Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
151402

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

APEL LUBELSKIEJ POLICJI

W ostatnim czasie znów nasiliły się działania oszustów, którzy wykorzystując metodę "na policjanta", telefoniczne wyłudzają pieniądze podając się za policjanta Centralnego Biura Śledczego. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie poproszą o przekazanie pieniędzy. W takich sytuacjach przerwijmy rozmowę i zadzwońmy na Policję na numer telefonu 997.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zachowanie codziennej czujności i rozwagi. Nigdy nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań, gdyż może to być złodziej. Utrzymujmy dobre kontakty z sąsiadami i rodziną, którzy zwrócą uwagę na niepokojące sygnały, czy też zaopiekują się mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy, o każdym niepokojącym sygnale i zachowaniu osób mogących popełnić przestępstwo należy niezwłocznie powiadamiać Policję na numer telefonu 997 lub 112.

Święto Policji

Msza św. w intencji Policjantów

17 VII 2017. Troska o ład społeczny

Święto swojej formacji policjanci w Łęcznej rozpoczęli od Mszy św. sprawowanej w ich intencji, w intencji ich rodzin oraz zmarłych i poległych policjantów. 

Na uroczystą Eucharystię przybyli policjanci i policjantki jak również pracownicy cywilni z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej wraz z pocztem sztandarowym. Na to święto przybył również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Jerzy Czebreszuk. Byli obecni przedstawiciele władz samorządowych, straży pożarnej, Kopalni, związków zawodowych i emerytowani policjanci.

Msza św. sprawowana była o godz. 14.00 w naszej parafii przez ks. proboszcza Andrzeja Lupę. Uroczystą liturgię uświetniła Orkiestra Górnicza LW Bogdanka S.A. W głoszonej homilii ks. Andrzej Lupa podkreślał, że tej szczególnej służbie, którą podejmują policjanci istotne jest dać poczucie bezpieczeństwa społeczności, która patrzy z niepokojem na wydarzenia w Polsce i na świecie. - Przyczyniać się do budowania porządku Bożego to troszczyć się o sprawiedliwość, pokój, ład w dzisiejszym świecie - mówił ks. Proboszcz. Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz By udzielił policjantom błogosławieństwa, życząc, by skutecznie wypełniali zadania jakie postawił przed nimi Bóg i w imieniu insp. Jarosława Bryla, Komendanta Powiatowej Policji w Łęcznej zaprosił także zgromadzonych do siedziby Policji na dalsze uroczystości.

Galeria

Filmy, które zmieniają życie

Ślady stóp

Juan Manuel Cotelo, reżyser Mary's Land Ziemia Maryi zaprasza na film Ślady Stóp.

„Ślady stóp” to film, w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.

Ponad 200 000 pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata przemierza każdego roku drogę do Santiago de Compostela. Dziesięciu ochotników wyrusza na starożytny szlak i decyduje się przejść 800 km w 40 dni.

Ta droga odmieniła już życie milionów ludzi, nie tylko chrześcijan – Camino! Zobaczcie film, po którym sami będziecie mieli ochotę wyruszyć w drogę. Projekt był  realizowany na Szlaku Camino. Dzisiaj możecie go obejrzeć, nie wychodząc z domu. 

Film online wspólnie z portalem Kino pod Aniołem

Źróło: Stacja7.pl

Żegnaj nam szkoło

23 VI 2017. Zakończenie Roku Szkolnego dla szkoły podstawowej i gimnazjum

Piątek to ostatni dzień roku szkolnego. Dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z dyrekcją, nauczycielami i katechetami przyszły podziękować Bogu za ten kolejny ważny rok w ich życiu podczas Mszy św. o godz. 900.

Eucharystie sprawował i homilie wygłosił ks. Karol Madejek , katecheta ze szkoły podstawowej. Przy ołtarzu nie zabrakło ministrantów, a czytania, psalm, modlitwę wiernych, komentarz do darów i uwielbienie czytały dziewczęta przygotowane uprzednio przez katechetki.

Ks. Karol w kazaniu zachęcał, by przyjrzeć się sobie. Czy przez ten rok coś się w nas zmieniło, czy zmieniliśmy się na lepsze. Mówił, że naszym wzorem jest Pan Jezus i mamy Go naśladować. Powinniśmy tak jak On kochać innych ludzi. Przekonywał, że zmieniając siebie zmieniamy także nasze środowisko.  Na koniec homilii przypominał, że od Pana Boga nie ma wakacji, a jeśli będziemy Go prosić to pomoże nam dobrze odpocząć.

Po Mszy św. dzieci udały się do szkoły, by tam oficjalnie wraz z nauczycielami zakończyć rok szkolny. Przed wyjściem z kościoła te, które regularnie uczęszczały na Mszę św. otrzymały nagrody, za gorliwość.

Niech czas wakacji przyczyni się do odpoczynku i nabrania nowych sił do pracy.

Galeria

Tobie cześć chwała

Przy jednym z ołtarzy

22 VI 2017. Zakończenie oktawy Bożego Ciała

Czwartkowa Eucharystia zgromadziła wielu parafian, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swą wdzięczność Jezusowi za to, że pozostał z nami pod postacią chleba i wina.

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna. Tym razem cztery ołtarze przygotowane przez grupy formacyjne ustawione zostały wokół kościoła. Na czele procesji niesiony był krzyż, sztandary i feretrony, przed Najświętszym Sakramentem, tak jak przez całą oktawę, dziewczynki sypały kwiaty. Przy każdym ołtarzu, podobnie jak w Boże Ciało, odczytana była Ewangelia i modlitwa.

Po wejściu do Kościoła rozbrzmiał śpiew uroczystego hymnu Te Deum, Ciebie Boga wysławiamy, na zakończenie liturgii ks. Proboszcz pobłogosławił obecnych Najświętszym Sakramentem.

Był również czas na podziękowania i poświęcenie wianków przyniesionych przez parafian oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci. Był także moment, na który dzieci one czekają, poczęstunek cukierkami:)

Galeria

Wspominanie z wdzięcznością

18 VI 2017. Zakończenie roku duszpasterskiego

W niedzielę Mszą św.  o godz. 1800 w parafii św. Barbary zakończył się oficjalnie kolejny rok formacji w ramach Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji, w którym zgłębiany był sakrament bierzmowania.

Mszę św. koncelebrowaną odprawiali ks. proboszcz Andrzej Lupa i ks. Paweł Kotowski. Ks. Andrzej celebrował Eucharystię dziękując Bogu za ten rok pracy i zaangażowania wszystkich, którzy się aktywnie włączyli w proces odnowy i ewangelizacji: Radnych, Rejonowych, Podrejonowych, Posłańców, grup i wspólnot.

Przedstawiciele różnych wspólnot przygotowali liturgię, dając wyraz odpowiedzialności za to dzieło, jakim jest uczestnictwo parafii w Programie Odnowy i Ewangelizacji.

Po Mszy św. obecni  wyruszyli w procesji eucharystycznej wokół kościoła, z racji przeżywanej oktawy uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Po błogosławieństwie obecni zostali zaproszeni do obejrzenia kolejnego Magazynu Parafialnego przygotowanego przez spółkę medialną Akademii Młodzieżowej. Pokazuje on jak młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania jednocześnie służąc parafii poprzez przypominanie różnych ważnych wydarzeń. Dla nich samych staje się to też okazją do wzrostu w odpowiedzialności za wspólnotę parafialną.

Galeria

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

15 VI 2017. Wydarzenie parafialne

Mszą św. sprawowaną o godzinie 10.00, rozpoczęły się główne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po Mszy św. wierni wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy.

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami: Lisa Błońskiego, Braci Wójcickich, Wojska Polskiego i zakończyła się na placu przy ulicy Wiosennej. Po uroczystym błogosławieństwie, wierni jak co roku podzielili się chlebem.

W tym roku uroczystość Bożego Ciała była wydarzeniem parafialnym, a jego gestem było podanie sobie dłoni i zaśpiewanie pieśni „Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce”. Gest miał zachęcać obecnych, by poczuli się odpowiedzialni za tworzenie jedności w Kościele, z Bogiem i innymi ludźmi.

W procesji Bożego Ciała co roku uczestniczą tysiące wiernych, tak było i tym razem. Od wielu lat Pan Bóg błogosławi także piękną, słoneczną pogodą w tym czasie.

Galeria 1 * Galeria 2

Wycieczka Caritas do Sandomierza

10 VI 2017. W Sandomierzu

W sobotę wspólnota Caritas wraz z ks. Proboszczem udała sie na swój coroczny wyjazd integracyjno-pielgrzymkowy. W tym roku wybrali sie do Sandomierza.

W ramach wyjazdu było zwiedzanie miasta i jego zabytków. Przewodnik oprowadzał grupę po pięknych muzeach i kościołach. Szczególne wśród nich były: katedra i kościół św. Jakuba oraz Muzeum Diecezjalne. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji jak spacer pięknym sandomierskim wąwozem a także zwiedzenie Muzeum Ojca Mateusza.

Przewodnik prowadzący grupę opowiadał histrowię miasta i poszczególnych jego zabytków. Przekazał informacje o najcenniejszych perłach Sandomierza. Wszyscy byli pod wrażeniem tego pięknego miasta i jego bogatej historii.

Galeria

Wspólne świętowanie w Sufczynie

11 VI 2017. Grill sąsiedzki

W niedzielę po południu grupa mieszkańców Sufczyna zebrała się na wspólne biesiadowanie i zabawę przy grillu.

Oprócz dorosłych mieszkańców przyszły też dzieci, do których skierowane było specjalne zaproszenie. Przybyła do Sufczyna z Łęcznej grupa Pole Miłosierdzia z s. Elżbietą Łutnik, by włączyć dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Po jakimś czasie pojawił się też ks. proboszcz Andrzej Lupa. Były konkursy, tańce, grupowe zabawy, a przy tym wiele radości. Dzieci modelowały balony, uczyły się robić pieska. Można było także wygrać sympatyczne nagrody w rożnych konkurencjach.

W międzyczasie panowie zatroszczyli się o ciepły posiłek: grillowaną kiełbasę, kaszankę i kurczaka. Były też różne dodatki. Oprócz klasycznego ketchupu i musztardy można był spróbować sałatek, ogórków małosolnych, sosów …

Choć nie było wiele osób zabawa była przednia. Może następnym razem uda się zgromadzić więcej osób, by budować relacje sąsiedzkie.

Galeria

Bliżej ołtarza

11 VI 2017. Przyjęcie kandydatów na ministrantów

W niedzielę podczas Mszy św. o godz. 1130 dwunastu chłopców zostało przyjętych do grona kandydatów na ministranta.

Obrzędu dopełnił Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa na prośbę ks. Karola Madejka, który jest opiekunem ministrantów i będzie się troszczył o formację i przygotowanie kandydatów do tej zaszczytnej służby.

Wszyscy obecni modlili się w ich intencji, a ks. Andrzej pobłogosławił kandydatów na ten czas nauki tajników ministrantury i modlił się,  by wytrwali w swych postanowieniach.

Ci młodzi chłopcy są radością całej parafii. Otaczajmy ich nasza modlitwą.

Galeria

Przydrożne radary wiary...

Kapliczki - wystawa malarska

11 VI 2017. Wystawa malarstwa

W niedzielę w parafialnej auli można było obejrzeć wystawę prac łęczyńskiego twórcy, Pana Walentego Bąblewskiego. Na obrazach autor przedstawił kapliczki, którym towarzyszyło przesłanie dla kierowców i innych użytkowników dróg.

Wystawa nosi tytuł "Przydrożne radary wiary czyli dekalog kierowcy ku przestrodze na drodze". Autor, emerytowany górnik, szczególnie wyczulony jest na kwestie bezpieczeństwa. Celne, a niekiedy dowcipne komentarze do namalowanych kapliczek zapadają w pamięć. Oto kilka z nich: "Łatwiej rozpędzić, niż zatrzymać", "Zaufali ci, przywieź ich żywych", "Lepiej wracać w dobrym humorze niż w czarnym śpiworze", "Im większa prędkość, tym mniej rozumu", "Jedź z Bogiem, szczęśliwej drogi".

Wernisaż wystawy Walentego Bąbelewskiego miał swoją premierę 3 lutego 2017 r. w Centrum Kultury w Łęcznej. W maju "Przydrożne radary wiary..." można było oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie.

Wycieczka Caritas do Sandomierza

10 VI 2017. W Sandomierzu

W sobotę wspólnota Caritas wraz z ks. Proboszczem udała sie na swój coroczny wyjazd integracyjno-pielgrzymkowy. W tym roku wybrali sie do Sandomierza.

W ramach wyjazdu było zwiedzanie miasta i jego zabytków. Przewodnik oprowadzał grupę po pięknych muzeach i kościołach. Szczególne wśród nich były: katedra i kościół św. Jakuba oraz Muzeum Diecezjalne. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji jak spacer pięknym sandomierskim wąwozem a także zwiedzenie Muzeum Ojca Mateusza.

Przewodnik prowadzący grupę opowiadał histrowię miasta i poszczególnych jego zabytków. Przekazał informacje o najcenniejszych perłach Sandomierza. Wszyscy byli pod wrażeniem tego pięknego miasta i jego bogatej historii.

Galeria

Idźcie i głoście z Maryją

10 VI 2017. IV Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

W sobotę, 10 czerwca dzieci z archidiecezji lubelskiej przeżywały swoje misyjne święto. Przyjechały wraz ze swoimi opiekunami z różnych jej stron. Pośród kilkuset małych misjonarzy była też 32 osobowa grupa dzieci z parafii św. Barbary z Łęcznej.

W kongresie wzięli także udział goście z Krajowego Sekretariatu Papieskich Dzieł Misyjnych: Ks. Maciej Będziński, Sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, pani Anna Sobiech, Sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, s. Agata Stańczuk i  s. Katarzyna Murawska. Z grupami przybyli kapłani, siostry zakonne i świeccy katecheci.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego radosnego śpiewu i powitania wszystkich przez Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej ks. Wojciech Rebetę. Potem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Maciej. On też skierował do dzieci słowo, które miało za zadanie jeszcze bardziej rozpalać ich misyjny zapał. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na argentyński rosół i drożdżówkę. Po pokrzepieniu ciała, rozpoczęły się spotkania z misjonarzami z różnych stron świata. Można było usłyszeć kilka słów o życiu ludzi w innych krajach, a nawet zaśpiewać i zatańczyć tak, jak to się robi w innych kulturach.

Na kongres każda grupa miała za zadanie przygotować misyjny budzik na specjalny konkurs. Prace były pięknie wykonane, bogate w symbole. Widać było, że autorzy dogłębnie zrozumieli, jak trzeba obudzić się dla misji. Ze wszystkich prac zostały wybrane i nagrodzone cztery, choć jak podkreślało jury, wszystkie były bardzo wartościowe.

Na zakończenie dzieci z parafii św. Barbary z Łęcznej przedstawiły piękny spektakl o objawieniach w Fatimie, przybliżając historię trojga małych pastuszków. Było to bardzo poruszające przedstawienie, które w tym roku, gdy przeżywamy stulecie objawień fatimskich, ma szczególną wymowę. Po tym występie były jeszcze tylko krótkie podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i prowadzenie kongresu, a także wszystkim przybyłym oraz błogosławieństwo indywidualne udzielane przez obecnych tam kapłanów.

W trakcie całego spotkania można było zakupić różne pamiątki, także te z najdalszych zakątków świata.

Dzieci wracały do swych domów ubogacone i szczęśliwe.

Galeria 1      Galeria 2

Razem na modlitwie i w radości

5 VI 2017. Dzień Posłańca

Świętowanie Dnia Posłańca rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w uroczystość NMP Matki Kościoła w intencji Posłańców, Podrejonowych i Rejonowych oraz wszystkich zaangażowanych w realizację Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa.

Dziękując Bogu za służbę wielu świeckich w Kościele ks. Andrzej podkreślał, że w tej posłudze prowadzi nas Maryja. Szczególnie znamiennym było, że to właśnie w naszej parafii dokonało się zawierzenie całej Archidiecezji Lubelskiej Matce Bożej Fatimskiej. Mówił, że to wydarzenie dało  początek grupom sąsiedzkim, które wspólnie zbierały się na modlitwę różańcową. Ks. Proboszcz, nawiązując do Ewangelii, powiedział, że Maryja zaprasza, byśmy czynili wszystko, cokolwiek Pan zechce. To właśnie jest misja każdego Posłańca i każdego zaangażowanego. Chodzi o to, by zaufać, zawierzyć i wykonywać nawet najdrobniejsze rzeczy ze świadomością, że tego chce Jezus.

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni do auli parafialnej na krótkie przedstawienie Rzepka w wykonaniu rodziców dzieci ze świetlicy, jej pracowników i młodzież z Akademii Młodzieżowej, a reżyserowane przez s. Alicję Prejzner.  Było wiele radości, gdyż wszyscy aktorzy z sercem odgrywali swe role. Dalsza część świętowania miała miejsce przy kiełbasce upieczonej na grillu, na terenie zielonym obok kościoła. Nie zabrakło wspólnych rejonowych śpiewów.

Były też niespodzianki. Siostra Sylwia przygotowała dla każdego uczestnika karteczki z myślami znanych osób. Wszyscy odczytali na głos wylosowanesłowo, co okazało się bardzo ubogacające. Potem ks. Proboszcz podziękował Posłańcom za podjętą służbę i zapowiedział jeszcze jedną niespodziankę, która miała miejsce już po modlitwie i piosence Zapada zmrok, a także kapłańskim błogosławieństwie. Niespodzianką był udział w specjalnej loterii, w której każdy los wygrywał. Z wyciągniętymi losami - numerkami, wszyscy udali się do auli dolnej, gdzie czekały nagrody. Uczestnikom bardzo spodobał się pomysł i otrzymane podarunki.  

Za rok, jak Bóg da, znowu spotkamy się razem.

Galeria 1   Galeria 2

Msza św. prymicyjna

ks. Jan Tadyniewicz sprawuje Mszę św.

4 VI 2017. Wydarzenie parafialne

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego ks. Jan Tadyniewicz odprawił w naszej parafii Mszę św. prymicyjną. Tego dnia po raz pierwszy w obecności rodziców, rodzeństwa, rodziny, przyjaciół, znajomych i parafian samodzielnie sprawował Eucharystię. 

W drodze do świątyni towarzyszył mu uroczysty orszak, a w progu czekał na niego ks. Proboszcz. U wejścia dał ks. Janowi do ucałowania krzyż, znak ofiary Najwyższego Kapłana. Homilię wygłosił ks. Mariusz Kozina, który był przez sześć lat opiekunem Służby Liturgicznej Ołtarza w łęcznej, w której posługę lektora pełnił ks. Jan.

Podczas tej uroczystej Mszy św. prymicjant dziękował tym wszystkim, którzy pomagali mu wzrastać w drodze do kapłaństwa: rodzicom, rodzeństwu, księżom przyjaciołom ze wspólnot formacyjnych. Szczególnym momentem Eucharystii było specjalne błogosławieństwo, którego udzielił zgromadzonym poprzez nałożenie na głowę rąk. Każdy z uczestników Mszy św. otrzymał również obrazek prymicyjny.

Księże Janie dzieląc z Tobą radość przyjęcia posługi kapłańskiej, życzymy by młodzieńcza pasja, Boży entuzjazm i duch tej chwili pozostał w Tobie na zawsze i towarzyszył wszędzie, gdzie pośle Cię Pan. Wyszedłeś od nas i pozostaniesz w naszej modlitewnej pamięci.

Dzień Zesłania Ducha Świętego był też okazją do wydarzenia parafialnego związanego z odnowieniem zobowiązań sakramentu bierzmowania. Podczas liturgii Mszy św. wierni po wypowiedzeniu formuły odnowienia przyrzeczeń zostali namaszczeni olejkiem radości.

Galeria 1 * Galeria 2

Pielgrzymka Rady Duszpasterskiej

3 VI 2017. Poznajemy okolicę

Wyprawa rozpoczęła się Eucharystią o godz. 7 30 w  kościele parafialnym. Była to Msza św. ku czci Matki Bożej z racji pierwszej soboty miesiąca, w której uczestniczyli również członkowie Kół Żywego Różańca.

Po niej wszyscy udający się na pielgrzymkę przeszli do autokaru podstawionego na parkingu. Na początku uczestnicy pomodlili się i w radosnej atmosferze przy śpiewie i ciekawych opowieściach ks. proboszcza Andrzeja Lupy podróżowali do Chełma.

Tam pierwsze kroki skierowali do Chełmskich Podziemi Kredowych, gdzie o 1000 oczekiwała ich pani przewodnik, by oprowadzić po kredowym labiryncie, który od 1972 roku stał się atrakcją turystyczną miasta. Można było się tam dowiedzieć, skąd pochodzą złoże kredy pod miastem, jak i do czego były eksploatowane, zobaczyć skamieliny z dawnych epok no i spotkać Ducha Bielucha, uważanego za  władcę i opiekuna tej podziemnej krainy.

Następnie pielgrzymi z kolejnym przewodnikiem udali się do Kościoła p.w. Rozesłania Świętych Apostołów, który został ufundowany przez króla Polski Władysława Jagiełłę za zasługi Chorągwi Białego Niedźwiedzia z Chełma , która miała znaczący udział w bitwie pod Grunwaldem. Jest to bardzo ciekawy kościół późnobarokowy, trzynawowy, wzniesiony na planie elipsy.

Dalej była okazja, by krótko zatrzymać się przy prawosławnej cerkwi p.w. św. Jana Teologa, która nosi tytuł prokatedry w diecezji lubelsko – chełmskiej. Stamtąd pielgrzymi przeszli pod dawne seminarium grecko-katolickie ojców bazylianów, gdzie poznali ciekawą historię związaną z powstaniem kościoła grecko-katolickiego i unitów.

Na końcu pielgrzymkowego szlaku czekała Matka Boża Chełmska, gdzie uczestnicy wyprawy zostali zaznajomieni z historią tego miejsca, a szczególnie obrazu, który nie jest, jak się okazało oryginałem, ale wierną kopią obrazu, który poprzez różne historyczne uwarunkowania znajduje się obecnie w Muzeum w Łucku.

Po intensywnym czasie spotkania z kulturą i historią Chełma i jego zabytków grupa udała się w drodze powrotnej do Łęcznej, na małą integrację do państwa Okoniów w Cycowie. Tam przy grillowanej kiełbasce, kaszance i boczku, wesołym śpiewie i rozmowach spędzili miło czas, umawiając się na kolejny wyjazd.

Galeria 1 Galeria 2

Przyjdź Duchu Święty

Bierzmowani z ks. Abp. Stanisławem

30 V 2017. Bierzmowanie

W czasie, gdy cały Kościół trwa na modlitwie nowenny przyzywając Ducha Świętego, młodzież z parafii św. Barbary, podczas Mszy św. o godz. 1800, z rąk Ks. Abpa Stanisława Wielgusa, przyjęła sakrament bierzmowania.

Na uroczystość przybyło 27 kandydatów, którzy przez cały rok przygotowywali się do tego wydarzenia przez cotygodniowe spotkania i dwie serie rekolekcji ewangelizacyjnych: Kurs Filipa i Kurs Andrzeja. Na tej drodze towarzyszył im ks. Marcin i grupa świeckich animatorów. Byli obecni także świadkowie, rodzice, kapłani i parafianie, którzy wspierali ich swą modlitwą. Młodzi aktywnie włączyli się w liturgię poprzez czytanie, śpiew, przynoszenie darów.

Ksiądz Arcybiskup mówił o roli rodziców w procesie wychowania młodego człowieka i kształtowania postaw wiary. Jest to konieczne, by wobec współczesnych zagrożeń młody człowiek nie zatracił jej, a wręcz przeciwnie, odważnie ją wyznawał. Wskazał na Ducha Świętego, który sprawił, że Kościół się nie zachwiał pomimo trudności i prześladowań. To On był i jest siłą Kościoła, mówił ks. Arcybiskup. Zwracając się do młodych mówił o dojrzałości, która nie polega na tym, by robić, co chcę, ale by być odpowiedzialnym za swoje myśli, słowa i czyny. Zachęcał też do rozwijania w sobie darów, do zdobywania wiedzy. Posłużył się myślą pewnego naukowca, który powiedział, że: Wielka wiedza, zbliża do Boga natomiast mała wiedza oddala od Boga. Na koniec homilii uwrażliwił wszystkich na to, że wiarę trzeba podtrzymywać, bo jest ona jak ogień, który gdy się go nie podsyca gaśnie.

Po homilii nastąpił obrzęd namaszczenia olejami z równoczesnym wypowiedzeniem przez szafarza słów: Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego. Nowo bierzmowani odpowiadali: Amen.

Młodzież, która przyjęła dar Ducha Świętego podziękowała ks. Arcybiskupowi, ks. Proboszczowi oraz wszystkim kapłanom. Na zakończenie uroczystości bierzmowani z ks. Arcybiskupem stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Po liturgii Mszy św. każdy z nich otrzymał z rąk ks. Marcina egzemplarz Pisma Świętego.

Galeria

XX lat Akademii Młodzieżowej

To już 20 lat!

28 V 2017. Piękny jubileusz

Obchody jubileuszu 20-lecia Akademii Młodzieżowej w Łęcznej rozpoczęła Msza św. sprawowana 28 maja pod przewodnictwem ks. Proboszcza.

Spotkanie w auli stało się czasem radosnych wspomnień, a także podziękowań kadrze prowadzącej. Nie zabrakło też jubileuszowego tortu. Młodzież przygotowała prezentację przypominającą dawne i najnowsze dzieje Akademii Młodzieżowej. Goście obejrzeli też film zmontowany przez uczestnika sekcji medialnej.

Ks. Proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym za piękne dzieło pracy z młodzieżą, której podstawą są chrześcijańskie ideały: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Ten szczególny jubileusz mogła świętować pierwsza i jednocześnie obecna kierowniczka świetlicy – s. Alicja Prejzner. To na jej ręce Wacław Czakon, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo wręczył dyplom dla oddziału Akademii Młodzieżowej w Łęcznej W październiku 2016 r. po raz drugi została posłana do pracy w naszej parafii.

S. Alicja dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie jubileuszu.

Galeria

A uczniów było dwunastu

Nowo wyświęceni kapłani

27 V 2017. Święcenia Kapłańskie w Archidiecezji Lubelskiej

W sobotę w Archikatedrze Lubelskiej, matce wszystkich kościołów naszej archidiecezji, miała miejsce niezwykła uroczystość. Dwunastu diakonów w obecności prezbiterium Kościoła lubelskiego, na czele z księżmi biskupami: Stanisławem Budzikiem, Ryszardem Karpińskim, Mieczysławem Cisło, i Arturem Mizińskim  przyjęło święcenia kapłańskie.

W liturgii uczestniczyły  rodziny i przyjaciele neoprezbiterów oraz wychowawcy seminaryjni, którzy na różny sposób towarzyszyli im na drodze formacji. Wśród nowo wyświęconych jest nasz rodak ks. Jan Tadyniewicz, który już wkrótce, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odprawi swoją Mszę świętą prymicyjną w naszej parafii.

Ksiądz Arcybiskup zwracając się do przyszłych kapłanów jak refren przywoływał piosenkę oazową ze słowami, które pasowały do okoliczności a także i liczby neoprezbiterów: a uczniów było dwunastu, a ludzi były miliony, rozeszli się uczniowie we wszystkie świata stronyDobrą nowinę nieśli wioskom  narodom i miastom. Ludzi były miliony, a uczniów było dwunastu. Przypomniał też, że kapłan to przyjaciel Chrystusa i do takiej postawy zachęcał tych, którzy na tę drogę zostali dziś namaszczeni.

Galeria

Dzieci komunijne dzieciom misji

Spot reklamowy akcji został nagrany w Łęcznej

Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci w ramach akcji Dzieci komunijne dzieciom misji nagrały spot reklamowy w Łęcznej. Dzieci, które przystępują do I Komunii Świętej, mogą pomóc swoim rówieśnikom z krajów misyjnych, dzieląc się z nimi częścią otrzymanych prezentów komunijnych.

„Dzieci komunijne dzieciom misji” to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która zachęca katolickie dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych. W Łęcznej dzieci komunijne uczestniczą w tej akcji już od wielu lat, w  ubiegłym roku parafia św. Barbary ze względu na swe wieloletnie zaangażowanie w dzieło, została wybrana do nagrania reklamowego spotu. Materiał był kręcony w parafii, w szkole, w domu małej misjonarki oraz w łęczyńskim sklepie.

Dzisiaj jest

sobota,
19 sierpnia 2017

(231. dzień roku)

Czytania na dziś

LSO

Biblia Audio i Tekst

FMM w parafii

Akademia Młodzieżowa

PGP

Pismo parafialne

Biblioteka parafialna

Włącz się w różaniec

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie