Licznik

Liczba wyświetleń strony:
144438

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

Ogólne informacje o parafii

Teren parafii

Parafia pw. św. Barbary w Łęcznej należy do dekanatu łęczyńskiego w Archidiecezji Lubelskiej. Sąsiaduje z parafią pw. św. Marii Magdaleny i parafią pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin. W skład parafii wchodzi Osiedle Niepodległości z ulicami: Armii Krajowej, Legionistów, Wojska Polskiego, Obrońców Pokoju, Orląt Lwowskich, Gen. Sikorskiego, Bogdanowicza, Patriotów Polskich; Osiedle Bobrowniki z ulicami: Wierzbowa, Wiosenna, Spacerowa, Wrzosowa, Jaśminowa, Akacjowa, Wiklinowa, Leśna, Polna; osiedle jednorodzinne z ulicami: Perłowa, Różana, Fiołkowa, Magnoliowa, Tulipanowa oraz wieś Sufczyn oddalona o 3 km od Łęcznej.

Uposażenie parafii

Nieruchomość parafialną stanowi działka, na której znajduje się kościół i dom parafialny – działka obejmuje ona 1,23 ha ziemi. Własnością parafii jest również budynek dawnej szkoły w Górecku Starym wraz z działką o pow. 44 arów.

Ludność

Na przestrzeni lat 1980-1990 dynamicznie wzrastała liczba mieszkańców w Łęcznej. Związane to było z rozbudową miasta i powstawaniem kolejnych osiedli. Zdecydowaną większość parafian stanowiła ludność napływowa z różnych rejonów Polski.

Obecnie parafię zamieszkuje 10460 osób, co stanowi 50,2 proc. mieszkańców miasta – stan na 31 stycznia 2011 r.

  • 97,2 % – Katolicy
  • 1,8 % – Osoby deklarujące się jako niewierzące
  • 0,8 % – Świadkowie Jehowy
  • 0,2 % – Zielonoświątkowcy
  • 0,1 % – Inne wyznania

Miejsca kultu na terenie parafii

Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kaplica mieści się w domu parafialnym. Znajduje się w niej tabernakulum, ołtarz i ambonka z wyeksponowanym Słowem Bożym. Na głównej ścianie wisi prosty krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Na bocznej ścianie znajdują się portrety św. Franciszka z Asyżu i założycielki zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi – bł. Matki Marii od Męki Pańskiej. Wzdłuż ściany zamieszczone są stacje drogi krzyżowej w postaci małych krzyżyków. W kaplicy znajdują się relikwie założycielki zgromadzenia, której beatyfikacja odbyła się w 2002 roku. Kaplica gromadzi pracujące w naszej parafii siostry FMM na codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważaniu Słowa Bożego oraz wspólnych modlitwach. Przynajmniej raz w miesiącu Siostry przeżywają tu wspólnotową Eucharystię. Tutaj także na osobistą modlitwę przychodzą kapłani. Niekiedy w kaplicy sprawowane są Msze św. dla grup wspólnotowych.

Krzyż w Sufczynie

Przydrożny metalowy krzyż na terenie parafii znajduje się we wsi Sufczyn. Został postawiony w latach pięćdziesiątych z inicjatywy mieszkańców wioski. Stoi między lipami w miejscu, gdzie uprzednio znajdował się stary, zmurszały krzyż dębowy. Pod krzyżem w późniejszym czasie dobudowano zadaszenie i zawieszono w nim obraz Chrystusa. Krzyż ogrodzony jest niskim metalowym płotkiem. 

Tutaj co roku dokonuje się poświęceie pokarmów w Wielką Sobotę. W maju każdego wieczoru gromadzą się u jego stóp mieszkańcy wioski. Od kilku lat na majówki przyjeżdżają tu studenci Akademii Młodzieżowej działającej w Ognisku nr 3 przy parafii św. Barbary, aby wspólnie modlić się i wielbić Maryję. Coroczne poświęcenie pól jest również okazją do gromadzenia się wokół krzyża mieszkańców wsi. W okresie jesienno zimowym krzyż zdobią świeże kwiaty.

Krzyż misyjny

W kwietniu 2000 r. przy kościele wzniesiony został krzyż misyjny – upamiętnia on pierwsze parafialne misje (13-21 listopada 1999). Na marmurowym cokole krzyża widnieje napis ułożony mosiężnymi literami: „Z Tobą Chryste w trzecie tysiąclecie”. W cokół zostały wmurowane prywatne podziękowania i zobowiązania podjęte przez mieszkańców parafii w czasie misji. Krzyż został umieszczony w metalowej, ruchomej konstrukcji, która pozwala zdjąć go i ponownie zamontować. Dzięki temu co roku wierni niosą go w czasie wielkopiątkowej drogi krzyżowej.

Krzyż jubileuszowy

Dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 u wejścia na osiedle Niepodległości, przy ciągu pieszym ul. Armii Krajowej – ul. Lisa Błońskiego stanął krzyż jubileuszowy. Wykonany został z szyn kolejowych symbolizujących odległą drogę. Wysokość krzyża wynosi siedem metrów, na jego ramionach znajduje się rzeźba Chrystusa wzorowana na rzeźbie Wita Stwosza. Pod postacią znajduje się napis: Christus heri hodie semper (Chrystus wczoraj, dziś, na wieki), natomiast na ciemnym cokole widnieją słowa: Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie (J 12,31). Poniżej data 21 kwietnia 2000 upamiętnia Wielki Piątek Roku Milenijnego. Pod krzyżem znajdują się głazy ułożone przez wiernych w czasie rekolekcji wielkopostnych. Od tego czasu krzyż jest jedną ze stacji Męki Pańskiej w czasie wielkopiątkowej drogi krzyżowej sprawowanej ulicami miasta.

Przyg. Teresa Okoń

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

czwartek,
21 stycznia 2021

(21. dzień roku)

Czytania na dziś

Synod Archidiecezji Lubelskiej

PGP

Pismo Emaus

Biblioteka parafialna

FMM w parafii

Akademia Młodzieżowa

LSO

Włącz się w różaniec

Zamień Noc w Moc