Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
224413

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

Zaproszenie do modlitwy

Smutne wydarzenie

Jak wiemy, w nocy z 7/8 stycznia zdewastowano 25 grobów na cmentarzu parafialnym w Łęcznej, w tym około połowy to groby małych dzieci . Jest to niedopuszczalny akt wandalizmu. Ucierpiało wiele rodzin, których bliscy spoczywali w zniszczonych grobowcach.

Naszą odpowiedzią na zaistniałą sytuacje niech będzie modlitwa najpierw za dusze spoczywających w tych grobach, za ich rodziny, a także o nawrócenie i szczery żal dla sprawcy tych zniszczeń. 

Galeria

Trzej Królowie dotarli do naszej parafii

6 I 2021. Panu dzięki oddawajmy!

Hasłem przyświecającym tegorocznemu świętu Trzech Króli były słowa z pieśni Jana Kochanowskiego "Panu dzięki oddawajmy!". 

W tym roku nie było tradycyjnego Orszaku, ale Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar dotarli do Łęcznej, gdzie odwiedzili wszystkie kościoły. W każdej świątyni złożyli hołd Dzieciątku i przyniesione ze sobą dary. Wszędzie też wspólnie śpiewali kolędy ciesząc się z Objawienia Pańskiego. 

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznaje się za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki, Mędrcy ze Wschodu, przynieśli Dzieciątku w złoto, kadzidło i mirrę. 

Podczas Mszy św. święci się tego dnia kadzidło i kredę, którą tradycyjnie oznacza się drzwi domu. K+M+B to pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, napis na drzwiach ma oznaczać, że mieszkańcy domu przyjęli wcielonego Syna Bożego.

Galeria

Scenka kolędnicza

Kolędnicy Misyjni

Wieść o Bożym Narodzeniu trafiła do Masajów

3 I 2021. Mleka i miodu wam życzymy

W tym roku akcja Kolędników Misyjnych dotyczyła masajskich dzieci. One potrafią zajmować się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale często nie umieją czytać i pisać. Nie są też objęte opieką lekarską.

Masajowie to półkoczowniczy lud afrykańskich wojowników, który mieszka na terenie Kenii i Tanzanii. Plemię, żyje w prymitywnych warunkach, mało jest tam misjonarzy, a przez to kontakt bardzo z nimi jest utrudniony.

W naszej parafii dzieci chętnie włączyły się w pomoc małym rówieśnikom z Afryki. Akcję kolędniczą koordynowała w tym roku s. Magdalena Zawadzka fmm, katechetka w Szkole Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią powstały tylko cztery grupy kolędnicze, które przedstawiały jasełka misyjne na innej Mszy św.

„Masajskie dziecko” w kolędniczej scence przybliżało słuchającym potrzeby małych Masajów: „Gdy do szkoły jest daleko, pracy w domu bardzo dużo, to nie każdy z nas się uczy, bo to wiąże się z podróżą. Do lekarza jest daleko, lepiej zatem nie chorować, mleko z miodem nam pomaga w dobrym zdrowiu się zachować. Czasem jednak nawet u nas są choroby i trudności, pamiętajcie więc w modlitwie o Masajach z odległości”. Na zakończenie Dziecko składało masajskie życzenia: „Mleka, miodu wam życzymy i błogosławieństwa Dzieciny, za to żeście nas słuchali i Masajów wesprzeć chcieli”.

Kolędnicy kwestujący dla dzieci z Afryki po każdej Mszy św. zbierali datki do puszki. Hojni jak co roku parafianie ofiarowali aż 5038 zł i 19 gr.

Galeria

Nabożeństwo i Msza św. na zakończenie roku

31 XII 2020. Modlitwa na zakończenie roku

W ostatni dzień roku 2020 wierni zgromadzili się w kościele o godz. 17.30 na nabożeństwie, w czasie którego przed Bogiem, Panem czasu, przepraszali Go za wszelkie zło minionego roku.

Parafialnie przepraszali za zło uczynione na świecie, w Polsce, w parafii, w pracy, w rodzinach, w swoim życiu… Następnie  w uroczystym Te Deum dziękowali Bogu za wszelkie łaski otrzymane łaski, zanosili również do Boga prośby w sprawach świata i swoich osobistych potrzebach.

Po nabożeństwie odprawiona została Msza św., po której wszyscy mogli zgodnie z wymogami władz, wrócić do domu na godz. 19.00.

Galeria

Niedziela Świętej Rodziny. Jubileusz małżeństw

27 XII 2020. Wydarzenie parafialne

W niedzielę Świętej Rodziny 24 małżeństwa obchodzące okrągłe jubileusze, świętowały ten dzień we wspólnocie parafialnej. 

Wszystkie rodziny otrzymały specjalne błogosławieństwo i pamiątkowy dyplom. Obecni na mszy małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, ślubując po raz kolejny przed Bogiem: "miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci." 

Uroczystość była okazją do wydarzenia parafialnego, którego gestem było podjęcie modlitwy o trwałość rodzin, zwłaszcza tych przeżywających kryzysy. - Jako wspólnota parafialna jesteśmy zobowiązani do zatroskania się o małżeństwa i wspierania ich chociażby przez modlitwę – mówił ks. Proboszcz. – Dzień Świętej Rodziny jest też okazją do dziękczynienia Bogu za wszystkie małżeństwa, rodziny i te środowiska, gdzie doświadczyliśmy dobroci i miłości. Jublilatom złożył życzenia błogosławieństwa Bożego na dalsze lata życia.

Przysięgę małżeńską tego dnia odnowili: Anna i Stanisław Ryciowie (10 rocznica ślubu), Katarzyna i Łukasz Sternikowie (10 r.), Danuta i Leszek Banachowiczowie (15 r.), Beata i Artur Kozłowscy (30 r.), Grażyna i Józef Majewscy (30 r.), Danuta i Piotr Mendelowie (30 r.), Mirosława i Henryk Bodzakowie (35 r.), Joanna i Mirosław Grzegorczykowie (35 r.), Grażyna i Marian Komarowie (35 r.), Marzena i Wiesław Sawowie (35 r.), Irena i Lucjan Stępniakowie (35 r.), Ewa i Marek Szymaniakowie (35 r.), Joanna i Dariusz Zawiszowie (35 r.), Grażyna i Tomasz Bartyzelowie (40 r.), Zofia i Juszczykowie (40 r.), Alicja i Adam Kłodowie (40 r.), Bożena i Stanisław Kryjakowie (40 r.), Anna i Artur Kudłowie (40 r.), Bożenna i Andrzej Pawełkowie (40 r.), Ewa i Antoni Rakowieccy (40 r.), Barbara i Kazimierz Ryciowie (40 r.), Teresa i Piotr Ryciowie (40 r.), Danuta i Henryk Srebniakowie (40 r.), Teresa i Dariusz Woźniakowie (40 r.).

Życzenia Świąteczne

 Ach witaj, Zbawco z dawna żądany, tyle tysięcy lat wyglądany!

Na Ciebie króle, prorocy,  czekali, a Tyś tej nocy  nam się objawił.”

 

DRODZY PARAFIANIE!

W szczególnym czasie przychodzi nam świętować to Boże Narodzenie.

W wielu domach nie zbierzemy się, jak zwykle, całymi rodzinami przy wigilijnym stole,

nie połamiemy się opłatkiem w naszej parafialnej wspólnocie.

Ale mimo to Jezus się narodził, odpowiedział na oczekiwania wielu pokoleń. On dziś rodzi się dla nas.

On wchodzi w nasze lęki, naszą niepewność ze swoją łaską i swoim pokojem.

Uwierzmy w to, jak uwierzyli pasterze i oddajmy Mu wszystko, co jest dla nas trudne czego nie rozumiemy, czego się lękamy.

Niech od żłóbka Bożej Dzieciny płynie światło i moc. Umiejmy prawdziwie uradować się z Jego Narodzenia.

Życzymy pięknych, spokojnych i radosnych świąt Bożego narodzenia.

Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa z zespołem duszpasterskim

Pasterka

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi...

W tym roku w parafii sprawowane były dwie Pasterki, jedna o godz. 22 dla seniorów i druga o godz. 24.

Galeria

Modlić się za żywych i umarłych

Wytrwali do końca

23 XI 2020. Roraty 7

Ostatnia przed świętami Bożego Narodzenia msza św. roratnia zgormadziła dzieci i dorosłych.

Klimat oczekiwania na przyjście Pana Jezusa podkreślały przyniesione lampiony, ich migocące światełka wypełniały przestrzeń świątyni.

Tym razem kolejny, i ostatni już, uczynek miłosierny względem duszy: modlić się za żywych i umarłych, wyjaśniał ks. Marcin Modrzejewski. Tego dnia wśród dzieci po raz ostatni rozlosowane zostały figurki Dzieciątka Jezus, a wśród młodzieży i dorosłych egzemplarze Pisma Świętego. W nagrodę, ci którzy wytrwali do końca, otrzymali figurkę anioła.

Galeria

35 lat w służbie Bogu i ludziom

21 XII 2020. Kapłański Jubileusz

W 35 rocznicę święceń kapłańskich ks. Marka Maja, sprawowana była w naszej świątyni w intencji Jubilata uroczysta msza św. o godz. 18:00. Oprawę liturgiczną przygotowały kręgi Domowego Kościoła. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Marcin Modrzejewski, słowo Boże wygłosił ks. Paweł Grzebalski.

Nawiązując do ewangelicznego spotkania Marii z Elżbietą zwrócił uwagę na moc wypowiadanego przez nas słowa – „słowo może budować drugiego, ale może też ranić, krzywdzić, zabijać…” „Jakie są moje słowa, co mówię i czy biorę za nie odpowiedzialność” – pytał zgromadzonych w świątyni. W imieniu kapłanów życzenia Jubilatowi złożył ks. Marcin między innymi: „100 lat w kapłaństwie, resztę w relikwiach”. 

Po nowennie odbyło się dziękczynne spotkanie Jubilata z członkami Domowego Kościoła. Życzenia od pary rejonowej S. i B. Świderskich okwiecone okazałym bukietem otworzyły moc podziękowań od przybyłych na spotkanie małżeństw. Nie zabrakło też podziękowań muzycznych autorstwa Jacka Majdana. Na zakończenie ks. Marek podziękował zebranym za życzliwość i serdeczność.

Galeria

Justyna Majdan

Poświęcenie szopek

20 XII 2020. Piękna tradycja

Co roku w parafii dokonuje się poświęcenia bożonarodzeniowych szopek, tak było również w tym roku podczas mszy św. sprawowanej o godz. 11.30.

W tym roku szopek było niewiele, a warto zadbać o ten zwyczaj, bo ma on wielowiekową tradycję. Jako pierwszy szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu. 24 grudnia 1223 r. w Greccio zorganizował żywą szopkę tzn. tworzyły ją żywe zwierzęta i ludzie. Świętemu zależało na przybliżeniu ludziom tajemnicy zbawienia i przybliżenia im wiary. Ten pomysł szybko upowszechnił się w świecie, do Polski trafił już pod koniec XIII w. W Krakowie zachowały się figury Matki Boskiej i św. Józefa pochodzące z początków XIV w. Kraktów też zasłynął słynnymi bogato zdobionymi krakowskimi szopkami, wzorowanymi na zabytkowch budowlach miasta. 

Również w Łęcznej mieliśmy słynnego szopkarza pana Bronisława Muszyńskiego. Etiudę filmową na jego temat nagrało w tym roku Centrum Kultury w Łęcznej. Zachęcamy do obejrzenia filmu Bronisław Michał Muszyński - ostatni łęczyński szopkarz.

Urazy chętnie darować

Wylosowali Dzieciątko Jezus

19 XII 2020. Roraty 6

W roratach w naszej parafii uczestniczy wielu wiernych, w tym dzieci i młodzież. W tym roku ich tematem przewodnim są uczynki miłosierne względem duszy.

Katechizm katolicki wymienia ich siedem, ich celem jest okazywanie miłości bliźniemu poprzez pełnienie dzieł miłosierdzia, jednym z nich jest wybaczenie. Katechizm ujmuje nakazuje więc: urazy chętnie darować. Naukę o przebaczeniu i Bożym miłosierdziu wygłosił ks. Paweł Grzebalski. Następnie dla dzieci rozlosował figurki Dzieciątka Jezus, a dla młodzieży egzemplarze Pisma Świętego. 

Pytanie roratnie:

Jakie pytanie Piotr zadał Jezusowi?

Galeria

Czekamy na Ciebie Jezu

Do domu z Dzieciątkiem Jezus

16 XII 2020. Roraty 5

Boże Narodzenie coraz bliżej i w tej atmosferze przeżywaliśmy kolejne roraty.

Dzisiejszą Mszę św. o godz. 600 celebrowali ks. Paweł Kotowski i ks. Marcin Modrzejewski. Mimo wczesnej pory w kościele zebrali się dorośli i dzieci z lampionami, by swoją postawą potwierdzić, że czuwają i pragną być gotowymi na przyjście Pana.

W kazaniu ks. Marcin przybliżył obecnym kolejny uczynek miłosierny, co do duszy: Krzywdy cierpliwie znosić. Mówił, że w tym uczynku chodzi o wrażliwość i cierpliwość w naszym przeżywaniu codzienności. Takiej postawy uczy Jezus z krzyża, kiedy zwraca się do Ojca: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.

Jak zwykle na zakończenie było losowanie figurek Dzieciątka Jezus i Pism świętych.

Pytanie roratnie:

Który prorok nauczał tłumy i wskazywał na Jezusa mówiąc: Oto Baranek Boży…

Galeria

Rekolekcje adwentowe. Dzień 4

Zakończenie rekolekcji

Podziękowanie

13 XII 2020. Rekolekcje. Dzień IV

Niedziela to już ostatni dzień naszych parafialnych rekolekcji. Parafianie zgromadzili się na Eucharystiach, by słuchać słowa Bożego i odpowiedzieć na Boże wezwanie do nawrócenia.

W rozważaniach rekolekcyjnych ksiądz Jakub przypomniał, że niedziela jest najstarszym świątecznym dniem chrześcijan, związanym ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Przybliżył genezę Dnia Świętego i mówił o znaczeniu jakie ten dzień miał w czasie prześladowań pierwszych chrześcijan za cesarza Dioklecjana i później po Edykcie Mediolańskim, za cesarza Konstantyna, który zagwarantował wolność wyznawania wiary. Przytoczył także zdanie jednego z pierwszych Ojców Kościoła Ignacego Antiocheńskiego, który mówił, że być chrześcijaninem to żyć zgodnie z niedzielą.  Kończąc Ksiądz Rekolekcjonista za papieżem Benedyktem XVI powiedział: Jeśli tracimy sens świętowania niedzieli, to tracimy poczucie wolności jako dzieci Boże. Ten dzień jest dedykowany, aby odzyskać wolność Dzieci Bożych.

Na zakończenie rekolekcji po Mszy św. o godz. 1800 Ksiądz Proboszcz i parafianie podziękowali ks. Jakubowi za wygłoszone nauki i życzyli Bożego błogosławieństwa i darów Ducha Świętego na Jego kapłańskiej drodze.

W te niedzielę parafianie mogli także zakupić świece na stół wigilijny, które rozprowadzał CARITAS i tym samym wspomóc ubogich i potrzebujących.

Natomiast w szklanym przejściu była okazja, by zakupić dobrą książkę pod choinkę czy stroik na wigilijny stół. Kiermasz przygotował Legion Maryi. Cieszył się on sporym zainteresowaniem wiernych.

Galeria

Rekolekcje adwentowe. Dzień 3

Roraty 4. Rekolekcje adwentowe. Dzień 3

Marana tha...

12 XII 2020. Rekolekcje. Dzień 3

Trzeci dzień adwentowych rekolekcji poruszał temat grzechu. Zwykle był to dzień spowiedzi świętej jedna ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spowiedź odbywała się jak podczas każdej mszy świętej.

Rekolekcjonista nauczał, że dzisiaj o grzechu wolimy nie mówić, mówi się raczej o przykrościach, o krzywdach, ale nie o grzechu. Wyjaśniał też czym jest więc grzech cytując Katechizm Kościoła Katolickiego.

„Jest wykroczeniem przeciwko rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu. Jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego, z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr, rani naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność  (…) Grzech jest obrazą Boga: "Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą" (Ps 51, 6). Grzech przeciwstawia się miłości Boga do nas i odwraca od Niego nasze serca. Jest on, podobnie jak grzech pierworodny, nieposłuszeństwem, buntem przeciw Bogu spowodowanym wolą stania się "jak Bóg", w poznawaniu i określaniu dobra i zła (Rdz 3, 5). Grzech jest więc "miłością siebie, posuniętą aż do pogardy Boga"  (…) grzech jest całkowitym przeciwieństwem posłuszeństwa Jezusa, który dokonał zbawienia”.

Podczas rorat jak zawsze losowane były figurki Dzieciątka Jezus, niestety nie rozlosowywane było Pismo Święte, bo nikt nie wrzucił do koszyczka odpowiedzi. Zachęcamy nie tylko młodzież, ale i dorosłych, aby wzięli udział w tym losowaniu.

Pytanie roratnie:

Jaki Święty jest patronem roku od 8 XII 2020 do 8 XII 2021?

Galeria

Rekolekcje adwentowe. Dzień 2

Rekolekcje adwentowe

Drugi dzień rekolekcji

11 XII 2020. Dzień 2

Drugi dzień rekolekcji zgromadził uczestniczących w nich wokół osoby Jana Chrzciciela, jednego z przewodników po drogach adwentu.

Ksiądz Rekolekcjonista przybliżając jego postać mówił o trzech scenach z życia św. Jana, istotnych w historii zbawienia. Pierwsza to scena nawiedzenia, gdy Jan znajdował się pod sercem swojej Matki Elżbiety - już w tym momencie uradował się i wskazał na Jezusa. Druga scena, to scena nad Jordanem, gdzie Jan Chrzciciel głosi potrzebę nawrócenia i chrztu. Wśród tłumu dostrzegł Tego, na którego czekał, wskazał Go tłumom. Trzecia, to męczeństwo św. Jana. O jego śmierci wiedział tylko kat i biesiadnicy. Jego męczeństwo poprzedziło śmierć Jezusa Chrystusa.

Ksiądz Rekolekcjonista mówił także o najistotniejszych rzeczach, których uczy nas Jan Chrzciciel. Wyznając: Oto Baranek Boży, wskazuje na żywego Chrystusa. Rekolekcjonista zaznaczył, że podobnie czyni kapłan podczas każdej Eucharystii, wypowiadając te słowa. Jan nie forsował swego "ja" za wszelką cenę. - On cały czas przygotowywał miejsce dla Mesjasza – mówił kapłan. - Taka postawa jest dzisiaj niepopularna, bo dziś musimy realizować swoje potrzeby - kontynuował. Kolejna rzecz to świadczenie o Chrystusie. - Jan Chrzciciel nie zrobił nic większego niż to, że pokazał Jezusa… I każdy z nas jest powołany do ewangelizacji - objaśniał. Na koniec Ksiądz rekolekcjonista przypomniał, że na Eucharystii otrzymujemy dar jedności z Jezusem i wspólnotą. Jesteśmy wezwani do apostolstwa jedności.

To krótkie przesłanie drugiego dnia rekolekcji, w których przez słuchanie słowa i modlitwę, Pan chce nas przygotować do pięknego i głębokiego przeżycia tajemnicy Wcielenia. 

Rekolekcje adwentowe. Dzień 1

Rekolekcje parafialne

Ksiądz rekolekcjonista

10 XII 2020. Zaproszeni na Ucztę

W tym roku rekolekcje adwentowe głosi ks. Jakub Kuchta, doktorant z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- W czasie rozważań adwentowych chcemy się pochylić nad obecnością Chrystusa pośród nas – zapowiadał rekolekcjonista - nad Jego wyjątkową obecnością, jaką jest sakrament Eucharystii, w którym teraz uczestniczymy.

Hasło rekolekcji: Zaproszeni na Ucztę nawiązuje do całego programu duszpasterskiego, który przeżywamy w polskim Kościele – wyjaśniał. „Dzięki Eucharystii, Kościół odradza się ciągle na nowo!”. Im żywsza jest wiara eucharystyczna w Ludzie Bożym, tym głębsze jest jego uczestnictwo w życiu kościelnym poprzez świadome przylgnięcie do misji, jaką Chrystus powierzył swoim uczniom” –przytaczał refleksje Benedykta XVI z adhortacji Sacramentum Caritatis.

– Każda wielka reforma wiąże się w jakiś sposób z odkryciem w wierze obecności eucharystycznej Pana wśród swego ludu - tłumaczył. - Papież mówi nam, że jeśli chcemy rzeczywiście podjąć jakąś zmianę, jakąś reformę, nawet reformę całego Kościoła to w Bożym planie nie ma innej drogi, jak sięgnięcie do tego co mamy najcenniejsze czyli do Eucharystii. Jeśli w nas to nie będzie żyło to nie zreformujemy, nie odnowimy w żaden sposób siebie, Kościoła, społeczeństwa.

Pan jest blisko…

9 XII 2020.  Roraty 4

W środę o godz. 6.00 sprawowana była kolejna Msza św. roratnia. Odprawiał ją i głosił słowo ks. Paweł Kotowski.

Tematem środowego kazania był kolejny uczynek miłosierny co do duszy, a mianowicie: Wątpiącym dobrze radzić. Ks. Paweł przybliżył obecnym, dorosłym i dzieciom, jak możemy to wezwanie realizować w codziennym życiu.

Na koniec Mszy św. tradycyjnie odbyło się losowanie trójki  dzieci , które zabrały ze sobą do domu figurkę Jezusa i dwójki młodych, do których trafiły dwa egzemplarze Pisma Świętego.

Zadanie roratnie na sobotę:

Wypisz 7 darów Ducha Świętego

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

8 XII 2020. Roraty 3

Tego dnia Kościół świętuje prawdę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Mszę świętą roratnią sprawował i homilię wygłosił ks. Zdzisław Burza. Kapłan przypomniał objawienia jakich doświadczyła 14-letnia Bernadetta Soubirous w Lourdes. W Grocie Masabielskiej 25 marca 1858 roku objawiła się jej Matka Boża i potwierdziła unaną kilka lat wcześniej za dogmat prawdę wiary o jej Niepokalanym Poczęciu. Dogmat ten ogłosił Papież Pius IX. Na pytanie dziewczynki: Kim jesteś? odpowiedziałą: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. 

Podczas Mszy roratniej rozlosowane zostały figurki Dzieciątka Jezus. Nie rozlosowano Pisma Świętego - zachęcamy dorosłych by również wrzucali do koszyka odpowiedzi na roratnie pytania.

Pytanie roratnie na jutro:

Kiedy Papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny?

Galeria

Przyjdź Panie Jezu!

5 XII 2020. Roraty 2

Trzecie roraty sprawowane były w I sobotę miesiąca. Przybliżyły one uczestniczącym w nich dzieciom i dorosłym kolejny uczynek miłosierny, co do duszy, a mianowicie: Nieumiejętnych pouczać. Z racji I soboty była też krótka katecheza o Eucharystii, a konkretnie o sposobach udzielania komunii świętej, dedykowana szczególnie członkom Kół Żywego Różańca.

Rozważania na te dwa tematy poprowadził ks. proboszcz Andrzej Lupa. Na zakończenie swojego przepowiadania kapłan postawił pytanie, na które trzeba pisemnie odpowiedzieć, by wziąć udział w losowaniu figurki Dzieciątka Jezus i Pisma św. Na kartce należy napisać także swoje imię i nazwisko. Pod koniec Mszy św. rozlosowane zostały trzy figurki Dzieciątka Jezus oraz dwa Pisma św. jako nagroda za prawidłową odpowiedź z poprzednich rorat, a jednocześnie jako zadanie do następnych, które będą już we wtorek z racji Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Pytanie roratnie:

W czyje imię chrześcijanin może upominać bliźniego?

Galeria

Św. Barbaro módl się za nami

4 XII 2020. Odpust parafialny

W piątek o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św. ku czci św. Barbary, patronki parafii.  Celebransem i kaznodzieją  był ks. Józef Włoszek, proboszcz parafii Wrzelowiec, który wcześniej pracował w naszej parafii. Eucharystię koncelebrował wraz z nim ks. Marek Maj.

Na początku Mszy św. ks. proboszcz Andrzej Lupa powitał wszystkich obecnych i zaprosił do uważnego uczestnictwa w liturgii, której uroczysty charakter podkreślała asysta służby liturgicznej i przygotowana przez Radę Duszpasterską  liturgia i piękny śpiew.

Na początku homilii ks. Józef wskazał na przemijający  czas a to zmusza nas do głębszej refleksji nad tym, jak mamy żyć, by osiągnąć ten ostateczny cel, którym jest życie wieczne.  Wskazał, że uroczystość odpustowa przeżywana jest w tym roku  w innej atmosferze niż w poprzednich latach. Mówił, że: pandemia koronawirusa zaburzyła nasze poczucie bezpieczeństwa i zamieszała w naszych planach.  Ale o wiele niebezpieczniejsze jest inne zagrożenie- pandemia wirusa duchowego, bo degeneruje, zabija naszego ducha. Ciało uleczyć jest o wiele łatwiej, ale uleczyć ducha to jest o wiele trudniejsze, nieraz niemożliwe. Ks. Józef podkreślił, że potrzebujemy wskazówki jak mamy żyć w tym trudnym czasie zachowując i zdrowie ciała, i zdrowie duszy.  Przywołał Św. Barbarę, która uczy nas swoim życiem, swoją bohaterska postawą, tak ważnych prawd. Pierwsza zawarta jest w jej wyborze. Zaraz po chrzcie św. składa dozgonny ślub czystości. Kaznodzieja pytał: Kim był dla niej Bóg, kim był dla niej Jezus Chrystus skoro podjęła  tę decyzję. Chrystus był Oblubieńcem jej duszy, od którego czerpała swą siłę i moc. Zawierzyła Mu całe swoje życie bez względu na konsekwencje. W jej czystym, nieskalanym grzechem sercu jest jej siła wiary.

Dalej odnosząc do naszej rzeczywistości mówił: Czy możemy się dziwić, że w dzisiejszym świecie tak mało wiary, gdy wokoło tyle zmysłowości, tyle pogardy dla czystości. Ten zalew zmysłowości jest jak zaraza, która zatruwa najpiękniejsze lata młodości.  Jak wielkie jest zepsucie w naszych obyczajach, namiętności cielesne tak propagowane w mediach  zabijają wiarę w sercach ludzi. Ogień zmysłowości burzy gmach wiary, a serce człowieka staje się pustynią, na której życie chrześcijańskie nie przynosi już żadnych owoców. Niewiara natomiast rodzi znikczemnienie serca, a człowiek zrobi wtedy wszystko, by zabić głos sumienia. Tak postąpił ojciec św. Barbary. Tak działa mechanizm niszczenia wiary u nas. Przywołując obecną sytuację, w której obserwujemy nagonkę na Kościół, na kapłanów powiedział: Najpierw uderza się w pasterzy, niszczy się ich dobre imię, wyolbrzymia się ich grzechy. Wiele przy tym mówi się o dobru dzieci, o ich bezpieczeństwie. ale ci sami ludzie wychodzą na ulice naszych miast i żądają aborcji na życzenie. Są miasta w Europie, gdzie handluje się legalnie małymi dziećmi. To pokazuje, że tu nie chodzi o dobro dzieci, ale chodzi o walkę z Kościołem, z nauczaniem o prawdzie o godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dalszym etapem tej walki są profanacje naszych świątyń,  zakłócanie modlitw, bluźnierstwa kierowane pod adresem ludzi wierzących.

Odnosząc się do Ewangelii z uroczystości św. Barbary powiedział: Chrześcijanin nigdzie nie może czuć się bezpieczny. Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówił, że nie przyszedł przynieść pokoju lecz rozłam, że poróżni syna z ojcem, córkę z matką… Postawił swoich wyznawców przed egzystencjalnym wyborem: Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż mnie nie jest mnie godzien. Można się wyrzec w swoim życiu Chrystusa, wiary, ale też można dać w swoim życiu pierwszeństwo Bogu. Wyrzec się tego świata i jego spraw, narazić się na ośmieszenie i odrzucenie, iść pod prąd  iść z krzyżem i na nim umrzeć.  Tę drogę wybrała św. Barbara. Nie zawahała się ani przez moment.

Homilię zakończył zachętą, by życie i świadectwo wiary św. Barbary było dla nas umocnieniem w wierze, wsparciem i pociechą w dzisiejszym coraz trudniejszym świecie.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w liturgii. Szczególne wyrazy wdzięczności skierował do ks. Józefa i wszystkich przybyłych kapłanów, a także do każdego, kto czynnie włączył się we wszelkie przygotowania.

 Eucharystię zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni oraz odśpiewanie uroczystego Te Deum.

Galeria

Barbórka 2020

4 XII 2020. Msza św. w intencji braci górniczej

W piątek w parafii św. Barbary, o godz. 1000, z okazji patronalnego święta, sprawowana była Msza św. w intencji górników i ich rodzin.

Na Eucharystię przybyły poczty sztandarowe kopalni Bogdanka, związków zawodowych i Zespołu Szkół Górniczych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Andrzej Lupa. Wraz z nim celebrowali: ks. Stanisław Zając i ks. Paweł Kotowski.

Na początku podziękował wszystkim, którzy przybyli na tę uroczystość. Natomiast w homilii kaznodzieja podkreślał jak trudna jest praca górnika, często obecnie niedoceniana i nierozumiana. Zwracał uwagę na trzy ważne rzeczywistości, które przez wieki kształtują pracujących w tym zawodzie: wiarę, rodzinę i tradycję. Mówił także o zagrożeniach, które płyną w związku z zaniedbywaniem etosu górniczego stanu : pieniądzach, dążeniu do jak największych zysków, często kosztem innych wartości, braku pracy nad sobą i braku solidarności.

W procesji z darami zostały, oprócz chleba i wina, przyniesiona kwiaty, grudka węgla i figurka św. Barbary.

Na zakończenie Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy razem się modlili. Podkreślił, że jest to jednocześnie święto naszej wspólnoty parafialnej, której patronuje św. Barbara i okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Na koniec kapłan udzielił uroczystego błogosławieństwa.

Galeria

Roraty. Duchowe przygotowanie na przyjście Pana

Dzieci na roratach

2 XII 2020. Uczynki miłosierdzia

Tematem tegorocznych rorat są uczynki miłosierdzia względem duszy. Są to uczynki miłości, dzięki którym przychodzimy bliźnim z pomocą. Znaczenie pierwszego z nich: grzeszących upominać - objaśniał wiernym ks. Proboszcz.

Pierwsza Msza roratnia, mimo wczesnej pory, zgromadziła nie tylko dorosłych, ale też i dzieci. Dla najmłodszych udział w roratach jest zawsze niezwykłym przeżyciem. Klimat roratnich mszy jest niezapomniany, w kościele panują ciemności, pali się tylko światło przy wejściu, roratnie lampiony, świeca na wieńcu adwentowym i tzw. roratka.  Dopiero na śpiew hymnu „Chwała na wysokości Bogu” zapalają są wszystkie światła w kościele. 

Światło ma szczególną symbolikę – odnosi się do Chrystusa, gdyż prorocy zapowiadali Go jako światłość. Także Chrystus mówił o sobie: Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.

Z roratami związany jest też zwyczaj zapalania specjalnej świecy, nazywanej roratką. Symbolizuje ona Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła czyli Chrystusa.

Jest już tradycją w parafii, że podczas rorat odbywa się losowanie trzech figurek Dzieciątka Jezus i dwóch egzemplarzy Biblii. Ponieważ były to pierwsze roraty w tym roku, do koszyczka z napisem: Dzieci, Młodzież i Dorośli, należało wrzucić karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Spośród nich ks. Proboszcz wylosował osoby, które na tydzień przyjęły do domu Dzieciątko Jezus oraz te, które podejmą szczególną lekturę Pisma Świętego.

Pytanie roratnie:

Gdzie w Piśmie Świętym znajduje się nakaz Pana Jezusa, by upomnieć grzeszącego brata?

Na kartce należy wpisać sigla biblijne tj. skrót fragmentu odpowiedniej księgi.

Galeria

Czuwać z Maryją

29 XI – 07 XII 2020. Nowenna modlitewna

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP czyli Święto Patronalne Ruchu Światło-Życie poprzedzone zostało nowenną. Przez 9 dni poprzedzających tę uroczystość, inna część diecezji przeżywać będzie Eucharystię w wymiarze rejonowym, po niej nastąpi czuwanie modlitewne.

Każdego dnia Nowenny członkowie Ruchu Światło-Życie wpatrywać się będą w postać Maryi, całkowicie oddanej w Duchu Świętym Chrystusowi i Jego Słowu. Na zakończenie nowenny dnia 8 grudnia o godz. 20:00 przedstawiciele Ruchu Światło-Życie z naszej Archidiecezji spotkają się w Archikatedrze Lubelskiej na Mszy św., której przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Adam Bab.

Eucharystia w parafii św. Barbary

W dniu  30 listopada o godz. 19:00 Kręgi Domowego Kościoła z trzech łęczyńskich parafii i z parafii w Rogóźnie zgromadziły się w świątyni wraz ze swoimi kapłanami – opiekunami kręgów na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Marek Sawicki – moderator diecezjalny Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej. Słowo Boże wygłosił ks. Jerzy Krawczyk – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Nawiązując do Ewangelii z dnia ks. Jerzy zwrócił uwagę, że Ruch Światło-Życie ma misję ewangelizacyjną – ma głosić Chrystusa i dawać świadectwo wiary w świecie takim, jakim on jest. „…Każdy czas jest dobry na głoszenie Chrystusa, Pan Bóg daje dobry czas – czas łaski i czas zbawienia. Gdyby każdy z nas przyprowadził jedną osobę do Chrystusa, to świat byłby bardziej ewangeliczny... Nie my mamy bronić Ewangelii ale Ewangelia ma nas obronić.”  zauważył ks. Jerzy. Po Komunii św. wszyscy obecni na Eucharystii odczytali Akt Konstytutywny.

Czuwanie - „Maryja - pełna łaski”

Po Mszy św. nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odczytanie fragmentu Pisma św. z Ewangelii Św. Łukasza 1,26 – 33 oraz krótkie rozważanie tekstów ks. Franciszka Blachnickiego. Po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, odmówiono dziesiątek różańca świętego. Modlitewne czuwanie zakończyło kapłańskie błogosławieństwo.

 Justyna Majdan

Galeria

Święty czas Adwentu

29 XI 2020. Marana tha przyjdź Jezu Panie

- Okres Adwentu jest czasem wdzięczności za wielkie dary otrzymane od Boga, ale przede wszystkim za najcenniejszy Dar, jaki kiedykolwiek otrzymała ludzkość: za Syna Bożego, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem i narodził się z Maryi Dziewicy. Święty Paweł zachęca nas, abyśmy oczekiwali na objawienie się naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Zapewnia nas, że Bóg jest wierny i spełni swoją obietnicę – napisał w Liście pasterskim, odczytywanym dzisiaj w kościołach archidiecezji lubelskiej, abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Podczas uroczystej celebracji mszy św. o g. 10 ks. proboszcz poświęcił opłatki na stół wigilijny. Radni wraz z opłatkami zaniosą mieszkańcom parafii także parafialny kwartalnik Emaus.

Asystę tej Mszy św. przygotowali kandydaci na ministrantów i lektorów. Podczas specjalnego obrzędu zostali oni dopuszczeni przez proboszcza do pełnienia Liturgicznej Służby Ołtarza. Kandydatów przygotowywał opiekun LSO ks. Paweł Grzebalski. Kandydaci do służby ministranckiej przygotowywali się do tej chwili przez poznawanie liturgii Mszy św. i sposobów wykonywania posługi. Kandydaci do służby lektorskiej  poznawali zasady asysty i Pismo Święte, doskonalili także umiejętne odczytywanie słowa Bożego w czasie Mszy św. Wszyscy kandydaci tego dnia podjęli służbę przy ołtarzu.

Do Służby Liturgicznej Ołtarza przyjęci zostali lektorzy: Szymon Bakiera, Kacper Golec, Jakub Golec, Mikołaj Oszust, Filip Pawlak, Mateusz Szymaniak, Oliwier Ziętek oraz ministranci: Krystian Nowak, Adam Pastuszak, Dawid Szaniawski, Juliusz Walas.

Ks. Proboszcz zachęcał parafian do duchowego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia poprzez uczestnictwo w rekolekcjach, które odbędą się w dniach od 10 do 13 grudnia. Można w nich także uczestniczyć przez internet, gdyż Msze rekolekcyjne będą transmitowane. Ogłosił też, że nie będzie specjalnego dnia spowiedzi, dlatego trzeba z niej korzystać podczas całego okresu Adwentu.

W środy i w soboty o g. 6 rano sprawowane będą Msze św. roratnie, zapraszamy na nie jak zawsze z lampionami.

List pasterski Metropolity Lubelskiego

Galeria

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
26 stycznia 2021

(26. dzień roku)

Czytania na dziś

Synod Archidiecezji Lubelskiej

PGP

Pismo Emaus

Biblioteka parafialna

FMM w parafii

Akademia Młodzieżowa

LSO

Włącz się w różaniec

Zamień Noc w Moc