Rejonowy Zespół Koordynacyjny

Spotkanie RZK

Zespół tworzą osoby wybrane przez mieszkańców określonego Rejonu. Przez odpowiednią formację są one przygotowane do pokierowania działalnością duszpasterską danego Rejonu w łączności z kapłanem. I. ROLA RZK

1. Dokonuje rozeznania; co Bóg chce powiedzieć swojemu Ludowi – czytanie znaków czasu.
  2. Żyje jednością we własnym gronie i buduje jedność w Rejonie.
  3. Modli się za mieszkańców Rejonu.

II. ZADANIA

1. Troszczy się o to, aby List do parafian „Droga do Emaus” docierał do każdego mieszkańca parafii (rejonu).
  2. Znajduje Posłańców do doręczenia listu.
  3. Zachęca i podtrzymuje Posłańców w spełnianiu powierzonej im misji, utrzymuje z nimi stały kontakt: spotkania, rozmowy. Przekazuje list posłańcom i potrzebne informacje na temat wydarzenia parafialnego.
  4. Organizuje wydarzenia w Rejonie zaplanowane dla całej parafii.
  5. Rozdziela zadania angażując jak najwięcej osób.
  6. Dokonuje oceny wydarzenia według opracowanego wzoru i przekazuje ocenę do PZK.
  7. Zbiera opinie o liście, świadectwa, inne materiały do zamieszczenia w liście i przekazuje do PZK.
  8. Troszczy się o sprawy duchowe i materialne ludzi najbardziej potrzebujących pomocy.

III. METODA PRACY

1. RZK jest grupą ludzi pracujących nad wspólnym zadaniem, dążących do jednego celu.
  2. Aby każdy mógł spełnić należycie swoje zadanie: cel roku jest znany i rozumiany przez wszystkich członków.
  3. Każdy uczestnik zespołu przekonany jest, że warto i trzeba ten cel realizować, że warto dla niego poświęcać czas i siły, ponieważ chce tego Chrystus.
  4. Praca w PZK polega na uczestnictwie każdego członka w wysiłkach całego zespołu. Uczestniczyć to znaczy:
  • Dzielić się informacjami dotyczącymi podstawowego zadania (wydarzenia).
  • Zastanawiać się nad realizacją wytyczonego celu i podejmować decyzje.
  • Wykonywać to, co zostało postanowione, rozdzielać zadania, pomagać sobie wzajemnie, respektując podjęte ustalenia.
  • Wspólnie oceniać wykonane zadania i wyciągać wnioski na przyszłość.
  • Warunkiem dobrej pracy zespołu jest obecność koordynatora i kronikarza zespołu.
  • Koordynator RZK i jego zastępca są animatorami Zespołu i równocześnie członkami PZK.

IV. PRZEBIEG SPOTKANIA

1. Modlitwa Liturgii Godzin (lub inna).
  2. Refleksja nad duchem i sensem naszej pracy – odnowy posoborowej parafii.
  3. Ocena ostatniego zadania, (wydarzenia) według kwestionariusza.
  4. Omówienie i przygotowanie następnego wydarzenia z przydziałem konkretnych zadań. (zob. Książka Roku).

wtorek,
23 maja 2017