Transitus św. Franciszka

3 X 2020. Pamiątka śmierci św. Franciszka

Szczególnym skarbem franciszkańskim jest utrwalony przez współbraci św. Franciszka z Asyżu czas jego odejścia do domu Ojca. Zgromadzenia franciszkańskie sprawują w tym dniu nabożeństwo ku czci Świętego, zwane Transitus. Również w naszej parafii siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi zaprosiły wiernych do wspólnego świętowania.

Na bogatą liturgię, którą przygotowały siostry we współpracy ze  świeckimi - w tym roku była to młodzież z Akademii Młodzieżowej i Pola Miłosierdzia - składały się krótkie fragmenty z życiorysu św. Franciszka z animacjami, które pozwoliły głębiej  wejść w doświadczenie ostatnich dni życia św. Franciszka. Wszystkiemu towarzyszyły piękne pieśni franciszkańskie śpiewane przez panią Gabrysię, organistkę, Kingę Radko i Mateusza Faca.

Część liturgii odbywała się przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i była wielbieniem Boga wraz z e św. Franciszkiem, który swoje uwielbienie Boga zawarł w pięknym hymnie stworzenia, Pieśni słonecznej.

Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo. Każdy z obecnych mógł podejść także do indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.  Liturgia była dla uczestników pięknym duchowym przeżyciem, a dla sióstr okazją do dzielenia się franciszkańskim charyzmatem, który jest darem dla całego Kościoła.

Niestety ze względu na pandemię nie było wspólnej agapy dla wszystkich uczestniczących w tym wspólnym świętowaniu. Ufamy, że nadrobimy to za rok…

czwartek,
18 kwietnia 2024