Lista świąt nakazanych

• Wszystkie niedziele w ciągu roku

• Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)

• Objawienie Pańskie (6 I)

• Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!)

• Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)

• Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)

• Wszystkich Świętych (1 XI)

• Boże Narodzenie (25 XII)

Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r. – zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r.

1. W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymywać się od wykonywania tych prac i zajęć, które:

• utrudniają oddawanie Bogu czci,

• przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,

• utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (kan. 1247 KPK).

Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 KPK).

2. Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się, aby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (tamże, §2).

Lista świąt ruchomych

Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej 21 marca.

Pozostałe święta ruchome związane są z datą Wielkanocy i są przesunięte w stosunku do niej o stałą liczbę dni:

• Niedziela Palmowa przypada 7 dni przed Wielkanocą.

• Wielki Czwartek przypada 3 dni przed Wielkanocą.

• Wielki Piątek przypada 2 dni przed Wielkanocą.

• Wielka Sobota przypada dzień przed Wielkanocą.

• Święto Miłosierdzia Bożego tydzień po Wielkanocy.

• Wniebowstąpienie przypada 40 dni po Wielkanocy.

• Zesłanie Ducha Świętego 50 dni po Wielkanocy.

• NMP Matki Kościoła poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

• Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego.

• Boże Ciało przypada 60 dni po Wielkanocy.

• Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa osiem dni po Bożym Ciele.

• Środa Popielcowa jest szczególnym dniem powszednim, rozpoczyna okres Wielkiego Postu, przypada 46 dni przed Wielkanocą.

Z okresem Wielkiego Postu wiążą się zwyczajowo, ale nie są świętami: tłusty czwartek (czwartek w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową); ostatki (ostatni dzień karnawału poprzedzający Środę Popielcową).

20 września 2017