Rok liturgiczny
Dni liturgiczne
Każdy dzień jest dniem liturgicznym i trwa od północy do północy.Obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego.
Pierwszym i najstarszym dniem świątecznym w Kościele jest niedziela. Zgodnie z tradycją apostolską, która rozpoczęła się w dniu zmartwychwstania Chrystusa, Kościół celebruje misterium paschalne każdego ósmego dnia, który słusznie nazywany jest dniem Pańskim albo niedzielą. W tym bowiem dniu wierni powinni się gromadzić, aby słuchając Bożego słowa i uczestnicząc w Eucharystii, wspominać mękę, zmartwychwstanie i uwielbienie Pana Jezusa oraz składać dziękczynienie Bogu, który "przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził ich do żywej nadziei" (1P 1,3). Niedziela jest zatem pierwotnym dniem świątecznym... (KL 106). Z niedzieli wyrósł, wywodzi się cały rok liturgiczny. Rok liturgiczny, inaczej zwany również rokiem kościelnym, posiada dwa cykle świąteczne: związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.
Rok liturgiczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu.
- Cykl niedzielny i powszedni obowiązuje w danym roku od 1 stycznia do soboty przed 1 niedzielą Adwentu oraz poprzednim od 1 niedzieli Adwentu.
- Cykl niedzielny i powszedni związany jest z czytaniami przeznaczonymi na dany dzień. W uzasadnionych okolicznościach istnieje możliwość wyboru innych czytań – np. ze względu na święto patronalne lub dopasowanie treści do szczególnych okoliczności.
- Data Środy Popielcowej ważna jest ze względu na określenie początku okresu Wielkiego Postu. Jest to dzień powszedni wyróżniony.