I tura rekolekcji

Kandydaci do bierzmowania mówią o swojej formacji: Nie takie straszne przygotowanie

Rekolekcje „Kurs Andrzeja” – są zarazem podsumowaniem i „oceną” wzrostu wiary kandydata chcącego przyjąć sakrament bierzmowania. Rekolekcje odbywają się na wiosnę.

Na zakończenie rekolekcji uczestnicy otrzymują ankietę, gdzie mogą ocenić przeprowadzony kurs oraz roczny program przygotowania do sakramentu bierzmowania. Wypowiedzi z jednego z kursów zostały posegregowane według udzielonych ocen.

Zdecydowanie pozytywne – 58 wypowiedzi

Na początku spotkań myślałem, że to nie jest nam w ogóle do niczego potrzebne, myślałem, że to po prostu taki wymysł, którego trzeba się trzymać aby dostąpić bierzmowania. Teraz wiem, że byłem w błędzie, bo te spotkania dają naprawdę dużo, dużo można się dowiedzieć i o wielu sprawach podyskutować. Dały mi wiele do myślenia, wiele rzeczy w związku z tym muszę zmienić w swoim życiu.

Nauczyłem się interpretować słowo Boże.

Otworzyłam się na innych ludzi przede wszystkim starałam się udowodnić otoczeniu, że dojrzałam do tego sakramentu.

Czuję, że dzięki tym spotkaniom jestem bliżej Boga i że Go lepiej poznałam.

Miniony rok był dla mnie bardziej dojrzały pod względem wiary. Częściej zaczęłam chodzić do kościoła i spowiedzi. Przygotowanie do bierzmowania zmieniło mnie duchowo, zaczęłam częściej wybierać dobro.

Ten rok minął mi bardzo szybko, na spotkaniach nauczyłem się bardzo dużo, nabrałem do przygotowania innego podejścia, spojrzałem z innej strony, zmieniłem swoje nastawienie do wielu praktyk np. do modlitwy. Mam świadomość tego, że naprawdę dojrzałem w wierze, że stała się czymś naprawdę ważnym w moim życiu.

Myślę, że stałem się dużo mądrzejszy.

Dowiedziałem się jak być apostołem w życiu codziennym i włączać się w życie Kościoła.

Rekolekcje były dla mnie wielkim przeżyciem.

Przygotowanie wniosło wiele dobra w moje życie. Dowiedziałem się wiele nowego o Bogu.

Nie żałuję czasu, który poświęciłam na spotkania i rekolekcje. Dały mi dużo do myślenia.

Przygotowanie do bierzmowania było bardzo fajne, pomogło mi zmienić moje spojrzenie na świat.

Spotkania były bardzo ciekawe.

Przygotowanie pomogło mi umocnić moją wiarę, podobały mi się, bo się nie nudziłam.

Na pewno nie był to rok stracony.

Sądzę, że takie spotkania są bardzo potrzebne dla lepszego przygotowania i przeżycia sakramentu bierzmowania.

To było bardzo solidne przygotowanie. Myślę, że dobrze przygotowałam się do tego sakramentu.

Ten rok był dla mnie bardzo ważny, dojrzałam i znacznie przybliżyłam się do Boga.

Na pewno pozostawi głęboki ślad w mojej wierze.

Było fantastycznie, to dobrze spędzony czas, nie żałuję, że podjąłem to przygotowanie.

Cieszę się, że tak spędziłam ten rok.

Rok minął mi szybko, a przygotowanie do bierzmowania jeszcze szybciej.

Było trudno, ale warto było je podjąć – 20 wypowiedzi

Ciężko, ale trochę to przygotowanie mi dało.

Myślę, że to przygotowanie wbrew pozorom było mi bardzo potrzebne. Czuję się bardziej dojrzała duchowo.

Nie było tak źle jak się spodziewałem.

Przygotowanie do bierzmowania kosztowało mnie wiele wyrzeczeń. Momentami było mi ciężko, myślałam, że nie wytrzymam do końca, ale dotrwałam i sądzę, że było warto, wiele się nauczyłam.

Było różnie, raz źle, raz dobrze, ale było warto.

To był rok ciężkiej pracy.

Było ciężko, ale czasu spędzonego tutaj nie żałuję.

Przeżyłem je pozytywnie, nawet nie nudziłem się za bardzo.

Osiem miesięcy przygotowania to dużo, ale myślę, że pomogło mi dobrze przygotować się do sakramentu bierzmowania.

Zdecydowanie negatywne – 8 wypowiedzi

Miniony rok był nudny, a przygotowanie za długie!!!

Moim zdaniem te spotkania nie są potrzebne.

Byłem głodny, bolały mnie plecy, chciałem do mamy.

Rekolekcje są niepotrzebne ponieważ zabierają zbyt dużo czasu.

Za długo, jak bym wiedział, że to będzie tak wyglądać to spróbowałbym zrobić bierzmowanie w innej parafii.

Jestem zadowolony, że mam to już za sobą.

poniedziałek,
24 lipca 2017