Polska Grupa Promotorów
Polska Grupa Promotorów – www.mmm.org.pl
Początki PGP sięgają roku 1971, kiedy to s. Maria Stecka RSCJ oraz kilku kapłanów wzięło udział w rekolekcjach zorganizowanych w Centrum Ruchu w Rocca di Papa. W 1978 r. w Krakowie ks. Fidel Villaverde, bliski współpracownik o. Lombardiego oraz kilku polskich księży spotkało się z kardynałem Karolem Wojtyłą. W tym samym roku ks. Mieczysław Nowak został wybrany dyrektorem Polskiej Grupy Promotorów i kierował nią przez 23 lata. W 1979 r. reprezentował PGP na Wieczerniku (zgromadzenie generalne Ruchu zwoływane co 4 lata). Był to ostatni Wieczernik z o. Lombardim, który zmarł kilka miesięcy później (14 grudnia 1979 r.).
W 1983 r. w parafii Trzebinia przeprowadzona została analiza i diagnoza parafii, rozpoczynająca realizację projektu NOP w Polsce. Obecna nazwa to Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji. W 1988 r. projekt został podjęty przez kolejne parafie.
Parafie realizujące PPOE
PPOE obecnie (2016 r.) realizowany jest w: Dysie, Elblągu, Hrubieszowie, Jawidzu-Rokitno, Kaliszu, Kazimierzówce, Kąkolewnicy, Klemensowie, Krośnie, Lublinie, Łęcznej, Malborku, Morawicy, Ostrowcu Świętokrzyskim, Przemyślu, Szewnie, Szówsku, Tarnobrzegu, Toruniu. Szczególnym znakiem komunii wspólnot parafialnych realizujących program odnowy są coroczne Ogólnopolskie Pielgrzymki Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata.
Dyrekcja PGP (w latach 2016-2019)
Dyrektor – ks. Mirosław Grendus, Szczepańcowa
Wicedyrektor – ks. Adam Lewandowski, Lublin
Wicedyrektor – ks. Andrzej Lupa, Łęczna
Polska Grupa Promotorów jest grupą międzypowołaniową: tworzą ją kapłani, osoby zakonne i świeccy, obecnie 34 osoby. PGP co roku organizuje konwiwencje dla członków i kandydatów oraz otwarte sesje rekolekcyjne. W roku 2011 zaplanowane zostały sesje na następujące tematy: Czytanie znaków czasu; Duchowość naszych czasów; Duchowości komunii jako powołanie i jako misja; Parafialny projekt odnowy i ewangelizacji; Analiza i diagnoza duszpasterska oraz Ocena i programowanie duszpasterskie.
Ruch dla Lepszego Świata
Ruch dla Lepszego Świata
Movimento per un Mondo Migliore powstał z inicjatywy o. Riccardo Lombardiego SJ (1908-1979), włoskiego jezuity, który po II wojnie światowej głosił potrzebę głębokiej odnowy świata. O. R. Lombardi był bliskim współpracownikiem papieża Piusa XII, który 10 lutego 1952 r. w specjalnym przesłaniu wezwał do wysiłku budowania Lepszego Świata, według serca Bożego. Grupa Promotorów Ruchu, zachęcona przez Piusa XII i jego następców, przeżywała okres szybkiego rozwoju w latach przygotowania Soboru, wzmacniając tzw. nurt promocji laikatu. W trakcie trwania soborowych sesji o. Lombardi spotkał się w Rzymie oraz w Centrum „Mondo Migliore” w Rocca di Papa z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Dla współpracowników o. Lombardiego ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji), jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.
Służba Animacji Wspólnotowe
Ruch dla Lepszego Świata jest animowany przez Dyrekcję Generalną, która ma swoją siedzibę w Rzymie. W 1991 r. Stolica Apostolska oficjalnie zatwierdziła Grupę Promotorów tego Ruchu jako „prywatne stowarzyszenie wiernych”. Grupa ma charakter międzynarodowy, gdyż składa się na nią kilkadziesiąt grup lokalnych z prawie trzydziestu krajów na pięciu kontynentach. Jej duchowość i misja są skoncentrowane na ideale wspólnotowej świętości Kościoła. W 1995 r. Grupa przyjęła nazwę: Służba Animacji Wspólnotowej Ruchu dla Lepszego Świata, podkreślając swój służebny charakter wobec wspólnoty Kościoła na rzecz wprowadzania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II.
Dyrekcja Generalna (w latach 20015-2019)
Dyrektor generalny – ks. Feliciano Rodriguez Dominguez, Portoryko
Wicedyrektor – ks. Ignacio Llopis Gonzales, Hiszpania
Sekretarz – ks. Carlos Sola, Portoryko
Członek – Margaret Green, Australia
Członek – Amaladhas, Indie
Cel i metody pracy
Grupa stosuje wspólnotowe rozeznanie konkretnych sposobów wypełniania tu i teraz swojej misji przez nieustanne czytanie znaków czasu, aby na tej podstawie przygotować odpowiednie instrumenty, plany, projekty i metody, służące odnowie. Głównym kierunkiem działalności apostolskiej Grupy jest odnowa różnorodnych wspólnot kościelnych (od parafii przez diecezje i zakony), by stawały się czynnikiem przemiany całego społeczeństwa. Za animację inicjatyw Ruchu w poszczególnych krajach odpowiadają grupy lokalne, obecnie działające w 28 krajach świata. Do najbardziej znaczących propozycji odnowy Ruchu należą Ćwiczenia wspólnotowe dla lepszego świata oraz cykl sesji duchowości komunii, towarzyszący realizacji duszpasterskich procesów odnowy wspólnotowej.