Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
288320

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

Już blisko Wielkanoc

10 III 2024. Kiermasz palm, baranków i kartek świątecznych

W niedzielę dzieci i młodzież ze świetlicy pod opieką sióstr: Katarzyny i Małgorzaty zainaugurowały akcję sprzedaży palm na Niedzielę Palmową.

W ofercie były różne rodzaje palm: większe mniejsze i całkiem malutkie, kolorowe i bardziej naturalne. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Dzieci zachęcały do zakupów przechodzących obok ich stoiska parafian. Czyniły to tym gorliwiej, że pozyskane pieniądze mają dofinansować wycieczkę, na którą wybierają się w maju.

Także członkowie PZ CARITAS prowadzili sprzedaż artykułów związanych z wielkanocą, a mianowicie baranków i kartek. Środki z tej sprzedaży przeznaczone są na pomoc ubogim.

Okazja do nabycia palm i wsparcia naszej świetlicy będzie jeszcze w następną niedzielę.

Galeria

Głos parafii

10 III 2024. Spotkanie Rady Duszpasterskiej

W niedzielę miało miejsce kwartalne spotkanie Rady.

Ksiądz Proboszcz omówił na nim bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem parafii, wspomniał o wykonanej renowacji dzwonów i nowo postawionej kapliczce św. Antoniego na osiedlu Bobrowniki. W Wielki Piątek stamtąd właśnie, po uprzednim poświęceniu kapliczki, rozpocznie się w tym roku Droga Krzyżowa wiodąca ulicami naszej parafii.

Podczas spotkania radni otrzymali dla każdej rodziny książeczkę, w której można odnaleźć informacje związane z historią realizowanego Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji oraz syntezę wypracowanych przez parafian dokumentów.

Opracowanie jest pamiątką drogi, którą wszyscy razem kroczyliśmy. Ufamy, że każdy odnajdzie się na kartach tej książki, odnajdzie swoje doświadczenia, przeżycia towarzyszące w trakcie tej długiej, ale niezwykle ubogacającej podróży. Tym razem więc nie dotrze do nas gazeta EMAUS, a w jej miejsce nasi radni dostarczą do rodzin właśnie tę książkę.

Galeria

Na drodze formacji

9 III 2024. III Rejonowy  Dzień  Wspólnoty Ruchu  Światło-Życie

Myślą przewodnią wielkopostnego Dnia Wspólnoty była droga formacji w Ruchu Światło–Życie. Miejscem spotkania była parafia św. Józefa Opiekuna Rodzin, która zgromadziła rodziny  Domowego Kościoła i Oazę Młodzieżową. Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia sprawowana w intencji członków RŚŻ oraz uroczyste przyjęcie nowych członków do wspólnoty Domowego Kościoła.

W  parafialnej auli

Spotkanie rodzin Domowego Kościoła i Oazy Młodzieżowej, rozpoczęła konferencja ks. Macieja Głębockiego -  opiekuna RŚŻ na temat etapów formacji w Ruchu. Podkreślił w niej, że w obecnej rzeczywistości następuje gwałtowny proces sekularyzacji, przekaz wiary jest  zaburzony i szczątkowy, jest niewystarczający, aby budować w nas wiarę. Dlatego trzeba wrócić i odnowić katechumenat, aby ludzie mogli żyć jak chrześcijanie. Zwrócił uwagę, że życie chrześcijańskie to: życie Słowem Bożym, modlitwą, życiem sakramentalnym, to nieustanne nawracanie się, dzielenie się świadectwem wiary i podejmowaniem służby w Kościele. 

Świadectwa

Uczestnicy spotkania mieli sposobność wysłuchania świadectw uczestników oazy młodzieżowej i członków DK. Bartłomiej z Oazy  dzielił się swoim świadectwem wiary - doświadczył zaskakującego  działania Ducha Świętego podczas spowiedzi. Jest przekonany, że to On pomaga nam na naszej drodze życia, szczególnie wtedy, gdy trudno jest żyć wiarą.

Natalka – animatorka grupy młodzieżowej, odpowiedzialna jest za ewangelizację. „Spotkania z grupą pozwalają mi coraz więcej rozumieć, po co tu jestem. To jest najpiękniejsze w Ruchu, że Pan Bóg mnie uzdalnia do posługi , przemienia mnie i moje życie” –  dzieliła się z uczestnikami.

„Założyliśmy, że co dwa lata będziemy jeździć na rekolekcje. Nasza aktywność w Ruchu wpływa na nasze życie rodzinne, na nasze dzieci. Wymaga ona od nas czasu i wysiłku. Odkrywamy, że Pan Bóg działa, oczekuje tylko naszej zgody. Nasze realizowanie charyzmatu RŚŻ, to odpowiadanie Panu Bogu: „tak” na Jego propozycje dla nas i naszego życia” – dzielili się Ania i Łukasz  z Domowego Kościoła. 

„W Ruchu Światło – Życie odkryłem piękno wiary i chrześcijaństwa. Piękno relacji z Panem Bogiem. Poznałem styl życia zaangażowanego w Kościół, doświadczyłem, że jest możliwe życie charyzmatem Ruchu Światło – Życie. Pracując z młodzieżą i Domowym Kościołem jestem bogatszy o pewne doświadczenia.” – wyznał ks. Maciej.

Podczas pracy w grupach uczestnicy dzielili się swoją drogą formacyjną w Ruchu Światło – Życie, - niekiedy bardzo długą i bogatą.

Eucharystia

Mszę św. w intencji członków RŚŻ sprawowali ks. prob. Stefan Misa i ks. Maciej  Głębocki. W homilii Ksiądz Moderator podkreślił, że poprzez formację w RŚŻ coraz bardziej zbliżamy się do Chrystusa - Światła i Życia. Stajemy się coraz bardziej dojrzałymi chrześcijanami. Podczas Eucharystii nastąpił uroczysty moment, w którym krąg z parafii św. Józefa podjął decyzję formowania się według zasad  DK. Na znak decyzji przyjęli z rąk  ks. Macieja zapaloną świecę – symbol Chrystusa.

Agapa

Po Mszy św. odbyła się w parafialnej auli agapa, podczas której 5 małżeństw z kręgu pilotowanego przez Iwonę i  Mirosława Szymanków   zaprezentowało się całej wspólnocie. To radosny moment w historii łęczyńskiego Ruchu Światło - Życie, który wzbogacił się o nowych członków. Na zakończenie wszyscy otrzymali dar Bożego błogosławieństwa.

 Justyna

Galeria

Liturgiczna Służba Ołtarza walczyła o zwycięstwo

9 III 2024. Rozgrywki w dekanacie łęczyńskim

W sobotę w hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Łęcznej odbył się Dekanalny Turniej Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza.

– Za nami mnóstwo emocji, radości i walki. Chłopcy z Parafii św. Barbary w Łęcznej byli niesamowici co prawda starsi lektorzy nie mieli konkurentów, zatem zajęli pierwsze miejsce od razu, za to młodsi lektorzy wywalczyli drugie miejsce! Gratulujemy zwycięzcom w tej kategorii z parafii w Rogóźno. W kategorii „ministranci” reprezentanci parafii św. Barbary okazali się niezniszczalni, nie odpuścili nawet na sekundę. Zdobyli 12 bramek, nie tracąc przy tym żadnej – relacjonował ks. Paweł Gawroński, opiekun LSO w parafii św. Barbary.

Z całego serca dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w to wydarzenie: Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 4, Sławomirowi Winiarskiemu, ks. Proboszczowi Andrzejowi Lupie z parafii św. Barbary, kapłanom opiekunom: z parafii św. Józefa, św. Marii Magdaleny i św. Wawrzyńca z Rogóźna. Dziękujemy ministrantom i lektorom, którzy dzielnie walczyli w swoich kategoriach. Dziękujemy sędziom, obsłudze sali, rodzicom ministrantów, fotografowi i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali to wydarzenie. 13 kwietnia widzimy się w Lublinie na głównych rozgrywkach – informował ks. Paweł.

Zwycięzcy turnieju

Kategoria Ministranci

I miejsce – parafia św. Barbary w Łęcznej

II miejsce – parafia św. Marii Magdaleny w Łęcznej

III miejsce – parafia św. Wawrzyńca w Rogóźnie

Kategoria Lektorzy Młodsi

I miejsce – parafia św. Wawrzyńca Rogóźno

II miejsce – parafia św. Barbary w Łęcznej

III miejsce – parafia św. Marii Magdaleny w Łęcznej

Kategoria Lektorzy Starsi

I miejsce – parafia św. Barbary w Łęcznej

W turnieju wzięli także udział reprezentanci LSO z parafii św. Józefa w Łęcznej. Łącznie zagrało 9 drużyn.

Niech Pan Jezus będzie zawsze uwielbiony. Króluj nam Chryste! Zawsze i wszędzie!

Galeria

Wieści z Filipin

Siostra Anna Skołuba, która pracuje na Filipinach, w ubiegłym roku we wrześniu odwiedziła naszą parafię, by podzielić się doświadczeniem misyjnej pracy. Mówiła wówczas: Przyjeżdżając do Łęcznej miałam poczucie, że przyjeżdżam do domu. To w naszej wspólnocie posługiwała w latach 2011-2017, pełniąc funkcję kierownika świetlicy.

Obecnie z siostrami prowadzi, opracowany przez nią, Polski Program Stypendialny BASBAS. (Słowo "basbas" oznacza "błogosławieństwo"). Projekt edukacyjny ma pomóc najbiedniejszym dzieciom zdobyć wykształcenie, które pozwoli im w przyszłości wyrwać się z biedy i życia na śmietniku.

„Drodzy Przyjaciele Programu Stypendialnego Basbas!

W tym newsletterze chciałam odpowiedzieć na konkretną prośbę, którą usłyszałam w czasie naszego spotkania o przybliżenie naszych stypendystów. Także tym razem nie będzie dłuższych relacji z wydarzeń, a bardziej skupię się na poszczególnych osobach. Nie da się mówić o dzieciach bez kontekstu ich rodzin, dlatego materiał jest dosyć obszerny i podzielę go na dwie lub trzy części. Dzisiaj pierwsza część i siedmioro naszych młodych stypendystów. Zapraszam do lektury!”

Wieści z Filipin

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 III 2024. Powiatowe obchody

Mszą św. o godz. 1000  w parafii św. Barbary rozpoczęły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Andrzej Majchrzak, a homilię wygłosił ks. proboszcz Andrzej Lupa. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatu i miasta na czele ze starostą Krzysztofem Niewiadomskim i burmistrzem Leszkiem Włodarskim. Licznie zgromadziły się poczty sztandarowe i mieszkańcy Łęcznej. Na zakończenie Mszy św. przed błogosławieństwem wicestarosta Michał Pelczarski odczytał Akt Zawierzenia Bogu Ojczyzny.

Po Mszy św. wyruszył pochód na Plac Powstań Narodowych, gdzie wartę honorową zaciągnęły Wojska Obrony Terytorialnej. Wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, a ks. Proboszcz odmówił modlitwę w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Odczytany też został Apel Poległych. Po modlitwie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na płycie pamiątkowej.

Galeria

Wykupieni drogocenną Krwią

27 II 2024. Droga Krzyżowa dla dzieci

W każdą środę o godz. 17.00 dzieci zbierają się w kościele, by podążać za Jezusem po drogach Jego męki i śmierci.

Tak też było i w minioną środę. Grupa dzieci wraz z rodzicami przybyli na nabożeństwo. Przewodniczył mu ks. Paweł Kotowski.

Wyruszenie na Drogę Krzyżową poprzedziła króciutka scenka, która ukazała obecnym dlaczego Pan Jezus wziął krzyż i podjął tę mękę. To dlatego, że człowiek upada w grzechy. Sugestywnie pokazały to dzieci zaangażowane w scenkę. Miały na szyi tabliczki z nazwami konkretnych z nazwami niektórych grzechów, były powiązane sznurkami, które trzymał w swoim ręku szatan. On poprzez te sznurki nimi manipulował. Pojawił się Jezus, który wykupił ich z niewoli szatana. Cena była wysoka – to Jego Krew przelana na krzyżu.

Po tym wstępie wszyscy, za ministrantami, którzy nieśli krzyż i świece, udali się w drogę od stacji do stacji. Słuchali uważnie przygotowanych przez s. Magdę rozważań, które były czytane przez ich rówieśników. W modlitewnym skupieniu pomagały także pieśni śpiewane przez scholę  przy akompaniamencie gitary

Na zakończenie dzieci, które są już po I Komunii św. i dorośli przyjęli Ciało Pana Jezusa i po błogosławieństwie i krótkiej modlitwie udały się do swoich domów.

Galeria

Procesja Fatimska ulicami naszego miasta

24 II 2024. Z figurą Matki Bożej Fatimskiej

W sobotę  po raz 28 odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami naszego miasta. To w Łęcznej przed laty figura z Fatimy zakończyła peregrynację w Archidiecezji Lubelskiej.

Po Mszy św. sprawowanej o godz. 1630 w parafii św. Marii Magdaleny, wyruszyła procesja z modlitwą różańcową, przewodniczył jej ks. Tomasz Skałecki. W połowie drogi do procesji dołączyli parafianie św. Barbary, a górnicy ponieśli do swej świątyni figurę Maryi. W procesji uczestniczyli także Wojownicy Maryi, niosąc flagi, które są nieodłącznym symbolem ważnych dla nich wydarzeń.

W świątyni po powitaniu Matki Bożej i odmówieniu końcowej części różańca, została odprawiona Msza św.

Galeria

Któryś za nas cierpiał rany...

16 II 2023. Droga Krzyżowa

W pierwszy piątek Wielkiego Postu wierni licznie zgromadzili się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania i pieśni wielkopostne do poszczególnych stacji przygotowały członkinie Legionu Maryi.

Galeria

Nawróć się i wierz w Ewangelię

14 II 2024. Środa Popielcowa

Dzisiaj rozpoczął się Wielki Post, bardzo ważny czas w roku liturgicznym. Jest to okres przygotowania do Wielkanocy, do przeżywania Misterium Paschalnego, męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Wierni tradycyjnie zgromadzili się w kościele na liturgii Mszy św., podczas której kapłani posypali ich głowy popiołem. Obrzędowi posypania towarzyszyły słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, albo Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Zarówno te zdania, jak i słowa homilii skierowane do obecnych miały za zadanie przypomnieć potrzebę nawrócenia w drodze do ostatecznego celu każdego człowieka, którym jest życie wieczne.

Korzystajmy z łask tego czasu, uczestnicząc w nabożeństwach wielkopostnych; Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach, których porządek został przypomniany w ogłoszeniach, na zakończenie Mszy św.

Galeria

Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post czyli okres przygotowania do Świąt Wielkanocy. Tego dnia na znak pokuty uczestniczymy w obrzędzie posypania głów popiołem. Jest to także znak naszej gotowości do wejścia na drogę nawrócenia.

Post, modlitwa i jałmużna to uświęcone wielowiekową tradycją narzędzia będące drogą czynnej miłości. W tym czasie w sposób szczególny pamiętajmy o ubogich i potrzebujących. Otaczajmy modlitwą świat uwikłany w wojny i konflikty, a także naszą Ojczyznę.

Szczególne miejsce w tym czasie mają nabożeństwa pasyjne: Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa, a także rekolekcje parafialne. W naszej parafii obowiązuje następujący porządek tych nabożeństw:

Gorzkie Żale – niedziela godz. 17.30

Droga Krzyżowa – dla dzieci, środa godz. 1700

                                dla dorosłych, piątek godz. 1700

                                dla młodzieży, piątek godz. 1900

REKOLEKCJE PARAFIALNE w tym roku odbędą się w dniach od 14 do 17 marca.

Bóg się nami nie zmęczył. Przyjmijmy Wielki Post jako okres mocny duchowo, w którym Jego Słowo jest ponownie skierowane do nas: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Wj 20, 2). Jest to czas nawróceniaczas wolności. (z Orędzia na Wielki Post 2024, papieża Franciszka)

ORĘDZIE NA WIELKI POST OJCA ŚW. FRANCISZKA

Nocne czuwanie na Jasnej Górze

10-11 II 2023. Spotkanie z Maryją

W dorocznym czuwaniu u stóp Matki Bożej wzięło udział 400 pielgrzymów, razem z naszą wspólnotą (6 autokarów) na Jasną Górę wyruszyli też pielgrzymi z parafii św. Józefa wraz z ks. proboszczem Stefanem Misą – jeden autokar. Do czuwania dołączył także autokar z Kluczkowic z ks. Józefem Włoszkiem i jego parafianami.

Pielgrzymi wyruszyli z Łęcznej o godz. 14.00, a w Częstochowie byli już o 19.30. Wszyscy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, na zakończenie którego otrzymali błogosławieństwo Metropolity Częstochowskiego abpa Wacława Depo i ks. bpa Łukasza Buzuna.

Około godz. 22.00 kiedy zamknięte zostały już bramy klasztoru, prowadzony był różaniec w intencjach pielgrzymów, a o północy sprawowana była Msza św. w polecanych intencjach. O godz. 2.00 odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast o czwartej rano ks. Proboszcz dokonał aktu zawierzenia parafii i pielgrzymów Matce Bożej.

Mimo zmiennej aury pielgrzymi szczęśliwie dotarli do Łęcznej. Zachęcamy parafian do dzielenia się świadectwami.

Galeria

35 lat Domowego Kościoła w Łęcznej

3 II 2024. Jubileusz  35-lecia

Uroczysta Msza św. dziękczynno-błagalna z okazji 35-lecia Domowego Kościoła w rejonie Łęczna sprawowana była w sobotę o godz. 17.00 w kościele św. Barbary.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Lewandowski,  pierwszy moderator Domowego Kościoła w Łęcznej. Msza św. sprawowana była w intencji członków wspólnoty i moderatorów Ruchu Światło-Życie. – Jubileusz jest po to, żeby zobaczyć Boże cuda w naszym życiu – podkreślał ks. Adam Lewandowski. Oprawę liturgiczną przygotowały małżeństwa z pilotowanego kręgu, które na zakończenie liturgii wyraziły swoją decyzję formowania się według zasad DK. Każde małżeństwo otrzymało z rąk  ks. Marka Maja, opiekuna kręgów, świecę symbol światła Chrystusa. Oprawę muzyczną liturgii  Mszy św. przygotował zespół z parafii św. Józefa w Łęcznej.

Dalsza część świętowania odbywała się w parafialnej auli, gdzie licznie zebrani członkowie wspólnoty wraz z gośćmi: ks. Adamem, ks. prob. Andrzejem i opiekunami łęczyńskich kręgów, mieli sposobność powrócić do historii i własnych przeżyć we wspólnocie Domowego Kościoła. Tutaj też przedstawiono małżeństwa wchodzące do nowego kręgu pilotowanego przez Annę i Łukasza Charcholów, pochodzące nie tylko z Łęcznej, ale też z Puchaczowa i z Kijan.

Świadectwa

Ks. Adam Lewandowski: Nie wyobrażam sobie życia kapłańskiego bez tej wspólnoty, jaki byłbym wtedy ubogi. To tu przed laty zostałem obdarowany pięknem żywego Kościoła, tu doświadczyłem we wspólnocie bycia razem. Ileż ja wziąłem od Was podczas spotkań kręgowych, wspólnych wyjazdów, kuligów, rekolekcji... To było piękne i za to dzisiaj Panu Bogu dziękuję.                                                                                              

Ks. Marek Maj: Jesteście częścią tej rzeczywistości jaką jest wspólnota Domowego Kościoła. 20 lat jestem we wspólnocie w Łęcznej i widzę,  jak Pan Bóg zmienia Was i wasze małżeństwa, jak „czujecie” Kościół, jak jesteście wrażliwi na sprawy parafii. Cieszę się, że jesteście otwarci na nowe życie i tym, że mamy dwa pokolenia w Domowym Kościele: rodziców i ich dzieci w kręgach. Nie wyobrażam sobie życia bez Was.

Ks. Stanisław Zając i proboszcz ks. Andrzej Lupa zgodnie podkreślili, że kręgi są wielką wartością dla parafii.

Alicja i Adam Kłodowie,  pierwsza para pilotująca w początkach Domowego Kościoła w parafii, św. Barbary, podkreślili, że nie wiedzą jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie ta wspólnota

Państwo Mariola i Leszek Koziołowie zwrócili uwagę na troskę jaką kapłani, opiekunowie kręgów, obdarzają małżeństwa oraz na wartość wspólnoty jakiej doświadczają będąc w kręgach. Leszek mówił, że ich krąg, przez ponad 30 lat trwa we wspólnocie Domowego Kościoła w niezmienionym składzie, a on wciąż pamięta słowa ks. Adama, iż na kręgach spotykamy się w Imię Chrystusa i dla Chrystusa, dlatego mimo upływu czasu on wciąż trwa.

Wspomnienia z kroniki DK

Żywe poruszenie zebranych wzbudziła multimedialna prezentacja zdjęć z kroniki Domowego Kościoła, przygotowana przez Kacpra z Oazy Młodzieżowej. Wywołała wspomnienia minionych, ale jakże istotnych zdarzeń w rozwoju życia duchowego każdego z członków Domowego Kościoła.

Nie zabrakło też jubileuszowego tortu, którym zostali obdarowani wszyscy uczestnicy tego radosnego świętowania. Z darem Bożego błogosławieństwa udzielonego przez ks. Marka wszyscy wrócili do swoich domów.

Przyg. Justyna

Galeria

Święto Ofiarowania Pańskiego

2 II 2024. MB Gromnicznej

- Tak jak zapalone świece symbolizują światło Chrystusa, tak my mamy nieść to światło do naszych rodzin i miejsc, do których posyła nas Pan – mówił ks. Paweł Grzebalski podczas homilii. Mówił, że w dzisiejszym świecie, także i w Polsce, dawanie świadectwa o Chrystusie staje się coraz trudniejsze i niejednokrotnie naraża wierzących na szykany. Nie znaczy to jednak, że mamy się bać, mówił kapłan. Przypomniał, że według raportu ONZ chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Wiele jest też miejsc, gdzie wyznawanie wiary wiąże się w niebezpieczeństwem śmierci.

Ofiarowanie Pańskie, nazywane również uroczystością Matki Boskiej Gromnicznej jest świętem, które wypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu.

Według Ewangelii Jezus jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Wtedy to starzec Symeon wypowiedział proroctwo, nazywając Jezusa: „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Stąd święto to jest bogate w symbolikę światła.

Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najstarszych, obchodzone było w Jerozolimie już w IV w. W Jerozolimie odbywały się - zazwyczaj nocą - uroczyste procesje ze świecami.

W X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata. Świeca nawiązuje do wielkanocnego paschału, który wyraża zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Ofiarowanie Jezusa oznacza początek nowego przymierza i nowego kapłaństwa, w którym Syn Boży jest Świątynią, Kapłanem i Ofiarą.

Matki Bożej Gromnicznej

W Polsce święto ma charakter maryjny i nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.

W kościele tego dnia święci się gromnice przyniesione przez wiernych. Liturgię święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii.

Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby „wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa". Pobłogosławione 2 lutego świece podaje się też umierającym.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce tradycyjny okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek  okres Bożego Narodzenia.

Światowy Indeks Prześladowań

Galeria

Kolędnicy Misyjni dzieciom w Kolumbii

17 I 2024. Spotkanie kolędników archidiecezji lubelskiej

Jak poprzednimi laty, tak i w tym roku Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik zaprosił  kolędników z archidiecezji lubelskiej do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Niestety tym razem sam nie mógł na nie przybyć dlatego dzieciom towarzyszył ks. bp Adam Bab. Na spotkanie, które odbyło się w środę przybyły grupy z opiekunami z różnych zakątków archidiecezji.

O godz. 10 rozpoczęło się powitanie przybyłych, nauka misyjnych piosenek i wspólny śpiew. 

Potem było spotkanie na żywo z misjonarzem ks. Ryszardem Andrzejczykiem - pallotynem, który pracował w sąsiadującej z Kolumbią Wenezueli, bardzo kulturowo zbliżonej, do kraju, który stał się przedmiotem troski małych misjonarzy w tym roku. Było to bardzo ciekawe zapoznanie z kulturą, zwyczajami i codziennym zżyciem rdzennych mieszkańców Kolumbii.

Był również konkurs, na który dzieci miały przygotować motyla. Kolumbia jest bowiem krainą wielu gatunków bardzo kolorowych motyli. Praca wykonana w tym roku przez dzieci pod kierunkiem s. Małgorzaty Złotkiewicz została doceniona przez jury. Nasz oryginalny eko – motyl zrobiony z papierków po cukierkach zajął II miejsce. A konkurencja była duża, co można zobaczyć na zdjęciach w galerii.

O godz. 11.00 ksiądz  biskup Adam  wraz z przybyłymi kapłanami odprawił uroczystą Mszę św. W czasie homilii nawiązał do Ewangelii z dnia i przywołał człowieka z uschłą ręką, o którym pisze św. Marek. Ale zwrócił uwagę na to, że gorzej, gdy człowiek ma uschłe serce. Podkreślał, że ci, którzy pomagają innym, tak jak na przykład kolędnicy misyjni, na pewno nie mają uschłych serc. Podziękował dzieciom i ich opiekunom za ich ofiarę oraz poświęcenie w służbie misjom.

Tradycyjnie, po Mszy św. była drożdżówka i herbata w pomieszczeniach parafialnych. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć z Księdzem Biskupem.

Galeria

Spotkanie opłatkowe ministrantów i lektorów

Lektorzy i ministranci

14 I 2024. Spotkanie opłatkowe

W styczniu wspólnoty i grupy parafialne spotkają się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. W niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00, z asystą Listurgicznej Służby Ołtarza, swoje spotkanie opłatkowe mieli ministranci i lektorzy. Na spotkaniu obecni byli także rodzice i opiekun wspólnoty ks. Paweł Gawroński.

Galeria

Opłatek Rady Duszpasterskiej

14 I 2024. "Najpiękniejsco nocka"

W niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 członkowie Rady Duszpasterskiej wraz z ks. Proboszczem zebrali się w dolnej auli na spotkaniu opłatkowym.

Ks. Proboszcz odczytał Ewangelię o Bożym Narodzeniu i złożył wszystkim życzenia, dziękował także za wierną służbę Bogu, pełniąc funkcję radnego w parafii. Następnie rozdał opłatek, który uczestnicy łamali się życząc sobie nawzajem błogosławieństwa Bożego na cały nowy rok.

Kapituła Rady zadbała o przygotowanie posiłku wigilijnego: był barszcz czerwony z uszkami i śledzie w różnych odsłonach, a także rozmaite ciasta. Wspólne biesiadowanie związane było z kolędowaniem, radni otrzymali książeczki ze zdjęciami z Betlejem, kolędami i opłatkiem. Szczególną kolędą, którą zaśpiewali, była góralska piękna kolęda "Najpiękniejso nocka". "Najpiękniejso nocka w całym roku telo mo radości i uroku. Łod wieków cekany nas umiłowany narodzieł sie."

Obowiązki przy Żłóbku

Szczególnym elementem spotkania, było losowanie „obowiązków przy żłóbku”. Ten ciekawy zwyczaj wywodzi się z czasów, kiedy św. Franciszek zbudował pierwszą żywą szopkę w Greccio. Zebrał przy niej okolicznych mieszkańców i wygłosił kazanie, że nie wystarczy przyjść do żłóbka i podziwiać Dzieciątko. Trzeba być blisko postaci tej wielkiej nocy, wczuć się w radości i troski Świętej Rodziny, pobiec za zaspanymi pasterzami i towarzyszyć duchowo królom zmierzającym za gwiazdą do Betlejem. Tak narodziła się tradycja losowania „obowiązków” przy żłóbku, w którym spoczywało Dzieciątko Jezus. W niektórych rodzinach zakonnych zwyczaj ten przetrwał do dziś.

Miotła, osioł i pieluszki...

Na spotkaniu Rady Duszpasterskiej ten zwyczaj wprowadziła s. Elżbieta ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Radni mogli wylosować np. obowiązek pastuszków, żłóbka, pieluszek, kadzidła, aniołów, miotły, osła, gołąbków, laski św. Józefa, księżyca, nocy, wielbłądów… i wielu, wielu innych. Każdy po losowaniu, ku uciesze innych, odczytywał swoje obowiązki. Na przykład: „Będziesz spełniać przy Żłóbku obowiązek księżyca, który skromnie rozjaśniał noce Jezusa i pozwolił błyszczeć Gwieździe. Bądź pokorny i pamiętaj o umiarze, aby to co widoczne nie przyćmiło wartości najważniejszych", "Będziesz spełniać przy Żłóbku obowiązek wielbłądów, które przyniosły dary królów. Bądź wytrwały i znoś cierpliwie wszyskie niedogodności, a tak jak wielbłądy z pomocą Jezusa dotrzesz do celu."

Rekolekcje

Na spotkaniu Radni zastanawiali się nad terminem i miejscem rekolekcji formacyjnych oraz nad kolejnym wspólnym wyjazdem. Propozycje zostały zebrane i po konkretnych ustaleniach zostaną ogłoszone.

Galeria

Dla ubogich dzieci w Kolumbii

13 I 2024. Kolędnicy Misyjni odwiedzili rodziny

W uroczystość Trzech Króli kolędnicy misyjni z parafii św. Barbary zostali pobłogosławieni przez kapłana i wiernych na ich misyjną posługę w  parafii, a w kolejną sobotę wyruszyli, by odwiedzić mieszkające tu rodziny.

Przed wyjściem zebrali się wraz opiekunami w auli parafialnej, gdzie otrzymali potrzebne gadżety: gwiazdę, szarfę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, pamiątki tegorocznego kolędowania, które zostawiali w każdym domu, którego drzwi zostały otwarte.

Na trasę wyruszyło 22 grupy: dwadzieścia w Łęcznej i dwie w Sufczynie, ok. 110 dzieci wraz z dorosłymi opiekunami i młodzieżą, która pomagała najmłodszym. Był to bardzo kolorowy korowód. Dzieci założyły stroje stosowne do ich ról, które miały w przygotowanej misyjnej scence, ukazującej sytuację dzieci w Kolumbii.

Osoby, które przyjmowały kolędników zachwycały się ich przygotowaniem, śmiałością i poświęceniem, by głosić Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa, a tym samym pomagać ich rówieśnikom z uboższych krajów. Mieszkańcy hojnym sercem odpowiedzieli na akcję, wrzucając do skarbonek dzieci ile kto mógł i obdarowując je słodyczami. Po powrocie z kolędowania dzieci wraz z opiekunami liczyli zebrane pieniądze i dzielili słodycze, które otrzymały jako nagrodę za poniesiony trud. Ale jak same mówiły, największą nagrodą jest to, że mogą choć trochę pomóc swym rówieśnikom w Kolumbii. I jak same powiedziały, gotowe są podjąć wyzwanie w kolejnym roku, by ulżyć tym, którzy żyją w trudniejszych warunkach niż one.

Galeria

Jasełka

5 I 2024. Premierowy występ dzieci

W piątek dzieci i młodzież  parafialnych grup formacyjnych z naszej parafii  po raz pierwszy wystawili przygotowane przez nich Bożonarodzeniowe przedstawienie.

Po długich przygotowaniach dzieci i młodzież mogły wreszcie pokazać owoc swojej pracy. To premierowe przedstawienie przeznaczone było dla rodzin aktorów. Parafialna aula zapełniła się mamami, tatusiami, rodzeństwem i innymi bliskimi dzieci i młodzieży.

Wszyscy z wielką uwagą i wzruszeniem obejrzeli inscenizację, włączając się aktywnie w śpiewanie kolęd intonowanych przez dzieci. Na zakończenie widzowie gromko oklaskiwali aktorów, doceniając ich pracę włożoną w przygotowanie tego przedstawienia.

Po spektaklu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek do salki parafialnej.

Następnego dnia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, inscenizacja została wystawiona dla tych, którzy skorzystali z zaproszenia skierowanego do wszystkich podczas ogłoszeń parafialnych. Przybyło wiele osób, które z podziwem obejrzało spektakl, nagradzając gromkimi brawami aktorów. Widzowie docenili także muzyczne talenty dzieci. 

Galeria

Bożonarodzeniowy koncert kolęd

Kolędowanie z uczniami Szkoły Muzycznej Yamaha

6 I 2023. "Wśród nocnej ciszy..."

W uroczystość Trzech Króli, dzieci i młodzież, uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Łęcznej, przygotowali oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 18.00, zaprosili też parafian do wspólnego kolędowania.

Po Mszy św. przy udziale licznie zgromadzonych parafian odbyło się wspólne kolędowanie. Usłyszeć można było znane kolędy i pastorałki. Uczniowie Szkoły Muzycznej zaśpiewali i zagrali na gitarach, ukulele, perkusji, instrumentach klawiszowych, skrzypcach i melodykach. Gościnnie z uczniami zagrał na akordeonie ks. Paweł Gawroński, który przed laty grał w dziecięco-młodzieżowej grupie wokalnej Mała Rokiczanka.

Ksiądz Proboszcz podziękował wychowawcom i uczniom Szkoły Muzycznej Yamaha za oprawę liturgii, zaprosił też parafian na ten niepowtarzalny, bożonarodzeniowy koncert.

Galeria

Jasełka w Łęcznej

Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 I 2023. Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z największych świąt w ciągu całego roku. Starsze niż obchód Bożego Narodzenia, w zasadzie drugie po Wielkanocy. Sednem tego święta jest objawieniem całemu światu, że narodził się Odkupiciel. 

„W Jasełkach leży!”

W naszym mieście Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszył z Rynku II Starego Miasta. Hasłem przyświecającym tegorocznemu świętu były słowa: "W jasełkach leży!" Słowa zaczerpnięte zostały z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Hasło nawiązuje do rocznicy pierwszych jasełek zapoczątkowanych 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu.

Także i w tym roku na uliczne jasełka w Łęcznej tłumnie przybyli mieszkańcy miasta, niekiedy całymi rodzinami. Każda z łęczyńskich parafii wystawiła orszak swego Króla. Parafię św. Barbary reprezentował Król Baltazar wraz ze świtą złożoną z górników.

Orszak Trzech Króli

O godz. 12.00 młodzież przedstawiła scenę Zwiastowania, a po niej zgromadzeni wyruszyli ulicami Łęcznej śpiewając kolędy. W drodze uczestnicy Orszaku obejrzeli scenę spotkania Trzech Króli z Herodem oraz scenę walki dobra ze złem. Tutaj jak co roku dzieci wzięły udział w konkursie na Migdałowego Króla. Migdał w pierniczku odnalazł Michał i to on został tegorocznym Migdałowym Królem. Oprócz korony i szarfy otrzymał także roczny karnet na basen, ufundowany przez dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.

Pokłon Trzech Króli

Orszak Trzech Króli zakończył się w kościele św. Barbary, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar złożyli pokłon Bożemu Dziecięciu i przekazali Świętej Rodzinie przywiezione ze sobą dary. W tym roku, a także w ubiegłym rolę Świętej Rodziny odegrali państwo Magdalena i Michał Wnuczkowie z dziećmi.

Podziękowania dla organizatorów

Ks. prob. Stefan Misa podziękował organizatorkom orszaku: Marioli Kozioł, Alicji Matej i Elżbiecie Jakubowskiej, które od początku dbają o to, by Orszak co roku odbywał się w naszym mieście. Dziękował także wspaniale wywiązującej się ze swego zadanie parze prowadzącej, państwu Barbarze i Tomaszowi Dudkom. Podziękowania należy także skierować do Oazy Młodzieżowej z parafii św. Józefa, która poprowadziła śpiewy podczas orszaku, a także do ks. Jakuba Szajnera za przygotowanie scenki spotkania Trzech Króli z Herodem.

Orszak w Polsce i na świecie

W Polsce Orszak Trzech Króli organizowany jest od 16 lat w tym roku przeszedł w niemal 900 miejscowościach. W Łęcznej Orszak organizowany jest od 11 lat, dwa lata temu ze względu na pandemię ulicami Łęcznej przeszli sami Trzej Królowie, odwiedzając łęczyńskie świątynie.

Orszak odbywał się także poza granicami Polski: w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w Rwandzie (Nyakinama), w Demokratycznej Republice Konga (Burhynyi), w Kamerunie (Esseng) i w Zambii (Lusaca i Mansa). Źródło: Orszak Trzech Króli

Galeria

Kolędnicy Misyjni w naszej parafii

Posłanie Kolędników Misyjnych

6 I 2023. Dla dzieci z Kolumbii

Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznaje się za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Mędrcy ze Wschodu, przynieśli Dzieciątku w darze złoto, kadzidło i mirrę. 

W uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy św. o godz. 10.00 tradycyjnie odbyło się rozesłanie Kolędników Misyjnych. Ks. Proboszcz odmówił specjalną modlitwę, podczas której także wspólnota wiernych, prosiła o błogosławieństwo dla Kolędników w dziele misyjnym. Kolędnicy Misyjni wyruszą do naszych rodzin w sobotę 13 stycznia w godz. 10.00-16.00. W tym roku wspierają rówieśników w Kolumbii.

Tego dnia wierni mogli zaopatrzyć się w pakieciki przygotowane przez Świetlicę, zawierające kredę (do oznakowania drzwi domów), kadzidło i bryłkę żywiczną (symbol chwały oddawanej Bogu), węgielek (do rozpalenia kadzidła) i grosz (przypominający złoto – symbol władzy królewskiej). Złożone ofiary przeznaczone są na potrzeby Świetlicy.

Przypominamy, że wierni na znak błogosławieństwa Bożego oznaczają drzwi swoich domów literami: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar) lub C+M+B (Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub J+M+J (Józef + Maryja + Jezus).

Galeria

Zmarł Biskup Ryszard Karpiński

Dziś rano, 5 stycznia 2024 r., zmarł w Lublinie Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński. Przeżył 88 lat.

Uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego będą miały dwie stacje, obie w Archikatedrze lubelskiej:

12 stycznia (piątek), godz. 17.00 – Msza święta żałobna;

13 stycznia (sobota), godz. 11.00 – Msza święta pogrzebowa.

Po Mszy św. złożenie Ciała w kryptach kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9.

Z fotoarchiwum parafii - wspomnienie ze spotkań ze śp. ks. bp. Ryszardem Karpińskim

Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej

doktor teologii

urodzony – 28 grudnia 1935 r. w Rudzienku k. Lubartowa

święcenia prezbiteratu – 19 kwietnia 1959 r. w Lublinie

mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej (tyt. Minervino Murge) – 24 sierpnia 1985 r.

święcenia biskupie – 28 września 1985 r. w Lublinie

dewiza biskupia: Viatoribus fer auxilium – Podróżującym nieść pomoc

W Archidiecezji był m.in.: wikariuszem generalnym, dziekanem Kapituły Archikatedralnej, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

W Konferencji Episkopatu Polski: praca w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących – w latach 1971-1985, przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Turystycznego – w latach 1988-1998, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą – w latach 2003-2008.

Emeryt (senior) – od 1 stycznia 2012 r. Więcej...

Źródło: Archidiecezja Lubelska

Wydarzenie ewangelizacyjne

1 I 2024. Tacy jesteśmy...

Wierni parafii św. Barbary kończą po 29 latach realizacji Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji. Tym samym stają przed podjęciem decyzji o kontynuacji tego Programu lub obraniu innej drogi ewangelizacyjnej. 

Jezus oczekuje od nas, abyśmy karmiąc się Jego Ciałem i Słowem, wyruszyli w dalszą drogę ku stawaniu się prawdziwym Jego Ludem na wzór pierwszych wspólnot chrześcijańskich. 

Podczas wydarzenia wierni będą odkrywali Eucharystię jako pokarm na dalszą drogę, poprzez podjęcie osobistej decyzji o kształcie duszpasterstwa w naszej parafii na kolejne lata.

Gest dla wszystkich: udzielenie odpowiedzi na pytania postawione w ankiecie dla rodzin.

Gest liturgiczny: podczas Mszy św. odbędzie się akt zawierzenia Bogu przyszłości parafii.

List do Parafian

Ankieta

Galeria

Jubileusze małżeńskie

Jubilaci z rodzinami stanęli do pamiątkowego zdjęcia

Niedziela Świętej Rodziny

31 XII 2023. Msza św. o godz. 11.30 sprawowana była w intencji małżeństw, które obchodziły w tym roku swoje Jubileusze.

Okrągłą rocznicę małżeństwa świętowały w tym roku 44 rodziny. Najmłodsi Jubilaci ochodzili 5-lecie małżeństwa, najstarsi 55-lecie. Wszystkie rodziny podczas Mszy św. odnowiły przysięgę małżeńską i otrzymały specjalne kapłańskie błogosławieństwo wraz z pamiątkowymi dyplomami. Po Mszy św. rodziny stanęły z ks. Proboszczem do pamiątkowego zdjęcia.

Szanownym Jubilatom życzymy, by Bóg obdarzał swym błogosławieństwem dalsze lata ich wspólnej drogi życiowej.

Galeria

Cicha noc, święta noc...

24 XII 2022. Pasterka

W tym roku podobnie jak w poprzednim sprawowane były dwie Msze św. Pasterskie: o godz. 22.00 i o godz. 24.00. Na obu tak samo licznie zgromadzili się parafianie.

Po pierwszej Mszy św. parafianie celebrowali ostatni dzień Nowenny do Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie Pasterkę rozpoczęła procesja przy wygaszonych światłach, podczas której przy śpiewie kolędy: "Wśród nocnej ciszy", wniesione zostało Dzieciątko Jezus i złożone w żłóbku. Następniew czasie hymnu "Chwała na wysokości Bogu", rozbłysły wszystkie światła w świątyni na cześć Chrystusa Światłości Świata, który jako człowiek przyszedł na ziemię.

Tradycyjnie na zakończenie Pasterki miało miejsce wspólne kolędowanie, podczas którego różne stany dedykowały sobie kolędy.

Po koncercie wierni zwrócili się ku najbliżej stojącym, by złożyć im świąteczne życzenia. Z radością w sercu i bożonarodzeniowym błogosławieństwem wszyscy powrócili do domów, by świętować ten najpiękniejszy w roku czas. 

Galeria

Roraty

Marana tha! Przyjdź Jezu, Panie

23 XII 2023. Roraty 7

W czasie ostatnich rorat mowa była o urodzinach.

Dzieci dobrze zapamiętały, że Ewangelia opowiadała o urodzinach Jana Chrziciela, patrona Adwentu. Kiedy kapłan zapytał czy pamiętają dzień swoich urodzin, nie było problemu z odpowiedzią, kiedy jednak zapytał o dzień urodzin rodziców wówczas niewielu z nich potrafiło podać tę datę. Wiedziały jednak, że w niedzielę wszyscy obchodzimy najważniejsze dla nas wszytkich urodziny – Boże Narodzenie.

Tego dnia odbyło się ostatnie losowanie figurek Dzieciątka Jezus dla dzieci oraz Pisma Świętego dla dorosłych - stały się one darem dla tych, którzy je otrzymali.

Na zakończenie rorat dzieci stanęły z lampionami do pamiątkowego zdjęcia, a po Mszy św. spotkały się w auli na poranne śniadanie.

Galeria

Pan jest już blisko

20 XII 2023. Roraty 6

W środę dzieci, młodzież i dorośli przybyli wczesnym rankiem do kościoła, by uczestniczyć w kolejnych, już przedostatnich, roratach.

Poprowadził je ks. Paweł Grzebalski. Tradycyjnie podczas homilii zaprosił na środek dzieci. Niestety prawdopodobnie z powodu zbyt wczesnej pory, mniejsi i więksi, nie zawsze wchodzili z kapłanem w dialog odpowiadając na pytania. Na szczęście na koniec trochę się obudzili.

Na koniec Mszy św., jak to bywa w naszym zwyczaju, zostały rozlosowane Pisma Św. i figurki Dzieciątka Jezus.

W najbliższą sobotę będą już ostatnie roraty, po których losowane dotąd na kilka dni figurki i Pisma trafią już na zawsze do tych, którzy je wylosują.

Pytanie roratnie:

Co, według Biblii, oznacza imię Jezus?

Galeria

Rekolekcje Adwentowe. Dzień 4

17 XII 2023. Zakończenie rekolekcji

Ostatniego dnia rekolekcji ks. Wojciech mówił o świetle nadziei. - Jan Chrzciciel – wyjaśniał – jest świadkiem Światłości. Światło dla wierzących to Jezus. On sam mówił o Sobie, że jest światłością świata.

- Dobra Nowina jest taka – mówił kapłan - że dostęp do Niego mamy zawsze, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jezus jest naszą nadzieją, jeśli przychodzi ciemność On może zapalić światło, jeśli Go o to poprosimy - tłumaczył. – On nie tylko pokazuje nam cel życia, ale jest też Drogą do tego celu, jest Dobrym Pasterzem, który pomaga, podnosi, gdy ktoś upada. Jest Chlebem Żywym, pokarmem, daje siłę której nam brakuje.

- Naszą nadzieją jest to, że nie jesteśmy sami w drodze chrześcijańskiego życia i nie powinniśmy być sami. Nie muszę być mocny, ale mam mocno ufać Bogu. On jest nasza mocą – wyjaśniał Rekolekcjonista.

Naukę i rekolekcje ks. Wojciech zakończył myślą węgierskiej mistyczki żyjącej w XX w., która mówiła: „Poznać, kochać i rozstać się – to ziemia, ale poznać, kochać i zostać na zawsze to Niebo.” - Tego Nieba z serca życzę Wam – mówił.

Homilia

Rekolekcje Adwentowe. Dzień 3

16 XII 2023. Roraty 5

Roratnia nauka rekolekcyjna dotyczyła dążenia do świętości, poprzez przeglądanie się w duchowym lustrze jakim są święci.

- Potrzebujemy duchowego lustra, w którym możemy się przeglądać, czyli widzieć siebie takimi jakimi jesteśmy. Potrzebujemy takich luster jakimi są Święci jak Najświętsza Maryja Panna, żeby widząc ich miłość, ich piękne życie na tym tle dostrzec swoje niedostatki - mówił. - Wpatrując się w jakieś szlachetne życie można być przyciągniętym jak przez magnes do dobrego życia - mówił kapłan.

- Takim duchowym lustrem i magnesem z dzisiejszej Ewangelii jest św. Jan Chrzciciel, patron Adwentu. Ostatecznie każdy święty jest jakimś odbiciem Boga, Jezusa - wyjaśniał i zachęcał, by zwracać się o pomoc do Świętych, którzy chcą nam pomagać w drodze do Boga.

Kapłan przybliżył uczestnikom rekolekcji postać godną naśladowania, mężczyznę z Argentyny, rodaka papieża Franciszka, Enrique Showa. Był to mężczyzna biznesu i modlitwy, którego świętość życia promieniowała na innych. Papież Franciszek nazwał go świętym bogaczem, który potrafił używać pieniędzy dla dobra drugiego człowieka, by pobudzić go do duchowego wzrostu.

Pytanie do zastanowienia: Jak reaguję na to, co świete wokół mnie?

Pytanie roratnie:

Do jakiego żywiołu w dzisiejszych czytaniach porównany jest Eliasz?

Homilia - Roraty

Nabożeństwo pokutne

Galeria

Rekolekcje Adwentowe. Dzień 2

15 XII 2023. Nauka dla dzieci

Drugiego dnia rekolekcji ks. Wojciech objaśniał dzieciom znaczenie sakramentu Eucharystii.

Przed ołtarzem ustawił ikonę Trójcy Świętej Andrzeja Rublowa, dzieci zaś zaprosił do wspólnego odkrywania ukrytej w nim prawdy o Bogu w Trójcy Jedynym. Każda z przedstawionych na niej postaci aniołów symbolizowała inną Osobę boską. Dzieci odkryły, że Osoby boskie siedzą przy stole symbolizującym ołtarz, a uczta czyli Eucharystia jest zaproszeniem dla każdego człowieka do udziału w niej z Bogiem.

Na początku homilii Ksiądz Rekolekcjonista zadał dzieciom zagadkę: Czego nie ubywa jeśli się to dzieli? Na końcu powrócił do tej myśli wyjaśniając, że nigdy nie ubywa ognia Bożej Miłości. Jej przykładem były zapalone przed ikoną świece, kiedy zapłonęła kolejna ognia nie ubyło.

Homilia

Galeria

Rekolekcje. Dzień 1

14 XII 2023. Nauka dla dzieci

W czwartek rozpoczęły się rekolekcje adwentowe w naszej parafii, głosie je ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. 

O godz. 1500 w naukach rekolekcyjnych uczestniczyły dzieci. Ks. Wojciech podczas homilii, po krótkim zapoznaniu się z dziećmi, rozmawiał z nimi o sakramencie chrztu św. i jego skutkach dla naszego życia. Opowiedział też dzieciom historie z różnych zakątków świata, które ukazywały jak wielkie rzeczy dla nas czyni Pan Jezus. Wyjaśniał, że to On sprawił, że staliśmy się dziećmi Bożymi, Jezus oczyścił nas z grzechów przez to, że oddał za nas Swoje życie. Z Jego przebitego boku wypłynęła woda i krew, która nas oczyszcza.

Następnie kapłan zachęcił dzieci, by zastanowiły się, czy przez swoje postępowanie: złe słowa, czyny, myśli nie odwracały się od Jezusa. Przypomniał, że podczas rekolekcji będzie taki czas, że będzie można Pana Boga za to przeprosić w sakramencie pokuty.

Dzieci chętnie rozmawiały z kapłanem, odpowiadając na zadane pytania.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała schola prowadzona przez s. Magdalenę Zawadzką, służbę przy ołtarzu pełniła grupa ministrantów, natomiast oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie.

Jutro kolejne spotkanie rekolekcyjne. Zapraszamy.

Homilia

Galeria

Kto może przyjść do Jezusa?

13 XII 2023. Roraty 4

W środę w parafii została odprawiona kolejna Msza roratnia. Jak zwykle gorliwi parafianie i grupa dzieci przybyli, by od rana dać świadectwo swojej tęsknoty i oczekiwania na narodzenie Zbawiciela.

Na homilii kapłan wyjaśniał najpierw dzieciom, a potem także dorosłym kto może przyjść do Jezusa, kogo On pragnie przygarnąć do siebie.

W tym kontekście wybrzmiało kolejne pytanie roratnie:

Do kogo zwracał się Jezus w dzisiejszej Ewangelii?

Na koniec zostały rozlosowane figurki Dzieciątka Jezus i Pisma św. 

Galeria

Zapal Światło Wolności

W związku z 42. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Gest solidarności

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” odbędzie 13 grudnia o godz. 19.30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Źródło: ipn.gov.pl.

Skąd się wziął św. Mikołaj?

10 XII 2023. Przedstawienie

W niedzielę po wieczornej Mszy św. dzieci i młodzież ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej zaprosiły młodszych i starszych mieszkańców parafii na spektakl pod tytułem: Skąd wziął się św. Mikołaj? 

Fabuła przedstawienia ukazywała historię przemiany ludzkiego serca. Może jej doświadczyć każdy, kto odkryje, że Bogu zależy na nas nieskończenie bardziej niż ludziom. Przez wesołe perypetie z Aniołem Stróżem św. Mikołaja, Jula i Zuzia spotykały się z dobrocią Boga w czynach młodego Mikołaja, a następnie w rozmowie ze Świętym i w spotkaniu własnymi Aniołami Stróżami. Te wydarzenia porowadziły do ich przemiany swojego życia, bo jak mówiły po spotkaniu z nim: prawdziwy św. Mikołaj jest z Nieba.

W przedstawieniu wzięło udział piętnaścioro młodych aktorów, którzy bardzo dobrze odnaleźli się w swoich rolach i wspaniale ukazali przesłanie ukryte pod nieco humorystyczną formą przekazu. Spektakt został przygotowany pod kierunkiem s. Ewy Żygalskiej, a dialogi do niego przygotowywała sama młodzież.

Wszystkim należały się wielkie brawa, takie też dostali od publiczności.

Galeria

Książka pod choinkę

10 XII 2023. Kiermasz

W niedzielę Legion Maryi, prowadzący w parafii sklepik, zorganizował świąteczny kiermasz książek.

Było wiele ciekawych pozycji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci oraz młodzieży. Oprócz książek były także kartki świąteczne, puzzle i gry towarzyskie. Kto nabył te wartościowe pozycje z pewnością sprawi radość tym, do których trafią.

Jeśli ktoś nie zdążył dokonać jeszcze książkowych zakupów to zapraszamy do sklepiku parafialnego, który będzie otwarty jeszcze w najbliższą niedzielę.

Galeria

Nieść radość dzieciom

9 XII 2023. Finał Akcji Mikołaj o Tobie nie zapomni

W sobotę rano w auli parafii św. Barbary w Łęcznej zgromadziło 11. Świętych Mikołajów i tyleż samo ich kierowców oraz ich pomocnicy. Wszyscy spotkali się, by rozwieźć paczki przygotowane przez mieszkańców parafii i nie tylko, dla dzieci Powiatu Łęczyńskiego.

W ramach akcji  "Mikołaj o Tobie nie zapomni" przygotowane zostały 163 paczki.

S. Katarzyna Murawska, koordynatorka akcji z ramienia świetlicy podziękowała wszystkim wolontariuszom za wkład w szlachetne dzieło, podkreślała także jak wiele dobra ta akcja wyzwala u włączających się w nią ludzi. Następnie siostra zrobiła organizacyjne ogłoszenia, przekazując bardzo potrzebne informacje. Ksiądz Paweł Gawroński udzielił błogosławieństwa ekipie św. Mikołajów i zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia. Teraz można już było zapakować dary do samochodów i wyruszyć do oczekujących  na nie dzieci. Nie wszędzie łatwo było dotrzeć, ale cóż to znaczy dla św. Mikołaja... był wszędzie tam, gdzie zamierzył, a radość dzieci, które odebrały prezenty, była dla niego najlepszą nagrodą.

Tym razem św. Mikołaj nie zawitał do domów w Łęcznej, gdyż dzieci z Łęcznej miały swoje spotkanie ze świętym w budynku MOPS – u .

Ekipę św. Mikołaja stanowili parafianie oraz dzieci i młodzież ze świetlicy przy parafii św. Barbary w  Łęcznej. 

- Było bardzo fajnie…, miny zaskoczonych dzieci, ich radość, szeroki uśmiech były bezcenne…, super zrobić coś dobrego dla kogoś…, to był mile i dobrze spędzony czas - dzielili się radośnie przeżytym doświadczeniem poszczególne ekipy św. Mikołaja.

Po powrocie czekał na nich z gorącą herbatą, kawą i ciastkiem pan Leszek Kozioł, kierownik świetlicy.

5 grudnia o godz. 1800, została odprawiona Msza św. w intencji ofiarodawców paczek i wszystkich, którzy w różny sposób włączyli się w tę akcję.

Galeria

Żniwo wielkie, ale robotników mało...

9 XII 2023. Roraty 3

W tym tygodniu wypadły trzecie roraty i jak każdego dnia, także i na tę sobotnią Mszę ku czci Najświętszej Maryi Panny przyszło wielu wiernych.

Ks. Paweł wyjaśniał dzieciom słowo Boże dotyczące powołania uczniów, którzy będą głosili Ewangelię. Pod koniec Mszy św. rozlosowane zostały Pisma Święte i figurki Dzieciątka Jezus, a dzieci i rodzice zaproszeni zostali do auli na poczęstunek.

Pytanie roratnie:

Jak się nazywali Apostołowie powołani przez Jezusa?

Galeria

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

8 XII 2023. Roraty 2

W kolejny adwentowy poranek wierni zgromadzili się w ten wyjątkowy dzień, gdy w Kościele przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, na Mszy św. roratniej .

Chociaż ta Msza św. sprawowana jest jeszcze o zmroku  są osoby, które wiernie w niej uczestniczą, a pośród nich także dzieci. W kościele panuje półmrok, który rozświetlają migocące roratnie lampiony przyniesione zarówno przez dzieci jaki i dorosłych. Atmosfera rorat jest po prostu niepowtarzalna.

Tradycyjnie już, po przeczytaniu Ewangelii, kapłan zaprosił na środek wszystkie dzieci i przybliżył im treści związane z dzisiejszą uroczystością. Mówił o szczególnej roli Maryi w historii naszego zbawienia.. Rozpoczął od tego, co obecni usłyszeli w pierwszym czytaniu z Księgi Rodzaju o grzechu pierworodnym i jego konsekwencjach dla naszego życia. Dalej mówił jak ważną rolę miała Maryja, która stała się Matką Bożego Syna i wydała na świat Zbawiciele świata.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym naszych sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Wobec zgromadzonej wspólnoty podczas Mszy św. roratniej siostry odnowiły swoje śluby zakonne.

Tradycyjnie przed błogosławieństwem rozlosowane zostały wśród dzieci figurki Dzieciątka Jezus i wśród dorosłych i młodzieży egzemplarze Pisma św.

Pytanie roratnie: 

W którym roku został ogłoszony Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny?

Galeria

Adwentowe czuwanie

6 XII 2023. Roraty 1

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są Roraty.

Msze roratnie sprawowane są ku czci Najświętszej Maryi Panny, a symbolem Jej obecności jest zapalona przy ołtarzu biała świeca z niebieską wstążką, czyli tzw. roratka. Zwykle Msze roratnie sprawowane są o godz. 6.00, tak też jest w naszej parafii.

Ciemności ustępującej nocy rozjaśniały podążającym na Mszę św. nie tylko niesione przez nich lampiony, ale także obfity śnieg, który pięknie udekorował Adwentowe czuwanie.

Pierwszą Mszę św. o świcie sprawował ks. Paweł Gawroński. Kapłan objaśniał dzieciom sens opowieści o rozmnożeniu chleba. Pytał kto według dzisiejszej Ewangelii dał chleb głodnym? Przypominał dzieciom, że Jezus powiedział do uczniów: Wy dajcie im jeść. Objaśniał, że każdy człowiek otrzymuje od Boga jakiś dar, talent, który ofiarowany i pobłogosławiony przez Niego, może „nakarmić” ludzi wokół nas. Ktoś może służyć ludziom swoim talentem jako lekarz, ktoś inny będzie policjantem. Każdy może zamienić swój talent w dar.

Tradycyjnie rozlosowane zostały dwa egzemplarze Pisma Święte wśród osób dorosłych oraz trzy figurki Dzieciątka Jezus wśród najmłodszych. Ks. Paweł zadał także roratnie pytanie, na które odpowiedź należy przynieść na następne roraty tj. w piątek, bo wtedy przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Pytanie roratnie:

Ile koszy ułomków chleba zebrali Apostołowie po cudownym rozmnożeniu chleba?

Na koniec ks. Paweł zadał dzieciom ważne pytanie: Czy wierzycie w Świętego Mikołaja? Dzieci chórem odpowiedziały: Tak! Wobec tego, wszyscy otrzymali z racji przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Mikołaja słodki upominek.

Galeria

Drodzy Górnicy!

W dniu Górniczego Święta,

wszystkim Górnikom, pracownikom kopalń i ich Rodzinom życzmy wszelkiej pomyślności.

Niech  Święta Barbara, Wasza Patronka, nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny troskliwą opieką oraz dodaje sił i wytrwałości, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i pewności dnia jutrzejszego. 

Życzymy tyleż samo wyjazdów ile zjazdów.

Z górniczym Szczęść Boże!

                    Zespół duszpasterski

4 XII 2023. Odpust parafialny

W poniedziałek, o godz. 1800 została odprawiona uroczysta Msza św. ku czci św. Barbary, patronki parafii.

Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Janusz Rzeźnik, emerytowany proboszcz łęczyńskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny. Wraz z nim koncelebrował ks. Zenon Konowałek, wieloletni misjonarz w Stanach Zjednoczonych oraz  ks. Stanisław Zając.

Na początku Mszy św. ks. proboszcz Andrzej Lupa powitał wszystkich obecnych, kapłanów i świeckich, złożył równiez życzenia dla Górniczej Braci. Obstawa uroczystej Mszy św. została przygotowana przez Liturgiczną Służbę Ołtarza, Radę Duszpasterską oraz Górników.

Ks. Janusz rozpoczął homilię od przybliżenia wiernym roli św. Barbary dla całej łęczyńskiej społeczności. Wspomniał, że w kościele św. Marii Magdaleny od dawna, bo już od XIX wieku, znajduje się ufundowany przez rodzinę Zakrzewskich obraz św. Barbary. Nawiązał także do obrazu znajdującego się w naszym kościele.

Następnie przypomniał obecnym historię związaną z początkami górnictwa w naszym regionie. Mówił, że w 1975 r. przybyli pierwsi górnicy, by przygotować teren pod nową kopalnię, a już w 1976 r. w Łęcznej miały miejsce pierwsze uroczystości związane z Barbórką. Na tę właśnie okoliczność został zamówiony sztandar, który do dziś towarzyszy górnikom podczas różnych uroczystości. Wspomniał także fakty związane z pierwszym urobkiem, czy uruchomieniem kolejnych szybów.

Dalej ks. Janusz podkreślał męstwo św. Barbary i bezkompromisowość jej wyborów, za które zapłaciła najwyższą cenę.

Na zakończenie Mszy św. ks. Andrzej podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w liturgii. Szczególne wyrazy wdzięczności skierował do ks. Janusza i wszystkich przybyłych kapłanów, a także do każdego, kto czynnie włączył się we wszelkie przygotowania parafialnej uroczystości.

Eucharystię zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni oraz odśpiewanie uroczystego Te Deum.

Galeria

Adwent czas radosnego oczekiwania

3 XII 2023. Pierwsza Niedziela Adwentu

– W liturgii Kościoła rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, Syna Bożego, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Na przyjście tak ważnego Gościa winniśmy się odpowiednio przygotować. Dlatego w liturgii adwentowej wybrzmiewa wezwanie do czujności i refleksji. Adwent jest bowiem nie tylko oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia, ale także przygotowaniem na ostateczne przyjście Chrystusa w chwale na końcu dziejów  – napisał w Liście pasterskim abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Podziękowanie za 10 lat służby

O godz. 10.00 sprawowana była Msza św. dziękczynna z prośbą o wszelkie łaski dla Edwarda Wiechnika, który przez 10 lat pełnił w parafii służbę kościelnego. Ksiądz Proboszcz dziękując za lata wytrwałej i pełnej poświęcenia służby, wręczył Panu Edwardowi okolicznościowy dyplom, album i medal z wizerunkiem św. Barbary. Przedstawiciele Rady Duszpasterskiem złożyli byłemu kościelnemu życzenia i obdarowali bukietem kwiatów.

Podczas Mszy św. poświęcone zostały opłatki na stół wigilijny, a później odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej w auli górnej. Podczas spotkania rozdane zostały opłatki i gazeta Emaus dla parafian. U Radnych można będzie także kupic kalendarz parafialny. Rada Duszpasterska podczas spotkania złożyła ks. prob. Andrzejowi Lupie najlepsze życzenia z racji imienin. Msza św. z prośbą o Boże błogosłosławieństwo, potrzebne łaski i dary Ducha Świętego dla Księdza Proboszcza sprawowana była o godz. 11.30, zamówiła ją Rada Duszpasterska

Zapraszamy Roraty

W tym szczególnym czasie zapraszamy na Msze św. roratnie w środę i w sobotę o godz. 6.00. Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do udziału w roratnim konkursie. Pamiętajmy o lampionach. W sobotę na dzieci po Mszy św. roratniej czeka miła niespodzianka.  

Rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach 14-16 grudnia.

List pasterski na Adwent 2023

Galeria

Barbórka w ZSG

1 XII 2023. Szkolna uroczystość

1 grudnia w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyła się szkolna uroczystość barbórkowa. Tradycyjnie szkolne obchody Barbórki połączone były z przyjęciem w poczet szkoły uczniów klas pierwszych.

W uroczystości udział wzięli:
Proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej – ks. Andrzej Lupa,
Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego – Michał Pelczarski,
Dyrektor Działu Zarządzania Personelem w RG "Bogdanka" – Anna Szymaniak,
Sztygar Oddziałowy w Oddziale przewozu dołowego w LW "Bogdanka" S.A. – Tomasz Wójciszyn,
Nadsztygar Góniczy pod ziemią w LW "Bogdanka" S.A. – Paweł Kaliski,
Zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w LW "Bogdanka" S.A. – Rober Rodzik,
Naczelnik Wydziału Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych – Dorota Makara,
Gość specjalny – zaprzyjaźniony ze szkołą pisarz, emerytowany górnik Stanisław Luchowski, autor m.in. „Wybraliśmy Bogdankę” i „Bogdanka bez retuszu”.
Laureaci konkursów barbórkowych wraz z opiekunami.

Wszystkich gości powitała dyrektor ZSG Maria Jarmuł-Snopek. W szczególności zwróciła się do pierwszoklasistów, którzy w Dniu Górnika składają swoje ślubowanie. Życzenia adeptom szkoły górniczej i całej Górniczej Braci złożył Wicestarosta, natomiast ks. Proboszcz poprowadził modlitwę w intencji Górników ich rodzin, a także tych którzy odeszli już na wieczną szychtę. Szczególnie polecał tych górników, którzy 28 listopada stracili życie w kopalni Sobieski w Jaworznie.

Szkolna Barbórka była też okazją do wręczenia nagród laureatom, którzy wzięli udział w XIII Archidiecezjalnym Konkursie Wiedzy o Świętej Barbarze i Tradycjach Górniczych. Konkurs jak  co roku Patronatem objęli: Arcybiskup Metropolita Lubelski, Parafia św. Barbary w Łęcznej, Starosta Łęczyński i Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Wszystkim serdecznie dziękujemy za ufundowanie cennych nagród w naszym konkursie. Laureaci.

Podczas Barbórki wręczone zostały nagrody dla zwycięzców Barbórkowego Turnieju FIFA. Zwycięzcy.

- Wydawałoby się, że żyjąca w IV w. Barbara jest odległą postacią dla nas, zabieganych współczesnych. Czy jednak na pewno?  - pytała młodzież, zapraszając do zapoznania się z legendarną historią życia św. Barbary. Młodzi bohaterowie scenki przenieśli się w czasie i poznali losy odważnej chrześcijanki, patronki górniczego stanu.

Wszyscy aktorzy wraz z odpowiedzialną za spektakl nauczycielką - Martyną Kawalec - otrzymali ogromne brawa.

Specjalne wyrazy uznania oraz podziękowania za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły otrzymały uczennice klasy 5ep, kształcące się w zawodzie technik przeróbki kopalin stałych: Dominika Zakrzewska, Julia Budka i Oliwia Zając.

Na zakończenie przedstawiciele LW "Bogdanka" S.A. przekazali na ręce dyr. ZSG Marii Jarmuł-Snopek książki autorstwa Stanisława Luchowskiego "Bogdanka bez retuszu" oraz List okolicznościowy Zarządu z racji szkolnej uroczystości barbórkowej.

Galeria

Liturgiczna Służba Ołtarza

26 XI 2023. Przyjęcie nowych ministrantów

W niedzielą Chrystusa Króla, podczas Mszy św. o godz. 1130 w naszej parafii miała miejsce piękna uroczystość. Osiemnastu chłopców zostało włączonych do Liturgicznej Służby Ołtarza.

W kościele zgromadzili się kandydaci na ministrantów wraz ze swoimi rodzicami i innymi członkami ich rodzin, by wspierać młodych ludzi, którzy zdecydowali się podjąć obowiązek posługi przy ołtarzu. Wraz z innymi uczestnikami liturgii ze wzruszeniem obserwowali chłopców, którzy na wezwanie kapłana wychodzili przed ołtarz, trzymając na rękach ministranckie stroje, w które potem zostali ubrani.

Ksiądz proboszcz Andrzej Lupa, który przewodniczył liturgii poświęcił komże i pelerynki, w które, z pomocą starszych ministrantów i ks. Pawła Gawrońskiego odpowiedzialnego za formację ministrantów, nowi ministranci zostali ubrani i wprowadzeni do prezbiterium. Odtąd będzie to miejsce ich uczestniczenia we Mszy św. i posługi.

Po Eucharystii ks. Paweł zaprosił całą Liturgiczną Służbę Ołtarza, a także rodziców nowoprzyjętych ministrantów do auli górnej na wspólne świętowanie przy specjalnie na tę okazję zamówionym torcie. W auli najpierw Ksiądz Proboszcz, a potem ksiądz Paweł podziękował chłopcom i rodzicom za ich zaangażowanie. Ks. Paweł wyraził także nadzieję, że razem stworzą wspólnotę, rodzinę przeżywającą razem różne momenty, czy to świętowania, czy wspólnych wyjazdów, czy spotkań na grze w piłkę.

Galeria

Możemy sprawić radość dzieciom

19 XI 2023. Akcja „Mikołaj o Tobie nie zapomni”

W niedzielę ruszyła akcja „Mikołaj o Tobie nie zapomni”. Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęcznej zapraszają do wzięcia w niej udziału. 

Jeszcze 19 dzieci czeka na paczkę

Na radość obdarowania paczką od św. Mikołaja czeka jeszcze 19 dzieci: Nadia lat 8, Zosia lat 4, Blanka roczek, Kuba lat 7, Malwinka lat 2, Zuza lat 3, Oskar lat 5 i inni.

Paczki do 30 listopada

Paczkę dla chłopca lub dziewczynki możemy przygotować do 30 listopada i przynieść do Świetlicy. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 14.00 do 18.30. 

Można przynieść cukierki

Jeśli nie możemy przygotować paczki, w zamian można dostarczyć do Świetlicy dowolną ilość cukierków, z którymi do dzieci pojedzie św. Mikołaj.

Potrzebni są kierowcy

Na sobotę 9 grudnia, w godzinach przedpołudniowych, potrzebni są kierowcy dla św. Mikołaja.

Kontakt

Wystarczy zadzwonić pod numer 793 879 685 (s. Katarzyna), by poznać szczegóły zaangażowania w akcję.

Pamiętajmy, że możemy sprawić radość dzieciom, one oczekują na prezenty. 

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

105. rocznica Odzyskania Niepodległości

Na Plac Powstań Narodowych

11 XI 2023. Święto Niepodległości

Powiatowe obchody Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele św. Barbary w Łęcznej.

Przed Mszą można było wysłuchać spektaklu patriotycznego przygotowanego przez uczniów ZS im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej i MOW w Podgłębokiem.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli w pochodzie na Plac Powstań Narodowych, gdzie wysłuchali okolicznościowych przemówień. Odczytany został Apel Poległych, po której kapłan poprowadził modlitwę w intencji tych którzy oddali życia za wolną Polskę.

Następnie delegacje złożyły kwiaty na płycie pomnika poświęconego bohaterom.

Po uroczystości uczestnicy wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., a po niej mogli poczęstować się wojskową grochówką.

Po wieczornej Mszy św. uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Łęcznej jak co roku przygotowali koncert pieśni patriotycznych. W parafialnej auli zgromadziło się tak wiele osób, że niestety nie wszyscy mieli szansę wejść do środka.

Młodzi artyści zagrali i zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni, a wśród nich usłyszeć można było, następujące: Flaga, Raduje się serce, Przybyli ułani, Pałacyk Michla, Serce w plecaku, Jak to na wojence ładnie,  Rozkwitają pąki białych róż, Przyszedł nam rozkaz, Wojenko, wojenko, Ułani, ułani, O mój rozmarynie, Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Szara piechota, Żołnierz dziewczynie nie skłamie, Biały krzyż, Szwoleżerowie, Dziewczyna z granatem, Rozszumiały się wierzby płaczące, Marsz, marsz Polonia,  Legiony.

Uczestnicy koncertu także włączyli się w patriotyczne śpiewanie, hojnie też nagradzali brawami wykonawców.

Galeria - Msza św.

Galeria - Plac Powstań Narodowych

Galeria - Koncert

Pamięć o tych, którzy odeszli

1 XI 2023. Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny to dni, w których wierni nawiedzają cmentarze, by zapalić znicz, kwiaty i pomodlić się za zmarłych członków rodzin. Stało się tradycją, że na cmentarzu parafialnym w Łęcznej 1 listopada o  godz. 14.30 modlitwę za zmarłych rozpoczyna procesja. Przy czterech stacjach uczestnicy procesji modlą się za zmarłych biskupów, kapłanów i wiernych, którzy odeszli do wieczności.

Po procesji kapłani pod przewodnictwem ks. Andrzeja Majchrzaka, proboszcza parafii św. Marii Magdaleny sprawowali Mszę św. w intencji zmarłych parafian. Przed Mszą św. proboszczowie trzech łęczyńskich parafii oraz proboszcz parafii w  Ciechankach odczytali imiona i nazwiska osób zmarłych w ostatnim roku. Licznie zgromadzeni wierni modlili się o radość życia wiecznego dla tych, którzy odeszli już do wieczności.

Oktawa Wszystkich Świętych

Cała oktawa, od 1 do 8 listopada, jest szczególnym czasem, w którym Kościół zaprasza do ofiarowania odpustu za osoby, które same nie mogą już sobie pomóc. Nawiedzając pobożnie cmentarz i modląc się za zmarłych, można uzyskać odpust zupełny i każdego dnia  ofiarować go za jednego zmarłego. 

Zyskujemy sobie w ten sposób orędowników, którzy przed Bogiem będą wstawiać się za nami. Nie zmarnujmy tego czasu i łask, które Bóg dla nas i dla nich przygotował.

Modlitwa w podrejonach

W listopadzie będziemy się gromadzić Podrejonami o godz. 1715 na modlitwie różańcowej i Mszy św. za naszych zmarłych. Na określony dzień przychodzimy na modlitwę wskazanym Podrejonem z kartką wypominkową, którą wraz z ofiarą składamy do puszki wystawionej na środku kościoła. Chcemy, aby nasza modlitwa za zmarłych została wzmocniona sąsiedzką wspólnotą, liczymy na obecność wszystkich zaproszonych. Zachęcamy do włączenia dzieci do tej modlitwy. Msza św. wieczorem będzie sprawowana w intencji zmarłych polecanych w wypominkach.

Galeria

Zakończenie Parafialnego Kongresu Eucharystycznego

Podpisanie Dokumentów

29 X 2023. Zakończenie cyklu parafialnego Programu

W niedzielę wspólnota parafialna przeżywała zakończenie Kongresu Eucharystycznego, który jest ostatnim elementem Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji, realizowanego w parafii od 1995 r. 

Ks. prob. Andrzej Lupa witając we wspólnocie parafialnej Ks. Biskupa Adama Baba mówił: Cieszymy się, że możemy to doświadczenie przeżywać wraz z Księdzem Biskupem, gdyż obecność Pasterza archidiecezji nie tylko dodaje rangi naszemu wydarzeniu, ale gwarantuje jedność z Kościołem diecezjalnym i powszechnym. 

Historyczny moment

Owocem naszego wydarzenia są wypracowane przez naszą parafię dwa dokumenty: Wspólnotowa modlitwa Ojcze nasz i Projekt Wspólnotowy. Modlitwa została umieszczona na tablicy i zawieszona obok ołtarza Matki Bożej. Stanie się ona dla przyszłych pokoleń świadkiem wrażliwości serc obecnego ludu. Projekt Wspólnotowy ma stać się dla nas inspiracją do Programu na kolejny krok w przyszłość dla naszej parafii. Chcę dodać, że wspólnie bierzemy udział w historycznym momencie, gdyż jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w parafii, w naszej diecezji, a także i w Polsce. 

Prorockie spojrzenie

Ks. Proboszcz z towarzyszącymi akolitami w uroczystej procesji wniósł i złożył na ołtarzu Projekt Wspólnotowy, który powstał na spotkaniach we wspólnotach naszej parafii. Podczas spotkań wierni starali się odpowiedzieć na pytanie: Czego Bóg oczekuje od naszej wspólnoty parafialnej i jaką drogę mamy obrać realizując Jego wolę? - Mamy nadzieję, że to prorockie spojrzenie na nasze życie i zadania stanie się inspiracją do budowania programu duszpasterskiego na kolejne pokolenia - mówił ks. Proboszcz.

To, co przed wami

- Mam poczucie, że dzieje się coś ważnego w waszej parafii - mówił w głoszonym słowie Ksiądz Biskup. - Ta ważność wynika z tego, że przez 29 lat przeszliście pewną drogę. To, że jesteście, uczestniczycie w tym wydarzeniu, świadczy o tym, że to jest dla was ważna sprawa. Świadczy o tym 1,5 roczny Kongres Eucharystyczny, który przeżyliście jako moment wieńczenia tej dotychczasowej pielgrzymki. Ufam też, że o tej ważności świadczyć będzie także to, co się dzisiaj rozpoczyna, to, co jest przed wami.

"No to w drogę"

Najgłębszy sens bycia Kościołem, przeżycia Kongresu Eucharystycznego w parafii to zjednoczenie się z Tym, którzy jest Świątynią, w którym i przez którego Bóg jest blisko człowieka - wyjaśniał Ksiądz Biskup. - Te 29 lat studiowania tajemnicy, kim jestem dzięki Jezusowi Chrystusowi niech wyda owoce w tym, co przed wami. Pomyślałem że ta dzisiejsza Eucharystia jest jak skurcz serca, w którym jesteśmy przyciśnięci, by zbliżyć do Boga maksymalnie, ale jednocześnie ten skurcz jest rozesłaniem, posłaniem, by pójść do świata i dać świadectwo tego kim jestem, kim jesteśmy. No to w drogę! - zakończył Pasterz.

Podpisanie dokumentów

Po wygłoszonej homilii nastąpił moment podpisania dokumentów Projektu Wspólnotowego i Wspólnotowej modlitwy Ojcze nasz. Dokumenty podpisali: ks. Biskup Adam Bab, ks. Proboszcz Andrzej Lupa, przedstawiciele zespołu duszpasterskiego - ks. Stanisław Zając i s. Elżbieta  Łutnik, przedstawiciele wspólnoty parafialnej: z Rady Duszpasterskiej - Sławomir Dejnek, Waldemar Monik i Elżbieta Ciok, z Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego – Urszula Romańczuk i Jan Skibiński, z Parafialnego Zespołu Caritas – Anna  Pastuszak, z kręgów Domowego Kościoła – Adam i Dorota Oszustowie, z Polskiej Grupy Promotorów – Alina Smoła i Marzena Olędzka, przedstawiciel grup młodzieżowych - Mikołaj Oszust i  przedstawicielka grup dziecięcych - Maję Osypiuk. Dokument tworzyli przede wszystkim dorośli, ale to młodzież i dzieci będą w przyszłości korzystać z owoców pracy dorosłych i realizować ich i własne marzenia. 

Podczas Mszy św. odczytana została Wspólnotowa modlitwa Ojcze nasz, a wierni włączyli się w nią słuchając lektora.

Dziękuję wam za tę synodalność 

- Dzisiaj w Rzymie zakończył spotkanie synodalne Ojciec Święty Franciszek, on ten synod wymyślił trzy lata temu i prowadzi z całym Kościołem - mówił na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup - wyście ten synod wymyślili 29 lat temu i przeszli przez niego do tego etapu jaki jest dziś. Przed wami życie i to, co jest w tej synodalności istotne, wspólnotowe modlenie się i rozeznawanie co jest wolą Pana Boga dla parafii, dla wspólnot i gorliwe tej woli wypełnianie. Za tę synodalność praktykowaną tutaj od lat dziękuję wam.

Ciebie Boga wysławiamy

Po udzielonym błogosławieństwie odśpiewany został hymn Te Deum, jako dziękczynienie Bogu za to, co uczynił pośród swego ludu w tej parafii.

Galeria

Kongres. Podpisanie dokumentów

Złożenie podpisów

28 X 2023. Wydarzenie parafialne

W sobotę wierni zgromadzili się na modlitwie różańcowej i Eucharystii, by zaaprobować Projekt Wspólnotowy i Wspólnotową modlitwę Ojcze Nasz.

Zarówno dokumenty jak i modlitwa, powstały w rodzinach i wspólnotach w czasie Roku Parafialnego Kongresu Eucharystycznego. W ciągu ostatniego tygodnia były odczytywane zgromadzeniu wiernych, po modlitwie różańcowej.

W homilii ks. Proboszcz mówił, że zakończenie wieloletniego cyklu Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji to czas niezwykły, historyczny, że jesteśmy pierwszą parafią w Polsce, która przeżywa taki moment.

- Jest to też czas dziękczynienia Bogu za to dobro, które się tutaj dokonało. Przez 29 lat realizowaliśmy Program - mówił ks. Proboszcz. - Tak wiele wydarzeń się odbyło, tak wiele wydrukowanych listów, podjętych gestów, tyle osób w to wszyskto zaangażowanych.

- Widzimy jak wielkie dzieło było tu podejmowane i dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ten niezwykły czas, a przede wszystkim za Jego obecność pośród tego ludu. Podpisując te dokumenty, chcemy nie tylko podziękować Bogu za to dzieło, ale podpisujemy je także jako nasze zobowiązanie, że staną się one dla nas ispiracją na przyszłość. Dokumenty są dla nas świadectwem, że dalej chcemy budować żywą parafię, która nie umiera, ale staje się dla nas zaczynem do ewangelizacji tego świata, do głoszenia mu Miłości Bożej - mówił.

Dokumenty Projektu Wspólnotowego oraz Wspólnotowej modlitwy Ojcze Nasz podpisali członkowie Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego: kapłani, siostry zakonne i świeccy. 

Galeria

Kongres. Nabożeństwo różańcowe

Poświęcenie figurki

27 X 2023. Wydarzenie parafialne

Trwa drugi tydzień Parafialnego Kongresu Eucharystycznego.

Każdego dnia wierni gromadzą się na modlitwie różańcowej, jest to jednocześnie Tydzień Misyjny, dlatego modlitwę prowadzą siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi wraz grupami dziecięcymi. Po tej modlitwie odczytywane są kolejne części Dokumentów Bazowych, które wypracowane zostały w ostanim roku przez grupy i wspólnoty parafialne. Zostaną one podpisane w sobotę przez Parafialny Zespół Koordynacyjny. Codziennie wierni uczestniczą we Mszy św. z katechezą objaśniającą kolejne części Eucharystii.

W piątek po Mszy św. miała odbyć się procesja różańcowa ze świecami, ze względu jednak na duże opady deszczu, modlitwa odbyła w kościele. Modlitwę tę poprowadziła młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

Po Msz św. ks. Proboszcz poświęcił figurkę św. Antoniego, która będzie umieszczona w kapliczce na osiedlu Bobrowniki. Postawienie kapliczki św. Antoniego jest inicjatywą radnych Rady Duszpasterskiej, zamieszkujących na osiedlu Bobrowniki. Po uzyskaniu akceptacji mieszkańców rozpoczęła się jej budowa. Kapliczka św. Antniego będzie pamiątką Parafialnego Kongresu Eucharystycznego.

Galeria

Parafialny Kongres Eucharystyczny

W niedzielę rozpoczęliśmy drugi tydzień Parafialnego Kongresu Eucharystycznego.

Zapraszamy w tym tygodniu na nabożeństwa różańcowe i na Mszę św. sprawowaną o godz. 18.00. Podczas Mszy św. będą głoszone katechezy tematyczne związane z Kongresem. Jest to dla naszej parafii szczególny czas formacji związanej z Eucharystią.

  • * W niedzielę - Katecheza pt.: Obrzędy wstępne: Wspólnota zwołana i zjednoczona.
  • * W poniedziałek - Katecheza pt.: Liturgia Słowa: Wspólnota słuchająca Słowa Bożego.
  • * We wtorek - Katecheza pt.: Liturgia Ofiary: Wspólnota, która składa ofiarę, ofiaruje siebie i składa dzięki.
  • * We środę - Katecheza pt.: Obrzędy zakończenia i posłanie: Wspólnota posłana.
  • * W czwartek - Katecheza pt.: Eucharystia a życiowe wybory. Zapraszamy szczególnie młodzież młodszą i starszą. Obowiązkowo przychodzi młodzież z grup.
  • * W piątek - Katecheza pt.: Temat: Eucharystia i rodzina. 
  • W piątek nie będzie różańca o godz. 17.15 ale po Mszy św. wieczornej odbędzie się procesja różańcowa ze świecami z naszego kościoła na osiedle Bobrowniki.
  • * W sobotę - Zgromadzenie parafialne, służące zaaprobowaniu Projektu Wspólnotowego i Wspólnotowej modlitwy Ojcze nasz. Po Nabożeństwie różańcowym nastąpi przedstawienie i podpisanie Projektu Wspólnotowego przez przedstawicieli Parafii.

W niedzielę, 29 października, na zakończenie Kongresu, na Mszy św. o godz. 18.00 gościć będziemy ks. Biskupa Adama Baba. Podczas Mszy św. uroczyście będą zaprezentowane Dokumenty Kongresowe a podczas liturgii wieczornej zostaną one podpisane przez Księdza Biskupa i przedstawicieli parafii. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniach tego tygodnia i wspólnej radości płynącej z zobaczenia wielu owoców, które Pan złożył w naszych sercach przez te 29 lat realizacji Programu. 

List Patriarchy Jerozolimy

Fot. dzisiajwbetlejem.pl

Drodzy Bracia i Siostry,

Pokój Wam!

Przeżywamy jeden z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych okresów w naszej najnowszej historii. Od ponad dwóch tygodni jesteśmy zalewani obrazami horrorów, które obudziły dawne traumy, otworzyły nowe rany i sprawiły, że ból, frustracja i gniew eksplodowały w nas wszystkich. Wydaje się, że wszystko mówi o śmierci i niekończącej się nienawiści. Pytamy „dlaczego?” i te pytania nas przytłaczają i potęgują poczucie oszołomienia.

Cały świat postrzega naszą Ziemię Świętą jako miejsce nieustannych wojen i podziałów. Właśnie dlatego dobrze się stało, że kilka dni temu cały świat dołączył do nas w dniu modlitwy i postu w intencji pokoju. To był piękny gest dla Ziemi Świętej i ważny moment jedności z naszym Kościołem. I ten gest wciąż jest z nami. 27 października papież wezwał do drugiego dnia modlitwy i postu, aby nasze wstawiennictwo mogło być kontynuowane. Będzie to dzień, w którym będziemy się modlić z przekonaniem. Jest to być może najważniejsza rzecz, jaką my, chrześcijanie, możemy zrobić w tym czasie: modlić się, czynić pokutę, nie ustawać w prośbach. Za to z całego serca dziękujemy Ojcu Świętemu. (...)

Proszę wszystkie kościoły na całym świecie, aby przyłączyły się do Ojca Świętego i dołączyły do nas w modlitwie oraz w poszukiwaniu sprawiedliwości i pokoju.

Z serdecznymi modlitwami za wszystkich,

+Pierbattista Card. Pizzaballa

Łaciński Patriarcha Jerozolimy

Całość...

Źródło: dzisiajwbetlejem.pl

27 października – dzień modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju

Papież Franciszek zachęcił do podjęcia modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju w dniu 27 października.

Zaproszenie jest skierowane do katolików jak również do wyznawców innych religii.

Papież powiedział, że ofiar przybywa, a sytuacja w Gazie jest tragiczna. Apelował, aby robić co tylko możliwe, by uniknąć katastrofy humanitarnej. Przyznał, że niepokoi możliwość rozwinięcia się konfliktu. Tymczasem na świecie jest otwartych już wiele frontów wojennych.

„Niech umilknie broń, niech będzie usłyszany krzyk biednych i dzieci o pokój. Wojna nie rozwiąże żadnego problemu. Sieje tylko śmierć i zniszczenie. Zwiększa nienawiść. Zwielokratnia odwet” – podkreślił Papież. Dodał, że wojna usuwa przyszłość.

Źródło: episkopat.pl

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To właśnie tego dnia, 39 lat temu, został zamordowany Ks. Jerzy Popiełuszko.

To święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku i jest dedykowane bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski. Przypomina ono o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych w polskim narodzie, w różnych, trudnych momentach historii.

Wtorek 17 października dniem postu i modlitwy o pokój w Ziemi Świętej

Łaciński patriarcha Jerozolimy w imieniu wszystkich ordynariuszy Ziemi Świętej ogłosił wtorek dniem postu i modlitwy o pokój.

W tym czasie smutku i przerażenia nie chcemy pozostać bezradni. Nie możemy pozwolić, by śmierć i jej oścień (1 Kor 15:55) były jedynym słowem, jakie słyszymy – napisał kard. Pierbattista Pizzaballa, dodając, że chrześcijanie czują dziś szczególną potrzebę modlitwy, zwrócenia się do Boga Ojca.

Krzysztof Bronk - Watykan

Kard. Pizzaballa przyznaje, że ból i przerażenie tym, co się dzieje, są ogromne. Chrześcijanie po raz kolejny znaleźli się w samym środku kryzysu politycznego i militarnego, w morzu bezprecedensowej przemocy. „Nienawiść, której niestety doświadczamy już zbyt długo, wzrośnie jeszcze bardziej, a wynikająca z niej spirala przemocy spowoduje jeszcze większe zniszczenie. Wszystko zdaje się mówić o śmierci” – pisał patriarcha, podkreślając, że w takich warunkach wyznawcy Chrystusa tylko z modlitwy mogą czerpać siłę i pokój potrzebne do przetrwania tych trudnych czasów.

W niedzielę, po modlitwie Anioł Pański, Ojciec Święty Franciszek zachęcił wiernych do włączenia się w inicjatywę Kościoła w Ziemi Świętej, aby 17 października był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju i abstynencji, uczestnictwa w adoracji Najświętszego Sakramentu i odmówienia różańca w intencji pokoju. Wiecej...

Źróło: vaticannews.va

Patriarcha Narodu - ten film trzeba zobaczyć

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z patriarchą seniorem łacińskiego patriarchatu Jerozolimy Michelem Sabbahem. Film został przetłumaczony i udostępniony ponad rok temu. Patriarcha objaśnia stanowisko, jakie przyjmuje Kościół Katolicki wobec konfliktu trwającego w Ziemi Świętej. Wobec ostatnich wydarzeń warto poznać jego korzenie.

Żywy jest Kościół Twój

14 X 2023. I Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

W sobotę wspólnota Ruchu Światło-Życie świętowała I Rejonowy Dzień Wspólnoty w kolejnym roku formacyjnym. Myślą przewodnią tego dnia była tajemnica żywego Kościoła. Centralnym punktem stała się uroczysta Eucharystia w kościele św. Barbary, która zgromadziła młodzież Oazową i kręgi Domowego Kościoła z trzech łęczyńskich parafii oraz z parafii z Rogóźna.

W parafialnej auli

Członkowie Ruchu Światło-Życie zgromadzili się o godz. 15.45 w parafialnej auli, by rozważać i pogłębiać tajemnicę żywego Kościoła. Konferencję tematyczną wygłosił ks. Marek Maj, podkreślając w niej, że Kościół Święty jest rzeczywistością nadprzyrodzoną, w której działa Duch Święty. Zwrócił uwagę na to, że żywy Kościół jest tam, gdzie ludzie żyją wiarą, mają poczucie, że w Kościele działa Bóg mocniejszy od ludzkiej słabości, a słowo Boże przyjmowane jest jako słowo samego Boga, skierowane do człowieka. - Kościół żywy jest tam, gdzie życie ludzi skoncentrowane jest na Chrystusie i na sakramentach świętych po to, by wszystko co przeżywają, było na chwałę samego Boga – kontynuował ks. Marek. - Może istnieć Kościół martwy, jest bowiem grupa ludzi ochrzczonych, chodzących do Kościoła, przyjmujących sakramenty święte, ale to nie wpływa na ich życie. Taki Kościół nie przyciągnie nikogo do Pana Boga – zauważył kapłan. Zachęcił wszystkich do modlitwy za Kościół Święty, by skupiali swoją uwagę na tym, co Boże w Kościele, a nie na tym, co ludzkie i słabe.

Świadectwa

Zebrani wysłuchali świadectwa Mikołaja, animatora Dzieci Bożych, który doświadczył żywego Kościoła będąc na oazie rekolekcyjnej. Ten obraz Kościoła, był odmienny od tego, jaki wyniósł ze swojego dzieciństwa. - Żywy Kościół jest dla mnie ważną rzeczywistością. Chodzę do szkoły katolickiej, gdzie są również uczniowie niewierzący. Aby ich przekonać, że istnieje żywy Kościół proponuję: Pojedź na rekolekcje – dzielił się.

Wyjeżdżając często na rekolekcje, aktualizujemy naszą wiarę i relację małżeńskie… Potrzebni są nam ludzie, którzy pokazują jak na co dzień żyć wiarą, jak Pan Bóg prowadzi ich za rękę. Po każdych rekolekcjach coś się w nas zmienia, zmienia się nasze myślenie i zbliżamy się do Pana Boga – podkreślili Aneta i Karol.

Spotkanie w grupach

Tematem refleksji był „Biblijny obraz Kościoła”. Uczestnicy dzieli się swoimi przemyśleniami nad tym, co zrobić, aby Kościół żywy stał się żywy w nich. Indywidualny Namiot Spotkania realizowany był w oparciu o tekst piosenki roku: Żywy jest Kościół Twój.

Eucharystia

Wszyscy spotkali się w kościele św. Barbary na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Paweł Grzebalski. Ks. Marek Maj modlił się w intencji członków Ruchu Światło-Życie rejonu łęczyńskiego o potrzebne łaski i dary Ducha Świętego, na nowy rok pracy formacyjnej. Oprawę liturgiczną przygotowały kręgi Domowego Kościoła. Po Mszy św. miała miejsce wspólna agapa zakończona błogosławieństwem.

Justyna

Galeria

W służbie Maryi

14 X 2023. Zlot Generalny Legionu Maryi

W sobotę w parafii św. Barbary w Łęcznej odbył się Zlot Generalny Legionu Maryi. Obecni byli członkowie Prezydiów łęczyńskich oraz Prezydium z Rogóźna, a także członkowie wspierający.

Uroczystość rozpoczęły modlitwy legionowe, odmawiane przez członków wspólnoty. Po nich została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich członków Legionu Maryi. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Andrzej Lupa.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Proboszcz podziękował legionistkom za ich ofiarną służbę. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni do przedłużenia radości świętowania na uroczystej agapie. Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich do szczególnego zaangażowania się w najbliższym czasie w Parafialny Kongres Eucharystyczny, którego ostatni tydzień będziemy przeżywali od 22–29 października.

Galeria

Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia

15 X 2023. Dzień Papieski

W niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, obchodzimy XXIII Dzień Papieski. W tym roku będzie on przebiegać pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II - Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny w różnych częściach świata.

Jak co roku wolontariusze będą zbierać datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży. 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”,  która została powołana w 2000 r., jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspierać przedsięwzięcia społeczne, głównie w edukacji i kulturze.

To Wy mnie przygotowaliście do tego konklawe

Łączy nas miłość Ojczyzny

Transitus św. Franciszka

3 X 2023. Wigilia święta św. Franciszka

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada 4 października, to cała rodzina franciszkańska świętowanie rozpoczyna w przeddzień wieczorem. Jako, że w parafii pracują siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, dzień ten już na trwałe wpisał się w parafialny kalendarz.

Wieczorem, o godz. 1800, została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Rejonu V, któremu patronuje św. Franciszek z Asyżu. Mieszkańcy rejonu przygotowali oprawę liturginą Mszy św., a na jej zakończenie zawierzyli cały rejon Bogu przez wstawiennictwo św. Franciszka.

Po Eucharystii uczestnicy zostali zaproszeni na nabożeństwo Transitus – wspomnienie śmierci św. Franciszka, przygotowane przez s. Ewę Żygalską z młodzieżą i dziećmi ze świetlicy. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Lupa. O piękny śpiew zatroszczyła się Gabriela Jagaczewska, nasza organistka oraz s. Katarzyna Murawska. Podczas nabożeństwa wierni zapoznali się z życiorysem św. Franciszka i jego drogą duchową. Szczególny akcent postawiony został na szukanie Boga i Jego woli, poprzez wydarzenia swojego życia i słowo Boże.

Podczas liturgii uczestnicy zostali obdarowani chlebem i otrzymali światło w postaci zapalonej świeczki. Te dwa symbole ukazać miały przesłanie św. Franciszka, ubogiego brata całego stworzenia, który siebie i swoich braci kazał nazywać mniejszymi.

Po Transitusie siostry zaprosiły wszystkich na agapę przy ciastku i napojach. Był czas na życzenia, które parafianie złożyli Siostrom z okazji ich święta i na radosne rozmowy w gronie przyjaciół.

Galeria

Kongresowe wydarzenia

30 IX 2023. Cicha adoracja 

Sobota kończy pierwszy tydzień wydarzenia kongresowego. Tego dnia przez cały dzień trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu w świątyni.

Wszyscy parafianie zostali zaproszeni do udziału w cichej adoracji Jezusa Eucharystycznego. Adoracja rozpoczęła się o godz. 8.00 i zakończy o godz. 18.00. W tym czasie można także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Kolejne Wydarzenie Parafialne związane z Kongresem Eucharystycznym odbędzie się w dniach 22-29 paździenrika.

Adoracja odbywa się według zaproponowanego porządku:

  • 8.00 - 9.00 - I Rejon
  • 9.00 -10.00 II Rejon
  • 10.00 -11.00 - III Rejon
  • 11.00 -12.00 - IV Rejon
  • 12.00 -13.00 - V Rejon
  • 13.00 -14.00 - VI Rejon
  • 14.00 -15.00 - VII Rejon
  • 15.00 -15.30 - Dzieci i Młodzież
  • 15.30 -16.00 - Caritas, Grupa Wsparcia Chorych
  • 16.00 -16.30 - Legion Maryi, Koła Żywego Różańca
  • 16.30 -17.00 - Szkoła Modlitwy i Kręgi Rodzin
  • 17.00 -17.30 - Zespół duszpasterski i Rada Duszpasterska
  • 17.30 -18.00 - Wszyscy, którzy nie mogli być wcześniej.

Kongresowe wydarzenia

29 IX 2023. Nabożeństwo pokutne

W piątek o godz. 17.00 parafianie zostali zaproszeni do udziału we wspólnotowej celebracji aktu pokuty. 

Rachunek sumienia poprowadził ks. Paweł Kotowski, w tym czasie w konfesjonałach posługiwali kapłani. Wiele osób obecnych na nabożeństwie skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania.

Galeria

Kongresowe wydarzenia

28 IX 2023. Dzień adoracji

Kolejny dzień Parafialnego Kongresu Eucharystycznego zgromadził w świątyni wiernych na Mszy św. wieczornej. W homilii ks. Paweł Gawroński podkreślał, że w życiu chrześcijańskim ważne są: słowo Boże, Eucharystia i wspólnota.

Po  Mszy św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu. Adorację poprowadziła wspólnota Szkoła Modlitwy, wspaniałą oprawę przygotował Piotr z diakonią muzyczną, modlitwę adoracji poprowadziły członkinie wspólnoty. Był też czas na świadectwa wiary Elżbieta i Jadwiga podzieliły się swoim świadectwem dotyczącym znaczenia Eucharystii w ich życiu.

Bóg daje nam czas wyjątkowy, korzystajmy z niego.

Galeria

Kongresowe wydarzenia

27 IX 2023. Dzień modlitwy młodych

Mszą św. o godz. 18.00 rozpoczęło się  w środę kongresowe spotkanie młodych.

Członkowie Ruchu Światło – Życie obstawili liturgię podczas Eucharystii. Po Mszy św. była adoracja Pana Jezusa i  modlitewne czuwanie. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Niestety młodzież bardzo słabo odpowiedziała na zaproszenie do przeżywania tego ważnego wydarzenia. Było zaledwie kilku jej przedstawicieli.

Galeria

Otwarcie Parafialnego Kongresu Eucharystycznego

24-30 IX 2023. Wydarzenie I

Odkrywamy Eucharystiię jako źródło wiary i życia wspólnoty parafialnej

- Dzisiejsza niedziela jest momentem szczególnym, finalizujemy rozpoczęty w 1995 r. Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji - mówił ks. Proboszcz. - Po 28 latach trwania programu otwieramy ostatni jego etap: Parafialny Kongres Eucharystyczny, którego zakończenie przewidujemy na koniec października. Ma on na celu pogłębienie naszej wiary poprzez dostrzeżenie Jezusa w Eucharystii jako źródło życia osobistego i wspólnotowego. 

Eucharystia skarbem Kościoła

Po całym procesie formacji, który podjęliśmy w parafii, dochodzimy do momentu w jakim mamy zobaczyć największy skarb jaki posiada Kościół, a mianowicie Eucharystię. W niej dokonuje się zbliżenie człowieka i Boga poprzez słuchanie słów Bożych i zjednoczenie w Komunii Świętej.

Parafialny Kongres Eucharystyczny

W przestrzeni publicznej słyszymy wiele ocen Kościoła, często bardzo negatywnych. Ta krytyka nieraz ma się nijak do rzeczywistości, dowodem na to jest nasz Parafialny Kongres Eucharystyczny, bo przez ostatnie pół roku dokonywaliśmy podsumowania rzeczywistości jak wygląda nasza parafia: Co w niej jest dobrego?, Co jest złego? W czym wzrastamy? W czym upadamy? To wszystko zostało zebrane w tak zwanych „Tekstach bazowych”, które zostaną przekazane posłańcom i animatorom prowadzącym Grupy Sąsiedzkie.

W najbliższych dniach będą one odczytywane we wspólnocie, będziemy wtedy mieli możliwość zobaczenia jak wygląda ta nasza rzeczywistość parafialna. To ważne doświadczenie, bo ta ocena jest jakże inna od tej jaką słyszymy w przestrzeni publicznej. Skoro przeżyliśmy w tym środowisku tyle lat to patrzymy na nie takimi oczami, jakimi chce Jezus. Zobaczcie jak to w rzeczywistości wygląda. W tekstach tych znajdziemy też refleksję: Jak Jezus chciałby widzieć naszą parafię? To nasze zadanie na kolejne 20 lat.

Jako Wasz Pasterz zachęcam wszystkich do udziału w tych grupach, nawet jeśli ktoś nie chodził wcześniej na spotkanie to może dołączyć, przyjść, zobaczyć co zostało wypracowane. "Teksty bazowe" znajdziemy również na stronie internetowej - mówił.

SYMBOLICZNYM GESTEM wydarzenia będzie odmówienie modlitwy w rodzinach w intencji Kongresu.

Podczas Mszy św. o godz. 10.00 animatorzy i posłańcy otrzymali "Teksty bazowe" oraz indywidualne błogosławieństwo na czas wspólnych spotkań.

Od poniedziałku do środy (25-27 września) wszystkie wspólnoty parafialne i Grupy Sąsiedzkie zgromadzą się na spotkaniach, podczas których odczytają teksty bazowe i dokonają ewentualnych poprawek. 

Pozostałe informacje znajdziemy w Liście do Parafian Droga do Emaus

Modlitwa w intencji Kongresu

Galeria - Msza św. godz. 10.00

Marsz Różowej Wstążki

24 IX 2023. Modlitwa ze Stowarzyszeniem Kobiet Amazonek

W niedzielę na Mszy św. o godz. 1300 w parafii św. Barbary w Łęcznej spotkały się Amazonki, kobiety zmagające się z rakiem piersi, wraz z wspierającymi je rodzinami i przyjaciółmi.

Włączyły się w sprawowaną liturgię czytając czytania i niosąc dary, dzieląc te obowiązki z Rejonem V, który w ramach przeżywanego wydarzenia parafialnego był odpowiedzialny za obstawienie tej Eucharystii.

Parafianie zgromadzeni w kościele wspólnie z Amazonkami modlili się za kobiety zmagające się z rakiem piersi, a także za te, które w ostatnim roku przegrały walkę z nowotworem i odeszły do wieczności.

Przed błogosławieństwem do zebranych zwróciła się pani Justyna Karaś, prezes Stowarzyszenia Amazonki w Łęcznej. W swoich słowach pragnęła uwrażliwić obecnych na problem raka piersi jako problem nie tylko kobiet, ale całych rodzin, których ta choroba dotyka. Apelowała również, by kobiety nie bały się badać i stosować profilaktyki, która może uratować życie.

Po Mszy św. obecni przeszli ulicami miasta w Marszu Różowej Wstążki do Centrum Kultury na ul. Obrońców Pokoju, niosąc różowe baloniki. Każdy z uczestników miał także przypiętą różową wstążkę, która jest symbolem walki z rakiem.

Tam miały miejsce dalsze punkty obchodów tego szczególnego wydarzenia. 

Galeria

Rocznica bitwy o most lubelski

20 IX 2023. Pamięć o lokalnej historii

W 84. rocznicy akcji obrony mostu lubelskiego nad Wieprzem w Łęcznej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli.

Honorową warte przy pomniku upamiętniającym łęczyńskich bohaterów zaciągnęli uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. 

Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3, które przygotowały z tej okazji program patriotyczny.

Modlitwe w intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny poprowadził ks. Proboszcz Andrzej Lupa. W uroczystości wzięli udział wszyscy proboszczowie łęczyńskich parafii.

Przy wtórze werbli, odczytany został Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze przed pomnikiem ku czci bohaterów walczących o most lubelski.

Pierwsze Forum Ruchów

Forum Ruchów, Wspólnot Formacyjnych i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Lubelskiej

16 IX 2023. Wspólnota wiary

W minioną sobotę w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie odbyło się Pierwsze Forum Ruchów, Wspólnot Formacyjnych i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Lubelskiej. W spotkaniu wzięło udział 100 osób z 25 wspólnot i ruchów katolickich Diecezji Lubelskiej, w tym przedstawiciele wspólnot z naszej parafii.

Forum rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą Świętą  pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego ks. abpa Stanisława Budzika. Kolejnym punktem zgromadzenia  był wykład Księdza Arcybiskupa na temat: „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Pasterz Lubelski powiedział: Ruchy świeckie odpowiadają zmęczonemu, zalęknionemu chrześcijaństwu radością wiary, żarem misyjnym, niosą Chrystusa różnymi drogami. Są  wyrzutem sumienia i znakiem sprzeciwu dla świata. Wspólnota pozwala lepiej, głębiej przeżywać wiarę. Zdrowa wspólnota prowadzi do świętości, jest wolna od pokusy aktywizmu, posłuszna Duchowi Świętemu, ciągle w drodze, otwarta innych.

W drugiej kolejności uczestnicy wysłuchali zaproszonego gościa, Haliny Dudy ze Wspólnoty Neokatechumenatu. Pani Halina mówiła  o powołaniu  ludzi świeckich do wspólnoty, o jej wartości i ogromnym dobrodziejstwie jakie niesie dla każdej osoby, która otworzy się na nią. Wystąpienie  połączyła  z osobistym świadectwem:

Miałam 32 lata gdy się nawróciłam - mówiła. - Do tego czasu byłam osobą ochrzczoną a nie wierzącą. We wspólnocie odnowiłam chrzest w Duchu Świętym to, co wcześniej było  tylko z woli moich rodziców.  To we wspólnocie usłyszałam Dobrą Nowinę i weszłam w bliską relację z Bogiem. To On  zmienił moje relacje z ludźmi, otworzył na Słowo Boże.

Po tym wystąpieniu  odbył się panel dyskusyjny  z udziałem prelegentów, a następnie praca w   grupach. W czasie  dyskusji  zebrani rozważali  następujące zagadnienia: Czym różni się powołanie osoby świeckiej od duchowej? Na jakie trudności napotyka osoba świecka w Kościele? Czy rola osób świeckich powinna być wzmocniona?

W podsumowaniu tej pracy wypłynęły następujące refleksje i wnioski: Świeccy  w grupach formacyjnych muszą w umiejętny sposób łączyć życie rodzinne, zawodowe i duchowe. Świeccy mogą spotykać się z nieufnością, nie wszyscy kapłani są przygotowani do pracy ze świeckimi.  Zarówno świeccy jak i duchowni mają te same powołanie do świętości, różnią się tylko  rolą jaką pełnią w kościele i w świecie.  Ze względu na spadek powołań kapłańskich ,  należy wzmocnić rolę ludzi świeckich. Należy  bardziej włączyć ich  w sprawy administracyjne parafii odciążając tym kapłanów. Ruchy i  grupy świeckie winny pozyskiwać   nowych członków organizując „Otwarte drzwi”. Ważną rolę w życiu wspólnoty odgrywa  dobra komunikacja i żywa relacja z Bogiem.

Przyg. Anna Ośko

Galeria

Św. Stanisławie – módl się za nami

18 IX 2023. Święto św. Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży

 W poniedziałek w liturgiczne święto św. Stanisława Kostki dzieci i młodzież zebrali się na wieczornej Mszy św. o godz. 1800, by modlić się przez wstawiennictwo swojego Patrona o potrzebne łaski.

Ten dzień jest szczególny dla wszystkich, którzy uczestniczą w zajęciach w naszej świetlicy, a także dla pracujących tam wychowawców, gdyż od samego początku patronuje jej św. Stanisław Kostka. Dzieci i młodzież ze świetlicy pod kierunkiem pana Leszka Kozioła, kierownika i sióstr: Ewy, Katarzyny i Małgorzaty przygotowali liturgię na ten dzień.

Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Gawroński, a ks. Paweł Grzebalski skierował do obecnych słowo, nawiązując do Ewangelii o znalezieniu Pana Jezusa w świątyni. Na zakończenie zaprosił dzieci i młodzież do tego, aby byli darem dla tych, pośród których żyją: swoich rodziców, babć, dziadków, wychowawców, sióstr w świetlicy.  Życzył im także, aby byli świętymi tak jak ich święty Patron.

 Po ogólnym błogosławieństwie dzieci i młodzież podchodzili do kapłanów, by w tym szczególnym dniu otrzymać indywidualne błogosławieństwo, umocnienie na ten ważny czas wzrastania w wierze.

Galeria

W drodze...

... do Matki Bożej Kijańskiej

16 IX 2023. Nasze pielgrzymowanie

Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że droga do Matki Bożej była radosnym wędrowaniem. W coroczną pielgrzymkę do Kijańskiego sanktuarium wyruszyło 150 osób.

Po modlitwie i błogosławieństwie ks. Proboszcza pielgrzymi o godz. 9.00 wyruszyli w dziesięciokilometrową trasę. W drodze modlili się różańcem przedstawiając swoje intencje. Szczególną radością były dzieci, które prowadziły modlitwę różańcową, a także pięknie śpiewały pielgrzymkowe pieśni. Pątnicy wysłuchali także konferencji wygłoszonej przez ks. Pawła Grzebalskiego, a dotyczącej Parafialnego Kongresu Eucharystycznego.

Przed sanktuarium pielgrzymów powitali mieszkańcy Kijan, a także pielgrzymi z Jawidza-Rokitna, którzy dotarli tu trochę wcześniej. W świątyni  wszystkich pielgrzymów, tych którzy przyszli i tych, którzy przyjechali na Mszę św., powitał gospodarz miejsca ks. prob. Piotr Melko.

O godz. 12.00 sprawowana była Msza św., którą koncelebrowali ks. prob. Andrzej Lupa i ks. prob. Stanisław Kryszczuk. Proboszcz parafii Jawidza-Rokitno wygłosił też homilię.

Tradycyjnie po zakończonej Mszy św. można było przyjąć szkaplerz karmelitański. Do Rodziny Szkaplerznej dołączyły trzy osoby. W Księdze Rodziny Szkaplerznej naszej parafii są już zapisane 194 osoby.

Po Mszy św. na pielgrzymów czekał ciepły posiłek, przygotowany tradycyjnie przez mieszkańców parafii. Były pyszny bigos, kawa, herbata, zimne napoje i ciasto.

Pielgrzymi mogli wrócić do domu autokarami, które czekały na pobliskim parkingu.

Galeria

O misjach na Filipinach

Łęczna i Filipiny - misyjne szlaki

Misyjne szlaki

10 IX 2023. O misji FMM na Filipinach

W niedzielę gościliśmy s. Annę Skołubę fmm, która w latach 2011-2017 pracowała w naszej parafii, pełniąc funkcję kierownika świetlicy. Obecnie Siostra posługuje na Filipinach.

Po każdej Mszy św. dzieliła się z parafianami doświadczeniem misyjnej pracy w tym dalekim i innym kulturowo kraju. Mówiła: Przyjeżdżając wczoraj do Łęcznej miałam poczucie, że przyjeżdżam do domu i jak za dwa tygodnie wrócę na Filipiny, znowu będę miała poczucie, że przyjeżdżam do domu. To jest najbardziej namacalne moje doświadczenie misyjne, że każde miejsce, do którego mnie Bóg posyła, staje się moim domem. 

Siostry FMM na Filipinach

Siostry FMM są na Filipinach już od ponad 100 lat. Od tamtej pory stałą formą ich zaangażowania apostolskiego są szkoły, edukacja oraz formacja. - Poziom szkół publicznych pomimo tego, że są dobrze zorganizowane, nie jest najwyższy - opowiadała s. Anna. - Obok nich istnieje grupa szkół prywatnych, głównie katolickich, które cieszą się dużym poważaniem i są wysoko cenione w społeczeństwie. 

Na wysypisku śmieci

Kiedy w 2018 r. przyjechałam do wspólnoty, w której teraz posługuję, razem z siostrami wybrałyśmy się na miejskie wysypisko śmieci. Odkryłyśmy, że żyje tam 25 rodzin i że te rodziny to już trzecie pokolenie, które tam mieszka. Wysypisko stało się głównym źródłem ich utrzymania. Domki sklecone były z tego, co się znajdzie na wysypisku. Trudniejszym wymiarem ich życia nie był nawet brak higieny, ale pewien zaklęty krąg, z którego nie mogły się wyrwać. Chłopcy w wieku13-14 lat mogą już pracować, dlatego zwykle przerywają naukę i idą do ciężkiej, nisko płatnej pracy. Dziewczynki zajmują się opieką nad młodszym rodzeństwem i same bardzo wcześnie zakładają rodziny. Rzadko zdarza się, żeby ktoś skończył podstawówkę. Kiedy trafiłyśmy do nich, zaczęłyśmy prowadzić zajęcia z dziećmi, ale cały czas zastanawiałyśmy się co zrobić, żeby ten zaklęty krąg przerwać.

Polski Program Stypendialny BASBAS

Kiedy trzy lata temu przyjechałam na urlop do domu, udało mi się dzięki hojności parafian z Kielc, zebrać dość pokaźną sumę na misje. Wtedy zrodził się pomysł, by najmłodsze dzieci, zanim wejdą w tryby szkoły publicznej zapisać do naszej szkoły, żeby cały proces edukacji zaczęły już z nami. Z każdej rodziny wybraliśmy najmłodsze dzieci i te fundusze z Polski spożytkowaliśmy na opłatę ich czesnego, zakup pomocy szkolnych i dożywianie. Nasz program przyjął określoną formę i nazwę: Polski Program Stypendialny BASBAS. Słowo "basbas" oznacza w języku filipińskim "błogosławieństwo".

Nigdy nie zapomnę zaskoczenia na twarzach rodziców, kiedy zapytałyśmy ich: O czym marzycie? Czego chcielibyście dla waszych dzieci? Okazało się, że pierwszy raz w życiu ktoś zasugerował, że mogą mieć jakieś marzenia i plany... Jak się mieszka na wysypisku śmieci to o czym tu marzyć? Program trwa już trzy lata i zauważamy, że rodzice zaczynają patrzeć bardziej długofalowo na swoje życie i życie swoich dzieci.

Dziękuję za modlitwę

Dziękuję za Waszą modlitwę. Kiedy modlimy się za misje, zastanawiamy się być może, gdzie ta modlitwa trafia? Chcę Was zapewnić, będąc po tej drugiej stronie, że trafia w odpowiednie miejsce. Ta modlitwa nas niesie i Kościół polski też nas niesie - mówiła s. Anna.

Siostra po Mszach św. przed kościołem zbierała fundusze na wsparcie edukacyjnego projektu "BASBAS". Parafianie jak zawsze okazali hojne serca i na edukacje najuboższych udało się jej zebrać 9100 zł. 

Wieczorne spotkanie w auli

Po wieczornej Mszy św. w auli dolnej odbyło się spotkanie z s. Anną, podczas którego uczestnicy bliżej zapoznali się z sytuacją społeczno-religijno-polityczną na Filipinach oraz obejrzeli zdjęcia z jej placówki misyjnej. Wysłuchali także niezwykle poruszającej opowieści o codziennej pracy Sióstr. S. Anna opowiedziała również o nowym, już realizowanym bardzo ciekawym projekcie "Ziemia Obiecana", który umożliwi wszystkim rodzinom z wysypiska śmieci, zamieszkanie w nowym, godnym miejscu.

Galeria

Kościół żywy

Ruch Światło-Życie

10 IX 2023. Rozpoczęcie nowego roku formacyjnego

Myślą przewodnią nowego roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie jest "Kościół żywy".

Mszę św. inauguracyjną w kościele św. Barbary w Łęcznej o godz. 18.00 sprawował ks. Paweł Grzebalski w intencji wszystkich członków Ruchu Światło-Życie rejonu łęczyńskiego, prosząc o potrzebne łaski i otwarcie na dary Ducha Świętego na nowy rok pracy. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież, homilię wygłosił ks. prob. Andrzej Lupa. Nawiązał w niej do wrześniowego wydarzenia parafialnego: Kongresu Eucharystycznego. Dopełnieniem homilii było świadectwo s. Anny Skołuby fmm pracującej na Filipinach.

W parafialnej auli

Po powitaniu zebranych przez parę rejonową Dorotę i Adama Oszustów, ks. Proboszcz nawiązał do zbliżającego się Parafialnego Kongresu Eucharystycznego i zaprosił kręgi Domowego Kościoła do aktywnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, natomiast młodzież zachęcał do przygotowania nabożeństw. Życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa w nowym roku duszpasterskim, pięknych owoców i odkrywania Kościoła Żywego.

Czym jest wspólnota…

Zebrani mieli sposobność obejrzenia filmu zrealizowanego przez łęczyńską Oazę Młodzieżową i zaprezentowanego przez Kacpra – lidera tej grupy. Film ten powstał przy wsparciu rodzin DK: Anny i Andrzeja Nastajów oraz Marzeny i Piotra Winiarskich, będzie również prezentowany w łęczyńskich szkołach, ukazując dzieciom i młodzieży wartość wspólnoty.

Błogosławieństwo animatorów

Wszyscy animatorzy ruchu otrzymali z rąk ks. Marka Maja – moderatora DK rejonu łęczyńskiego - świece, które będą im towarzyszyć podczas spotkań formacyjnych kręgów DK i grup Oazy młodzieżowej.

Świadectwa

Uczestnicy oaz wakacyjnych dzielili się doświadczeniem z przeżytych rekolekcji. Milena, uczestniczka Oazy Nowego Życia I stopnia tak wspomina ten czas: „…oaza była dla mnie pustynią, ale widzę dzisiaj, że Pan Bóg wtedy działał w „delikatnych powiewach wiatru” by moja relacja z Nim była zwyczajna i tę relację podtrzymuję”… Nie chciałam jechać na oazę, bardzo się bałam, bo to był mój pierwszy wyjazd. Dzięki niej przez innych uczestników poznawałam Pana Boga.”… - dzieliła się Hela. Podczas adoracji uświadomiłam sobie, że Pan Bóg jest przy mnie”… – mówiła Aneta. „To była dla mnie ciężka oaza – odkrycie swojej niewoli. Przez ten czas Pan Bóg mnie „temperował”… i przygotowywał do służby w parafii…” - stwierdził Piotrek, uczestnik oazy II stopnia.

Młode małżeństwo z kręgu pilotowanego już teraz zdecydowało się na uczestnictwo 15 rekolekcjach.

Pierwszy nasz dialog małżeński bardzo nas zbliżył do siebie, pojawił się głód czytania Pisma Świętego, podjęliśmy decyzję o wstąpieniu do Krucjaty Wyzwolenia Człowiekaa to nie jedyne owoce rekolekcji". Wyznanie to spotkało się z gromkimi brawami słuchających. „Dziękowaliśmy Panu Bogu za 40 lat naszego małżeństwa. Zaangażowanie młodzieży ich wiara na co dzień było dla nas świadectwem” – dzieliła się Jola i Jurek, uczestnicy oazy III stopnia w Przemyślu.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali Boże błogosławieństwo z rąk ks. Marka Maja.

Galeria - Msza św.

Galeria - Spotkanie

Dożynki parafialne

8 IX 2023. Dożynki

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest w naszej wspólnocie parafialnej dniem dziękczynienia mieszkańców Sufczyna za plony ziemi. Jest jednocześnie prośbą o urodzaj w przyszłych latach.

Uroczysta Msza św. została odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Lupę o godz. 10.00. Sufczynianie przybyli na nią ze specjalnie przygotowanym na tę okazję wieńcem dożynkowym. Przygotowali oprawę liturgiczną i przynieśli do ołtarza dary. 

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości częstowali się dożynkowym chlebem.

Galeria

Czas zacząć naukę

4 IX 2023. Rozpoczęcie roku szkolnego

Dzieci i młodzież wraz ze swymi nauczycielami i dyrekcją zgromadziła się najpierw w kościele na Eucharystii, by polecać Bogu nowy rok nauki i prosić o Bożą opiekę i błogosławieństwo.

Uczniowie i grono pedagogiczne szkół ponadpodstawowych, przybyli na Mszę św. o godz. 8.00.  Sprawował ją i homilię wygłosił ks. Paweł Kotowski, katecheta w Zespole Szkół im. KK Jagiellończyka i Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej.

Natomiast o godz. 9.00 ks. Paweł Gawroński sprawował Mszę św. dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II. Zachęcał dzieci sposób, by zaangażowały się do rożnych grup działających przy parafii, m.in. chłopcom zaproponował posługę ministranta, a dziewczynkom scholę.

Po południu, o godz. 15.00 ks. Paweł Grzebalski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie roku dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego Akademii Górnika Łęczna.

Liturgię Mszy św. przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetów.

Po Eucharystii wszyscy udali się do szkoły, by wspólnie uczestniczyć w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w jej progach.

Galeria1 * Galeria 2

Wydarzenia parafialne roku

3 IX 2023. Spotkanie zaangażowanych

Po wieczornej Mszy św. odbyło się spotkanie duszpasterzy, osób zaangażowanych w prace Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego, Rejonowego Zespołu Koordynacyjnego i liderów wspólnot.

Ks. prob. Andrzej Lupa przedstawił kalendarium wydarzeń roku związanych z rozpoczęciem Kongresu Parafialnego – wydarzenie I i z zakończeniem Kongresu Parafialnego – wydarzenie II.

Do Parafian w niedługim czasie dotrze List Droga do Emaus, w którym szczegółowo przedstawione są zaplanowane na ten czas działania.

Urszula, przypomniała piękny czas sierpniowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Parafii do Częstochowy. Zwróciła uwagę, że dla innych wspólnot realizujących Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji nasza parafia jest wzorem i punktem odniesienia. Również ks. Stanisław Zając potwierdził, że możemy być dumni z zaangażowania świeckich i ich wzrastania w wierze dzięki podjętemu przed laty programowi.

Na zakończenie spotkania ks. Proboszcz wręczył obecnym Książki Roku z programem działań duszpasterskich, każdemu też udzielił pasterskiego błogosławieństwa na nowy rok służby w Kościele.  

Galeria

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 IX 2023. Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września o godz. 445, symbolicznej godzinie, w której 84 lata temu w naszym kraju rozpoczęła się II wojna światowa, na Placu Powstań Narodowych zebrali się mieszkańcy powiatu łęczyńskiego, by upamiętnić to wydarzenie.

Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, władz powiatu i gminy, przedstawiciele instytucji i szkół.

Przy krzyżu, pod pamiątkową tablicą najpierw zaciągnięto wartę honorową, a następnie wysłuchano krótkich przemówień starosty łęczyńskiego Krzysztofa Niewiadomskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Artura Sobonia i burmistrza Łęcznej Leszka Włodarskiego. Podkreślali oni, że przychodzimy na te uroczystości, by uczcić pamięć tych wydarzeń oraz bohaterów tamtych dni. Po tych wypowiedziach został przeczytany wiersz Elegia o chłopcu polskim  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Następnie odczytano apel poległych, po którym ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii pw. św. Barbary odmówił modlitwę za tych, którzy polegli i za ich potomków. Delegacje złożyły kwiaty przy pamiątkowej tablicy.

Po uroczystościach na placu obecni udali się do kościoła św. Barbary na Mszę św. w intencji ojczyzny. Głównym celebransem był ks. Stefan Misa, proboszcz parafii św. Józefa, a słowo do zebranych skierował ks. Andrzej Lupa. Odwoływał się on do historii znanej nam wszystkim. Mówił, że jest takie powiedzenie, że historia jest nauczycielką życia. A ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazują jak można powielać te straszne wydarzenia, jak bardzo nie nauczyliśmy się nowego sposobu życia, pomocy ludzkości. Taka rocznica mobilizuje nas do sięgnięcia do tego, czego oczekuje Bóg od człowieka. Bo tylko na Bogu możemy się oprzeć jako na tym, któremu zależy na człowieku- mówił kaznodzieja. I pytał:   Jakie wskazania daje nam Bóg? On mówi o wychowaniu nowego człowieka do pokoju, do świętości. Dopiero kiedy w sercu wybudujemy prawdziwe poszanowanie drugiego człowieka, jego godności, dopiero wtedy jesteśmy gotowi budować pokój…. Bo wojna zaczyna się w sercu człowieka… Jesteśmy zdolni do nienawiści. Ale Bóg podsuwa nam inny sposób życia: Jeżeli będziemy żyli w jedności i świętości, jeżeli będziemy żyli w posłuszeństwie wobec Boga, wtedy będziemy zdolni do budowania prawdziwego pokoju między nami  Kapłan zachęcał, byśmy modlili się dzisiaj nie tylko za ofiary tamtych czasów, ale abyśmy prosili o błogosławieństwo dla nas, byśmy byli posłuszni Bogu i wypełniali Jego wolę. Jego wolą jest, byśmy żyli w jedności i pokoju ze sobą, żebyśmy umieli budować społeczeństwo, które umie się szanować, szanować inne narody. Homilię zwieńczył zdaniem, że: Pokój budujemy nie przez wielkie słowa, które padały na ambonach, ale budujemy we własnym sercu.

Na koniec, przed błogosławieństwem, główny celebrans podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w tych obchodach, nie zważając na bardzo wczesną porę.

Liturgię i całe obchody ubogaciły swoją obecnością poczty sztandarowe. 

Galeria

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Czytania na dziś

Bezpłatna pomoc prawna

Świetlica Facebook

Szkoły w parafii

Pismo Emaus

Synod Archidiecezji

PGP

Biblioteka parafialna

LSO

Teologia Polityczna