Dzień IV

Wskrzeszanie zmarłych wcale nie jest takie trudne

Ksiądz Rekolekcjonista

2 IV 2017. Zakończenie rekolekcji

Ostatniego dnia duchowych ćwiczeń ks. Rekolekcjonista tłumaczył, że słowa Jezusa: Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, odnoszą się dzisiaj do nas.

Jezus miał na myśli przede wszystkich martwych sercem, martwych duchowo. Zdradził sekret jak można jeszcze tego wieczoru lub w najbliższych dniach wskrzesić zmarłego. – Może masz starych rodziców w domu albo w przytułku, może ich serce jest martwe z powodu milczenia ich dzieci. Zadzwoń do nich jeśli możesz. Obiecaj, że jutro ich odwiedzisz. Prawdopodobnie wskrzesiłeś zmarłego. Twój mąż wyszedł z domu przygnębiony po kolejnej sprzeczce lub kłótni. Zadzwoń do niego by w jego sercu odrodziło się zaufanie. Tak samo postąp mężu wobec swojej żony. Sami widzicie, że wskrzeszanie zmarłych wcale nie jest takie trudne - mówił ks. Mieczysław.

Kończąc rekolekcyjną naukę przypomniał słowa Jezusa skierowane do Marty, siostry Łazarza: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem (...) Wierzysz w to? Niech to pytanie będzie obecne w naszej wspólnocie, niech rozbrzmiewa we wnętrzu każdego z nas.

Przygotowanie do Świąt Wielkanocnych to nie tylko duchowe ćwiczenia, ale także pełnienie dzieł miłosierdzia. Parafianie w kolejne dni rekolekcji przynosili dary żywnościowe, z których Parafialny Zespół Caritas przygotował 32 paczki dla potrzebujących rodzin.

Dzień III

Proszę was kochani byście szli dalej

Wskrzeszenie młodzieńca z Nain

1 IV 2017. Rekolekcje

Tego dnia ks. Rekolekcjonista przybliżał wiernym sens misterium paschalnego na przykładzie wskrzeszenia Łazarza.

Ks. Mieczysław wyjaśniał, że śmierć Jezusa zwycięża naszą śmierć, Jego zmartwychwstanie jest zadatkiem naszego zmartwychwstania. Natomiast martwy Łazarz jest symbolem ludzkości martwej duchowo z powodu grzechu.

Pod koniec nauki rekolekcyjnej ks. Mieczysław skierował słowo do wspólnoty parafialnej.

Kochani chciałbym wyrazić wam swoją wdzięczność, że jesteście w ruchu odnowy, bo podjęliście program odnowy parafii. Dzięki temu staliście się wzorem dla mojej parafii na Wschodzie w Głębokiem, gdzie pracowałem na Białorusi, a dziś w diecezji wrocławskiej, gdzie cztery parafie wchodzą do parafialnego programu odnowy i ewangelizacji. Dziękuję ks. Stanisławowi Zającowi i ks. Andrzejowi Lupie, którzy nas wspierają. Dla nas wy kochani jesteście prekursorami. Mogę zaświadczyć, że ludzie tam na Wschodzie pytają: Jak jest tam w waszej parafii w Łęcznej, u świętej Barbary? Jestem wzruszony tą waszą postawą, tym waszym zdobywaniem nieba, tym waszym zaangażowaniem i proszę was kochani byście szli dalej. Dla wielu, wielu parafii jesteście wzorem, może i u was są pewnie pytania, może nie tak coś się robi, chciałoby się inaczej, pełniej, więcej, ale życie jest takim jakim jest i niech Bóg wam błogosławi. Wszystkiego najlepszego na święta naszego odrodzenia, Bożego Zmartwychwstania.

O godz. 11.30 dzieci ze Szkoły podstawowej nr 4 przedstawiły kolejną scenkę biblijną. Tym razem uczniowie klas 6a i 6c wraz z ks. Karolem Madejkiem odegrały przypowieść o wskrzeszeniu młodzieńca z Najn.

Dzień II

Dzień spowiedzi świętej

Uczniowie z klasy IIIc

31 III 2017. Przygotowanie do sakramentu spowiedzi

Drugiego dnia rekolekcji dzieci przygotowywały się do spowiedzi świętej. Uczniowie z klasy IIIc pod kierunkiem katechetki s. Doroty, przygotowały scenkę o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia. Za piękne wykonanie ewangelicznej przypowieści otrzymały wielkie brawa.

Biblijna przypowieść wskazywała na głębszy sens uzdrowienia. - Jezus dał chłopcu to, czego ten się już nie spodziewał - otworzył mu oczy, pokazał mu drogę do nieba - wyjaśniał narrator scenki - To tak jakby stworzył dla niego jeszcze raz świat, słońce, kwiaty, drzewa. A ty powiedz co chcesz zobaczyć i czego wiedzieć więcej: dobrego i pięknego czy brudnego i złego? A może twojemu sercu też potrzeba otwarcia, uzdrowienia, obmycia jak niewidomemu oczu - Jezusowym światłem? Jezus na ciebie czeka, pragnie cię dotknąć, uzdrowić - jak chłopca z Ewangelii. Skorzystaj z tego zaproszenia już dziś. Uwierz i proś: Panie żebym przejrzał.

Ksiądz Rekolekcjonista wyjaśniał dzieciom, że Chrystus bardzo chce, abyśmy byli ludźmi którzy widzą Pana Boga. Dlatego stara się nam otworzyć oczy. Następnie przeprowadził z dziećmi rachunek sumienia, przygotowujący je do sakramentu spowiedzi świętej.

Dzień I

Zacznijmy od modlitwy

Scenka podczas rekolekcji

30 III 2017. Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

W czwartek rozpoczęły się wielkopostne rekolekcje parafialne. Na swe doroczne ćwiczenia zostały zaproszone także dzieci ze szkoły podstawowej.

Po lekcjach, które dzisiaj były tylko do godz. 1120, dzieci przyszły na Mszę św. ze swoimi nauczycielami, a także i z rodzicami. Sprawował ją ks. Marcin Pyda.

Na początku Mszy św. dzieci z klasy IVc przedstawiły przygotowaną z katechetką Teresą Okoń, przedstawiły ewangeliczną scenkę o paralityku, którego do Jezusa przynieśli przyjaciele. Scenka ukazywała wartość wiary i jej konieczność, by Jezus mógł dokonywać wielkich rzeczy w życiu człowieka.

Rekolekcjonista ks. Mieczysław Janczyszyn rozmawiał z dziećmi o modlitwie. Ukazywał jak ważna jest ona w codzienności, mówił też o ważności symboli religijnych, a także o używaniu pozdrowień chrześcijańskich. Na koniec zachęcił dzieci do zapisania, czego brakuje w  naszych domach, a co powinno być, by był to prawdziwie chrześcijański dom, taki domowy kościół.

W piątek dzieci będą uczestniczyły w nabożeństwie pojednania i spowiedzi świętej. Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w rekolekcjach, by dobrze przygotowały się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

poniedziałek,
24 lipca 2017