Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
66118

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Rok liturgiczny

Dni liturgiczne

Każdy dzień jest dniem liturgicznym i trwa od północy do północy.Obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego.

Pierwszym i najstarszym dniem świątecznym w Kościele jest niedziela. Zgodnie z tradycją apostolską, która rozpoczęła się w dniu zmartwychwstania Chrystusa, Kościół celebruje misterium paschalne każdego ósmego dnia, który słusznie nazywany jest dniem Pańskim albo niedzielą. W tym bowiem dniu wierni powinni się gromadzić, aby słuchając Bożego słowa i uczestnicząc w Eucharystii, wspominać mękę, zmartwychwstanie i uwielbienie Pana Jezusa oraz składać dziękczynienie Bogu, który "przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził ich do żywej nadziei" (1P 1,3). Niedziela jest zatem pierwotnym dniem świątecznym... (KL 106). Z niedzieli wyrósł, wywodzi się cały rok liturgiczny. Rok liturgiczny, inaczej zwany również rokiem kościelnym, posiada dwa cykle świąteczne: związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Rok liturgiczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu.

  1. Cykl niedzielny i powszedni obowiązuje w danym roku od 1 stycznia do soboty przed 1 niedzielą Adwentu oraz poprzednim od 1 niedzieli Adwentu.
  2. Cykl niedzielny i powszedni związany jest z czytaniami przeznaczonymi na dany dzień. W uzasadnionych okolicznościach istnieje możliwość wyboru innych czytań – np. ze względu na święto patronalne lub dopasowanie treści do szczególnych okoliczności.
  3. Data Środy Popielcowej ważna jest ze względu na określenie początku okresu Wielkiego Postu. Jest to dzień powszedni wyróżniony.

Dzisiaj jest

czwartek,
17 stycznia 2019

(17. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie