Kolory liturgiczne i szaty liturgiczne

KOLORY LITURGICZNE

BIAŁY
Symbolika: światło, radość, czystość, nastrój świąteczny

Używany: w Okresie Narodzenia Pańskiego; w Okresie Wielkanocy; w święta i wspomnienia Chrystusa Pana, z wyjątkiem tych, które dotyczą Jego Męki; w święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny; w święta i wspomnienia Aniołów oraz Świętych, którzy nie byli męczennikami; w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada); w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (24 czerwca); w Święto św. Jana Ewangelisty (27 grudnia); w Święto Katedry św. Piotra (22 lutego); w Święto Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia).

CZERWONY

Symbolika: kolor krwi, ognia, miłości, męczeństwa, królewski:
Niedziela Palmowa;

Używany: w Mszach ku czci Męki Pańskiej; w Niedzielę Męki Pańskiej; w Wielki Piątek; w święta Krzyża Świętego; w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego; w główne święta Apostołów i Ewangelistów; w dni wspomnienia świętych męczenników.

FIOLETOWY

Symbolika: kolor pokuty i żałoby

Używany: okres Adwentu; okres Wielkiego Postu; podczas Mszy św. pogrzebowych.

ZIELONY

Symbolika: kolor nadziei, sprawiedliwości, odrodzenia duchowego i życia.

Używany: w niedziele zwykłe; dni powszednie okresu zwykłego w ciągu roku.

NIEBIESKI

Symbolika: kolor Matki Bożej.

Używany: wszelkiego rodzaju święta maryjne.

RÓŻOWY

Symbolika: kolor radości ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Używany: III Niedziela Adwentu (Gaudete); IV Niedziela Wielkiego Postu (Laetare).

CZARNY
Symbolika: smutek, żałoba

Używany: ewentualnie w Mszach za zmarłych.

SZATY LITURGICZNE

ALBA
Biorąc pod uwagę symbolikę białej szaty, przypominającą chrzest i czystość duszy, a także fakt, że nosimy ją podczas sprawowania najświętszych tajemnic, należy dbać o to, aby alba była zawsze "białą szatą", a nie biało-czarną od brudu lub pomięta.

ORNAT
Wierzchnia ozdobna szata liturgiczna kapłana odprawiającego Mszę św.

STUŁA
Część stroju liturgicznego kapłana - znak władzy kapłańskiej.

KOMŻA
To "skrócona" alba. Ma podobna symbolikę, lecz nie wyraża jej tak wymownie. Powinna być ona prawdziwie biała i nie należy zastępować ją przezroczystą "firanką".

REWERENDA i KOŁNIERZYK
Ministrant, jeżeli nie wkłada alby, powinien ubierać oprócz komży także rewerendę i kołnierzyk. Taki jest jego pełen strój. Upodabnia się w ten sposób do starszych ministrantów i lektorów, którzy mają strój okrywający ich od stóp do głowy. Rewerenda i kołnierzyk nie mają jednak szczególnego znaczenia symbolizującego. Ubieramy je raczej ze względów estetycznych. Ich kolor zależy od koloru liturgicznego danego dnia.

20 września 2017