Historia
Początki powstania świetlicy sięgają lat 90. Swoją działalnością zmierzaliśmy do prowadzenia aktywnych zajęć, które byłyby atrakcyjne i pomocne dzieciom i młodzieży ze środowiska lokalnego.
Rok 1993
To początki i próby utworzenia świetlicy, która działała przy parafii, ale w sposób nieformalny. Dzieci i młodzież gromadziła się na odrabianiu lekcji oraz zajęciach organizowanych dla nich. Od początku w świetlicy były zaangażowane Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, troszcząc się razem z parafianami o dobre wychowanie dzieci w naszym środowisku.
Rok 1996
Z inicjatywy ks. Adama Lewandowskiego powstała Świetlica Opiekuńczo – Wychowawcza przy Parafii św. Barbary, która pierwotnie nosiła nazwę Ognisko Opiekuńczo – Wychowawcze. Celem powstania tej placówki była pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia. Świetlica powstała w dawnych salkach katechetycznych budynku parafialnego, które przy pomocy ks. proboszcza i życzliwych parafian oraz ludzi dobrej woli zostały odpowiednio urządzone i przystosowane do tego celu. Już od października zaczęły przychodzić pierwsze dzieci, byli to w większości chłopcy. Świetlica także wówczas została zarejestrowana w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie. Dużą pomocą w początkach organizacji świetlicy byli też wolontariusze, którzy spędzili czas z dziećmi dzieląc się swoimi zdolnościami, a także swoją wiedzą i doświadczeniem pedagogicznym. Byli to m.in. pani Agnieszka, pan Bogdan, pan Zbigniew, pan Jacenty, pani Małgorzata, pan Wincenty, pani Modesta, pani Teresa i wielu innych.
Rok 1997
W toku poszukiwań odpowiedniego kształtu tej placówki Świetlica nawiązała współpracę z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina i już w maju przyjęto program wychowawczy o nazwie Akademia Młodzieżowa. Celem tego programu było wychowanie dzieci tak, aby były sprawne w działaniu społecznym, intelektualnym oraz religijnym, chciały służyć Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, a także rozwijać swoje talenty. Na skutek współpracy z Fundacją i wdrożenia nowego programu, działalność świetlicy bardzo się ożywiła, stała się miejscem atrakcyjnym dla dzieci i młodzieży m.in. przez kontakty z innymi dziećmi z Lublina, wspólnymi wyjazdami (np. do Niemiec), spotkaniami (np. w Motyczu Leśnym na zakończenie roku szkolnego), rajdami, olimpiadami sportowymi itp.
Także w grudniu tegoż roku po raz pieszy dzięki w współpracy z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo przeprowadzona została akcja "Mikołaj o Tobie nie zapomni", która do dziś angażuje społeczność lokalną.
Latem tegoż roku dzieci i młodzież wyjechały na pierwszy obóz wraz z innymi dziećmi z pozostałych ośrodków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Od roku 1998 do dziś…
Świetlica istniejąc nieprzerwanie od wielu lat nieustanne się rozwija i działa na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Łęcznej oraz poza nią, przeżywając wiele sukcesów, ale także doświadczając różnego rodzaju kryzysów. Nieprzerwanie też współpracuje z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo czerpiąc od niej inspiracje do nowych pomysłów programowych i metod wychowawczych. Przez Akademię Młodzieżową w Łęcznej przeszło wielu młodych ludzi. Niektórzy z nich przy różnych okazjach wracają, wyrażając swoją wdzięczność, bo była dla nich wsparciem, a nawet jak mówią sami „drugim domem”. Przez lata także zmieniały się siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, które były odpowiedzialne za tę placówkę. Każda z nich nadawała swój własny, niezatarty w sercach młodych ludzi, styl wychowania i prowadzenia tej placówki. Byli tu także zaangażowani wychowawcy świeccy, którzy wnosi nowe pomysły, doświadczenie i swój entuzjazm.
Obecnie po 20 latach istnienia naszego ośrodka A. M. dzieci ze szkoły podstawowej realizują program Akademii Młodzieżowej w wybranych tylko elementach. Natomiast młodzież gimnazjalna i szkół średnich tworzy jeden z pośród wielu ośrodków młodzieżowych A. M. i realizuje pełny program Akademii Młodzieżowej. Pozostałe ośrodki działają w Lublinie, Jastkowie, Końskowoli, Krasnymstawie i Bychawie oraz powstają nowe. Szczegóły dotyczące programu znajdują się w zakładce Akademia Młodzieżowa.
Kierownicy świetlicy
s. Alicja Prejzner 1996 - 1998 r.
s. Anna Taras 1998 - 2006 r.
s. Aleksandra Truta 2006 - 2008 r.
s. Agnieszka Gańko 2008 - 2009 r.
s. Dorota Duma 2009 - 2011 r.
s. Anna Skołuba 2011 – do 2016 r.
s. s. Alicja Prejzner 2016 – …