Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
166244

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Wolne Media

Miej miłosierdzie dla nas i całego świata

9 III 2018. Droga krzyżowa dla młodzieży

Kolejną już w tym roku drogę krzyżową dla młodzieży przygotowała i poprowadziła wspólnota Pole Miłosierdzia. Młodzi posłużyli się rozważaniami napisanymi przez Anię Błaszczak, która należy do tej grupy, a obecnie przebywa w Kazachstanie, gdzie jako woluntariuszka pracuje w Domu Dziecka.

Ania przy kolejnych stacjach dzieliła się historiami ludzi, szczególnie dzieci, z którymi pracuje, którym służy, nieraz wcielając się w rolę matki, siostry czy po prostu przyjaciela. Często losy tych, pośród których przebywa, naznaczone są krzyżem i cierpieniem. W tych rozważaniach nie zapomniała też o zmaganiach woluntariuszy, którzy podobnie jak ona, oddają swój czas i siły, by służyć ubogim, porzuconym, słabym.

Piątkowe rozważania drogi krzyżowej zapraszły uczestników do otwarcia się i dostrzeżenia wokół siebie tych, których krzyż jest zbyt ciężki, a także do podjęcia trudu pomocy czy chociażby modlitwy w ich intencjach.

Droga krzyżowa - rozważania Ani

EDK w Belgii - świadectwo parafianina

List – świadectwo z EDK

Na początku marca nasz parafianin, Dawid Czarkowski, lektor należący też do wspólnoty Pole Miłosierdzia, uczestniczył w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Belgii. Obecnie przebywa tam w ramach studenckiej wymiany Erasmus. Swoją refleksją związaną z EDK podzielił się na FB z grupą przyjaciół ze wspólnoty, wyraził również zgodę na zamieszczenie tego listu - świadectwa na stronie parafialnej.

„Szczęść Boże po dłuższej przerwie. W piątek miałem okazję uczestniczyć pierwszy raz w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej poza Polską, a mianowicie w Belgii. Nie spodziewałem się podobnych wrażeń jak przed rokiem w górach, bo i dystans mniejszy (31 km) i tryb życia, który na zachodzie wiedzie prym stara się trzymać nas daleko od głębokich przeżyć duchowych. Ważne, żeby robić 300 % normy w kołchozie i kieracie dnia codziennego. Kto komu ma proponować iść 31 km w ciemną noc po śniegu i trzęsąc się z zimna....

Wśród takich ludzi (niepoprawnych romantyków) Bóg pozwolił mi iść w nocy z piątku na sobotę. Zrezygnowałem z samotnego parcia do przodu każdego kolejnego kilometra i rozpocząłem moją drogę z małżeństwem z około 15 letnim stażem, panią Alicją i jej dorosłym synem. Zaszczytem jakim było dla mnie obserwowanie 65-letniej kobiety pokonującej zmęczenie, które narastało w niej z godziny na godzinę, obdarował mnie Bóg tamtej nocy. Piękna sprawa. Wyruszyliśmy z Bois-Seigneur-Isaac pod Brukselą i tam zakończyliśmy. Najłatwiejsza fizycznie droga dla mnie od trzech lat, ale najtrudniejsza duchowo. Człowiek odzwyczaja się od ciszy, nie potrafi często radzić sobie sam ze sobą i swoimi myślami, swoim cierpieniem, które się zdarza, nieważne jak człek twardy i samowystarczalny... Piękna droga. Czuję dopiero teraz jak siedzę i piszę, jakie owoce już to przyniosło i jakie przynosić będzie w czasie Wielkiego Postu i całego życia. Skupiajmy się na pokonywaniu słabości, kształtowaniu charakteru, ale nie pozwólmy sobie nigdy zapomnieć, że idzie obok nas człowiek, który ma swoją walkę i nie wiemy nigdy czy nie jest ona bardziej zaciekła niż nasza. Pomóc trzeba wtedy, bo tak Jezus działa wobec nas i pracować nad tym.

P.S. Nie myślałem, że Polaków w Brukseli aż tyle. Tydzień temu w niedzielę u Dominikanów pełen kościół... Bądźcie mocni w kolejnym tygodniu Wielkiego Postu i powypędzajcie kilku zbędnych handlarzy z Waszych serc, które jest świątynią Boga. Biczem może nie, ale jest wiele innych sposobów na naśladowanie pasji, którą miał Jezus. Z Bogiem. Dawid.”

Różaniec piaskiem malowany

28 II 2018. Apel Młodych

W środę  nasza parafia stała się miejscem spotkania młodych z parafii łęczyńskich. Zgromadzili się oni na wspólną modlitwę w intencji ofiar handlu ludźmi.

Młodzież z parafii św. Barbary – gospodarze wydarzenia, zaprosili do obejrzenia krótkiej scenki pokazującej mechanizmy działające we współczesnym niewolnictwie. Ofiary miały na szyi zawieszone tablice, ukazujące sytuacje, które przyczyniły się do pozbawienia ich wolności.

Po tym wizualnym wstępie rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Inspiracją dla niej były rozważania przygotowane przez sieć Bakhita  - organizację działająca przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonnych, zajmującej się przeciwdziałaniu i pomocy ofiarom współczesnych form niewolnictwa.

Głębokie rozważania, historie ludzi  i obrazy piaskiem malowane sprzyjały klimatowi modlitwy zanoszonej w intencji ofiar handlu ludźmi. Nietrudno było zobaczyć w ich doświadczeniach twarz cierpiącego Chrystusa.

Po modlitwie do obecnych została skierowana zachęta do włączenia się w nocna modlitwę w tych intencjach. W każdą pierwszą sobotę miesiąca  wiele osób w Polsce podejmuje o godz. 300 Koronkę do Bożego Miłosierdzia, by być blisko tych, którzy często w tej godzinie bardzo cierpią.

Na koniec ks. Dawid Gawin z parafii św. Józefa udzielił obecnym błogosławieństwa i został odśpiewany Apel Jasnogórski.

Galeria

Na drodze Cię Jezu spotykam...

28 II 2018. Droga Krzyżowa dla dzieci

W każda środę o godz. 1700 dzieci zbierają się w kościele, by podążać za Jezusem po drogach Jego męki i śmierci.

Tak też było i w minioną środę. Mimo silnego mrozu grupa dzieci i rodzice przybyli na nabożeństwo. Przewodniczył mu ks. Paweł Kotowski. Natomiast za ministrantami z krzyżem i świecami podążyły dzieci. Uważnie słuchały czytanych przez swoich rówieśników rozważań, które pomagały w modlitewnym skupieniu.

Na zakończenie dzieci, które są już po I Komunii św. przyjęły Ciało Pana Jezusa i po błogosławieństwie i krótkiej modlitwie udały się do wyjścia, gdzie otrzymały obrazki związane z życiem ojca Pio.

Galeria

Ave Maryja!

Procesja fatimska

24 II 2018. Procesja fatimska

Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon,

Zjawienie Maryi ogłasza nam on

Spieszymy więc wszyscy wśród zmartwień i trosk,

By w ręce twe złożyć niepewny nasz los.

O  godz. 16.30 w parafii św. Marii Magdaleny została odprawiona uroczysta Msza św., po której wierni w procesji wyruszyli z figurą Matki Bożej Fatimskiej do parafii św. Barbary. W tym roku przypada 22. rocznica nawiedzenia Łęcznej przez Maryję w znaku figury fatimskiej.

W drodze wierni rozważali tajemnice różańca świętego. Tradycyjnie już parafianie św. Barbary oczekiwali na Matkę Bożą w połowie drogi, gdzie włączyli się do wspólnej modlitwy. Figurę Matki Bożej ponieśli górnicy w galowych mundurach.

Ks. proboszcz Andrzej Lupa dokonał aktu zawierzenia archidiecezji, miasta i wszystkich łęczyńskich parafii Matce Bożej Fatimskiej, tak jak przed 22 laty w tej świątyni uczynił to bp Bolesław Pylak.

Galeria

Któryś za nas cierpiał rany…

Droga Krzyżowa

16 II 2018. Rozważania do pierwszego nabożeństwa Drogi Krzyżowej przygotowała wspólnota Legionu Maryi.

Za przygotowanie Drogi Krzyżowej dla dorosłych w kolejne piątki odpowiadają wspólnoty formacyjne wraz z księdzem opiekunem.

Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa dla dorosłych w piątki o godz. 17.00, dla młodzieży o godz. 19.00. Droga Krzyżowa dla dzieci w każdą środę o godz. 17.00, Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.30.

Galeria

Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem...

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

14 II 2018. Popielec

Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, wierni przychodzą do świątyni, by uczestniczyć w wymownym geście posypywania naszych głów popiołem.

Popielec jest znakiem oddania się Bogu, oddania Mu naszego życia, grzechów i szczerego nawrócenia. Tego dnia obowiązuje post ścisły, tj. ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta (od 18 do 60 r. życia), oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (od 14 r. życia do jego końca).

W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe tablice Prawa. (Źródło: Gosc.pl)

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018

Galeria

W jedności siła

11 II 2018. Kiermasz ciast na organizację Nocy Świadectw

W niedzielę miał miejsce kiermasz ciast zorganizowany przez wspólnoty naszej parafii, które razem przygotowują wydarzenie ewangelizacyjne  pod nazwą Noc Świadectw, które odbędzie się na początku czerwca.

Na to wydarzenie są zaproszeni szczególni goście, którzy podzielą się swoim doświadczeniem Boga i drogą nawrócenia, będzie też zespół muzyczny, który pomoże tworzyć atmosferę modlitwy i wsłuchiwania się w to, co Pan przez tych świadków, ale także osoby z naszych wspólnot, do nas mówi. Stąd potrzebne są też środki finansowe,  by to wszystko mogło się odbyć.

Zorganizowany kiermasz, w który włączyły się różne parafialne wspólnoty: Legion Maryi, Domowy Kościół, Szkoła Modlitwy, Grupa Wsparcia Chorych, Akademia Młodzieżowa, Pole Miłosierdzia pozwolił doświadczyć, że w jedności naprawdę jest siła. Poszczególne grupy upiekły wiele ciast, kilka grup podjęło też dyżury przy ich sprzedaży, a wielu parafian włączyło się w akcję poprzez zakup ciasta i zasilenie w ten sposób kasy na organizację imprezy skierowanej do szerokiej grupy osób.

W tym wszystkim największą wartość ma to, że nam wszystkim zależy na ewangelizacji i umiemy działać razem. Pragnieniem organizatorów jest, by to wydarzenie pobudziło wielu do otwarcia swojego serca dla Chrystusa, do odkrycia, że to On nim kieruje i On jest Jedynym Panem i Zbawicielem.

Dziękujemy wszystkim za wielkoduszne włączenie się poprzez wszelaką pomoc. To pokazuje, że jesteśmy wspólnotą, że zależy nam na sobie nawzajem.

Na spotkanie z Matką

Jestem, pamiętam, czuwam...

9-10 II 2018. Parafialne czuwanie na Jasnej Górze.

Już po raz dwudziesty ósmy parafianie wyruszyli w autokarowej pielgrzymce do Częstochowy na nocne czuwanie. Było siedem autokarów z ok. 330 pątników z naszej wspólnoty parafialnej wraz z duszpasterzami. Dołączyli do nas także pielgrzymi z parafii św. Józefa z ks. dziekanem Stefanem Misą i z Wrzelowca - Kluczkowic z ks. Józefem Włoszkiem.

Czuwanie rozpoczęło się uczestnictwem w Apelu Jasnogórskim wraz z innymi pielgrzymami, którzy tego wieczoru przybyli na Jasną Górę. Po nim już tylko pątnicy z Łęcznej pozostali na dalszej modlitwie i czuwaniu. Modlitwę różańcową poprowadził ks. Marcin Pyda, rozważając tajemnice światła, przy każdej dziesiątce odczytywane były intencje, z którymi pielgrzymi przybyli do Matki Bożej.

O północy wszyscy kapłani sprawowali Eucharystię, przewodniczył jej ks. proboszcz Andrzej Lupa a homilię wygłosił ks. Józef Włoszek, którego przepowiadanie wzbudziło aplauz wiernych. Po Mszy św.  był czas na czuwanie i modlitwę osobistą, a także na chwilę odpoczynku.

O godz. 2.00 rozpoczęła się droga krzyżowa, którą przygotował i poprowadził ks. Paweł Kotowski. Podjęte rozważania były skoncentrowane na miłości i zachęciły do postawienia sobie pytań o to, jaka jest moja miłość.

Ostatnie chwile na Jasnej Górze poświęcone zostały na modlitwę osobistą przed Cudownym Obrazem. Na zakończenie ks. Proboszcz dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej całej wspólnoty parafialnej na kolejny rok kroczenia drogą nawrócenia i wiary w Ewangelię: by nieustannie mogła rodzić się na nowo dla Boga i innych.

Pielgrzymi powrócili do domów szczęśliwi ze spotkania z Najlepszą Matką, umocnieni modlitwą wspólnoty i wdzięczni za dar wspólnego pielgrzymowania.

Galeria

Powrót do pierwotnej miłości

Grupa rekolekcyjna

2-4 II 2018. Rekolekcje Rady Duszpasterskiej

Od piątku do niedzieli w Natalinie koło Lublina, w domu Ojców Białych – Misjonarzy Afryki, miały miejsce rekolekcje dla członków Rady Duszpasterskiej i innych osób, które zapragnęły przeżyć czas zatrzymania i odnowy.

Prowadził je ks. Proboszcz Andrzej Lupa z s. Elżbietą Łutnik. W rekolekcjach, których temat brzmiał Powrót do pierwotnej miłości uczestniczyło 14 osób, a pośród nich także nowo wybrani Radni. W zgłębianiu tematu pomagały specjalnie przygotowane zeszyty, z rozpracowaną przypowieścią o Synu Marnotrawnym, w których uczestnicy mogli zapisywać swoje przemyślenia. Był to czas modlitwy, refleksji, pracy w grupach, dyskusji, ale też integracji i doświadczania, że dobrze być razem.

Dodatkowym ubogaceniem było spotkanie z misjonarzami: o. Mariuszem i o. Marcinem, którzy pracowali wiele lat w Afryce. Oprowadzili po swoim misyjnym muzeum i opowiadali o życiu ludzi pośród których pracowali, pokazywali sprzęty codziennego użytku, a także te produkowane na sprzedaż, szczególnie dla turystów. Zwiedzanie domu zakończyło się w kaplicy. Jej wystrój jest również bogaty w elementy afrykańskie, a przez to dużo mówi o mieszkańcach domu. Każdy z nich spędził jakiś czas w Afryce i jest ona bliska ich sercom

Zgłębiane tematy pomagały popatrzeć na swoje życie, na zaangażowanie w parafii, na miejsca, w które Pan posyła przez konkretne posługi. Były też okazją do wdzięczności za działanie Boga w życiu każdej z osób i w parafii, a także, by się ucieszyć tym, co przez konkretną posługę osób się dokonuje.

Na końcu omówione zostały bieżące sprawy związane z różnymi parafialnymi inicjatywami. Był też czas wyrażenia wdzięczności prowadzącym i gospodarzom domu, w którym przeżywane były rekolekcje. Po spożytym wspólnie obiedzie wszyscy udali się do swoich domów.

Galeria

Jeśli nie ja, to kto?

Nowa Rada Duszpasterska

21 I 2017. Wybory Rady Duszpasterskiej

W niedzielę, w parafii św. Barbary, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Na Mszy św. o godz. 10 00 zostało zaprzysiężonych 111 nowych Radnych, którzy zostali wybrani podczas przeprowadzonych w każdym bloku wyborów.

Dzień ten był jednocześnie okazją do przeżycia kolejnego wydarzenia parafialnego, w którym odkrywana była wartość, że być chrześcijaninem, to w mocy Ducha Świętego ciągle na nowo podejmować drogę nawrócenia poprzez zatroskanie o wspólnotę parafialną. Liturgia Mszy św. animowana poprzez poszczególne rejony i homilia ks. Stanisława Zająca pomagały zrozumieć, jak ważną rolę mają Radni w procesie wzrastania w odpowiedzialności za wspólne dobro każdego członka wspólnoty parafialnej, a przez to i całej parafii.

Szczególny wydźwięk miało to podczas Eucharystii o godz. 10 00, na którą zostali zaproszeni nowo wybrani . Po homilii zostali zachęceni przez Księdza  Proboszcza Andrzeja Lupę , by wobec zgromadzonej  wspólnoty, po wyznaniu wiary, złożyć przysięgę.

Po Mszy św. wszyscy Radni wraz z Księdzem Proboszczem udali się do auli parafialnej, gdzie otrzymali Akty Nominacyjne i Zeszyty Rady Duszpasterskiej. Po uroczystym ich wręczeniu była okazja, by zobaczyć krótką prezentację o roli Radnych i o tym, co udało się zrealizować za kadencji poprzedniej Rady Duszpasterskiej. Następnie została wybrana Kapituła Rady Duszpasterskiej. Jej Przewodniczącym z urzędu jest Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa, natomiast jego zastępcą został na kolejną kadencję Sławomir Dejnek, Sekretarzem - Stanisław Olszewski, a Skarbnikiem – Waldemar Monik. Oprócz tego powołano też członków dwóch ciał pomocniczych: sekcji gospodarczej i sekcji liturgicznej.

Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za gotowość podjęcia służby dla parafii i wyraził nadzieję, że współpraca okaże się owocna i przyczyni się do duchowego i materialnego wzrostu wspólnoty.

Galeria

Nasi Kolędnicy u Metropolity Lubelskiego

Misyjne kolędowanie z Księdzem Arcybiskupem Stanisławem Budzikiem

Grupa kolędników z Łęcznej

17 I 2018. Spotkanie kolędników misyjnych w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie

W tym roku ponad 900 dzieci z naszej archidiecezji wzięło udział w akcji Kolędników Misyjnych promowanej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Aż 35 parafii podjęło trud kolędowania i zbierania pieniędzy, by wesprzeć dzieci w Syrii i Libanie. Z naszej parafii św. Barbary zaangażowało się ponad 170 dzieci, tworząc 28 grup a wraz z nimi 33 dorosłych opiekunów.

W tym roku grupa młodych misjonarzy z Łęcznej wraz z s. Dorotą Ostolską, wieloletnią koordynatorką tego dzieła w parafii, dostąpiła zaszczytu, by z misyjną kolędą udać się do księdza arcybiskupa. Było to dla nich duże przeżycie. Dziesiątego stycznia dzieci w pałacu arcybiskupim przedstawiły scenkę, śpiewały kolędy, a nawet grały na różnych instrumentach. Ksiądz arcybiskup wyraził uznanie dla aktorów i złożył ofiarę na rzecz dzieci w Syrii i Libanie. Zaprosił wszystkich na spotkanie 17 stycznia u Matki Bożej Latyczowskiej.

Na to spotkanie  do Lublina, dwoma autokarami, wyruszyła liczna grupa dzieci. Było ich ponad siedemdziesiąt. W sanktuarium czekały na nich różne atrakcje. Najpierw były powitania grup kolędniczych przybyłych z dalszych i bliższych miejsc archidiecezji, spotkanie z panem Assafą z Syrii, który opowiadał o tym kraju i trudnej sytuacji ludzi tam żyjących. Potem był konkurs na dom, który dzieci wykonały, by okazać swoją solidarność z tymi, którzy nie mają dziś domu w Syrii i Libanie. Po wyłonieniu zwycięzców konkursu przybyli kolorowi aniołowie pokoju. Spotkanie z aniołami było już przygotowaniem do Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik. W czasie tej Mszy św.  s. Dorota, wraz z innymi pięcioma katechetami  została odznaczona medalem Lumen Mundi, za zasługi na polu promowania ducha misyjnego wśród dzieci i młodzieży. To bardzo uradowało grupę z Łęcznej, która zaczęła głośno klaskać. Po Eucharystii Akcja Katolicka z miejscowej parafii przygotowała drożdżówki i herbatę, by posilić młodych misjonarzy przed drogą powrotną do domów.

Aby przedłużyć atmosferę misyjnego świętowania dzieci  i opiekunowie od św. Barbary udali się do Ojców Białych – Misjonarzy Afryki . Tam spotkali się z misjonarzami: o. Mariuszem i o. Emmanuelem i obejrzeli muzeum z eksponatami z całego świata. Pełni wrażeń powrócili do Łęcznej.

Galeria

Z kolędą misyjną w domach

Jedna z grup w rodzinie

7 I 2018 r. Dzieci z Łęcznej i Sufczyna dzieciom z Syrii i Libanu

Od dziewiętnastu lat dzieci z naszej parafii włączają się w akcję Kolędników Misyjnych propagowaną przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Tak też było i w tym roku. W niedzielę 7 stycznia dzieci wraz z opiekunami odwiedzały rodziny naszej parafii. Na trasę wyruszyło 28 grup kolędniczych: 26 w Łęcznej i 2 w Sufczynie, który terytorialnie należy do parafii św. Barbary.

Całą akcję poprzedziły długie przygotowania, które koordynowała s. Dorota Ostolska. To ona poszukiwała dorosłych i młodzieży, którzy podzieliliby się swoim czasem i wyruszyli z dziećmi, troszczyła się, by każde dziecko miało zgodę rodziców, wspierała na próbach i poszukiwaniach strojów, pomagała rozwiązywać zaistniałe trudności, po prostu czuwała nad wszystkim.

Jak co roku dzieci dzielnie podjęły wyzwanie i od godziny trzynastej chodziły od domu do domu przedstawiając scenkę misyjną i śpiewając kolędy, by w ten sposób wesprzeć dzieci z dalekiej Syrii i Libanu. Dzięki ludzkiej hojności nazbierały sporo środków, by pomóc swoim rówieśnikom w krajach pogrążonych w wojnie i przemocy.

Po wykonanej pracy wracały do parafii, gdzie byli uroczyście witane i podejmowane gorącą herbatą i ciastkiem, bowiem, jak mówi Pismo św., godny jest robotnik swojej zapłaty. Na miejscu dzieci wraz z opiekunami liczyli zebrane pieniądze i dzieliły się słodyczami, którymi hojnie zostali obdarowani w domach parafian. Wiele dzieci od razu zadeklarowało, że za rok też będą kolędować. Niektóre grupy wracały po wielu godzinach wędrowania zmęczone, ale szczęśliwe. Ostatnia grupa dotarła ok. godz. 19.00.

Dzięki tej akcji zaistniało wiele dobra, za każde z nich dziękujemy i ufamy, że za rok znów się spotkamy, by wesprzeć dzieci z kolejnych krajów, by dzielić się naszą miłością, czasem i konkretną materialna pomocą.

Galeria

Opłatek Rady Duszpasterskiej

Radni podzielili się białym chlebem

7 I 2018. Wspólne kolędowanie

Po Mszy św. o godz. 10.00 sprawowanej w intencji Rady Duszpasterskiej, w parafialnej auli odbyło się spotkanie opłatkowe. Ks. Proboszcz odczytał słowo Boże o Narodzeniu Dzieciątka Jezus, a radni podzielili się białym chlebem, składając sobie najlepsze życzenia.

Składamy sobie życzenia, bo Bóg rodzi się między nami – mówił ks. Proboszcz – Tak jak przyszedł dwa tysiące lat temu, tak samo dzisiaj na nowo przychodzi do konkretnego człowieka, do konkretnej rodziny, parafii, ludzkości dzisiejszego czasu. Trzeba nam wiary pasterzy, żeby umieć zobaczyć Chrystusa w dzisiejszym czasie i dobro, które Bóg czyni pośród nas. Życzę Wam tej ogromnej radości, która płynie od Chrystusa i niezachwianej wiary, że On jest Panem świata i nic nie dzieje się bez Jego przyczyny, bez Jego wiedzy i bez Jego zezwolenia. To jest moment radości dla nas i dla Pana Boga, bo zebraliśmy się w Jego imię, On jest między nami i On nam błogosławi.

Spotkanie wypełnione było wspólnym śpiewem kolęd, smakowaniem pysznych domowych wypieków i dzieleniem się radością przebywania ze sobą w tak pięknym, ciepłym i rodzinnym czasie, bo jak podkreślał ks. Proboszcz wszyscy stanowimy jedną rodzinę dzieci Bożych.

Galeria

Rozesłanie Kolędników Misyjnych

Kolędnicy Misyjni

6 I 2017. Święto Objawienia Pańskiego

Podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 w parafii św. Barbary w Łęcznej odbyło się rozesłanie Kolędników Misyjnych, którzy w niedzielę odwiedzą z Dobrą Nowiną domy parafian. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Łęcznej, a oprawę liturgiczną kolędnicy.

Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz odmówił specjalną modlitwę, podczas której cała wspólnota wiernych wyciągając nad kolędnikami dłonie, prosiła dla nich o błogosławieństwo w dziele misyjnym: Boże, nasz najlepszy Ojcze, Ty w swojej ogromnej miłości posłałeś swojego Syna, aby narodził się w Betlejem i wskazał nam drogę do Ciebie. Prosimy Cię, błogosław dzieciom zebranym przed Twoim ołtarzem. To kolędnicy misyjni, którzy wyruszą na teren naszej parafii i będą głosić radosną wieść o narodzeniu Twego Syna. Będą też wspierać dzieci w Syrii i Libanie, aby mogły żyć w pokoju, wzrastać na Twoją chwałę i ku radości rodziców. Niech towarzyszy im anioł stróż, który będzie otwierał drzwi domów i serc, abyśmy żyjąc w dobrobycie, nie stali się egoistami, lecz usłyszeli i odpowiedzieli na głos wołania o pomoc.

Ks. Proboszcz podziękował siostrom Franciszkankom Misjonarkom Maryi, które co roku organizują grupy kolędnicze, zwłaszcza koordynatorce dzieła s. Dorocie Ostolskiej. Dziękował dzieciom za ich udział w misyjnym dziele Kościoła, a także ich rodzicom oraz animatorom, którzy opiekują się kolędnikami. Podobnie jak i w poprzednim roku studenci Akademii Młodzieżowej przygotowali kredę i kadzidło dla parafian. Ofiary złożone przez nich wesprą działania Akademii.

Po Mszy św. kolędnicy wyruszyli na Stare Miasto, gdzie włączyli się w Orszak Trzech Króli.

W tym roku 7 stycznia kolędować będzie aż 27 grup Kolędników Misyjnych czyli ponad 160 osób. To rekordowa od lat liczba uczestników dzieła. Dwie grupy pochodzą z Sufczyna, z jedynej przynależnej do parafii wioski, tam też będą kolędować.

Galeria

Orszak Trzech Króli w Łęcznej

6 I 2018. "Bóg jest dla wszystkich"

6 stycznia w Łęcznej w święto Objawienia Pańskiego po raz szósty wyruszy wielobarwny Orszak Trzech Króli.

Orszak przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce oraz 16 poza jej granicami (Rwanda, Kongo, Stany Zjednoczone, Austria, Niemcy, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy). W Polsce będzie to już jubileuszowy 10 Orszak. Hasło korowodu przypomniana, że „Bóg jest dla wszystkich”.

Program obchodów w Łęcznej

11.45 – Zbiórka na placu T. Kościuszki

12.00 – Scena Zwiastowania, plac T. Kościuszki

12.30 – Scena u Heroda (walka dobra ze złem), skarpa przy deptaku. W tym miejscu dzieci wezmą udział w losowaniu pierników - w jednym z nich ukryty jest królewski migdał. Dziecko, które na niego trafi zostanie ogłoszone Migdałowym Królem 2018.

13.00 – Scena pokłonu Mędrców ze Wschodu w kościele św. Barbary, następnie Msza Święta.

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela

Indywidualne błogosławieństwo rodzin

31 XII 2017. Jubileusze małżeńskie

W uroczystość Świętej Rodziny podczas Mszy św. o godz. 10.00 dwadzieścia pięć małżeństw przeżywających swój jubileusz, otrzymało z rąk ks. Proboszcza specjalne błogosławieństwo. Każde małżeństwo otrzymało także pamiątkowe dyplomy.

Mieszkańcy Rejonu I, którego patronem jest Święta Rodzina, zgromadzili się na Mszy św. o godz. 8.30, sprawowanej w ich intencji. Na zakończenie liturgii została odmówiona modlitwa za wszystkie rodziny tego Rejonu.

W homilii ks. Paweł Kotowski mówił o znaczeniu rodziny, która jest darem Boga. Przypomniał, że Józef i Maryja ponad zwykłą miarę zostali zaskoczeni darem jakim był Jezus. - Oni ten dar przyjęli i z zadania wywiązali się – mówił. – W tej wyjątkowej sytuacji mieli szacunek dla siebie i dla Dziecka. Podjęli się trudu opieki, ale najpierw ofiarowali Dziecko Bogu. Przypominał, że dawniej świadomość świętości życia była powszechna. Mówił również o współczesnych zagrożeniach dla rodziny, o związkach bez zobowiązań, o życiu, które przestało być najwyższą wartością. – Może powinniśmy pokochać rodzinę – pytał kapłan – i życie, które w niej się pojawia? Zachęcał, by przeciwstawić się z odwagą niszczeniu rodziny, życia i manipulowania nim. – Nasi dziadowie żyli w czasie trudniejszym niż my dzisiaj – tłumaczył – tyle, że bardziej kochali rodzinę, dzieci i bardziej ufali Bogu niż my dzisiaj.

Galeria

Pij miłość św. Jana

Obrzęd poświęcenia wina

27 XII 2017. Święto Jana Apostoła i Ewangelisty

Kościół katolicki w tym dniu obchodzi święto św. Jana, połączone z tradycją święcenia wina. 

Tradycja ta nawiązuje do legendy z szóstego wieku, do tzw. Apokryfu św. Jana, według którego uwięziony przez cesarza Domicjana św. Jan Ewangelista dostał do wypicia kielich zatrutego wina. Święty wypił je bez szkody, ponieważ pobłogosławił napój znakiem krzyża, uwalniając go tym samym od trucizny.

Sens zwyczaju błogosławienia wina w kościele oddają Obrzędy błogosławieństw. Kapłan prosi Boga, aby uwolnił wiernych od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymał wzajemną miłość, do której św. Jan na wzór Chrystusa zachęcał uczniów. - Trucizna jest symbolem nienawiści. Dlatego wino św. Jana niech nas zachęci do wzajemnej miłości, którą ten Apostoł w szczególny sposób zalecał – mówił kapłan. – Chrystus obrał wino jako znak nowego Przymierza we Krwi Swojej. Spraw, aby jak św. Janowi nie zaszkodził zatruty kielich wina, tak również i nam wszystkim, kosztującym w dniu dzisiejszym poświęconego wina, nie zaszkodziły niebezpieczeństwa i choroby duszy i ciała – modlił się kapłan - spraw także, abyśmy się wzajemnie miłowali i żyli w pokoju i zgodzie.

Podając poświęcone wino kapłan wypowiada słowa: Pij miłość św. Jana. Tego dnia wierni mogli również poświęcić wino przyniesione do kościoła.

Galeria

Życzenia

Pójdziemy przed ołtarze,

Wzniecić miłości żar,

I hołd Ci niski oddać:

to jest nasz wszystek dar.

W słowach tej pięknej polskiej kolędy wyrażamy naszą wiarę w żywą obecność Chrystusa pośród na, który ustanawiając Eucharystię zostaje z nami i jednoczy nas we wspólną rodzinę. Z Chrystusem obecnym w sercu jesteśmy w stanie przeciwstawić się wszelkim przeciwnościom losu i beznadziejności. Tam gdzie jest miłość, tam rodzi się Chrystus. Gdzie jest Chrystus tam jest nadzieja.

Dziękując Wam za wszelkie życzenia w imieniu sióstr i księży życzę wszystkim gościom i wszystkim naszym parafianom tej szczególnej radości i nadziej jaka płynie od żłóbka. Niech Wasze serca napełnią się otuchą i radością, niech pełne będą ludzkiej życzliwości i serdeczności dla siebie nawzajem i dla wszystkich, których spotykacie. Dzielcie się tą radością, jaką napełnił Was Chrystus. 

Wigilia i Pasterka - wydarzenie ewangelizacyjne w parafii

Msza Pasterska

24 XII 2017. Odnawianie więzi rodzinnych

Uroczysta Msza św. zwana Pasterską zgromadziła w świątyni wielu wiernych, którzy tak jak przed wiekami pasterze, przybyli by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.

Pasterka rozpoczęła się kolędą „Wśród nocnej ciszy” oraz procesjonalnym wniesieniem do szopki figurki Dzieciątka Jezus. Mszę sprawowało sześciu kapłanów pod przewodnictwem ks. proboszcza Andrzeja Lupy. W świątecznym kazaniu ks. Zdzisław Burza rzeczywistość Bożego Narodzenia porównał do ziarna rzuconego w glebę, które przynosi owoc miłości. Każdy chrześcijanin jest zawezwany do tego, by w swoim życiu siać ziarna miłości, bo tam, gdzie jest miłość, tam rodzi się Bóg.

Czwarta niedziela Adwentu to dzień Wigilii, ale także wydarzenia parafialnego, którego przesłaniem było odnawianie więzi rodzinnych poprzez dziękowanie za dobro, przeproszenie za zło oraz złożenie życzeń błogosławieństwa Bożego podczas wieczerzy wigilijnej. Gestem liturgicznym wydarzenia było złożenie życzeń dla: kobiet, mężczyzn, dzieci, młodzieży oraz zespołu duszpasterskiego.

Niech Wam święta miłe będą z dźwiękiem śpiewu i kolędą” – życzyły parafianom rodziny należące do Kręgów Domowego Kościoła, które w tym roku odpowiadały za oprawę liturgiczną mszy.

Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia, byście w niebie zgromadzili dużo dobrego mienia.Lecz by wam się nie przewracało w głowie, śpiewamy wam kolędę: Mędrcy świata monarchowie…” – życzyły i śpiewały mężczyznom kobiety. Również panowie odwdzięczyli się wierszowanymi strofami: „Patrzymy na was, jako na te, co na niebie świecą i na każdą potrzebę rodziny przylecą. Z wami niestraszna nam żadna klęska, dlatego śpiewamy wam: O Gwiazdo Betlejemska...” Kolędowe życzenia składała młodzież, rodzice, dzieci, a także zespół duszpasterski, złożony z sióstr i kapłanów. Po każdej kolędzie obdarowani nią dziękowali gromkimi brawami.

Galeria

Roraty 6. Gietrzwałd

Objawienia w Gietrzwałdzie

23 XII 2017. Ostatnia Msza św. roratnia

Podczas ostatniej Mszy św. roratniej dzieci dowiedziały się o szczególnym miejscu objawień Maryi w Polsce - Gietrzwałdzie.

Maryja objawiła się tam 13-letniej Justynie oraz 12-letniej Basi, było to 19 lat po objawieniach w Lourdes. Na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Maryja odpowiedziała: Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta! W ten sposób Maryja sama potwierdziła zatwierdzony przez Kościół dogmat o Jej niepokalanym poczęciu. Na pytanie dzieci: Czego żądasz Matko Boża? Odpowiedziała: Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec! Dziewczyny pytały też Maryję o przyszłość Polski i kościoła na Warmi. Maryja zapewniała, że wszystko zależy od wiary i modlitwy ludzi. W czas zaborów Matka Boża niosła Polakom pocieszenie, a miejsce jej objawienia było coraz tłumniej odwiedzane przez wierzących. Obecny rok to czas jubileuszu 140. rocznicy objawień Maryi oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Objawienia Gietrzwałdzkie to do tej pory jedyne na ziemiach polskich objawienia Maryi oficjalnie uznane przez Kościół.

Na zakończenie Mszy św. wylosowane zostały figurki Dzieciątka Jezus. Tym razem jednak dzieci mogły zabrać je do domu już na stałe, podobnie dorośli otrzymali egzemplarz Nowego Testamentu. Na zakończenie przygotowana została niespodzianka dla wszystkich dzieci, które wiernie uczestniczyły w roratach, otrzymały one figurki z Panem Jezusem.

Galeria

Bożonarodzeniowe klimaty

20 XII 2017. Wigilijne spotkanie w Akademii Młodzieżowej

W środę o godz. 1700 w auli parafialnej zebrały się dzieci, młodzież i ich rodziny, by wspólnie świętować i złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Na to uroczyste spotkanie został zaproszony ks. proboszcz Andrzej Lupa, który zachęcił na początku wszystkich do wspólnej modlitwy i słuchania słowa Bożego traktującego o narodzinach Jezusa Chrystusa. Uczestniczyły także wszystkie siostry posługujące w parafii.

Po modlitwie, by wprowadzić wszystkich jeszcze bardziej w tematykę zbliżających się świąt, dzieci przedstawiły scenkę, mająca formę teatru cieni. Została przedstawiona historia zbawienia od stworzenia świata do narodzenia Jezusa. Młodzi aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role, za rozwieszonym dużym materiałem , by uzyskać odpowiedni cień.

Po przedstawieniu, nagrodzonym oklaskami , był czas na życzenia i łamanie się opłatkiem. W życzliwej atmosferze dzieci, młodzież i dorośli życzyli sobie tego, co najlepsze, po czym zasiedli do uroczystego posiłku. W czasie spożywania świątecznych straw, był też czas na pośpiewanie kolęd i na prezenty, które były ze zniecierpliwieniem oczekiwane, szczególnie przez dzieci.

Po tej małej wigilii z tymi, z którymi przez cały rok jest budowana wspólnota w Akademii Młodzieżowej, wszyscy mogą przygotowywać się do tej, która będzie w rodzinnych domach. Niech będzie to czas pięknych spotkań przy wigilijnym stole, z bliskimi naszemu sercu.

Galeria

Msza św. w intencji ofiarodawców

23 XII 2017. Podziękowanie

Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza działająca przy parafii św. Barbary, dziękuje wszystkim ofiarodawcom i pomocnikom za udział w akcji "Mikołaj o Tobie nie zapomni".

Dzięki hojności parafian i instytucji mogły powstać wspaniałe prezenty dla najmłodszych. Wszystkich zapraszamy na Mszę św. roratnią, która sprawowana będzie w intencji ofiarodawców 23 grudnia o godz. 6.00.

Serdecznie dziękujemy za dar serca i życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Pomoc świąteczna

17 XII 2017. Dar parafian

Już od wielu lat przez cały okres Rekolekcji Adwentowych parafianie włączają się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym.

Akcję koordynuje Parafialny Zespół Caritas, który co roku zachęchęca, by w okresie świątecznym parafialnie przygotowali dary w postaci trwałej żywności dla potrzebujących rodzin. Wiele osób przynosi wówczas reklamówki wypełnione żywnością, by szczególnie w czasie świątecznym dopomóc innym.

Pomoc dla potrzebujących jest świadczona nie tylko od święta, ale także w ciągu roku, wówczas prowadzone są zbiórki "do puszki", a pieniądze przeznaczane na przeróżne cele. Roczne sprawozdanie z pracy PZ Caritas będzie dostępne na stronie internetowej, jest także drukowane w pierwszym noworocznym numerze Emaus.

Rodzice dzieciom

17 XII 2017. Kiermasz bożonarodzeniowy

W niedzielę przed świątynią do godz. 13.30 można było nabyć stroiki i inne ozdoby świąteczne.

Akcję przeprowadzili rodzice dzieci niepełnosprawnych uczących się w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej. Sprzedaż stroików odbywała się także w przy kościele św. Marii Magdaleny.

Fundusze zebrane przez rodziców przeznaczone zostaną na paczki dla dzieci. Kupujący zaś zyskali przepiękne stroiki na wigilijny stół.

Zakończenie rekolekcji

Roraty 5. Licheń

16 XII 2017. Zaproszenie do nawrócenia, pokuty i modlitwy

Kolejny dzień rorat to także dzień Rekolekcji Adwentowych i dzień spowiedzi świętej. Ks. Rekolekcjonista przedstawił dzieciom szczególną historię objawień Matki Bożej Licheńskiej.

Dziś w Licheniu znajduje się wspaniała bazylika, do której pielgrzymują wierni z całego kraju, a także z zagranicy. Matka Boża objawiła się najpierw żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu, pochodzącemu z okolic Lichenia, a po jego śmierci pastuchowi Mikołajowi Sikatce. Przesłanie Maryi to nawoływanie do nawrócenia, pokuty i modlitwy, szczególnie różańcowej. Matka Boża ukazała się także jako opiekunka Polski, jej szczególnym znakiem był Orzeł Biały, którego przygarniała do piersi. Pragnęła także, by wybudować w miejscu objawień świątynię: Ile razy ten Naród będzie się do mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego Serca przygarnę jak tego Orła Białego.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1994 r. a zakończyła 10 lat później. Dwa lata po zakończeniu budowy Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony do bazyliki. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski.

Pytanie roratnie:

Jakie zgromadzenie zakonne opiekuje się sanktuarium w Licheniu?

Galeria

Rekolekcje Adwentowe. Dzień 2

Rekolekcje Adwentowe. Dzień 1

14 XII 2017. Nawrócenie

Rekolekcje Adwentowe w tym roku prowadzi ks. Stanisław Kryszczuk, proboszcz z parafii Jawidz-Rokitno, która podobnie jak nasza realizuje Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji.

Ks. Rekolekcjonista rozpoczynając naukę, nawiązał do hasła roku, które w tym roku wskazuje, że „być chrześcijaninem to w mocy Ducha Świętego ciągle na nowo podejmować drogę nawrócenia”. Podkreślał, że parafia w Łęcznej jest znana parafiom w Polsce, a także i poza jej granicami, tam gdzie jest realizowany program odnowy. Dzielił się doświadczeniami swojej wspólnoty parafialnej, w której PPOE jest wdrażany od 2012 roku także dzięki pomocy kapłanów z Łęcznej i osób świeckich, które zamieszkały w tamtejszej parafii. Opowiadał o zaangażowaniu parafian, o dziele odnowy jakie przez te lata dokonuje się w ludziach.

Roraty 4. Guadalupe

Ks. Paweł opowiada o historii objawień

13 XII 2017. Objawienia w Meksyku

Idąc śladami maryjnych objawień, tym razem zgromadzeni na roratnim czuwaniu przenieśli się do Meksyku, gdzie w grudniu 1531 r.  Maryja ukazała się św. Juanowi Diego. Historię objawienia Matki Bożej z Guadalupe przybliżył ks. Paweł Kotowski.

W trakcie rozmowy ze św. Juanem Maryja poprosiła, by wybudował świątynię ku Jej czci. W związku z niedowierzaniem ówczesnego biskupa i brakiem jego zgody na spełnienie prośby, Matka Boża ułożyła bukiet z zebranych wcześniej przez świętego przepięknych róż. Gdy Juan Diego kolejny raz przybył na spotkanie, kwiaty rozsypały się, zaś na jego płaszczu ukazał się wizerunek Maryi. Skutkiem objawienia było przyjęcie chrztu przez kilka tysięcy Indian.

Na koniec mszy św. jak zawsze rozlosowano Pismo św. oraz figurki Dzieciątka Jezus.

Pytanie roratnie:

Na jakim wzgórzu ukazała się Matka Boża z Guadalupe?

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w roratach serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę.

Przyg. R. Misztal

Galeria

Medaliki dla dzieci pierwszokomunijnych

Pamiątki pierwszokomunijne

10 XII 2017. Pamiątka I Komunii Świętej

Po Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00, grupa 120. dzieci przygotowująca się do I Komunii Świętej otrzymała pamiątkowe medaliki. Wieczorem nałożą je im rodzice i wspólnie zmówią modlitwę "Zdrowaś Mario".

Medaliki zostały poświęcone podczas Mszy św., a następnie rozdane dzieciom i ich rodzicom przez s. Dorotę Ostolską i ks. Karola Madejka, katechetów przygotowujących dzieci do tego najważniejszego dla nich wydarzenia.

Podczas homili ks. Karol pytał dzieci jak mogą przygotować się na przyjście Pana Jezusa? Pomocą w odpowiedzi miała być animacja odwołująca się do tekstu Ewangelii wg św. Marka i słów proroka Izajasza "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki". Na rozłożony na środku kościoła dywan, ks. Karol położył przewrócone krzesło i wysypał śmieci, po czym zapytał dzieci czy zaproszony  przez nich gość chciałby ich odwiedzić? - W Adwencie droga do naszych serc często wygląda jak ten dywan - mówił kapłan. - Kiedy zapominamy o Panu Jezusie to uniemożliwiamy mu wejście do naszych serc - zaznaczał. By przygotować się dobrze na przyjście Pana Jezusa kapłan zapraszał dzieci i rodziców na roraty oraz rozpoczynające się rekolekcje adwentowe.

Galeria

W sobotę ekipa św. Mikołajów wyruszyła z prezentami

Święci Mikołaje z pomocnikami

9 XII 2017. Akcja "Mikołaj o Tobie nie zapomni"

W sobotę rano w auli parafii św. Barbary w Łęcznej zgromadziło się niemal 30. św. Mikołajów i ich pomocników, by rozwieźć paczki przygotowane przez mieszkańców parafii dla potrzebujących dzieci. W ramach akcji  "Mikołaj o Tobie nie zapomni" przygotowanych zostało 120 paczek.

Prezenty do dzieci rozwiozła ekipa Świętych Mikołajów, część z nich to harcerze SHK „Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego. Mali mieszkańcy przyjmowali wyczekiwanych gości w: Ciechankach Łęczyńskich i Krzesimowskich, Karolinie, Osiedlu Nowogród, Podzamczu, Starej Wsi Kol., Starej Wsi Stasinie, Trębaczowie i Kol. Trębaczów, Zofiówce i Zakrzowie.

50 paczek dla rodzin z Łęcznej rozdysponował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Chodziło o to, by dzieci z Łęcznej nie dostarczały paczek do znajomy osób. 8 grudnia MOPS przygotował spotkanie mikołajowe i tam dzieci otrzymały przygotowane przez parafian paczki.

S. Alicja Prejzner, kierownik parafialnej świetlicy, podziękowała wszystkim zaangażowanym, a przede wszystkim parafianom, bez których nie byłoby tej szlachetnej akcji. Wszystkie osoby, które włączyły się w akcję "Mikołaj o Tobie nie zapomni" są zaproszone na Mszę św. roratnią, która będzie sprawowana w ich intencji 23 grudnia o godz. 6.

Galeria

Roraty 3. Częstochowa

Przy obrazie jasnogórskiej Pani

9 XII 2017. Historia obrazu Jasnogórskiego

Kolejny dzień rorat był poświęcony polskiemu sanktuarium, które nazywa się także duchową stolicą naszej Ojczyzny. Mowa oczywiście o Jasnogórskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie od XIV w. znajduje się cudowny wizerunek Maryi.

Ks. Karol Madejek w czasie kazania zabrał dzieci na krótką pielgrzymkę po kościele, która zakończyła się przy obrazie Czarnej Madonny w jednej z naw i tam opowiedział im legendę mówiącą skąd pochodzi  ten wizerunek, jego historię i ważną rolę jaką jasnogórskie sanktuarium spełnia w historii naszego narodu.

Na koniec Mszy św. już po raz trzeci zostały rozlosowane figurki Jezusa i Pismo św.

Pytanie roratnie:

Według legendy kto i na czym namalował wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej?

Zapraszamy na kolejne roraty w środę.

Galeria

Roraty 2. Lourdes

Z lampionami w drodze na roraty

8 XII 2017. Matka Boża objawia się Bernadetcie Soubirous

Drugi dzień rorat przypadł w piątek, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tym razem ks. Zdzisław Burza zapoznał je z historią objawień Matki Bożej francuskiej nastolatce w grocie Massabielle, a także szczególnym wyznaniu Maryi.

Pod koniec Mszy św. rozlosowane zostały figurki Dzieciątka Jezus oraz Pismo Święte, które po raz pierwszy trafiło do osoby dorosłej.

Pytanie roratnie:

Co powiedziała Piękna Pani Bernadetcie, kiedy ta zapytała Ją o imię?

Pamiętajmy, że w sobotę również przychodzimy na roraty.

Galeria

Roraty 1. Fatima

Na mszę trzeba przyjść o godz. 6.00

6 XII 2017. Matka Boża objawia się trójce pastuszków

Z Adwentowym oczekiwaniem na przyjście Zbawiciela nieodłącznie związana jest Msza św. ku czci Maryi Panny, zwana roratami i sprawowana jeszcze przed świtem.

Słowa roratniej pieśni: „Spuśćcie rosę niebiosa a obłoki niech wyleją Sprawiedliwego”, zaczerpnięte z Księgi Izajasza, stanowią motyw przewodni adwentowej liturgii. Słowom tym nadaje się sens mesjański: tęsknego wołania o Zbawiciela oraz zapowiedź Jego narodzin.

W parafii św. Barbary roraty sprawowane są w środy i soboty o godz. 6.00, kiedy jest jeszcze ciemno na dworze. Na pierwszą Mszę św. roratnią przybyła ponad dwudziestka dzieci i wielu parafian. Nieodłącznym elementem rorat są palące się lampiony, które symbolizują oczekiwanie na Zbawiciela.

W tym roku podczas rorat podejmowany będzie cykl dotyczący sanktuariów, w których objawiła się Matka Boża. Pierwszą Mszę św. roratnią sprawował ks. Proboszcz. Dzieci dowiedziały się o sanktuarium w Fatimie i poznały historię objawienia oraz orędzie Matki Bożej przekazane trójce dzieci: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji.

Na zakończenie wśród dzieci ze szkoły podstawowej rozlosowane zostały figurki Dzieciątka Jezus, a wśród gimnazjalistów egzemplarze Pisma Świętego. Ksiądz Proboszcz zachęcał również dorosłych do włączenia się w roratnie losowanie. Tym razem wystarczyło złożyć w koszyczku specjalnie przygotowaną kartkę z imieniem i nazwiskiem, na następne roraty trzeba już odpowiedzieć na pytanie.

Pytanie roratnie:

Ile razy Anioł objawił się dzieciom w Fatimie zanim zobaczyły one Matkę Bożą?

Ważne: W tym tygodniu roraty sprawowane będą jeszcze w piątek i w sobotę. W piątek z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Była też dodatkowa niespodzianka, każde dziecko otrzymało czekoladowego św. Mikołaja, ponieważ tego dnia, co każde dziecko wie, przypada wspomnienie  najważniejszego dla nich Świętego.

Galeria

Pragnąć tylko Boga, jak św. Barbara

Mszy św. przewodniczy ks. Jan Tadyniewicz

4 XII 2017. Odpust parafialny ku czci św. Barbary

W piątek o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św. ku czci św. Barbary, patronki parafii.  Celebransem i kaznodzieją  był ks. Jan Tadyniewicz – wikary z parafii „na górce” w Chełmie, nasz rodak. Wraz z nim koncelebrowali także ks. Stanisław Zając i ks. Marcin Pyda.

Na początku Mszy św. ks. proboszcz Andrzej Lupa powitał wszystkich obecnych i zaprosił do uważnego uczestnictwa w liturgii, której uroczysty charakter podkreślały piękne śpiewy, asysta służby liturgicznej i przygotowana przez Radę Duszpasterską  liturgia.

Na początku homilii ks. Jan przytoczył modlitwę św. Barbary, którą zanosiła do Boga przed obliczem swoich oprawców. Mówiła:  Panie, który znasz tajniki serc ludzkich, wiesz, że moje serce Ciebie tylko miłuje, Ciebie tylko pragnie i w Tobie tylko pokłada nadzieję. Racz mnie wspierać w tej ciężkiej walce i niech mnie Twój Duch święty do końca nie opuszcza. Pokazując wiarę i zaufanie, jakie miała do Boga św. Barbara, pytał każdego obecnego na liturgii: Czym jest wiara, na czym ona polega? Jak to jest, że są tacy, którzy za wiarę są gotowi oddać życie, a inni zabić? Ksiądz Jan podkreślał, że wiara jest przede wszystkim prawdziwą i żywą relacją z Bogiem. Tak właśnie było u św. Barbary, która w swej pokorze wiedziała kim jest przed Bogiem i że tylko Bóg może ją wspomagać w walce. Nie polegała na własnych siłach, ale wiedziała, że potrzebuje Zbawiciela. Dopóki każdy z nas nie uzna, że potrzebuje Boga, nie ukorzy się przed Nim, jego wiara nie stanie się żywą relacją z Nim. Kaznodzieja zapraszał, by wejść na tę drogę zaufania Bogu i przyjąć Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela, bo to jest jedyna dobra droga.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w liturgii. Szczególne wyrazy wdzięczności skierował do ks. Jana i wszystkich przybyłych kapłanów, a także do każdego, kto czynnie włączył się we wszelkie przygotowania.

Eucharystię zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni oraz odśpiewanie uroczystego Te Deum.

Galeria

Rozpoczął się Adwent czas radosnego oczekiwania

3 XII 2017. Pierwsza niedziela Adwentu

W liturgii Kościoła przeżywamy Adwent, czas przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Pierwsza Niedziela Adwentu to początek nowego roku liturgicznego.

Okres Adwentu ma podwójny charakter: Jest czasem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, podczas którego czcimy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Jest też czasem, w którym uwaga nasza zostaje skierowana przez tę pamiątkę na oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu dziejów. Z tych dwóch powodów okres Adwentu przeżywamy jako czas świętego i radosnego oczekiwania.

Rekolekcje Adwentowe w parafii odbędą się w dniach 14-17 grudnia, na roraty zapraszamy w każdą środę i w sobotę o godz. 6.00.

List pasterski Metropolity Lubelskiego

Dzisiaj jest

czwartek,
22 marca 2018

(81. dzień roku)

Czytania na dziś

Biblia Audio i Tekst

Włącz się w różaniec

FMM w parafii

PGP

Biblioteka parafialna

Pismo parafialne

Akademia Młodzieżowa

LSO

Papież na Facebooku

Kościół prześladowany

Nie bądź obojętny!

http://www.citizengo.org/pl

Akcja Rodzina Rodzinie