Zapraszamy do biblioteki

w każdą niedzielę w godz. 17.00-19.00

w wakacje biblioteka jest nieczynna

Osoby dyżurujące w bibliotece w roku 2023

Marzena Olędzka

Violeta Miłosz

Ewa Rakowiecka

Małgorzata Brzozowska

Anna Borowska

Biblioteka na Facebooku

Z historii biblioteki parafialnej

Biblioteka parafialna została założona w 1989 r.

Początkowo biblioteka funkcjonowała w pomieszczeniu przy salach katechetycznych w baraku tzw. „Betlejemki”. Organizacją biblioteki na prośbę ks. Adama Lewandowskiego zajęła się Maria Dymel (nauczyciel bibliotekarz w LO przy ul. Szkolnej 3). Niewielki początkowo księgozbiór mieścił się w szafce, udostępniany był we wtorki w godz. 17.00-18.00 i w niedzielę w godz. 9.00-13.00. Po przeprowadzce do budynku nowej plebanii na lokal biblioteki przeznaczona została osobna salka z regałami. Księgozbiór stale się powiększał i można już było opisać go wg klasyfikacji UKD. Duży zbiór książek podarowany został przez wspólnotę sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi z Kadłuba k. Strzelec Opolskich, zawierał różnorodną literaturę od beletrystyki po etykę, filozofię i religioznawstwo. Do pomocy w bibliotece zaangażowała się młodzież, która m.in. wypisywała karty książkek.

W 1997 r. nastąpiła zmiana lokalu

Dawne lokum zostało oddane na potrzeby powstającego ośrodka Akademii Młodzieżowej, a biblioteka przeniosła się do pobliskiego pomieszczenia. Gdy proboszczem parafii został ks. Stanisław Zając, zastał księgozbiór spakowany i gotowy do przeniesienia. W listopadzie 1997 r. w ogłoszeniach parafialnych zaapelował o pomoc bibliotekarzy w ponownym uruchomieniu biblioteki. Do jej poprowadzenia zgłosiły się trzy osoby: Jadwiga Grosiak (nauczyciel bibliotekarz), Maria Janeczko (nauczyciel bibliotekarz) oraz Marzena Olędzka (nauczyciel bibliotekarz). Jak wynika z zapisów w księdze inwentarzowej, księgozbiór biblioteki liczył wtedy 836 woluminów, zawierał również zbiór ponad 20 kaset VHS (z filmami religijnymi oraz z zapisem niektórych wydarzeń parafialnych). Opiekę nad biblioteką w latach 1997-2000 sprawował ks. Tomasz Fidecki, a następnie ks. Andrzej Lupa - obecnie proboszcz parafii.

W 2002 r. biblioteka zmieniła lokal

Nowe pomieszczenie przeznaczone na potrzeby bilioteki jest o wiele większe od poprzedniego liczy ok. 35 m2 wraz z niewielkim pomieszczeniem stanowiącym magazyn. Zwiększył się również skład osobowy, w latach 2003-2005 bibliotece pracowały również: Danuta Panas (nauczyciel bibliotekarz), Agnieszka Mućka (bibliotekarz PBP) oraz Olga Kalińska (bibliotekarz PBP). W 2005 r. przeprowadzony został kiermasz taniej książki, dzięki dochodom ze sprzedaży możliwe było nabycie oprogramowania BIBLOS do komputeryzacji zasobów bibliotecznych. W 2006 r. 1000 egzemplarzy dla biblioteki parafialnej podarował ks. Adam Lewandowski. Większość pozycji w bibliotece stanowią dary z bibliotek kapłańskich, prowadzone są również systematyczne zakupy literatury religijnej.

Księgozbiór biblioteki osiągnął 6 tys. woluminów

Zdecydowaną większość księgozbioru stanowi literatura religijna, gromadzona jest również literatura regionalna. Wyodrębniony został księgozbiór dotyczący św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zgromadzony jest zbiór płyt DVD z zapisem przedstawień ze sceny teatralnej. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy ok. 6 tys. egzmeplarzty.

Dotychczas bibliotekę prowadziły:

Małgorzata Adamczyk, Anna Borowska, Małgorzata Brzozowska, Agnieszka Dybich, Maria Dymel, Małgorzata Gajowiak, śp. Jadwiga Grosiak, Maria Janeczko, Olga Kalińska, Violeta Miłosz, Agnieszka Mućka, Jagoda Misztal, Marzena Olędzka, Danuta Panas, Monika Pępek, Ewa Rakowiecka, Ewa Szymanek.