Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
91572

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

Historia parafii

Parafia pw. św. Barbary w Łęcznej

Historia powstania parafii jest związana z dynamiczną rozbudową w latach siedemdziesiątych XX w., niewielkiego miasteczka Łęczna. Odkrycie w pobliskiej Bogdance dużych zasobów węgla kamiennego pociągnęło za sobą powstanie Lubelskiego Zagłębia Węglowego, a Łęczna zaczęła pełnić stolicę nowopowstałego zagłębia. Nastąpiła szybka rozbudowa miasta, powstawały nowe osiedla, a do Łęcznej napływała ludność z różnych stron Polski. Miasto w szybkim czasie kilkakrotnie zwiększyło liczbę ludności. W tej sytuacji koniecznością stała się budowa nowej świątyni i utworzenie oddzielnej parafii.


Wydarzenia znaczące

Parafia św. Barbary powstała w wyniku podziału parafii św. Marii Magdaleny dla potrzeb szybko rozrastającego się miasta. Tworzeniem nowego ośrodka duszpasterskiego, na polecenie ks. bpa Bolesława Pylaka, zajął się ks. Piotr Kurowski.

W 1987 r. odpowiedzialność za budowę i rozwój duchowy parafii przejął ks. Adam Lewandowski. 25 listopada parafia przeżywała nawiedzenie przez Matkę Bożą w znaku Cudownego Obrazu Jasnogórskiego.

Dekretem z dn. 21 listopada 1989 r. parafia św. Barbary została erygowana prawnie.

Rok później ks. bp Bolesław Pylak dokonał wmurowania kamienia węgielnego, przywiezionego z Ziemi Świętej, z miejscowości Emaus. Kamień został wcześniej poświęcony przez papieża Jana Pawła II.

Od 1 IX 1990 r. posługę w parafii rozpoczęły siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.

► W 1994 r. sesją informacyjną rozpoczęto realizację projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii, dzisiaj nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji.

24-25 II 1996 r. – Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w znaku figury z Fatimy. W marcu rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w rodzinach. Nawiedzenie całej parafii trwało około 2 lat. W tym czasie powstają Grupy Sąsiedzkie, sąsiedzi spotykają się na modlitwie różańcowej prowadzonej przez Posłańców.

W 1997 r. zmiana proboszcza. Ks. Adama Lewandowskiego w tej posłudze zastąpił ks. Stanisław Zając.

13 IX 1998 r. – W parafii rozpoczyna się peregrynacja krzyża  w związku ze zbliżającym się Wielkim Jubileuszem.

13-21 XI 1999 r. – Pierwsze misje parafialne, prowadził je ks. Adam Lewandowski i pierwszy dyrektor Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata ks. Mieczysław Nowak.

Dla upamiętnienia Jubileuszu Roku 2000 na osiedlu Niepodległości stanął Krzyż Milenijny.

W 2001 r. ks. Stanisław Zając został animatorem programu duszpasterskiego PPOE. W związku z tą nominacją administatorem w 2001 r., a następnie proboszczem parafii w 2005 r. został ks. Andrzej Lupa.

16 X 2004 r. – Nawiedzenie parafii przez  Matkę Bożą w znaku Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Po pożegnaniu Maryi w jasnogórskiej ikonie, rozpoczęła się  peregrynacja w rodzinach.

2 IV 2005 r. – Zmarł Papież Jan Paweł II. 7 kwietnia na Placu Różańcowym sprawowana była  Msza św. przez kapłanów z trzech łęczyńskich parafii. Na mszy w intencji zmarłego Papieża modliło się około 8 tysięcy mieszkańców Łęcznej. Następnego dnia ulicami miasta przeszedł pierwszy Biały Marsz w hołdzie Papieżowi.

20-21 VIII 2005 r. – Parafia św. Barbary była gospodarzem XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Parafii realizujących program NOP. Na spotkanie w Łęcznej przybyło 430 osób z całej Polski. Gościliśmy również parafian z Postaw na Białorusi.

 24 XI 2019 r. - Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik dokonał poświęcenia świątyni.

Kronika do roku 2009

Kronika od roku 2010

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
26 stycznia 2021

(26. dzień roku)

Czytania na dziś

Synod Archidiecezji Lubelskiej

PGP

Pismo Emaus

Biblioteka parafialna

FMM w parafii

Akademia Młodzieżowa

LSO

Włącz się w różaniec

Zamień Noc w Moc