystej Mszy św. Ksiądz Proboszcz udziela specjalnego błogosławieństwa i rozsyła Kolędników Misyjnych do rodzin parafii. Następnie cała grupa bierze udział w Orszaku Trzech Króli i na zakończenie orszaku przedstawia scenkę misyjną u żłóbka Pana Jezusa.

Kolejny etap akcji to kolędowanie w rodzinach. Każda grupa otrzymuje wyznaczony rejon w parafii i dzięki temu kolędnicy docierają do wszystkich rodzin.

Uwieńczeniem akcji jest spotkanie Kolędników Misyjnych całej archidiecezji z Metropolitą Lubelskim.

Szczególne daty

W 2004 r. jedna z grup kolędniczych była w Telewizji TRWAM i Radio Maryja. Miała tam nagranie programu kolędniczego, przygotowano również audycję radiową z udziałem dzieci.

W 2013 r. kolędnicy brali udział w konferencji prasowej w Episkopacie Polski.

W 2016 r. zostali zaproszeni na spotkanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Nasi kolędnicy u Prezydenta RP

Z kolędą u Prezydenta Andrzeja Dudy

1 II 2016. Wizyta kolędników misyjnych w Pałacu Prezydenckim

W poniedziałek grupa dzieci z naszej parafii, które brały udział w akcji kolędników misyjnych, wraz z s. Dorotą Ostolską i Gabrielą Jagaczewską uczestniczyły w spotkaniu z Parą Prezydencką.

Kolędnicy przedstawili scenkę, która w tym roku była związana z sytuacją dzieci na Madagaskarze, Panu Prezydentowi i jego małżonce zaśpiewali też najpiękniejsze kolędy.

Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej i serdecznej atmosferze. Każdy mógł się przywitać z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, zadawać różne pytania.

Bardziej szczegółowa relacja ze spotkania ukaże się w czasopiśmie Emaus.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wizyty i przeczytania notatki z oficjalnej strony Prezydenta RP.

www.prezydent.pl

czwartek,