Świadectwa z Kursu Filipa

Rekolekcje ewangelizacyjne „Kurs Filipa” rozpoczynają roczne przygotowanie do sakramentu bierzmowania . Zwykle na zakończenie uczestnicy otrzymują ankietę z pytaniami o ocenę kursu. Oto wybrane wypowiedzi po jednym z kursów:

Jak myślisz, co może dać wspólnota? Co było dla ciebie szczególnym przeżyciem podczas tych rekolekcji?

• Dzięki wspólnocie możemy bardziej poznać siebie.
  • Otwieramy się na innych ludzi, stajemy się lepsi.
  • Daje poczucie bliskości i jedności z innymi ludźmi.
  • Wspólnota może nas umocnić, pomóc pokonać życiowe trudności.
  • Zobaczyłam, że o wielu rzeczach nie miałam pojęcia.
  • Dla mnie wyjątkowe było zasłuchanie grupy w nauczanie ks. Marka, ludzie których znałam na co dzień tutaj okazali się całkiem inni, myślę, że było to działanie przebywania we wspólnocie. Mogłam też lepiej poznać innych.
  • Szczególnym przeżyciem było to, że w tak krótkim czasie zmieniłam swoje podejście do wiary i Kościoła.
  • Nauki księdza wyjaśniły mi wiele trudnych tematów, których do tej pory nie rozumiałam.
  • Po tych rekolekcjach mam większą chęć bycia lepszą. Chciałabym poprawić się z często popełnianych grzechów.
  • Największym przeżyciem była dla mnie spowiedź, bo dzięki niej zrozumiałam, że warto się zmienić i że warto zacząć chodzić do kościoła.
  • Całe rekolekcje podobały mi się, uważam, że było to pozytywne doświadczenie.
  • Dzięki wspólnocie możemy nauczyć się odpowiedzialności za innych ludzi i zbliżyć się razem do Boga.
  • Ciekawe były konferencje, dały mi wiele do myślenia, zmusiły do zastanowienia nad własnym życiem.
  • To we wspólnocie, między ludźmi, poznajemy nasze talenty, ale i słabości.
  • Wspólnota może dać poczucie bezpieczeństwa i wartości siebie.
  • Poruszyła mnie animacja z błotem, bardzo mocno poczułam jak grzech potrafi brudzić.
  • Szczególnym momentem była dla mnie adoracja w kościele, była tam taka miła atmosfera, dzięki niej można było porozmawiać z Bogiem. Czułam się tam bezpiecznie.
  • Pierwszy raz uczestniczyłam w takich rekolekcjach i ich całokształt był dla mnie dużym przeżyciem.
  • Odkryłem prawdę o sobie i zrozumiałem, że źle robię i co mam zmienić w swoim życiu, choć na pewno trudno mi będzie rozstać się z pewnymi przyzwyczajeniami.
  • We wspólnocie można poznać poglądy innych ludzi.
  • Wspólnota daje poczucie własnej wartości.
  • Daje szansę rozwoju, możliwość wzrostu wiary, kontaktu z innymi ludźmi, nadaje sens życiu, pokazuje nasze miejsce w życiu.
  • Wspólnota może podnosić ludzi na duchu.
  • Szczególnym przeżyciem była dla mnie spowiedź święta.
  • We wspólnocie czuję się potrzebna, myśl, że beze mnie wspólnota była by niepełna jest bardzo krzepiąca.
  • We wspólnocie człowiek nie czuje się samotny.
  • Szczególnym przeżyciem było dla mnie to, że ksiądz trafił jakoś do nas i wile z tego co mówił zrozumiałam i zapamiętałam. Te rekolekcje zapamiętam na długo.
  • Wspólnota może dać człowiekowi wsparcie w trudnej chwili i pomoc w modlitwie.
  • Daje radość z wiary i wspólne przeżywanie tej radości.
  • Wspólnota pomaga nam czynić to, co samemu do wykonania jest niemożliwe.
  • Ksiądz jest spoko ziomek:)

Jakich trudności doświadczyłeś w czasie tych rekolekcji? Co można by zmienić na przyszłość?

Generalnie młodzież zwracała uwagę na niedogodności zewnętrzne np. że ławki były twarde i trudno im było długo na nich wysiedzieć. Postulowali też skrócenie czasu rekolekcji czy długość spotkania w jednym dniu. Jedni widzieliby więcej animacji inni mniej, albo w ogóle. Zwracano również uwagę na potrzebę wprowadzenia dialogu z uczestnikami.

• Trudnością była dla mnie spowiedź, bo dawno się nie spowiadałam i omijałam Msze św.
  • Można by zmienić długość spotkania, poza tym wszystko było w porządku.
  • Pierwszy raz musiałem tyle siedzieć i słuchać nic nie mówiąc:)
  • Zmienić można po pierwsze siebie i swój stosunek do Boga i Kościoła, a potem próbować zmieniać innych.
  • Trudno mi było pokonać własne lenistwo i zniechęcenie.
  • Skrócić, kupić wygodne fotele, zorganizować pożywienie.
  • Powinno być więcej wypowiedzi młodzieży.
  • Więcej rozrywki: animacji, piosenek, gier, zabaw:)
  • Powinny być dodatkowe przerwy na skonsumowanie posiłku.
  • Podczas tych rekolekcji odczuwałem zmęczenie, głód, ból pleców, ławki były niewygodne. Moim zdaniem rekolekcje były pouczające.
  • Nic nie trzeba zmieniać, nikomu nie zaszkodzi jeśli przeżyje coś takiego.
  • Mniej zabaw i śpiewania, więcej pracy w grupach.

wtorek,
23 maja 2017