Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
154780

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Dzieci pomóżcie Memu sercu zwyciężać

8 X 2017. Przedstawienie

W niedzielę wieczorem w parafialnej auli wierni objerzeli historię objawień fatimskich, przygotowaną przez Dzieci Maryi.

Mali aktorzy wcielili się w role z wielkim zaangażowaniem. Widzowie poznali historię trojga pastuszków: Franciszka, Hiacynty i Łucji, którzy przekazali światu orędzie Maryi nawołującej do odmawiania różańca. Przedstawienie pod tytułem "Dzieci pomóżcie Memu sercu zwyciężać" mali artyści przygotowali pod kierunkiem s. Doroty Ostolskiej. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały "Fatimską Panią" i wspólnie w obecnymi w auli parafianami zmówiły dziesiątek różańca.

Maryja jako najlepsza z Matek dała nam cudowny prezent - modlitwę różańcową. W tym roku mija 100 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. Ile razy od tego czasu paciorki różańca odmierzały ludzkie błagania? Modlitwa różańcowa oplata nasze życie Ewangelią. Módlmy się dzisiaj, aby każde ludzkie serce poznało i pokochało Pana Jezusa i przyjęło Jego Ewangelię. Módlmy się za naszych rówieśników, aby miały szczęśliwe dzieciństwo i za misjonarzy, by byli zwiastunami dobrej nowiny o miłości Boga do każdego człowieka. Prośmy też za nas o wrażliwe serca i pomocne dłonie, by jak Maryja nieść Jezusa innym - zapowiadali przed modlitwą narratorzy.

Aktorzy: Hiacynta - Zuzanna Sokołek, Łucja - Julia Pieniak, Franciszek - Marek Romanowski, Anioł - Emilia Beda, Żołnierz - Mikołaj Oszust, Maryja - Laura chochołowska, matka - Kinga Gugała, śpiew pieśni "Pani Fatimska" - Kinga Gugała, śpiew - Barbara Słowik, Amelia Wołos, narratorzy: Katarzyna Drozd, Matylda Wójcik. Wspólnie modliły się również: Barbara Kłoda i Helena Sokołek.

Galeria

Powrócić do pierwotnej miłości

Akt zawierzenia Matce Bożej

8 X 2017. Wydarzenie parafialne

Obecny rok formacyjny jest zaproszeniem dla każdego parafianina do ciągłego podejmowania drogi nawrócenia. W niedzielę został zrobiony pierwszy krok poprzez przeżycie wydarzenia ewangelizującego, mającego na celu uświadomienie mieszkańcom parafii potrzeby powrotu do pierwotnej miłości.

W komentarzach przygotowanych przez grupę liturgiczną i homilii ks. Karola Madejka, głoszącego słowo podczas Mszy świętych, rozbrzmiewało echo wydarzeń sprzed 21 lat, kiedy to cała archidiecezja, a także nasza parafia przeżywały nawiedzenie Matki Bożej w Znaku Figury Fatimskiej i uroczyste zawierzenie Jej każdej rodziny. Ks. Karol podkreślał, że owocem tego czasu było powstanie niemalże w każdej klatce grup sąsiedzkich gromadzących się początkowo na modlitwie różańcowej, a także powstałe w tym czasie liczne Róże Różańcowe.

Poszczególne Rejony aktywnie włączyły się w liturgię. Ich mieszkańcy czytali komentarze i czytania, śpiewali psalm, nieśli przygotowane dary: różę, która wyrażała każdy poryw serca i miłość do Maryi, różaniec – znak wdzięczności za lata wspólnej drogi i troski o siebie nawzajem, Akt Zawierzenia  symbolizujący powrót sercem do tego, co wydarzyło się przed laty i chleb i wino – pokarm będący pokrzepieniem na drodze realizacji Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji.

Na koniec został odmówiony uroczysty Akt Zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej  parafii i każdej rodziny.

Niech Maryja wspiera każdy trud i wysiłek podejmowany na drodze nawrócenia każdego osobiście, ale także całej wspólnoty parafialnej.

Galeria

Różaniec „Do Granic” w Dorohusku

Wspólna modlitwa przy granicy

7 X 2017. Świadectwo pielgrzymów

W sobotę, w święto Matki Bożej Różańcowej ponad 70 osób z naszej parafii udało się dwoma autokarami do Dorohuska do parafii św. Jana Nepomucena, by modlić się za Polskę i świat.

Dołączyliśmy do ogromnej rzeszy ludzi, liczonej tu w tysiącach. Wysłuchaliśmy konferencji, uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu. Po posiłku przeszliśmy na granicę nad Bugiem, tutaj wspólnie odmówiliśmy cztery części różańca.

Dołączył do nas wojewoda lubelski, pan Przemysław Czarnek, który mówił do uczestników, że: Należy pokazać innym narodom, że trzeba dbać o swoje korzenie, o chrześcijaństwo.  Wojewoda przywiózł  ze sobą bigos dla pielgrzymów, dla nas  zdumiewające było to, że nakarmiono nim rzesze i jeszcze zostało... Wielkie uznanie należy się parafianom z Dorohuska, którzy zadbali o sowity poczęstunek, a także wszystkim służbom, które ogarnęły logistycznie to przedsięwzięcie.

Wydarzeniu sprzyjała pogoda, zaświeciło słońce, dopiero po zakończeniu modlitwy pokropił deszczyk, ale w promieniach słońca, wtedy oczom pielgrzymów ukazała się piękna tęcza. Niektórzy dostrzegli na niej serce. Świadectwa dawane w autokarach podczas drogi powrotnej potwierdzają, że było to wydarzenie doniosłe i słusznie nazywane jest wydarzeniem światowym. Wielkie dzięki Bogu i ludziom, którzy podjęli się modlitewnego dzieła na tak wielką skalę. Dziękujemy także pani Elżbiecie Krupie, odpowiedzialnej za Szkołę Modlitwy w parafii, za zorganizowanie tej pielgrzymki.

Uczestniczka

Ku czci św. Franciszka z Asyżu

3 X 2017. Transitus

Szczególnym skarbem franciszkańskim jest utrwalony przez współbraci św. Franciszka z Asyżu  czas jego odejścia do domu Ojca. Zgromadzenia franciszkańskie sprawują w tym dniu nabożeństwo ku czci Świętego, zwane Transitus. Również w naszej parafii Franciszkanki Misjonrki Maryi zaprosiły wiernych do wspólnego świętowania.

- Kiedy odchodzi ktoś bliski, mamy świadomość, że pojawia się chwila nieodwracalna - mówił ks. Proboszcz, przewodniczący nabożeństwu. - Bardzo wyraźne w pamięci o zmarłym, stają się jego ostatnie chwile życia, słowa, gesty. Dzisiaj wspominamy śmierć św. Franciszka tak jak zapamiętali to jego współbracia. Chcieli zachować te chwile jako bezcenny skarb dla siebie, dziś jest on bogactwem całego Kościoła.

Szczególny jest moment, mówił ks. Proboszcz, kiedy św. Franciszek prosi o przeczytanie fragmentu Ewangelii z Ostatniej Wieczerzy, a słowa Jezusa: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem” są wskazaniem św. Franciszka dla współbraci, by usługiwali sobie nawzajem tak jak to polecił Chrystus. Tu powstaje reguła odnoszenia się braci do siebie.

- Święty u początku swej służby Bogu usłyszał słowa: Idź odbuduj mój Kościół - wyjaśniał ks. Proboszcz - idź odbudować to, co było u początków jego świetności. My dzisiaj także jesteśmy wezwani do odbudowania Kościoła. W tym roku w naszej parafii podejmujemy drogę nawrócenia do tego, co było jego pierwotną świetnością. Potrzeba nam mentalności św. Franciszka, który potrafił zapatrzeć się w Chrystusa i wszystko Mu ofiarować. Jak wiele potrafił zmienić jeden człowiek w historii Kościoła... A gdyby każdy z nas zmienił choć trochę? Założeniem programu realizowanego przez parafię jest to, że nie jeden robi wszystko, ale każdy trochę.

Jako przykład wspólnego działania, które zmienia rzeczywistość podał też inicjatywę różańcowej modlitwy "Do Granic". Przypomniał również wydarzenia w historii Kościoła i świata, w których modlitwa różańcowa zmieniała bieg historii m.in. bitwę pod Lepanto. - W dzisiejszym czasie, kiedy jest tak wiele zagrożeń, potrzebna jest modlitwa i wiara, że razem dokonamy wielkich dzieł - mówił.

Przed nabożeństwem w intencji mieszkańców Rejonu V sprawowana była Msza św. Siostrom franciszkankom życzymy, by wzorem swego założyciela służyły Bogu i światu weług talentów, którymi je obdarował.

Galeria

Całe tony dobrej woli

Zbiórka makulatury

Od soboty do poniedziałku mieszkańcy parafii składali makulaturę do wystawionego przed domem parafialnym kontenera.

Także i tym razem można było liczyć na ich pomoc - przez trzy dni udało się zapełnić cały kontener. Zebraliśmy 2580 kg na kwotę 650 zł. Pieniądze ze sprzedaży surowców wtórnych przeznaczone zostaną na działalność Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej w parafii.

Dziękujemy za bezcenną pomoc, która trwa nieprzerwanie już niemal trzy lata.

Odkrywając piękne zakątki Polski

W olejarni

30 IX 2017. Wycieczka rodzinna do Zamościa i okolic

W sobotę odbyła się  rodzinna wycieczka Akademii Młodzieżowej oraz Dzieci Maryi do Zamościa, Ruszowa i Łabuń . Wzięło w niej udział razem 38 osób. Uczestnicy wycieczki tak relacjonują to wydarzenie:

Zwiedziliśmy w Zamościu  Prochownię, Arsenał, Stare Miasto, Podziemia, Fortyfikacje oraz obejrzeliśmy przekaz multimedialny „Duch -  Przewodnik”, którego tematem była  historia Zamościa. Następnie udaliśmy się do Ruszowa. Tam w Olejarni Świątecznej uczestniczyliśmy w prezentacji na temat tradycyjnej metody tłoczenia oleju, a na koniec mieliśmy okazję degustacji świeżego oleju rzepakowego.

Z Ruszowa przejechaliśmy do klasztoru w Łabuniach, w którym mieszkają siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, a więc siostry ze Zgromadzenia posługującego także w naszej parafii. Siostry prowadzą tam dom rekolekcyjny. W rozległym parku łabuńskim uczestniczyliśmy w podchodach w czasie, których rozwiązywaliśmy zadania nt. życia św. Stanisława Kostki. Ostatnim punktem naszej wycieczki był orszak wraz z sztandarem A.M.  na cmentarz znajdujący się w parku, gdzie oprócz zmarłych sióstr oraz fundatorów klasztoru  znajdują się prochy bł. Stanisława Starowiejskiego, działacza Akcji Katolickiej na Ziemi Zamojskiej. Tam zawierzyliśmy Akademię Młodzieżową i Dzieci Maryi jego wstawiennictwa.

Galeria

W zdrowym ciele zdrowy duch

W zdrowym ciele zdrowy duch

27 IX 2017. Otwarcie i poświęcenie kompleksu sportowego

W środę odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie boisk z udziałem władz powiatu i miasta, ks. proboszcza parafii św. Barbary w Łęcznej, reprezentantów Górnika Łęczna wraz z prezesem oraz drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Gościem uroczystości był Andrzej Kita, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Sportu, Wiceprezes Lubelskiego Klubu Biznesu.

Goście zaproszeni zostali do uroczystego przecięcia wstęgi, a ks. proboszcz Andrzej Lupa do poświęcenia obiektów sportowych. - Ważne jest nie tylko dbanie o ducha, ale i troska o zdrowie ciała - mówił - ona też służy kształtowaniu charakteru. – Prosimy Cię przeto, najłaskawszy Boże: niech wszyscy, którzy w wolnym czasie będą tutaj przychodzić, niech zaznają duchowego odpoczynku oraz umocnienia zdrowia duszy i ciała. Niech ubogacają się bratnią życzliwością i z radością oddają Tobie chwałę – modlił się.

Szczególnym momentem uroczystego otwarcia było rozegranie meczu z pierwszą drużyną Górnika Łęczna przez zwycięzców przeprowadzonego przed południem turnieju „Wygraj zdrowie – 12 godzin z piłką”. Do 10 minutowego boju stanęli uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. I drużyna Gimnazjum nr 2 w Łęcznej.

Galeria

Na maryjnym szlaku

Pielgrzymi w drodze

23 IX 2017. Do Matki Bożej Kijańskiej

W tym roku w drogę do Matki Bożej Kijańskiej wyruszyła około 170. osobowa grupa wiernych. Pielgrzymów, którzy zgromadzili się w świątyni, powitał Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa, a następnie udzielił obecnym błogosławieństwa na drogę.

Pogoda w tym roku okazała się łaskawa i mimo różnych prognoz pielgrzymi doszli do celu nieprzemoczeni.

Oprócz dorosłych uczestników pielgrzymki, z których niektórzy wędrowali już po raz 23, w grupie nie zabrakło także dzieci i młodzieży.

Duchową opiekę sprawowali kapłani: ks. Andrzej Lupa, ks. Paweł Kotowski i ks. Karol Madejek, natomiast kleryk Adam Sowa, poprzez prowadzenie śpiewu, sprawił, że szło się razniej w rytm intonowanych puiosenek   Ks. Paweł wygłosił konferencję nawiązującą do celu roku parafii, którym jest nawrócenie. Nie zabrakło konkretnych przykładów, pokazujących postawy świadczące o tym, że nie do końca rozumiemy na czym polega prawdziwie chrześcijańskie życie. Był to swoisty rachunek sumienia, który dotykał serca i może pomóc w podejmowaniu na nowo wymagań wiary. Jest zaproszeniem do przemiany życia, czyli do nawrócenia. Można było zacząć od razu, gdyż kapłani przez całą drogę służyli sakramentem pojednania i rozmową duchową.

W drodze wierni pisali intencje, które następnie były odczytywane podczas modlitwy różańcowej. W intencjach niesionych przez pielgrzymów sprawowana była Msza św.

W kijańskim sanktuarium wszystkich powitał ks. Karol Bernatek, miejscowy wikariusz. Oprócz grupy z parafii św. Barbary w Łęcznej do Kijan przybyli także pielgrzymi z parafii: św. Józefa i św. Marii Magdaleny w Łęcznej, z Milejowa i z Parafii Jawidz-Rokitno. Przed Mszą św. dwie osoby przyjęły Szkaplerz Karmelitański.

Eucharystię koncelebrowało dwóch kapłanów: ks. Andrzej Lupa z Łęcznej i ks. Adam Breś z Milejowa. Homilię o tym, czym jest parafia, jaka jest jej rola i jakie miejsce ma w niej każdy wierzący, wygłosił ks. Andrzej. Modlitwę w sanktuarium zakończył Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Od 14 lat w drogę do Matki wyruszają także wierni z parafii św. Józefa z Łęcznej, w tym roku było ich ok. 30 osób. Od trzech lat do Matki Bożej Kijańskiej zmierzają także parafianie z Jawidza-Rokitna też ok. 30 osób.  Na Mszę św. dojechali jeszcze własnym transportem ci, którzy nie mogli pokonać jej wędrując w pielgrzymce, a pragnęli modlić się u stóp Pani Kijańskiej.

Galeria

Łęczyńscy bohaterowie września

Modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny

20 IX 2017. Rocznica bitwy o most

78. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli.

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Burmistrz Teodor Kosiarski podziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w uczczenie tej rocznicy. Podkreślił, że kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, do których należą również obrońcy mostu na Wieprzu w Łęcznej jest ważną lekcją patriotyzmu. W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej: - Gromadząc się przy tablicy upamiętniającej pamięć poległych żołnierzy przez naszą obecność i wspominanie ich bohaterskich czynów pragniemy powiedzieć, że dziękujemy im za przykład patriotyzmu i szlachetnej miłości do Ojczyzny - mówił - W naszej modlitwie ogarniamy wszystkich poległych i prosimy Boga aby wejrzał na ofiarę ich życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny i przyjął do wiecznej chwały.

Następnie uczeń ZSG Dawid Brzozowski odczytał Apel Poległych.

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. W imieniu społeczności ZSG kwiaty złożyli: Adam Sarej i Paweł Kaczmarzewski.

Bitwa o most lubelski  rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Galeria

Ważny początek

17 IX 2017. Poświęcenie tornistrów dzieci z klas pierwszych i rozpoczęcie przygotowań do I Komunii św. dzieci z klas trzecich

Niedziela obfitowała w ważne wydarzenia dla dzieci, które rozpoczęły naukę w nowym roku szkolnym i tych, które w tym roku po raz pierwszy przystąpią do pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Na Mszy św. o godz. 1130 zgromadziłysię dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Ks. Zdzisław na początku przywitał wszystkich i zachęcił do wspólnej modlitwy. Dzieci wraz z katechetami przygotowały liturgię: czytały czytania, modlitwę wiernych komentarz do darów, uwielbienie i niosły dary.

W homilii kapłan rozważał z obecnymi przeczytaną Ewangelię i podkreślał jak ważne jest przebaczenie w naszym codziennym życiu, w relacji z bliskimi, z kolegami i koleżankami. Przypominał, że w modlitwie Ojcze nasz prosimy Boga o przebaczenie naszych grzechów na miarę, jak my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili.

Na zakończenie Mszy św. ks. Zdzisław poświęcił pierwszoklasistom tornistry i przybory szkolne. Po Eucharystii dzieci otrzymały różańce i obrazki.

Natomiast Mszą św. o godz. 1600 uczniowie klas trzecich rozpoczęli przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Przed Eucharystią było spotkanie dla rodziców w auli, a dla dzieci w Kaplicy Miłosierdzia. Po Mszy św. dzieci otrzymały ziarenka, które będą zbierać przez cały okres przygotowania za wypełniane dobre uczynki. Z nich zostanie później wypieczony chleb, który podczas uroczystości I Komunii św. będzie złożony w darach i  na ołtarzu, podczas konsekracji, stanie się Ciałem Pana Jezusa. Dostały też obrazek z modlitwą o dobre przygotowanie do Komunii św., do odmawiania w rodzinie, a rodzice otrzymali książeczki – krótki przewodnik na ten ważny dla całej rodziny czas.

Galeria 1 * Galeria 2

Szkoła Tutorów Akademii Młodzieżowej

Szkoła Tutorów AM

Zdobądź wiedzę jak pracować z młodzieżą

Szkoła Tutorów Akademii Młodzieżowej to unikalny program rozwojowy, w ramach którego poszukujemy osób, które chcą się rozwijać pomagając w realizacji programu Akademia Młodzieżowa w Lublinie, Świdniku i Łęcznej.

  • uczysz się indywidualnej pracy, inspirowania innych i wspierania rozwoju młodego człowieka metodą tutoringu
  • pomagasz odkrywać i realizować młodym ludziom ich talenty
  • uczysz się nowych rzeczy pomagając młodzieży w realizacji projektów na rzecz rodzin i społeczności.
  • poznajesz ludzi, którzy tak jak Ty chcą robić coś dobrego
  • zdobywasz profesjonalne kompetencje potwierdzone certyfikatem

Udział w Szkole Tutorów jest bezpłatny.

Zgłoszenia do 15 IX 2017r. tel. 667 040 588

Więcej na temat Szkoły Tutorów

Dziękczynienie za plony ziemi

Wieniec dożynkowy

8 IX 2017. Dożynki Parafialne 

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest w naszej wspólnocie parafialnej dniem dziękczynienia mieszkańców Sufczyna za plony ziemi.

Uroczysta Msza św. została odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Lupę o godz. 10.00. Sufczynianie przybyli na nią z misternie uplecionym, z różnego rodzaju zbóż, wieńcem dożynkowym. Przygotowali oprawę liturgiczną i przynieśli do ołtarza dary. Oprócz wieńca do ołtarza został przyniesiony pięknie wypieczony chleb, taca z różnymi serami domowej produkcji, kosz z owocami oraz chleb i wino.

W czasie homilii ks. Proboszcz mówił, że okazją, którą gromadzi wiernych w tym dniu, jest dziękczynienie za wszystkie dary i łaski, którymi Bóg nas obdarza każdego dnia.

Mówił też o Patronce dnia, Maryi, która jest szczególną orędowniczką. Właśnie dzisiaj w całym Kościele polskim, w każdej parafii odczytywany jest Akt Zawierzenia Kościoła w Polsce, Najświętszemu Sercu Maryi.

Kaznodzieja mówił również o potrzebie zwrócenia uwagi na szacunek do darów Bożych. Podkreślał, że wiele z nich się marnuje. W naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach duże ilości żywności są wyrzucane do kosza na śmieci, a przecież każdego dnia na świecie ludzie umierają z głodu.

Podczas liturgii kapłan dokonał poświęcenia wieńca dożynkowego oraz ziarna. Na zakończenie Mszy św. został odmówiony Akt Zawierzenia.

Po uroczystym błogosławieństwie Starości dożynkowi zaprosili wszystkich do podzielenia się chlebem.

Galeria

Naukę czas zacząć

Msza św. na rozpoczęcie roku

4 IX 2017. Rozpoczęcie roku szkolnego

Mszą św. sprawowaną o godz. 9.00 przez ks. Karola Madejka, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II i Gimnazjum nr 2 im. Jana Samsonowicza w Łęcznej rozpoczęli kolejny rok szkolny.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy szkół wraz z dyrekcją. Licznie zgromadzili się również rodzice. Liturgię przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetki Teresy Okoń i s. Doroty Ostolskiej.

Ks. Karol w słowie Bożym podkreślał, jak bardzo ważny jest w naszym życiu czas przeznaczony zarówno na pracę jak i na odpoczynek. Po wakacjach jest więc szansa na nowo podjąć obowiązki związane ze zdobywaniem wiedzy. Tu głowną pomocą są nauczyciele i wychowawcy. Dobrze jest podjąć z nimi współpracę, by na koniec roku radować się dobrymi wynikami.

Po Eucharystii wszyscy udali się do swoich szkół, by wspólnie otworzyć nowy rok szkolny.

Galeria

W mocy Ducha Świętego idziemy drogą nawrócenia

Grupa PZK i RZK

3 IX 2017. Pierwsze spotkanie PZK i RZK 

W niedzielę 3 września o godz. 1915 odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za realizację Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji w parafii św. Barbary.

Zgromadzili się na nim członkowie Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego i Rejonowych Zespołów Koordynacyjnych: kapłani, siostry i świeccy. Spotkanie prowadził ks. proboszcz Andrzej Lupa.

Na początku ks. Andrzej przybliżył zebranym metodologię opracowania programu roku duszpasterskiego, z konkretnymi celami i sposobami ich realizacji. Przedstawił cel roku i wydarzenia, które będą pomocne, by wzrastać jako wspólnota parafialna. Hasłem roku są słowa: W mocy Ducha Świętego idziemy drogą nawrócenia. Szczegółowo zostało omówione pierwsze wydarzenie, które parafianie będą przeżywać 13 października w 100. rocznicę objawień fatimskich. Zapraszaja ono do powrotu do "pierwotnej miłości", pierwszego zaangażowania w realizację programu, poprzez modlitwę różańcową we Wspólnotach Sąsiedzkich.

Podczas spotkania wszyscy zaangażowani otrzymali Książki Roku wraz z indywidualnym błogosławieństwem do głoszenia Ewangelii, poprzez konkretną służbę jako Rejonowi i Podrejonowi. Na zakończenie zostało zrobione wspólne zdjęcie.

Teraz zostało już tylko podjąć wyzwanie i pracować na niwie Pańskiej przez kolejny rok. 

Galeria

Rozpoczęcie roku formacyjnego we wspólnotach Ruchu Światło-Życie

Animatorzy przyjmują światło Chrystusa

3 IX 2017. Z nowym entuzjazmem

W niedzielę 3 września Mszą św. sprawowaną o godz. 830 Ruch Światło-Życie rozpoczął nowy rok pracy.

Członkowie Domowego Kościoła oraz młodzież z Oazy, zgromadzeni na Eucharystii, którą sprawował ks. Marek Maj, opiekun Domowego Kościoła, dziękowali Bogu za czas wakacyjnego odpoczynku.

Na zakończenie Mszy św. ks. Marcin Pyda życzył wszystkim zapału i energii w nowym roku formacji oraz zaprosił zainteresowanych do wspólnoty Ruchu Światło–Życie, aby poprzez udział w comiesięcznych spotkaniach i realizację zobowiązań Domowego Kościoła (modlitwa rodzinna, małżeńska, namiot spotkania, dialog małżeński…) pogłębiać relację między małżonkami i w całej rodzinie.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w auli. Tam uczestnicy wakacyjnych rekolekcji oazowych dawali świadectwo, dzieląc się bogactwem przeżytych doświadczeń rekolekcyjnych oraz ich owocami. Jedna z par małżeńskich, która uczestniczyła w rekolekcjach III stopnia w Przemyślu, podzieliła się refleksją, że właśnie tam „przemyśleli” i podjęli decyzję o założeniu kręgów Domowego Kościoła w ich rodzinnej parafii. Drugim, cennym owocem rekolekcji, było przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka dla ratowania ludzi pogrążonych w nałogu alkoholizmu i innych uzależnieniach.

Na zakończenie animatorzy poszczególnych kręgów otrzymali świece, które są symbolem światła Chrystusa i będą płonąć na comiesięcznych spotkaniach.

Galeria

Łączy nas wspólna droga i głoszenie Ewangelii

Przedstawienie parafii z Łęcznej

19-20 VIII 2017. XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Ruchu dla Lepszego Świata

W tym roku gospodarzem spotkania parafii stał się Hrubieszów, a konkretnie parafia pod wezwaniem św. Mikołaja. Wzięło w niej udział około 280 osób z 16 parafii w całej Polsce, nie licząc miejscowych parafian, zarówno tych włączonych bezpośrednio w organizację imprezy jak i innych, którzy w niej uczestniczyli.  Z Łęcznej wyjechała autokarem 38-osobowa grupa, wraz z kapłanem: ks. proboszczem Andrzejem Lupą. Dołączyli do niej parafianie z Jawidza-Rokitna z ks. proboszczem Stanisławem Kryszczukiem.

SOBOTA

Autokar z Łęcznej wyruszył o 800 do Zamościa. Tam czekał przewodnik, z którym pielgrzymi udali się na zwiedzanie Zamościa. Ponieważ czasu nie było za wiele odwiedzono tylko najważniejsze miejsca tego pięknego i starego miasta. Po zwiedzaniu udali się do Katedry Zamojskiej, gdzie przybyły już także inne grupy. O 12 30 została odprawiona Eucharystia na rozpoczęcie pielgrzymki. Przewodniczył jej ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry lubelskiej a homilie wygłosił ks. Marian Wrona z Szówska. Na początku Mszy św. najpierw proboszcz katedry zamojskiej ks. Adam Firosz, a potem główny celebrans przywitali wszystkich uczestników pielgrzymki. W homilii kaznodzieja nawiązał do tematu tegorocznego spotkania: Łączy nas wspólna droga i głoszenie Ewangelii.

Gościnne przyjęcie

Następnie pielgrzymi wraz z pilotującymi ich gospodarzami, udali się do Hrubieszowa. Każdy z pielgrzymów został gościnnie przyjęty przez parafian, ugoszczony obiadem i zaproszony na nocleg. Taka organizacja pielgrzymki pozwala na podzielenie się z mieszkańcami swoim zaangażowaniem w parafii.

Posileni udali się  na plac przy Domu Kultury, gdzie odbywało się spotkanie. Po powitaniu przez gospodarza spotkania ks. proboszcza Wiesława Oleszka i Wiceburmistrz Martę Majewską, zostali zaproszeni do wspólnego śpiewu wraz z Zespołem Przyjaciel.

17 parafii z całej Polski

Reprezentanci parafii: z Częstochowy, Elbląga, Hrubieszowa, Jawidza-Rokitna, Kazimierzówki, Krosna, Lublina, Lubszy, Łęcznej, Malborka, Morawicy, Ostrowca Świętokrzyskiego-Denkowa, Przemyśla, Szydłowic, Szewny, Szówska, a także Tarnobrzega przedstawili krótko informacje o wielkości parafii, etapie na drodze odnowy, zaprezentowali hasło parafii na kolejny Rok Duszpasterski, a także informację o włączaniu różnych grup i środowisk we wspólną drogę odnowy.

Pomiędzy prezentacjami miały miejsce inne ciekawe spotkania. Pierwsze z zespołem muzycznym straży granicznej o nazwie Na granicy, który wykonał kilka znanych utworów, zachęcając do wspólnego śpiewania i z pracownikami nadleśnictwa w Strzelcach, którzy ofiarowali do każdej parafii drzewko – platan klonolistny.

Prezentacje zakończyła wspólna modlitwa Apelem Jasnogórskim, po której pielgrzymi udali się na spoczynek do rodzin.

NIEDZIELA

Po wspaniałym przyjęciu w domach parafian, nocnych rozmowach i odpoczynku, uczestnicy spotkali się w Domu Kultury. Dyrektor Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata ks. Mirosław Grendus wygłosił konferencję przygotowującą do pracy nad konspektem. W grupach złożonych z przedstawicieli  poszczególnych parafii, pielgrzymi odpowiadali na pytanie: jakie konkretne sytuacje głoszenia Słowa wierzącego, wydają nam się najbardziej potrzebne w naszej parafii i w środowisku, w którym żyjemy? Jak głosić to słowo. Po spotkaniu, które miało miejsce w szkołach, przedstawiciele poszczególnych zespołów relacjonowali wnioski ze wspólnych rozmów.

Centrum spotkania była Msza św. sprawowana przez ks. bpa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Biskup mówił o tym, co jest ważne w głoszeniu słowa i o postawie głosiciela, a także o znaczenie wiary, miłości i pokory, by przepowiadanie było wiarygodne i przekonywujące. Podkreślał także znaczenie prawdy, która jest warunkiem wiarygodności.

Na koniec Mszy św. symbole pielgrzymkowe: Krzyż i Pismo św. otrzymali gospodarze kolejnej pielgrzymki. Spotkanie odbędzie się  w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu.

Po Eucharystii pielgrzymi pielgrzymi zaproszeni zostali na posiłek, każdy też otrzymał na drogę pamiątkowe precjoza. 

Galeria 1 Galeria 2

Na misje do Kazachstanu

Wręczenie krzyża misyjnego

14-15 VIII 2017. Posłanie Ani do Kazachstanu

W dniach 14 i 15 sierpnia grupa młodych z naszej parafii pojechała do Kijan, by uczestniczyć w  posłaniu misyjnym do Kazachstanu Anny Błaszczak.

Ania dzieciństwo spędzała w Łęcznej, obecnie mieszka w Kijanach. Związała się z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym i zdecydowała się na roczny wyjazd do Kazachstanu. Będzie tam jako woluntariuszka pracować z dziećmi i młodzieżą.

W ostatnim czasie należała do wspólnoty Pole Miłosierdzia przy parafii św. Barbary w Łęcznej i właśnie członkowie tej grupy wybrali się do Kijan, by wraz z Anią przeżywać ten ważny dla niej moment posłania w parafii.

Przybyli również woluntariusze z salezjańskiego ośrodka pod wodzą ks. Tomasza Łukaszuka - salezjanina, który zajmuje się animacją misyjną i to właśnie oni przygotowali i poprowadzili adorację w poniedziałkowy wieczór. Po adoracji było wspólne biesiadowanie przy ognisku, na którym zebrała się rodzina i przyjaciele Ani.

Kulminacyjny moment miał miejsce 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP Podczas Eucharystii o godz. 1130 w Kijanach, w którą poprzez czytanie i śpiew psalmu, włączyli się woluntariusze. Ks. proboszcz Lucjan Marcinkowski w obecności parafian wręczył Annie Błaszczak krzyż misyjny. Wcześniej ks. Tomasz wyjaśnił ideę woluntariatu salezjańskiego i nakreślił do jakich zadań będzie posłana Ania. Zachęcił obecnych do modlitwy w jej intencji.

Po Mszy św. zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez rodzinę do pobliskiego baru, gdzie czas mijał na spożywaniu posiłku i miłych rozmowach.

Życzymy Ani, by na misyjnych drogach odnajdywała szczęście, służąc Bogu w ludziach.

Galeria

Wielbi dusza moja Pana

Jubilatki odnawiają śluby zakonne

13 VIII 2017. Jubileusz 25-lecia życia zakonnego pięciu sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

W parafii św. Barbary miała miejsce uroczystość srebrnego Jubileuszu życia zakonnego sióstr: Doroty Ostolskiej, Teresy Kuzimskiej, Anny Miśkowiec, Małgorzaty Jabłońskiej i Anny Rus ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Z tej okazji siostry napisały słowo do Parafian, dzieląc się swą radością:

Z sercami przepełnionymi wdzięcznością w dniu 13 sierpnia 2017 r. podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 w Parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, dziękowałyśmy Bogu za dar naszego Jubileuszu 25-lecia życia zakonnego. S. Dorota Ostolska FMM, która od wielu lat służy dzieciom i młodzieży w pracy katechetycznej i apostolskiej w tejże parafii, zaprosiła nas do siebie, by cała nasza grupa mogła razem przeżywać swój Jubileusz. Tak więc pięć sióstr pracujących nie tylko w Polsce: w Łęcznej i w Warszawie, ale także w Algierii i Rosji, w obecności księży celebransów i zgromadzonej wspólnoty parafialnej, ponowiło przed Bogiem swą konsekrację zakonną, ofiarując jeszcze raz swoje życie Bogu za Kościół i zbawienie świata. Na uroczystości były także obecne współsiostry Jubilatek z innych wspólnot Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi: z Lublina, Zamościa, Łęcznej, a także z Krzywego Rogu na Ukrainie.

Dziękujemy z całego serca ks. Proboszczowi Andrzejowi Lupa za serdeczne przyjęcie nas w swojej Parafii, ks. Markowi Majowi za celebrowanie Eucharystii w naszej intencji, a całej wspólnocie parafialnej za modlitwy, uśmiech i życzliwość. My również obiecujemy modlitwę za Was, Drodzy Parafianie.

Siostry Jubilatki: Dorota Ostolska, Małgorzata Jabłońska,

Anna Rus, Teresa Kuzimska i Anna Miśkowiec

Na koniec Mszy św. po życzeniach złożonych przez dzieci w imieniu parafii, Ksiądz Proboszcz prosił, by siostry przedstawiły się. Zaprosił także obecnych do modlitwy w ich intencji, bo jak powiedział: łatwiej się modlić za kogoś, kogo się poznało.

Galeria

Dzisiaj jest

niedziela,
22 października 2017

(295. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie