Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajnych szafarzy ustanawia biskup ordynariusz miejsca na wniosek proboszcza.

Kandydaci na szafarzy przygotowują się do przyjęcia funkcji przez kilkumiesięczne przeszkolenie prowadzone Kurii Biskupiej w zakresie teologicznym i liturgicznym. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, kandydaci otrzymują upoważnienie od Księdza Arcybiskupa, pozwalające podjąć służbę w swoich parafiach.

Formacja

Formacja szafarzy trwa przez cały czas posługiwania, co roku wyjeżdżają na trzydniowe rekolekcje zamknięte, po odbyciu których przedłuża się posługę szafarza na następny rok. Uczestniczą również w spotkaniach formacyjnych przy parafii.

Służba

Służba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. trwa w naszej parafii od 1995 roku. Szafarze pełnią swoją funkcję, jako woluntariusze. Do ich zadań należy udzielanie Komunii Św. chorym przebywającym w domu. Ks. Proboszcz zleca udzielanie Komunii Św. w kościele, gdy zachodzi potrzeba duszpasterska np. jest duża liczba wiernych przystępujących do Komunii św., w każdą niedzielę, podczas rekolekcji czy misji. Wtedy, gdy brakuje szafarzy zwyczajnych (kapłanów). W naszej wspólnocie parafialnej funkcję nadzwyczajnych szafarzy pełnią również wszystkie siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.

Wyjście do osoby chorej

Jeśli choroba się przedłuża, a chory chciałby przyjmować Komunię św., wówczas rodzina powinna zgłosić ten fakt w zakrystii. Szafarz po Mszy św. o 8.30 udaje się pod wskazany adres – po drodze odwiedza kilkunastu chorych. Jeśli to możliwe osoba chora powinna zachować godzinną wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów. W pokoju należy przygotować miejsce na Najświętszy Sakrament – stolik nakryty obrusem, krzyż i świecę. Dobrze, gdy rodzina gromadzi się w pokoju i modli się razem z chorym domownikiem, przed przyjęciem przez niego Komunii św. Modlitwę prowadzi szafarz. Przepisy liturgiczne mówią, by nie zatrzymywał się na dłuższe rozmowy, zachował powagę z racji tej, że ma ze sobą Najświętszy Sakrament, na który oczekują inni chorzy.

Nadzwyczajni szafarze:

1. Bzowski Henryk