Świadectwa z Kursu Filipa

Rekolekcje ewangelizacyjne „Kurs Filipa” rozpoczynają roczne przygotowanie do sakramentu bierzmowania . Zwykle na zakończenie uczestnicy otrzymują ankietę z pytaniami o ocenę kursu. Oto wybrane wypowiedzi po jednym z kursów:

Co może dać wspólnota? Co było dla ciebie szczególnym przeżyciem podczas tych rekolekcji?

Dzięki wspólnocie możemy bardziej poznać siebie.

Otwieramy się na innych ludzi, stajemy się lepsi.Daje poczucie bliskości i jedności z innymi ludźmi.

Wspólnota może nas umocnić, pomóc pokonać życiowe trudności.Zobaczyłam, że o wielu rzeczach nie miałam pojęcia.

Dla mnie wyjątkowe było zasłuchanie grupy w nauczanie ks. Marka, ludzie których znałam na co dzień tutaj okazali się całkiem inni, myślę, że było to działanie przebywania we wspólnocie.

Mogłam też lepiej poznać innych.

Szczególnym przeżyciem było to, że w tak krótkim czasie zmieniłam swoje podejście do wiary i Kościoła.

Nauki księdza wyjaśniły mi wiele trudnych tematów, których do tej pory nie rozumiałam.

Po tych rekolekcjach mam większą chęć bycia lepszą. Chciałabym poprawić się z często popełnianych grzechów.

Największym przeżyciem była dla mnie spowiedź, bo dzięki niej zrozumiałam, że warto się zmienić i że warto zacząć chodzić do kościoła.

Całe rekolekcje podobały mi się, uważam, że było to pozytywne doświadczenie.

Dzięki wspólnocie możemy nauczyć się odpowiedzialności za innych ludzi i zbliżyć się razem do Boga.

Ciekawe były konferencje, dały mi wiele do myślenia, zmusiły do zastanowienia nad własnym życiem.

To we wspólnocie, między ludźmi, poznajemy nasze talenty, ale i słabości.Wspólnota może dać poczucie bezpieczeństwa i wartości siebie.

Poruszyła mnie animacja z błotem, bardzo mocno poczułam jak grzech potrafi brudzić.Szczególnym momentem była dla mnie adoracja w kościele, była tam taka miła atmosfera, dzięki niej można było porozmawiać z Bogiem. Czułam się tam bezpiecznie.Pierwszy raz uczestniczyłam w takich rekolekcjach i ich całokształt był dla mnie dużym przeżyciem.

Odkryłem prawdę o sobie i zrozumiałem, że źle robię i co mam zmienić w swoim życiu, choć na pewno trudno mi będzie rozstać się z pewnymi przyzwyczajeniami.

We wspólnocie można poznać poglądy innych ludzi.Wspólnota daje poczucie własnej wartości.Daje szansę rozwoju, możliwość wzrostu wiary, kontaktu z innymi ludźmi, nadaje sens życiu, pokazuje nasze miejsce w życiu.Wspólnota może podnosić ludzi na duchu.

Szczególnym przeżyciem była dla mnie spowiedź święta.We wspólnocie czuję się potrzebna, myśl, że beze mnie wspólnota była by niepełna jest bardzo krzepiąca.

We wspólnocie człowiek nie czuje się samotny.Szczególnym przeżyciem było dla mnie to, że ksiądz trafił jakoś do nas i wile z tego co mówił zrozumiałam i zapamiętałam. Te rekolekcje zapamiętam na długo.

Wspólnota może dać człowiekowi wsparcie w trudnej chwili i pomoc w modlitwie.Daje radość z wiary i wspólne przeżywanie tej radości.

Wspólnota pomaga nam czynić to, co samemu do wykonania jest niemożliwe.

Ksiądz jest spoko ziomek:)

Jakich trudności doświadczyłeś w czasie tych rekolekcji? Co można zmienić na przyszłość?

Trudnością była dla mnie spowiedź, bo dawno się nie spowiadałam i omijałam Msze św.

Można by zmienić długość spotkania, poza tym wszystko było w porządku.

Pierwszy raz musiałem tyle siedzieć i słuchać nic nie mówiąc:)

Zmienić można po pierwsze siebie i swój stosunek do Boga i Kościoła, a potem próbować zmieniać innych.

Trudno mi było pokonać własne lenistwo i zniechęcenie.Skrócić, kupić wygodne fotele, zorganizować pożywienie.

Powinno być więcej wypowiedzi młodzieży.Więcej rozrywki: animacji, piosenek, gier, zabaw:)

Powinny być dodatkowe przerwy na skonsumowanie posiłku.

Podczas tych rekolekcji odczuwałem zmęczenie, głód, ból pleców, ławki były niewygodne.

Moim zdaniem rekolekcje były pouczające.

Nic nie trzeba zmieniać, nikomu nie zaszkodzi jeśli przeżyje coś takiego.

Mniej zabaw i śpiewania, więcej pracy w grupach.

poniedziałek,
18 grudnia 2017