Ogólnopolskie Pielgrzymki Parafii

„Ogólnopolskie spotkanie parafii realizujących Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji jest dla nas cennym doświadczeniem powszechności i jedności Kościoła. To doświadczenie pokazuje nam, że pochodząc z tak wielu parafii o różnych tradycjach, zwyczajach, zaangażowaniu wiernych, możemy wspólnie tworzyć Lud Boży.”
Proboszcz ks. Andrzej Lupa

Ogólnopolskie Pielgrzymki Parafii w Ruchu odbywają się od 1991 r. Są to jedyne tego typu spotkania wspólnot parafialnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

1991 – Częstochowa

1992 – Częstochowa

1993 – Częstochowa

1994 – Pasierbiec

1995 – Rozłazino, 21-22 sierpnia

Hasło: Wspólnota Kościoła realizuje swoje powołanie na drodze powszechnego kapłaństwa. Uczestniczyło w niej 1300 wiernych z 17 parafii. Uroczystościom pielgrzymkowym przewodniczył ks. Bp Piotr Krupa.

1996 – Trzebinia, 19-20 sierpnia

HasłoOdnajdywanie miejsca w parafii i świecie. W pielgrzymce uczestniczyło 1000 pielgrzymów z 19 parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski ks. Kardynał Franciszek Macharski. Parafianie wraz z pielgrzymami dziękowali Bogu za 100 lat istnienia parafii.

1997 – Wrocław - Kobierzyce, 31 maja - 1 czerwca

Hasło kongresowe: Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ruchu dla Lepszego Świata odbywała się w ramach 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego pod przewodnictwem Papieża Jana Pawła II. Do Kobierzyc przyjechały delegacje z 20 parafii.

1998 – Szówsko, 22-23 lipca

Hasło:Duch Święty jednością i radością Kościoła. Około 2 tys. wieś zdołała przyjąć 800 pielgrzymów z całej Polski. Niedzielna Eucharystia koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Józefa Michalika.

1990 – Słocina, 21-22 sierpnia

HasłoRazem do Ojca. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Bp Kazimierz Górny.

2000 – Rzym

Rok Wielkiego Jubileuszu

2001 – Toruń, 17-19 sierpnia

HasłoTradycja i odnowa. Spotkanie zgromadziło 700 uczestników z różnych stron Polski. Uroczystej Mszy św. sprawowanej 18 sierpnia przewodniczył ks. bp Andrzej Suski.

2002 – Iwonicz Zdrój, 26-27 lipca

HasłoRazem znaczy skuteczniej. Głównym punktem spotkania był Kongres Duchowości wspólnotwowej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Michalik.

2003 – Rzym, 9-12 października

Międzynarodowa pielgrzymka parafii realizujących projekty Ruchu dla Lepszego Świata. Spotkanie jubileuszowe z racji 50. rocznicy powstania Ruchu odbyło się w Świętym Mieście. Na spotkanie wyruszyła grupa 30 przedstawicieli parafii w Polsce.

2004 – Witkowice, 21-22 sierpnia

HasłoParafia środowiskiem wzrastania człowieka w Kościele. W Witkowicach został poświęcony Krzyż pielgrzymkowy, który wraz z księgą Pisma Świętego będzie od tej pory wędrował do kolejnych parafii – gospodarzy pielgrzymek. W pielgrzmce uczestniczyło ok. 500 osób.

2005 – Łęczna, 20-21 sierpnia

HasłoAby wszyscy stanowili jedno. Na spotkanie przybyło 15 wspólnot parafialnych z całej Polski i grupa wiernych z parafii w Postawach na Białorusi – w sumie ponad 400 osób. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Artur Miziński.

2006 – Krosno, 19-20 sierpnia

HasłoDzielimy się nadzieją  dotyczyło funkcjonowania parafialnych struktur komunikowania w naszych parafiach.Do Krosna przybyło ok. 300 wiernych z 16 parafii (w tym grupa przedstawicieli parafii Postawy z Białorusi), gościem spotkania był dyrektor GP w Austrii oraz przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2007 – Tarnobrzeg, 18-19 sierpnia

HasłoNa spotkanie przybyło ponad 425 osób z 15 parafii w tym dwie parafie z Białorusi (Postawy i Łyntupy). Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2008 – Darłowo, 2-4 maja

HasłoParafia szkołą dialogu uczniów Chrystusa. Na spotkanie przybyło ponad 500 osób w tym dwie z Białorusi (parafia w Postawach). Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Edward Dajczak.

2009 – Przemyśl, 22-23 sierpnia

Hasło: Otoczmy troską życie parafii. Na spotkanie przybyło ponad 300 osób. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal. Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2010 – Szówsko, 21-22 sierpnia

Hasło: Parafia braterskiej miłości – od marzenia do świadectwa. Na spotkanie przybyło  300 osób w tym grupa pielgrzymów z Białorusi z parafii Postawy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik. Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2011 – Lublin, 20-21 sierpnia

Hasło: Komunia z Bogiem drogą i siłą Kościoła. W spotkaniu uczestniczyło 350 osób. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp senior Bolesław Pylak. Na spotkaniu pielgrzymkowym obecny był przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2012  – Morawica, 18-19 sierpnia

Hasło: Kościół domem komunii w braterskiej życzliwości. W spotkaniu uczestniczyło 460 osób. Sobotniej uroczystej liturgii Mszy św. przewodniczył ks. bp Damian Muskus OFM, a niedzielnej ks. bp Grzegorz Ryś. Na spotkaniu pielgrzymkowym obecny był przedstawiciel Dyrekcji Generalnej – ks. Mirosław Grendus.

2013 - Malbork, 16-18 sierpnia

Hasło: Wiara rodziny w odnawiającej się parafii. W spotkaniu uczestniczyło 400 osób z 16 wspólnot parafialnych. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Styrna.

2014 - Krosno-Polanka, 23-24 sierpnia

Hasło: Parafia z misją Syna Bożego: nawrócenie - wytrwałość - wiara. W spotkaniu uczestniczyło 300 osób z 14 wspólnot parafialnych: Brzeźnicy, Hrubieszowa, Jawidza-Rokitno, Krosna, Krosna - Polanki, Lublina, Łęcznej, Morawicy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Przemyśla, Szewnej, Szówska, Tarnobrzega i Torunia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal.

2015 - Szewna, 22-23 sierpnia

Hasło: Parafia wspólnotą nawrócenia i wiary w Ewangelię