Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
178397

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Dzielmy się dobrem

4 XI 2018. Start Akcji Mikołaj o Tobie nie zapomni

W parafii św. Barbary w Łęcznej po raz kolejny rusza Akcja Mikołaj o Tobie nie zapomni. Cieszy się ona dużym powodzeniem u parafian. Wiele rodzin, grup i wspólnot angażuje się przygotowując paczki dla dzieci z uboższych rodzin. Inni  pomagają przyjmując paczki, rozwożąc i robiąc wiele rzeczy, bez których nie mogłaby się ona odbyć.

W niedzielę dzieci i młodzież z Akademii Młodzieżowej pod opieką s. Alicji Prejzner zachęcali do tego szlachetnego czynu. Po każdej Mszy św. rozdawali karteczki z imionami i wiekiem dzieci, dla których możemy przygotować prezent.

Jeśli ktoś chciałby jeszcze włączyć się w tę akcję, prosimy o kontakt z s. Alicją lub podejść do świetlicy, w godz. od 1400- 1800. Są jeszcze karteczki z imionami dzieci, które możemy wesprzeć i sprawić im radość.

Tel. kontaktowy do s. Alicji: 793 879 680

Nawet mały gest potrafi wiele zdziałać

4 XI 2018. Zbiórka charytatywna

W niedzielę młodzież z klasy 2d Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej zaangażowała się w akcję pomocy chorej dziewczynce z Ukrainy, 10 letniej Natalce. Akcję zainicjowała ich wychowawczyni, nauczycielka języka polskiego dr Marzena Golan.

Uczniowie przez całą niedzielę po mszach św. kwestowali w parafii św. Barbary w Łęcznej oraz w parafii św. Izydora w Ciechankach Łańcuchowskich. Dzięki hojności wielu osób udało się zgromadzić niemal całą potrzebną na pomoc kwotę.

Pani dr Marzena Golan poznała mamę Natalki oraz jej chorą córeczkę, kiedy obie przyjechały do Polski. Mama Natalki zarabiała wówczas na utrzymanie rodziny podejmując w Polsce prace sezonowe. Dziewczynka z mamą i dwuletnią siostrą zdane są tylko na siebie oraz na pomoc osób o wielkim sercu.

Natalka jest pełną życia dziewczynką, pragnie się uczyć i rozwijać tak samo jak jej rówieśnicy. Niestety grozi jej utrata wzroku w lewym oku. Po nieudanej operacji opadającej powieki, dziewczynka cierpi na przerost spojówki, która uniemożliwia jej zamknięcie oka oraz ogranicza widzenie. Szansą dla dziecka jest operacja w klinice w Polanicy Zdrój w dniu 27 listopada. Koszt operacji wynosi 4500 zł.  Dla mamy Natalki jest to bardzo duża suma pieniędzy.

W imieniu Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, uczniów klasy 2d oraz ich wychowawczyni, dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy zechcieli wesprzeć tę inicjatywę. 

I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana

2 XI 2018. Dzień Zaduszny

Tego dnia w Kościele obchodzone jest Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, w tradycji polskiej nazywane Dniem Zadusznym lub Zaduszkami. Wspominamy dziś zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu.

Nabożeństwo do dusz czyśćcowych jest wciąż kultywowane w Kościele. Świadczą o tym uroczyste ceremonie pogrzebowe i Msze św. zamawiane w ciągu całego roku w intencji zmarłych, także tzw.  Msze św. gregoriańskie - 30 Mszy św. przez kolejnych 30 dni.

W tym dniu pamiętamy o najbliższych zmarłych i dlatego pochylamy się nad ich mogiłami, przynosząc wiązanki kwiatów, strojąc je w chryzantemy i zapalając na ich grobach znicze.  W tym roku w sposób szczególny pamiętamy również o bohaterach, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

Najważniejszym wyrazem pamięci i naszej miłości wobec zmarłych jest modlitwa w  ich intencji. Pamiętajmy o niej.

Niebo jest dla świętych

1 XI 2018. Uroczystość Wszystkich Świętych

W uroczystość Wszystkich Świętych tysiące wiernych zgromadziło się na cmentarzu parafialnym, by uczestniczyć w  Eucharystii sprawowanej o godz. 15.00 i modlić się przez wstawiennictwo świętych za tych wszystkich, którzy odeszli już do wieczności.

Mszę św. poprzedziła procesja z czterema stacjami, której towarzyszyła modlitwa za zmarłych. Eucharystię koncelebrowało czterech kapłanów: ks. Janusz Rzeźnik, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, ks. Andrzej Lupa - proboszcz parafii św. Barbary, ks. Jerzy Piech – proboszcz parafii św. Izydora w Ciechankach i ks. Dawid Gawin, wikary z parafii św. Józefa. Homilię wygłosił ks. Dawid. Mmówił o powołaniu każdego człowieka do świętości, o tym, że niebo jest dla świętych, a każdy wierny posiada "instrukcję" jak się nim stać.

Uczestnicząc w Eucharystii, modląc się i ofiarowując w intencji zmarłych Komunię św., wierni najbardziej mogą pomóc duszom w czyścu cierpiącym. Ks. Dawid podkreślał, że poprzez świętych dusze czyścowe często proszą o taką modlitwę.W tym szczególnym czasie, który daje Kościół możemy wiele im ofiarować, wypraszając darowanie kar za popełnione grzechy.

Odpust zupełny w dniach 1-8 listopada

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.

2. Być w stanie łaski uświęcającej.

3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.

5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Galeria

Niedziela z dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych KUL

Prof. KUL ks. Mirosław Wróbel

28 X 2018. Niedziela Biblijna

W Niedzielę Biblijną w parafii św. Barbary homilie głosił ks. prof. dr hab. Mirosław Stanisław Wróbel, biblista z KUL.

Ks. Profesor jest kierownikiem Katedry filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych, Wydział Teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, kierownikiem Kursu Formacji Biblijnej, dyrektorem i redaktorem naukowym projektu „Biblia Aramejska”.

Ks. Profesor będzie w Ziemi Świętej przewodnikiem dla pielgrzymów z Łęcznej, którzy wyruszą na nią w lutym. Na wyjazd do  ziemi Jezusa, zwanej Piątą Ewangelią zapisało się 45 osób.

Po Mszach św. wierni mogli zakupić książki autorstwa Księdza Profesora. Wśród dostępnych pozycji nie mogło zabraknąć Biblii Aramejskiej - Targum Neofiti 1. Księga Wyjścia, tłumaczonej przez niego z języka oryginalnego. Pierwszy tom Biblii Aramejskiej wydany został w 2014 r. - Targum Neofiti 1: Księga Rodzaju. Biblia Aramejska stanowi dzieło początkowe wielkiego projektu podjętego we współpracy badaczy pochodzących z różnych ośrodków naukowych w Polsce oraz przez uczonych żydowskich.

O godz. 17.00 w auli parafialnej pielgrzymi spotkali się z Księdzem Profesorem, by omówić kwestie organizacyjne dotyczące wyjazdu zaplanowanego na luty.

Galeria

Rekolekcje Rady Duszpasterskiej

Grupa rekolekcyjna

19-21 X 2018. Odkrywanie służby

W tym roku Rada Duszpasterska z parafii św. Barbary w Łęcznej przeżywała swoje rekolekcje w urokliwym miejscu, w domu sióstr betanek w Kazimierzu Dolnym.

Temat rekolekcji  był ściśle związany z celem roku duszpasterskiego i dotyczył służby. Uczestnicy rekolekcji pochylali się nad treściami, które mówiły o różnych aspektach służby. Pod kierunkiem ks. proboszcza Andrzeja Lupy, zastanawiali się, co w praktyce znaczy służyć Bogu, parafii, wspólnocie, drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Ta pogłębiona refleksja miała pomóc dostrzec do jakiej służby każdy jest powołany i jakich to wymaga postaw. Odkrywali wiele ważnych  punktów, które zapraszają do ich podjęcia, by wzrastać duchowo i lepiej wypełniać zadania, które przed nimi Bóg stawia.

Był także czas, by wspólnie się modlić, przeżywać  Eucharystię, poświętować, wybrać na spacer po pięknym Kazimierzu, nad brzegiem Wisły, obejrzeć dobry film i po prostu pobyć razem.

Na końcu podjęte zostały także bieżące sprawy związane z parafią, jej funkcjonowaniem, wyglądem kościoła i różnymi pracami, które wykonano i jeszcze należy wykonać. 

Galeria

Niedziela Misyjna w parafii św. Barbary

21 X 2018. Pełni Ducha i posłani

W związku z przeżywaną w całym Kościele Niedzielą Misyjną, także w naszej parafii miały miejsce wydarzenia, które mają na celu przybliżyć tematykę misyjną wszystkim parafianom.

Pierwszym elementem, który pomaga uświadomić, że przeżywamy Tydzień Misyjny jest dekoracja przed ołtarzem. Można tam zauważyć materiały i świece w kolorach kontynentów. Podczas homilii ks. Marcin Pyda także nawiązywał do tematyki  misyjnej. Na mszach dziecięcych w darach były przynoszone różne przedmioty związane z tą tematyką, a przynosiły je dzieci ubrane w koszulki Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci . Koszulki  były również w kolorach kontynentów.

Podczas modlitwy różańcowej także płynęła modlitwa za dzieło misyjne Kościoła, za misjonarzy, dzieci będące w trudnej sytuacji w krajach misyjnych.

Podczas każdej Mszy św. była zbierana taca na potrzeby misji i misjonarzy.

Wszystkie te zabiegi mają pomóc każdemu wierzącemu przypomnieć sobie o powszechności Kościoła i odpowiedzialności za tych, którzy żyją daleko o nas, a są naszymi braćmi. Są też zaproszeniem, by w Tygodniu Misyjnym ofiarować swoją modlitwę w tych intencjach. W ten sposób my także stajemy się misjonarzami.

Galeria

Oddaję się bez reszty Bogu Ojcu…

Moment składania ślubów

13 X 2018. Śluby wieczyste s. Katarzyny Kostrubiec

W sobotę parafia św. Barbary w Łęcznej przeżywała podniosłą uroczystość wieczystej profesji s. Katarzyny Kostrubiec, franciszkanki misjonarki Maryi, tutejszej parafianki.

Liturgia ślubów rozpoczęła się o godz. 1100 uroczystą procesją wejścia, na której czele niesiony był krzyż, za nim podążała liturgiczna służba ołtarza, klerycy i kapłani. Mszę św. koncelebrowaną w intencji s. Katarzyny odprawiało dwunastu kapłanów. Przewodniczył jej ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary, homilię natomiast wygłosił ks. Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii w Krasnobrodzie, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Był też obecny ks. Krzysztof Ćwiek proboszcz katedry w Radomiu, ks. Dominik Samulak, ojciec duchowny seminarium zamojsko-lubaczowskiego, ks. Mirosław Prasek, filipin, przełożony Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu wraz ze swymi współbraćmi oraz księża pochodzący z tutejszej parafii: ks. Tadeusz Fac, ks. Michał Szuba, ks. Jan Tadyniewicz.

Podczas bardzo bogatej liturgii s. Katarzyna wypowiedziała swoje tak na wieki Bogu poprzez złożenie publicznych ślubów: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Po podpisaniu księgi ślubów kapłani obecni na uroczystości odmówili nad s. Katarzyną modlitwę konsekracyjną.  Następnie jako  znak złożonej profesji otrzymała obrączkę, którą w imieniu zgromadzenia nałożyła jej Przełożona Prowincjalna, s. Małgorzata Książek.

Pod koniec Eucharystii, jako przewodnik na misyjne drogi, siostra neoprofeska otrzymała krzyż misyjny, a siostra Prowincjalna odczytała posłanie misyjne przysłane dla s. Katarzyny przez przełożoną generalną.  Siostra Katarzyna została posłana do Peru, by tam głosić prawdę o Bożej miłości.

Po odczytaniu posłania nastąpił moment podziękowań. Najpierw s. Kasia dziękowała Panu Bogu i ludziom za wszelkie otrzymane dobro, a następnie przyjęła słowa życzeń od przedstawicieli parafii, tych młodszych i trochę starszych.

Eucharystię zakończyło uroczyste błogosławieństwo.

Galeria

Kiermasz artystycznych różności

Stoisko było oblegane

7 X 2018. Wsparcie dla MOW

W niedzielę po Mszach św. o godz. 830, 1000 i 1130 wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem przeprowadziły kiermasz własnych wyrobów, z którego dochód ma wesprzeć ich działania.

Zainteresowanych ręcznie wykonanymi cackami było co niemiara, momentami nie można było się dopchać do stoiska. Parafianie św. Barbary chętnie wsparli inicjatywę dziewcząt. Ich opiekunka pani Malwina Socha po każdej Mszy św. przedstawiała ideę kiermaszu oraz znaczenie MOW dla dziewcząt, które trafiły tam, by po trudnych życiowych doświadczeniach wyjść na tzw. prostą.

Nabyć można było różne różności od imieninowych kartek po ręcznie zdobione puzderka, lustra czy robione z włóczki maskotki. Dziewczęta ze szkoły branżowej o profilu kucharz przygotowały także wyśmienite ciasteczka. Te rozeszły się tak szybko, że nie wystarczyło dla wszystkich chętnych.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Transitus ku czci św. Franciszka z Asyżu

3 X 2018. Transitus czyli przejście

Uroczystości ku czci św. Franciszka rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w intencji mieszkańców Rejonu V, którym patronuje ten Święty oraz sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, które podjęły franiszkańską misję niesienia światu miłości Boga.

Po Mszy św. siostry zaprosiły parafian na nabożeństwo ku czci św. Franciszka z Asyżu zwane Transitus. Upamiętnia ono chwalebne przejście Biedaczyny z Asyżu do domu Ojca. Działo się to w nocy 3 października 1226 r. przy kapliczce Porcjunkuli, kolebce zakonu.Św. Bonawentura w „Życiorysie większym” napisał, że św. Franciszek tuż przed śmiercią przywołał do siebie braci, pobłogosławił ich i polecił by trwali w bojaźni Bożej.

Uczestniczący w tej pięknej liturgii wierni przypominają sobie ostatnie chwile życia św. Franciszka i dziękują za tego niezwykłego Świętego, który do końca ukochał Boga i wszystkie stworzenia, a nawet śmierć nazywał swoją siostrą.

W tym roku nabożeństwo wzbogaciły przygotowane przez siostry prezentacje z obrazami i słowami św. Franciszka oraz pieśni. Na zakończenie liturgii siostry zaprosiły obecnych na ucztę, by radować się Świętym, który oręduje za nami u Boga. W parafialnej auli czekał na gości słodki poczęstunek, był to też czas na złożenie życzeń siostrom, które podjęły wezwanie Świętego Biedaczyny niosąc w nasze życie „pokój i dobro”.

Galeria

W roztoczańskich sanktuariach

30 IX 2018. Wycieczka na Roztocze

W niedzielę Grupa Wsparcia Chorych wraz z ks. Pawłem i chętnymi pielgrzymami podróżowała  po Roztoczu. Pogoda dopisała. Wyjazd rozpoczęła Msza Święta o godz. 7.00.

Pierwszy etap jej to był Krasnobród, nazywany „roztoczańską Częstochową”. Barokowy kościół ufundowała Marysieńka Sobieska w podziękowaniu za odzyskane zdrowie. Kalwarię krasnobrodzką tworzy XVI stacji, a na jej końcu znajduje się Kaplica Objawień.  

W  podwórzu zabudowań kościelnych w Krasnobrodzkim Muzeum Parafialnym zgromadzono nie tylko skamieniałości, garncarstwo, zbiory  etnograficzne, ale i żywe gatunki ptaków. Na terenie Rezerwatu Świętego Rocha w drewnianej kapliczce krytej gontem znajduje się barokowy ołtarzyk z obrazem Świętego oraz opis bitwy z okresu powstania styczniowego. Spod kaplicy biją źródełka, chętni brali wodę, która według przekazów ma  właściwości uzdrawiające. 

Z kolei  Zwierzyniec  urzekał  klimatem drzew jodłowych i bukowych oraz barokowym kościółkiem na wodzie. Obok klasycystyczne budynki Zarządu Ordynacji  Zamojskiej i zabytkowego browaru ordynackiego.  Stąd grupa udała się do Radecznicy, gdzie  czekał obiad. W sanktuarium św. Antoniego z Padwy, bernardyn opowiedział  historię miejsca od czasu objawienia się św. Antoniego aż do mianowania sanktuarium Bazyliką Mniejszą. I kolejne  źródło  w miejscu objawień na wysepce. Tutaj także można było zaczerpnąć wody z cudownego źródełka.

Jeśli komuś po tej wyprawie pozostał niedosyt to  znak, że trzeba tam przyjechać ponownie.

Przyg. Alina Smoła

Wytrwaj w powołaniu

30 IX 2018. I Wydarzenie parafialne

W ostatnią niedzielę przeżywaliśmy pierwsze w tym roku duszpasterskim wydarzenie ewangelizacyjne. Jego tematem stały się zbliżające się śluby zakonne naszej parafianki s. Katarzyny Kostrubiec , które będą miały miejsce w naszej parafii 13 października. Było ono przygotowaniem do tej uroczystości.

Jak zwykle liturgię na poszczególnych mszach świętych animowały poszczególne Rejony, włączając się w czytanie, śpiew, niesienie darów. Czytane teksty przypominały, że każdy ma swoje szczególne miejsce w Kościele i swoje osobiste powołanie, które z wytrwałością powinien realizować. Taka bowiem postawa prowadzi do zbawienia.

Pomocą w pogłębieniu tematu stało się słowo księdza proboszcza Andrzeja Lupy  i świadectwo s. Jadwigi Stawaruk ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi , która w tym roku, po dziesięciu latach formacji, będzie składała śluby wieczyste. Ks. Andrzej zachęcał do podjęcia gestu wydarzenia, modlitwy o wytrwałość w realizacji naszych powołań, a s. Jadwiga dzieliła się tym, co pomaga rozeznawać swoje powołanie i jak to dokonywało się w jej życiu.

Podczas Mszy św. o godz. 12.45 miało miejsce jeszcze jedno miłe wydarzenie. Młodzież z Akademii Młodzieżowej złożyła życzenia s. Sylwii Stelmach,  pracującej w naszej parafii, która profesję wieczystą złożyła tydzień temu, 23 września, w swojej rodzinnej parafii w Łukowej. Po wszystkich mszach św. s. Sylwia wraz z siostrami  rozdawała ślubne obrazki uczestniczącym w wydarzeniu  parafianom.

Galeria

Razem w pielgrzymce wiary

29 IX 2018. Parafialna pielgrzymka do Matki Bożej Kijańskiej

W tym roku w drogę do Matki Bożej Kijańskiej wyruszyła ok. 180 osobowa grupa wiernych. Pielgrzymów, którzy zgromadzili się w świątyni powitał ks. proboszcz Andrzej Lupa, a następnie udzielił błogosławieństwa na drogę.

W tym roku pogoda dopisała, całą drogę świeciło słońce, a niebo pokrywały piękne, białe obłoki. Powietrze było rześkie, bo i temperatura nie za wysoka, ale to sprawiało, że dobrze się maszerowało i nikomu nie było za gorąco.

W grupie nie zabrakło dzieci i młodzieży, piękna pogoda przyczyniła się zapewne do tego, że nawet te jeszcze całkiem małe wyruszyły na pielgrzymi szlak.

Pielgrzymom towarzyszyli kapłani: ks. Andrzej Lupa, ks. Paweł Kotowski, ks. Karol Madejek. Ks. Proboszcz wygłosił konferencję nawiązującą do celu roku parafii, mówił o tym, że  małżeństwo jest wspólnym pielgrzymowaniem przez życie i by dojść do celu, którym jest zbawienie, potrzebne są różne środki. Kapłani służyli także sakramentem pojednania i rozmową duchową. W drodze wierni składali intencje, które następnie były odczytywane podczas modlitwy różańcowej. W intencjach niesionych przez pielgrzymów sprawowana była Msza św.

W kijańskim sanktuarium wszystkich powitał ks. proboszcz Piotr Melko, nowy gospodarz miejsca. Eucharystię koncelebrował ks. Andrzej Lupa i ks. Stanisław Kryszczuk, proboszcz parafii w Jawidzu-Rokitnie, który też  wygłosił homilię. Modlitwę w sanktuarium zakończył Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Po Mszy św. wierni mogli przyjąć Szkaplerz Święty, w tym roku było to osiem osób.

Od 15 lat w drogę do Matki wyruszają także wierni z parafii św. Józefa z Łęcznej, a od pięciu lat do Matki Bożej Kijańskiej zmierzają także parafianie z Jawidza-Rokitna.

Galeria

Śluby wieczyste s. Sylwii

Z grupą parafian z Łęcznej

23 IX 2018. Zaślubiona Chyrystusowi

Siostra Sylwia Stelmach w niedzielę w swojej rodzinnej parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej złożyła śluby wieczyste. Poprzez profesję ślubów zakonnych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, oddała całe życie Bogu, zobowiązując się do życia i misji w rodzinie zakonnej Franciszkanek Misjonarek Maryi.

Galeria

W służbie miłości miłosiernej

Wspólne świętowanie

9 IX 2018. 25-lecie Caritas w parafii

W niedzielę w naszej parafii miała miejsce piękna uroczystość. Parafialny Zespół CARITAS świętował srebrny jubileusz. Minęło już 25 lat w służbie potrzebującym.

Obchody rozpoczęła Msza św. koncelebrowana. Odprawiali ją ks. proboszcz Andrzej Lupa i ks. Marcin Pyda. Członkowie Caritas dziękowali za minione lata posługi i otrzymane w tym czasie łaski, przygotowali też oprawę liturgiczną Mszy św.

Ksiądz Proboszcz w homilii, nawiązując do czytań mówił, że każdy z nas powinien przyjść do Jezusa z prośbą, by uzdrowił, by dotykał tego, co potrzebuje uzdrowienia. Na podstawie tekstów papieża Franciszka wskazywał współczesne choroby, które wymagają ingerencji Jezusa. Mówił, że one wyobcowują człowieka z rzeczywistości, a tym, co pomaga je pokonać jest służba. Żeby pójść tą drogą potrzebujemy odwagi i pokory. Pod koniec homilii mówił wielkim wkładzie Caritas w dzieło budowania wspólnoty parafialnej. To właśnie członkowie Caritas, poprzez różne akcje stworzyli okazje, by otwierały się serca wiernych i by każdy mógł się włączyć, odpowiadając tym samym na Jezusowe wezwanie do pełnienia uczynków miłosierdzia.

Po Eucharystii była okazja do przedłużania świętowania w auli parafialnej. Została przygotowana prezentacja, ukazująca na przestrzeni 25 lat, działania członków wspólnoty Caritas: ich służbę, modlitwę, wycieczki i świętowanie. Była to okazja, by przy wspaniałym torcie powspominać i cieszyć się tym dobrem, które dzięki wspólnej pracy zaistaniało. Na koniec ks. Proboszcz wręczył każdemu drobny upominek.

Galeria

Święto Narodzenia NMP

Dzielenie się dożynkowym chlebem

8 IX 2018. Dożynki parafialne

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie Bogu za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. Mieszkańcy Sufczyna podczas Mszy św. o godz. 10.00 sprawowanej przez ks. Proboszcza, powierzali Bogu swój trud.   

W darach ołtarza niesione były kwiaty, składane z wdzięcznością Matce Bożej za opiekę nad ojczystą ziemią, mieszkańcy Sufczyna zanieśli kosz owoców jako znak obfitości natury, a także tacę z wędlinami - regionalnymi wyrobami, była ona darem mieszkańców Sufczyna dla parafialnej kuchni. Do ołtarza przyniesiono także chleb, symbolu dostatku i pomyślności. W dożynkowych darach nie mogło zabraknąć wspaniałego wieńca dożynkowego.

Ks. Andrzej Lupa poświęcił dożynkowy wieniec oraz inne dary niesione w procesji, na zakończenie Mszy św. poświęcił także ziarno pod zasiew przyniesione tego dnia przez rolników. Kropiąc wszystkich zebranych wodą święconą wyjaśniał, że każdy jest ziarnem w Królestwie Bożym i dobrze aby ono nie tylko zakiełkowało ale przyniosło dobry owoc.

Po Mszy św. starostowie dożynkowi częstowali przed kościołem dożynkowym chlebem, mimo że nie był zbyt wielki, wystarczyło go dla każdego. Ks. Proboszcz tłumaczył, że przekazałby do dzielenia także wędlinę, ale jak czytane było w komentarzu, jest ona darem do parafialnej kuchni. Po Mszy św. sam też przyszedł podzielić się pachnącym chlebem.

Galeria

Czas wzrastania

3 IX 2018. Ropoczęcie roku szkolnego

Mszą św. sprawowaną godz. 9.00 przez ks. proboszcza Andrzeja Lupę, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II i III kl. gimnazjum rozpoczęli kolejny rok szkolny, szczególny dla całej społeczności, bo związany z jubileuszem 25 rocznicy istnienia.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy szkoły wraz z dyrekcją. Licznie zgromadzili się również rodzice. Liturgię przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetki s. Doroty Ostolskiej.

Homilię wygłosił ks. Karol Madejek – katecheta w szkole podstawowej. Mówił o tym, że rozpoczyna się trud związany z nowym rokiem szkolnym i w tym czasie potrzebne jest wszystkim wsparcie, dlatego przychodzimy na Eucharystię, by o nie prosić. Potem ks. Karol przytoczył bajkę, która pokazywała, że warto w życiu wykorzystać różne środki, by wzrastać, trzeba wykorzystać możliwość nauki, zdobywania wiedzy, rozwoju ciała i ducha. Zwrócił także uwagę na bardzo ważną rolę wzajemnej życzliwości i dostrzeżenia siebie nawzajem.

Po Eucharystii wszyscy udali się do szkoły, by wspólnie uczestniczyć w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w jej progach.

Galeria

W mocy Ducha Świętego uczymy się służyć

3 IX 2018.  Rozpoczęcie nowego roku formacyjnego

W niedzielę już na dobre rozpoczął się rok formacyjny. Powróciły msze św. o 12.45  i 16. 00. Rodziny powracały z letniego odpoczynku. Wspólnoty i grupy zaczynają się spotykać, by z nowym entuzjazmem realizować formacyjne cele.

Także w ramach Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji odbyło się pierwsze spotkanie Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego  i członków zespołów rejonowych, a także odpowiedzialnych za wspólnoty. Przez księdza proboszcza Andrzeja Lupę został nakreślony program, który będzie nam w tym roku pomagał w drodze, a który zaprasza nas byśmy pochylili się nad sakramentami kapłaństwa i małżeństwa, które uczą nas służby. Obecni otrzymali Książki Roku, które zawierają treści pomocne do realizacji zamierzonych celów.

Zostało także krótko omówione pierwsze wydarzenie, które będzie celebrowane już 30 września.

Ksiądz Proboszcz pobłogosławił i posłał zaangażowanych, by z zapałem wchodzili na drogi ewangelizacji naszej parafii, podejmując zadania w duchu służby.

Galeria

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

26 VIII 2018. Odnowienie Ślubów Jasnogórskich

26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze odczytana została rota ślubów Narodu Polskiego. Napisał ją Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, więziony w tym czasie w Komańczy. Rotę w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dzisiaj, 62 lata po tym wydarzeniu, w naszej parafii po każdej Mszy św. przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, dokonany został uroczysty akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich: Wielka Boga - Człowieka Matko Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! Oto my, Twoje dzieci, stajemy znów przed Toba i składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, ługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgania serc i porywy woli. Odnawiamy dziś ślub przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Polski uznajemy. Przyrzekamy y uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie, w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym (…).

Podczas Mszy św. o godz. 10.00 powitana została w naszej społeczności s. Magdalena Zawadzka, która rozpoczyna w naszej parafii posługę. Poprzednio s. Magdalena pracowała na placówce misyjnej na Filipinach. Ks. Proboszcz udzielił jej indywidualnego błogosławieństwa na posługę w Łęcznej.

Podczas każdej Mszy św. przedstawicielki Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SILOE” w Lublinie, prowadziły przed kościołem kwestę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Więcej informacji na temat Stowarzyszenia zainicjowanego przez ks. Janusza Rzeźnika, ówczesnego kapelana szpitala przy ul. Staszica, można dowiedzieć się na stronie Siloe: siloe-lublin.pl.

Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii

18 VIII 2018. Pielgrzymka w Górze Kalwarii

28. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata odbywała się pod hasłem: Napełnieni Duchem Świętym budujemy wspólnotę parafialną.

Do wspaniałego sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego przybyło 220 pielgrzymów z całej Polski: Z Częstochowy, Elbląga, Hrubieszowa, Jawidza-Rokitna, Kalisza, Lublina, Lubszy, Łęcznej, Malborka (z trzech parafii), Mąkoszyc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Szewny, Szówska i Szydłowic.

Przed rozpoczęciem spotkania pielgrzymi modlili się w Sanktuarium tzw. Wieczerniku zanosząc do św. Stanisława prośby o wstawiennictwo. Mieli także okazję obejrzeć poświęcone jego życiu i posłudze Muzeum, a także niezwykły film o łaskach uzyskanych za jego wstawiennictwem m.in. świadectwa rodzin, których cud uzdrowienia został wybrany do beatyfikacji oraz kanonizacji Świętego.

O godz. 10.00 rozpoczęło się spotkanie pielgrzymkowe, przybyłych powitał wicedyrektor PGP ks. Andrzej Lupa. Tradycyjnie pierwszym punktem spotkania była prezentacja przybyłych parafii. Animację tej części spotkania prowadziła s. Elżbieta Łutnik oraz od strony muzycznej ks. Stanisław Kryszczuk. Pielgrzymi z poszczególnych parafii przedstawili krótką informację o realizowanym przez nich programie, metę roku, ciekawe zrealizowane wydarzenie a także te, które już zostały zaplanowane.

O godz. 12.00 Mszę św. sprawował ks. bp Piotr Jarecki, który przyjechał, by spotkać się z pielgrzymami podejmującymi idee o. Riccardo Lombardiego. w darach Mszy św. tak jak zwykle niesione były parafialne Książki Roku. Ks. Biskup obiecał modlitwę różańcową w intencji pielgrzymów, sam prosił też o modlitewną pamięć za niego i innych pasterzy Kościoła. Oprawę Mszy św. przygotowała grupa z diecezji wrocławskiej. Oprawę Muzyczną Tomek i Marta Makuchowie z Jawidza-Rokitno. Po Mszy św. kustosz sanktuarium ks. Jan Rokosz opowiedział o dziejach sanktuarium oraz osobie św. Stanisława.

Następnie wszyscy, łącznie z ks. Biskupem, zjedli polową grochówkę przygotowaną przez gospodarzy miejsca. Posilić się też można było tutejszymi wypiekami, pysznymi drożdżówkami oraz kawą i kompotem.

Zaraz po obiedzie rozpoczęło się spotkanie w grupach. Podzieleni na 10 grup uczestnicy pielgrzymki podejmowali refleksję nad tematem: Parafia w mocy Ducha buduje wspólnotę bogatą różnorodnością. Wyniki pracy w grupach prezentowane były później na forum, animację tej części spotkania poprowadził wicedyrektor PGP ks. Adam Lewandowski. Na tym spotkanie pielgrzymkowe zakończyło się, uczestnicy zostali zaproszeni na kolejną pielgrzymkę do Dysa, parafii w woj. lubelskim.

W drodze pielgrzymi dzielili się radością wspólnego spotkania.

Dzisiaj jest

środa,
21 listopada 2018

(325. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie