Ogólne informacje o parafii

Teren parafii

Parafia pw. św. Barbary w Łęcznej należy do dekanatu łęczyńskiego w Archidiecezji Lubelskiej. Sąsiaduje z parafią pw. św. Marii Magdaleny i parafią pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin. W skład parafii wchodzi Osiedle Niepodległości z ulicami: Armii Krajowej, Legionistów, Wojska Polskiego, Obrońców Pokoju, Orląt Lwowskich, Gen. Sikorskiego, Bogdanowicza, Patriotów Polskich; Osiedle Bobrowniki z ulicami: Wierzbowa, Wiosenna, Spacerowa, Wrzosowa, Jaśminowa, Akacjowa, Wiklinowa, Leśna, Polna; osiedle jednorodzinne z ulicami: Perłowa, Różana, Fiołkowa, Magnoliowa, Tulipanowa oraz wieś Sufczyn oddalona o 3 km od Łęcznej.

Uposażenie parafii

Nieruchomość parafialną stanowi działka, na której znajduje się kościół i dom parafialny – działka obejmuje ona 1,23 ha ziemi. Własnością parafii jest również budynek dawnej szkoły w Górecku Starym wraz z działką o pow. 44 arów.

Ludność

Na przestrzeni lat 1980-1990 dynamicznie wzrastała liczba mieszkańców w Łęcznej. Związane to było z rozbudową miasta i powstawaniem kolejnych osiedli. Zdecydowaną większość parafian stanowiła ludność napływowa z różnych rejonów Polski.

Obecnie parafię zamieszkuje 10460 osób, co stanowi 50,2 proc. mieszkańców miasta – stan na 31 stycznia 2011 r.

• 97,2 % – Katolicy
  • 1,8 % – Osoby deklarujące się jako niewierzące
  • 0,8 % – Świadkowie Jehowy
  • 0,2 % – Zielonoświątkowcy
  • 0,1 % – Inne wyznania

Miejsca kultu na terenie parafii

Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kaplica mieści się w domu parafialnym. Znajduje się w niej tabernakulum, ołtarz i ambonka z wyeksponowanym Słowem Bożym. Na głównej ścianie wisi prosty krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Na bocznej ścianie znajdują się portrety św. Franciszka z Asyżu i założycielki zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi – bł. Matki Marii od Męki Pańskiej. Wzdłuż ściany zamieszczone są stacje drogi krzyżowej w postaci małych krzyżyków. W kaplicy znajdują się relikwie założycielki zgromadzenia, której beatyfikacja odbyła się w 2002 roku. Kaplica gromadzi pracujące w naszej parafii siostry FMM na codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważaniu Słowa Bożego oraz wspólnych modlitwach. Przynajmniej raz w miesiącu Siostry przeżywają tu wspólnotową Eucharystię. Tutaj także na osobistą modlitwę przychodzą kapłani. Niekiedy w kaplicy sprawowane są Msze św. dla grup wspólnotowych.

Krzyż w Sufczynie

Przydrożny metalowy krzyż na terenie parafii znajduje się we wsi Sufczyn. Został postawiony w latach pięćdziesiątych z inicjatywy mieszkańców wioski. Stoi między lipami w miejscu, gdzie uprzednio znajdował się stary, zmurszały krzyż dębowy. Pod krzyżem w późniejszym czasie dobudowano zadaszenie i zawieszono w nim obraz Chrystusa. Krzyż ogrodzony jest niskim metalowym płotkiem.

Tutaj co roku dokonuje się poświęceie pokarmów w Wielką Sobotę. W maju każdego wieczoru gromadzą się u jego stóp mieszkańcy wioski. Od kilku lat na majówki przyjeżdżają tu studenci Akademii Młodzieżowej działającej w Ognisku nr 3 przy parafii św. Barbary, aby wspólnie modlić się i wielbić Maryję. Coroczne poświęcenie pól jest również okazją do gromadzenia się wokół krzyża mieszkańców wsi. W okresie jesienno zimowym krzyż zdobią świeże kwiaty.

Krzyż misyjny

W kwietniu 2000 r. przy kościele wzniesiony został krzyż misyjny – upamiętnia on pierwsze parafialne misje (13-21 listopada 1999). Na marmurowym cokole krzyża widnieje napis ułożony mosiężnymi literami: „Z Tobą Chryste w trzecie tysiąclecie”. W cokół zostały wmurowane prywatne podziękowania i zobowiązania podjęte przez mieszkańców parafii w czasie misji. Krzyż został umieszczony w metalowej, ruchomej konstrukcji, która pozwala zdjąć go i ponownie zamontować. Dzięki temu co roku wierni niosą go w czasie wielkopiątkowej drogi krzyżowej.

Krzyż jubileuszowy

Dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 u wejścia na osiedle Niepodległości, przy ciągu pieszym ul. Armii Krajowej – ul. Lisa Błońskiego stanął krzyż jubileuszowy. Wykonany został z szyn kolejowych symbolizujących odległą drogę. Wysokość krzyża wynosi siedem metrów, na jego ramionach znajduje się rzeźba Chrystusa wzorowana na rzeźbie Wita Stwosza. Pod postacią znajduje się napis: Christus heri hodie semper (Chrystus wczoraj, dziś, na wieki), natomiast na ciemnym cokole widnieją słowa: Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie (J 12,31). Poniżej data 21 kwietnia 2000 upamiętnia Wielki Piątek Roku Milenijnego. Pod krzyżem znajdują się głazy ułożone przez wiernych w czasie rekolekcji wielkopostnych. Od tego czasu krzyż jest jedną ze stacji Męki Pańskiej w czasie wielkopiątkowej drogi krzyżowej sprawowanej ulicami miasta.

Przyg. Teresa Okoń

czwartek,