Grupa Wsparcia Chorych SKARB

Jesteście największym skarbem Kościoła! mówił o chorych Jan Paweł II. Papież w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie, ustanowił Światowy Dzień Chorych. W Kościele obchodzony jest w dniu 11 lutego. Jan Paweł II w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał godność ludzi chorych,zwrócił się do nich z prośbą, aby go wspierali, ofiarując Bogu swoje cierpienia jako gwarancję skuteczności Jego posługi Kościołowi i ludzkości. Podkreślał również ogromną wartość świadectwa ludzi chorych:

Waszym bólem możecie umocnić chwiejnych, wezwać do poprawy upadających, napełnić spokojem i ufnością tych, którzy wątpią i są przerażeni. Wasze cierpienia jeśli całkowicie przyjęte i połączone z cierpieniami Ukrzyżowanego, mogą stać się wyjątkową mocą w walce o zwycięstwo dobra nad mocami zła, które na różne sposoby zagrażają współczesnemu człowiekowi.

SPOTKANIA GRUPY

Spotkania odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 15.00 – 17.30 w sali misyjnej.

Rozpoczynamy je koronką do Miłosierdzia Bożego, obejmując modlitwą przyniesione intencje, a także dzieła ewangelizacyjne podejmowane w parafii: naszych duszpasterzy, wszystkie wspólnoty, a szczególnie ludzi chorych i ich rodziny. Opiekunem duchowym grupy jest ks. Paweł Kotowski, który prowadzi katechezy tematyczne.

W pierwszej części spotkania gromadzimy się przy kawie, herbacie i ciastku. W rodzinnej atmosferze dzielimy się wydarzeniami  ostatniego miesiąca, a także radzenia sobie z wyzwaniami choroby.

Druga część spotkania poświęcona jest formacji  - głoszona jest wówczas katecheza tematyczna.

Obecnie Grupa Wsparcia Chorych liczy ponad dwadzieścia osób.  Serdecznie zapraszamy na nasze spotkania Wszystkich, którzy potrzebują zrozumienia i wsparcia ze strony osób w podobnej sytuacji.

ŚWIADECTWA

Od 21 lat choruję na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Mam trudności z chodzeniem i wykonywaniem większości prac fizycznych w domu. Po ślubie młodszego syna w 2004 r. zostałam sama. Na spotkaniu po Mszy św. dla chorych 13 V 2004 r. któraś z pań z Caritasu podsunęła mi myśl, że mogłabym przychodzić na spotkania powstającego wówczas stowarzyszenia chorych na SM i inne choroby narządów ruchu, przy parafii św. Barbary. Wybrałam się na najbliższe spotkanie i uczęszczam do dzisiaj. Spotkałam tam ludzi chorych, z którymi mogę wymienić się doświadczeniami na temat choroby i sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przede wszystkim spotkałam panie opiekujące się grupą: Hanię, Jadzię, Alę i Krysię. Są to kobiety o wrażliwym sercu, umiejące dodać otuchy, pełne ciepła i kochane. Te kilka godzin spędzonych raz w miesiącu razem dodaje mi sił do życia i walki z chorobą oraz świadomość, że nie wszyscy ludzie są obojętni na cierpienie innych i chcą się dzielić, nie oczekując niczego w zamian. Na spotkania zapraszani są przedstawiciele różnych instytucji, które niosą pomoc potrzebującym i niejednokrotnie mogliśmy skorzystać z porad tych osób. Oprócz spotkań organizowane są pielgrzymki do sanktuariów i różnych miejsc kultu religijnego. Może w nich uczestniczyć każdy, nawet na wózku, bez pośpiechu. Dlatego przeważnie jest więcej chętnych niż miejsc. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli zaprzestać tej działalności. Podsumowując, muszę stwierdzić, że zapisanie się do tej grupy było najlepszą moją decyzją, jaką podjęłam w ostatnich latach.

Mam na imię Krystyna. Na spotkania chorych zmobilizowałam się uczęszczać po przebytych operacjach. Pan Bóg pozwolił, że wróciłam do zdrowia, że mogę chodzić i staram się być samodzielna, mimo, że w pewnym stopniu jestem niepełnosprawna. Postanowiłam jednak, że w jakiś sposób będę służyć innym bardziej potrzebującym pomocy. Organizowane spotkania pomagają mi poznawać potrzeby, cierpienia i troski chorych. Spotkania odbywają się w ciepłym nastroju, co ubogaca życie, często wywołują uśmiech na twarzy u ludzi tak bardzo cierpiących. Wydaje mi się, że Stowarzyszenie Chorych jest bardzo potrzebne, a jednocześnie potrzebuje większego wsparcia ze strony opieki zdrowotnej.

PIELGRZYMKI

Dwa razy w roku organizowane są pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, w drogę wyruszają nie tylko osoby z grupy chorych, ale także wierni naszej parafii.

DOKUMENTY PAPIESKIE

Salvifici Doloris – O chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia