Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
9269661

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Pomagamy

Każda pomoc na wagę złota

W daniach od 16 do 19 listopada prowadzona była kolejna zbiórka makulatury.

Akcja wspiera działalność Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej działającej przy parafii św. Barbary.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc.

Kocham Polskę!

11 XI 2018. Marsz Niepodległości w Warszawie

W niedzielę 70 mieszkańców Łęcznej i okolic wraz z Narodową Łęczną wyruszyło na Marsz Niepodległości zorganizowany 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy wyruszyli z ronda Dmowskiego, przeszli alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego w kierunku Stadionu Narodowego, gdzie na błoniach odbywały się patriotyczne koncerty.

- To święto wszystkich Polaków – przypominał zgromadzonym organizator Marszu. Wielotysięczny tłum falował biało-czerwonymi flagami, śpiewał patriotyczne pieśni i nieustannie skandował hasła podkreślające przynależność i dumę narodową: Bóg, honor, ojczyzna! Polska flaga, orzeł biały to są nasze ideały! Biało-czerwone to barwy niezwyciężone! Cześć i chwała bohaterom!

Ponieważ prezydent Warszawy nie wyraziła zgody na przemarsz, jego uczestnicy dali wyraz swemu niezadowoleniu wołając: „Hanka, Hanka, wyruszamy!” Były też i takie hasła, które manifestowały poglądy związane Unią Europejską, emigracją czy przekonaniami światopoglądowymi.

Każdy z uczestników wspólnego wyjazdu wrócił zadowolony z uczestnictwa w tym wielkim manifeście patriotyzmu, bo jak podają oficjalne statystyki, w Marszu Niepodległości wzięło udział ćwierć miliona osób.

Galeria

Ojczyźnie mojej śpiewanie

Artyści po koncercie

11 XI 2018. Koncert z okazji Święta Niepodległości

Święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę także w parafii św. Barbary stało się okazją do patriotycznych wydarzeń. Pięknym akcentem tego dnia był koncert piosenki patriotycznej zatytułowany Ojczyźnie mojej śpiewanie - przygotowany przez Szkołę Muzyczną Yamaha.

Na wydarzeniu zebrało się sporo osób, które poprzez wspólne śpiewanie chciało oddać hołd Niepodległej. Koncert rozpoczął się od znanej wszystkim piosenki Pierwsza kadrowa w wykonaniu najmłodszych instrumentalistów i wokalistów Szkoły Muzycznej Yamaha.

Potem były utwory, bardziej lub mniej znane, zaśpiewane i zagrane na różnych instrumentach przez starszych i młodszych uczniów szkoły. Do wielu piosenek chętnie włączali się obecni, dając wyraz, że tradycje patriotyczne są w nas wciąż żywe.  Z bardziej znanych utworów zostały wykonane: Przybyli ułani, Pałacyk Michla, Serce w plecaku, Białe róże, Wojenko,  wojenko, Szara piechota. Natomiast te mniej znane, które pięknie wykonali wokaliści i muzycy ze szkoły muzycznej, były ucztą dla uszu publiczności, a ich przejmujące teksty poruszały serca. Były tam takie piosenki jak: Biały krzyż, Mały Jas z AK, Miasto 44, Kolęda warszawska, całe Zycie przed tobą, Nie pytaj o Polskę, Więc pijmy wino szwoleżerowie.

Dzieci i młodzież do tego koncertu zostali przygotowani przez nauczycieli ze Szkoły Muzycznej Yamaha: Gabrielę Jagaczewską, Elżbietę Gładosz, Dorotę Kubuśkę-Adamiak, Tomasza Gładosza i Filipa Kwiecińskiego.

Publiczność swoje wielkie uznanie wyraziła poprzez gromkie oklaski dla artystów. Na obliczach rodziców i dziadków widać było, jak bardzo są dumni z postawy, swoich mniejszych i większych, pociech.

Pięknym doświadczeniem było spędzić ten wieczór w gronie tych, którym nieobojętna jest Polska, wspominanie jej bohaterów i podtrzymywanie tradycji.

Galeria

Powiatowe świętowanie Niepodległości

Przemarsz na plac

11 XI  2018. Uroczystości 100-lecia Niepodległości

Powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 11.10 w kościele św. Barbary w Łęcznej. Na początku patriotyczny montaż słowno-muzyczny zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz chór Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko.

Następnie Ksiądz Proboszcz powitał władze miasta i powiatu, przedstawicieli rad gminnych i sołectw, służb mundurowych, instytucji, urzędów, szkół, zakładów pracy, związków zawodowych, wojsk obrony terytorialnej, studentów Akademii Młodzieżowej, górników, Orkiestrę Górniczą LW „Bogdanka” S.A. oraz grupy rekonstrukcyjnej Chorągwi Zamku w Zawieprzycach i z Wólki Bieleckiej.

Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawowali proboszczowie łęczyńskich parafii, przewodniczył jej ks. Stefana Misa. Uroczystą liturgię uświetniła Orkiestra Górnicza LW "Bogdanka" S.A. oraz chór "Cordi est". Kazanie patriotyczne wygłosił ks. Zdzisław Burza, wikariusz parafii św. Barbary.

Po zakończonej liturgii, jej uczestnicy udali się w pochodzie na Plac Powstań Narodowych. Przemarsz poprowadziła Orkiestra Górnicza LW „Bogdanka” S.A., która na tę okazję przygotowała wiązankę utworów patriotycznych.

Do zgromadzonych na Placu Powstań Narodowych przemówił Starosta Łęczyński Roman Cholew. Następnie głos zabrał Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski, który na koniec swojego przemówienia pożegnał się z mieszkańcami Łęcznej po 16 latach sprawowania urzędu, dziękując za wspólnie przebytą drogę.

Po okolicznościowych wystąpieniach, delegacje instytucji państwowych, przedszkoli, szkół i zakładów pracy złożyły kwiaty i wieńce pod krzyżem oraz na mogiłach Nieznanego Żołnierza, Powstańców Styczniowych, Poległych w 1918 r. oraz przed pomnikiem pamięci tych, co zginęli w obozach na Wschodzie oraz pomnikiem Smoleńskim.

W hołdzie pamięci żołnierzom i uczestnikom powstań narodowych odczytany został Apel Poległych. Następnie ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary, poprowadził w ich intencji modlitwę.

Ostatnim akcentem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej LW „Bogdanka” S.A.

Galeria

W 100-lecie odzyskania niepodległości

11 XI 2018. II Wydarzenie parafialne

W setną rocznicę odzyskania niepodległości ,w parafii św. Barbary w Łęcznej, miało miejsce kolejne wydarzenie parafialne, które miało na celu pomóc wiernym odkryć wartość służby.

Poszczególne rejony przygotowały liturgię, która tym razem miała akcenty patriotyczne. Wybrzmiewały one w czytanych tekstach, w niesionych w procesji darach, śpiewanych pieśniach, w recytowanym przez dzieci, na zakończenie mszy św., wierszu Kto ty jesteś? Polak mały… Bardzo pomagał też wystrój świątyni, w którym dominowały narodowe barwy. Ścienny baner, oprócz napisów związanych z przeżywanym świętem, zawierał także hasło, które jednocześnie jest zadaniem, wartością do pogłębienia i praktykowania w życiu: Służę Bogu, człowiekowi, Ojczyźnie.

W homilii ks. Zdzisław Burza wyjaśniał, czym jest patriotyzm, przytaczając różne jego definicje, cytując filozofów, teologów, pisarzy.

W procesji z darami zostały przyniesione przedmioty, które wskazują na narodową tożsamość Polaków: biało-czerwona flaga, godło, grudka ziemi, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, no i oczywiście chleb i wino.

Wiersz mówiony przez dzieci doskonale wpisał się w to wydarzenie, przypominając, że od wczesnego dzieciństwa trzeba uczyć się miłości do Ojczyzny i być gotowym jej służyć.

Na zakończenie odśpiewana została pieśń:  Nie rzucim Chryste.

Galeria

ZAPOWIEDŹ WYDARZENIA PARAFIALNEGO

Okazją do przeżywania drugiego w tym roku wydarzenia parafialnego będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast wartością, którą chcemy pogłębić to gotowość do służby Bogu, drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Stąd zachęcamy, by gestem wydarzenia stało się wywieszenie flagi narodowej, jako wyraz służby naszej Ojczyźnie. W związku z tym w niedzielę pod kościołem były sprzedawane flagi Polski. Są one jeszcze do nabycia w sklepiku parafialnym, czynnym w środę od 1845 i w niedzielę po każdej mszy św.  Zapraszamy  wszystkich parafian do podjęcia gestu wydarzenia.

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Starosta Łęczyński, Proboszcz Parafii pw. św. Barbary w Łęcznej serdecznie zapraszają na powiatowe uroczystości z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r.

PROGRAM OBCHODÓW

Godz. 11.00 - Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. św. Barbary w Łęcznej.

Godz. 11.10 - Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko. - Msza Święta w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej. - Przemarsz na Plac Powstań Narodowych. - Zaciągnięcie wart honorowych. - Hymn państwowy. - Wystąpienia okolicznościowe. - Apel poległych i modlitwa. - Złożenie kwiatów i wieńców. - Wiązanka melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Godz. 18.45 - Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.

Wiadomości

25 listopada o godz. 1200 w parafii św. Marii Magdaleny będzie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za 400 lat od rozpoczęcia budowy kościoła. Duszpasterze zapraszają.

W przyszłą niedziele o godz. 1915 spotkanie PZK.

W piątek o godz. 1700 rekolekcje do Legionu Maryi i wszystkich chętnych. Temat: Tworzenie trwałej więzi  w małżeństwie i rodzinie.

W daniach od 16 do 19 listopada odbędzie się kolejna zbiórka makulatury, która przeznaczona jest na wsparcie Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej działającej w parafii.

W listopadzie będziemy się gromadzić Podrejonami o godz. 1715 na modlitwie różańcowej i Mszy św. za naszych zmarłych. Na określony dzień przychodzimy na modlitwę wskazanym Podrejonem z kartką wypominkową, którą wraz z ofiarą składamy do puszki wystawionej na środku kościoła. Zachęcamy do włączenia się do tej modlitwy. Msza św. wieczorem będzie sprawowana w intencji zmarłych polecanych w wypominkach.

Dzisiaj jest

środa,
21 listopada 2018

(325. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie