Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego

Już od dziewięciu lat nasza wspólnota jest odpowiedzialna za prowadzenie modlitwy równoczesnej podczas Nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego. Każdego roku nowenna i samo czuwanie gromadzi setki osób, które trwają na modlitwie, aby wypraszać wylew łask Ducha Świętego. W prowadzenie samej nowenny zaangażowane są różne wspólnoty i przedstawiciele poszczególnych rejonów w parafii. Natomiast czuwanie w Wigilię przed Zesłaniem Ducha Świętego przygotowuje i prowadzi „Szkoła Modlitwy”.

Nazwa „nowenna”

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa novem - dziewięć. Oznacza ona więc dziewięć dni modlitwy. Przyjęło się, iż określenie „nowenna” dotyczy modlitwy przed świętem, w przeciwieństwie do „oktawy”, która oznacza przedłużenie uroczystości na osiem dni (w liturgii mamy oktawę Wielkanocy oraz oktawę Bożego Narodzenia).

Najstarsze zgromadzenie

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Św. Łukasz pisze: „Jezus podczas wspólnego posiłku kazał apostołom nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: «Słyszeliście o niej ode Mnie — mówił — Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym». Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga” (Dz 1,4–5; Łk 24,50–53).

Historia Nowenny w Kościele

Można przypuszczać, że w samych początkach Kościoła wierni przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez dziewięć dni w modlitewnym skupieniu. Jednak taka nowenna nie znalazła się wówczas w liturgii. Także późniejsze wieki, choć wprowadziły w życie chrześcijan wiele nowenn np. przed Bożym Narodzeniem, przed wspomnieniem św. Antoniego czy innych świętych, nie przyniosły „oficjalnej” nowenny do Ducha Świętego. Dopiero Papież Leon XIII za przyczyną bł. Eleny Guerry wydał List apostolski „Provida Matris Caritate (1895), w którym zawarł prośbę skierowaną do wszystkich wiernych o odprawienie w tym roku uroczystej Nowenny do Ducha Świętego pomiędzy świętami Wniebowstąpienia a Zesłania Ducha Świętego. Wezwanie to powtórzył w Encyklice „Divinum illud munus” (1897) zachęcając wiernych do nieustającej tj. nie ograniczającej się do jednego roku nowenny. Również Papież Jan XXIII w ramach przygotowań do Soboru Watykańskiego II zaprosił wszystkich wiernych do modlitwy o „nowe wylanie Ducha Świętego”.

28 czerwca 2017