Wspólnota Caritas

Pierwsza wspólnotą, do jakiej wstąpiłam była wspólnota Caritas, pierwotnie nazywana grupą charytatywną. To był początek lat 90-tych. Tworzyła się parafia i wspólnoty. Z Zachody płynęły duże ilości darów: odzieży, leków, zabawek. Trzeba było je sortować, układać i prowadzić reglamentację, bo ludziom w tamtych czasach wszystko było potrzebne.

Miałam duże opory przed zaangażowaniem się w pracę w tej wspólnocie, tłumaczyłam się brakiem czasu i natłokiem swoich spraw. Jednak w miarę upływu czasu przekonałam się, że praca choć niewielka jest mi potrzebna. Dając tak niewiele otrzymałam dużo więcej. Równolegle z pracą doświadczałam formacji duchowej – na wiele spraw dziś patrzę inaczej. Staram się wartościować swoje życie, w którym Bóg jest Najwyższym Dobrem. Odkrywam, że Pan daje mi ciągle więcej niż jestem w stanie prosić – obdarza hojnie. Te sprawy, które wydawały się beznadziejne – zostały rozwiązane w przedziwny sposób.

Dziękuję Panu za każdy dzień, za zdrowie i siły i wiem, że wszystko jest dane w konkretnym celu. Dziękuję za ludzi, których On postawił na mojej drodze. Ogromną radość sprawia mi widok osób, które dzielą się tym, co mają i cieszy mnie zwykłe słowo „dziękuję” od tych, którzy te dary otrzymują.

Za tę wspólnotę, za parafię i za czas, w którym dane mi było wzrastać w wierze – chwała Panu!

Stasia, wspólnota Caritas

Należę do wspólnoty Caritas od początku jej istnienia w parafii św. Barbary. Poprzez tę piękną posługę Bóg kształtował moje sumienie, uczył mnie pokory, zrozumienia drugiego człowieka. On pokazał mi jak dawać siebie innym. W każdej chwili i w każdym okresie czasu starałam się i nadal staram się być do dyspozycji bliźniego. Bóg poprzez wspólnotę Caritas kształtował moją wiarę w połączeniu z innymi posługami, jakie podejmowałam na terenie parafii. Nieustanna formacja poprzez rekolekcje, katechezy, systematyczne spotkania przygotowywały mnie do gotowości w służbie drugiemu człowiekowi. Teraz wiem, że sam Jezus dał mi to powołanie do wrażliwości na bliźniego, które przyjęłam i uważam, że się w nim spełniam na chwałę Pana.

Myślę, że nawet podjęcie mojej zawodowej pracy jest związane z posługą w Caritasie. Bo to właśnie w tej wspólnocie Pan Bóg pomagał mi dojrzewać do decyzji o podjęciu pracy-służby, jaką jest praca w hospicjum, gdzie zajmuję się osobami cierpiącymi, nieuleczalnie chorymi, umierającymi. To właśnie On pokazał mi i udzielił tej łaski, jak w takim miejscu człowiekowi umierającemu potrzebna jest miłość, wsparcie, obecność i bliskość drugiej osoby. Jak w takich chwilach rzeczą ważną jest być przy chorym, żeby nie był sam i jak dawać świadectwo o Jezusie sobą. Przecież człowiek który umiera, jeszcze żyje. Ja natomiast nauczyłam się od ludzi umierających cenić to, co mam. I im dłużej pracuję w hospicjum, tym bardziej wierzę i jestem przekonana, że śmierć to nie koniec, to narodziny do innego życia.

Kres życia to ważne dni, w których może się tyle wydarzyć. Byłam świadkiem wielu pojednań z Panem Bogiem, radości i łez, ale również widziałam odrzucenie Boga. W takim miejscu nie da się pracować nie przenosząc na siebie tych ładunków emocji. Wtedy Bóg daje mi siłę i nadzieję. Nie wiem na ile w mojej pracy mogłabym posługiwać bliźniemu gdyby nie modlitwa i solidne podwaliny wspólnoty Caritas. Lecz pomimo wielu trudności staram się zawsze wypełniać powierzone zadania, przez które uczestniczę w zbawczym dziele Chrystusa.

Oddając swój czas innym sama ubogacam się obecnością osób, które spotykam we wspólnocie i do których Pan Bóg mnie posyła. Od kilku lat nie mieszkam w Łęcznej, ale nie wyobrażam sobie jak mogłoby wyglądać moje życie bez tej posługi niosącej pomoc innym, więc mimo wszystko ją kontynuuję. Czuję, że to jest moja wspólnota i moje miejsce, które szukałam i tutaj odnalazłam.

Iwona, wspólnota Caritas

piątek,