Parafialna Pielgrzymka do Łańcuchowa
17 IX 2022. Idziemy do Źródła
W tym roku po raz pierwszy, ale może nie ostatni, parafialna pielgrzymka wyruszyła do kościoła św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie. Stało się tak z powodu Jubileuszowego Roku Jakubowego 2021-2022. W drogę wyruszyło ok. 100 osób.
W parafii w Łańcuchowie, jako jedynej w archidiecezji lubelskiej, znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła, stąd też kościół zyskał przywilej tzw. kościoła stacyjnego. Nawiedzający go pątnicy mogą w Roku Compostelańskim uzyskać odpust zupełny.
Parafianie św. Barbary od 1995 r. pielgrzymowali w tym czasie (we wrześniu) do sanktuarium Matki Bożej Kijańskiej, z racji przywileju odpustu zupełnego wyruszyli jednak do Łańcuchowa. W tym roku w parafii św. Barbary odbywać się będzie Parafialny Kongres Eucharystyczny stąd też hasłem pielgrzymki stały się słowa: Idziemy do Źródła. Podczas konferencji w drodze ks. Proboszcz objaśniał symbole kongresowe: Tryskająca woda jest symbolem tego, co gasi pragnienie i zaspokaja podstawowe potrzeby człowieka. Dla wierzących tym źródłem jest Jezus Chrystus. "Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!" Nasza droga do Źródła oznacza drogę do samego Jezusa - mówił ks. Proboszcz. Idziemy na spotkanie z Nim, chcemy słuchać co On nam powie, jakiej odpowiedzi udzieli na nasze pytania. Symbol bycia w drodze oznacza wędrówkę do Królestwa Bożego, a trud tej drogi nasze życie. Pielgrzymka ma swój cel, do którego zmierza się z radością, dlatego śmierć nie powinna nas napawać strachem i lękiem, bo naszym celem jest Bóg, naszym marzeniem Niebo.
W tej pielgrzymiej wędrówce pątnicy zostali obdarowani przez mieszkańców Sufczyna koszami pełnymi jabłek, a dalej już w Ciechankach przyjęci pysznymi różnorodnymi ciastami, kawą, herbatą a także owocowymi kompotami przez Koło Gospodyń Wiejskich. W drodze posilili się także opiekujący się pielgrzymką strażacy i pilotujący grupę policjanci. Tutaj też przywitał pielgrzymów proboszcz parafii łańcuchowskiej kan. ks. Tomasz Konstanciuk.
Już w świątyni, celu tegorocznej wędrówki, ks. Tomasz powitał pielgrzymów, podkreślając, że jest to pierwsza zorganizowana obecnie pielgrzymka. Opowiedział również dzieje św. Jakuba Apostoła, tradycji pielgrzymowania do grobu Apostoła, a także o relikwach odnalezionych po objęciu przez ks. Tomasza urzędu proboszcza w Łańcuchowie. Dzięki odnalezionym relikwiom świątynia została wpisana w Szlak Jakubowy, można więc stąd wyruszać do Santiago de Compostella. Można też, jest jeszcze jedno miejsce wolne, wyruszyć z pielgrzymką organizowaną w parafii w Łąńcuchowie. Podczas niej pielgrzymi będą mieli możliwość wędrowania Camino de Santiago. Ks. Tomasz przypomniał również, że przywilej odpustu zupełnego w Roku Jakubowym udzielany jest codziennie, wystarczy nawiedzić tę świątynię i spełnić warunki otrzymania odpustu.
Mszę św. sprawował ks. Andrzej Lupa, on też wygłosił kazanie oparte o obraz ludu wędrującego. Wyjaśniał, że zagrożeniem w naszej drodze jest barak zaufania, że to Bóg towarzyszy nam i wskazuje miejsce, do któremgo mamy podążać. Drugim zagrożeniem jest zniechęcenie, defetyzm, zarażanie nim innych, a trzecim nie wychowywanie młodego pokolenia do zdobycia Ziemi Świętej. Żydzi w drodze do Ziemi Obiecanej wychowali nowe pokolenie, które ją zdobyło, a co będzie z nami? - pytał.
Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz odczytał Akt zawierzenia: Pani Jezu Chryste otot kolejny rok nasza parafia podejmuje trud pielgrzymowania. W tym roku odyliśmy naszą podróż do Łąńcuchowa. Miejsca na pielgrzymim szlaku do grobu św. Jakuba Twojego Apostoła. Przez jego pośrednictwo pagniemy zawierzyć Ci nasze życie, nasze rodziny, nasze parafie, naszą ojczyznę i cały świat. (...) Zawierzamy Ci Rok Parafialnego Kongresu Eucharystycznego, w którym chcemy odczytać czym żyje nasza parafia i jaką droge dla nas przygotowałeś. Dodaj nam siły, abyśmy w naszej pielgrzymce nie ustali, ale wtytrwale podążali na spoktanie z Tobą, naszym Panem i Zbawcą.