Wydarzenia Parafialne 2023/2024

Wydarzenie 4/2024 – List 170

Temat: Bóg jest pośród swego ludu

Wartość: Odkrywamy Eucharystię jako pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa

Okazja: Triduum Paschalne

Meta:

Wierni naszej parafii w roku Parafialnego Kongresu Eucharystycznego odkrywali Eucharystię jako pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i stawali się światkami tych wydarzeń przez udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego.

UZASADNIENIE:

1.Z PROBLEMU:

Dzisiejszy świat w imię fałszywie pojmowanej wolności coraz bardziej lansuje laicki sposób życia i funkcjonowania. Coraz częściej słyszy się, że państwo należy oddzielić od religii, odcinając tym samym od chrześcijańskich korzeni. Mnożą się idole, wokół których gromadzą się społeczności wyznające wartości sprzeczne z chrześcijańskimi. To sprawia, że wierni, którzy nie byli mocno zakorzenieni w wierze, uczestniczyli w życiu Kościoła tylko z tradycji, łatwo poddają się ich wpływowi. Coraz mniej ludzi uczestniczy w liturgii Triduum Paschalnego, podczas której przeżywamy pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, aktualizujących się w każdej Eucharystii.

2. Z IDEAŁU

Jezus oczekuje od nas, byśmy uczestnicząc w Triduum Paschalnym odkrywali Jego obecność i działanie pośród swego ludu.

Zanurzeni już w duchowej atmosferze Wielkiego Tygodnia, znajdujemy się w przededniu Triduum Paschalnego. Od jutra do niedzieli będziemy przeżywali centralne dni Roku Liturgicznego, celebrując tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywamy tę tajemnicę za każdym razem, gdy sprawujemy Eucharystię. Kiedy idziemy na Mszę Świętą, nie tylko idziemy się modlić, ale idziemy ponowić, uczynić na nowo tę Tajemnicę Paschalną. Ważne aby o tym nie zapomnieć: to tak, jakbyśmy szli na Kalwarię, by ponowić Tajemnicę Paschalną.

Wieczorem w Wielki Czwartek, wkraczając w Triduum Paschalne, będziemy przeżywali we Mszy Wieczerzy Pańskiej to, co wydarzyło się podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to wieczór, w którym Chrystus pozostawił swoim uczniom testament swojej miłości w Eucharystii, nie jako wspomnieniu, ale jako pamiątce, jako swojej odwiecznej obecności… Papież Franciszek Audiencja Generalna 31.03 2021r.

3. Z NAWRÓCENIA

Należy zatem dopomóc wiernym odkryć, że wspólne uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego, prowadzi do głębszego zrozumienia tego, co wydarza się podczas każdej Eucharystii, która jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i do dawania o Nim świadectwa

Hasło:

I w życiu i w śmierci należymy do Chrystusa

Gest dla wszystkich

Wierni wezmą udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego i zaangażują się w jego przygotowanie.

Gest liturgiczny

Droga Krzyżowa prowadzona przez Rejony.

Gest dla wspólnot

Włączenie się w liturgię Triduum Paschalnego.

Wydarzenie 5 – List 171

Temat: Źródło braterskich relacji

Wartość: Odkrywanie Eucharystii jako pielgrzymki Ludu Bożego.

Okazja: Uroczystość Bożego Ciała

META:

Nasi parafianie odkrywali Eucharystię jako pielgrzymkę Ludu Bożego przez udział we Mszy św. procesji i dzielenie się chlebem.

UZASADNIENIE

1. Z PROBLEMU:

Przez cały rok my wychodzimy z domów w kierunku kościoła. Raz w roku Bóg wychodzi ku nam.

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z największych świąt jakie przeżywamy w roku liturgicznym. Tego dnia mieszkańcy naszej parafii dość licznie gromadzą się na Eucharystii, a szczególnie na procesji, która jest symbolem pielgrzymki Ludu Bożego. Pomimo tego nie wszyscy korzystamy w pełni z okazji, by zapraszać Jezusa do naszych środowisk, aby otoczył błogosławieństwem nasze domy, rodziny, szkoły szpitale, zakłady pracy, urzędy i był z nami w codziennym życiu. Często skupiamy uwagę na naszym zmęczeniu na rzeczach mało istotnych, a udział w procesji jest wypełnieniem tradycji.

2. Z IDEAŁU:

Jezus oczekuje od nas takiego udziału w Eucharystii, by stawała się dla nas autentycznym umocnieniem w ziemskim pielgrzymowaniu.

„Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy nigdy pragnąć nie będzie” (J.6,35)

„Kto trwa we Mnie, a ja w nim, ten przynosi owoc obfity…” (J.15,5)

3. Z NAWRÓCENIA:

Należy dopomóc Ludowi Bożemu w odkryciu, że Eucharystia jest nie tylko obrazem pielgrzymującego Ludu Bożego z Jezusem, ale też rzeczywistością, która dokonuje się tu i teraz.

HASŁO:

Idziemy razem z Jezusem

GEST DLA W WSZYSTKICH:

Udział w Eucharystii i precesji Bożego Ciała z emblematem eucharystycznym, który dostaniemy wraz z Listem opisującym Wydarzenie.

GEST LITURGICZNY:

Dzielenie się chlebem na zakończenie procesji i refleksja nad swoim zaangażowanie w życie parafii.

GEST WSPÓLNOT:

Ocena wydarzenia i spotkanie wspólnotowe ze świeżym chlebem.