Lista świąt nakazanych
Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r. – zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r.

1. Wszystkie niedziele w ciągu rokuŚwiętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)
  2. Objawienie Pańskie (6 I)
  3. Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!)
  4. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
  5. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)
  6. Wszystkich Świętych (1 XI)
  7. Boże Narodzenie (25 XII)

1. W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymywać się od wykonywania tych prac i zajęć, które:

1. Utrudniają oddawanie Bogu czci,
  2. Przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,
  3. Utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (kan. 1247 KPK).

Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 KPK).

2. Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się, aby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (tamże).

Lista świąt ruchomych

Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej 21 marca.

Pozostałe święta ruchome związane są z datą Wielkanocy i są przesunięte w stosunku do niej o stałą liczbę dni:

1. Niedziela Palmowa przypada 7 dni przed Wielkanocą.
  2. Wielki Czwartek przypada 3 dni przed Wielkanocą.
  3. Wielki Piątek przypada 2 dni przed Wielkanocą.
  4. Wielka Sobota przypada dzień przed Wielkanocą.
  5. Święto Miłosierdzia Bożego tydzień po Wielkanocy.
  6. Wniebowstąpienie przypada 40 dni po Wielkanocy.
  7. Zesłanie Ducha Świętego 50 dni po Wielkanocy.
  8. NMP Matki Kościoła poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.
  9. Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego.
  10. Boże Ciało przypada 60 dni po Wielkanocy.
  11. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa osiem dni po Bożym Ciele.
  12. Środa Popielcowa jest szczególnym dniem powszednim, rozpoczyna okres Wielkiego Postu, przypada 46 dni przed Wielkanocą.

Z okresem Wielkiego Postu wiążą się zwyczajowo, ale nie są świętami: tłusty czwartek (czwartek w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową); ostatki (ostatni dzień karnawału poprzedzający Środę Popielcową).

21 listopada 2018