EDK w Belgii - świadectwo Dawida

List – świadectwo z EDK

Na początku marca nasz parafianin, Dawid Czarkowski, lektor należący też do wspólnoty Pole Miłosierdzia, uczestniczył w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Belgii. Obecnie przebywa tam w ramach studenckiej wymiany Erasmus. Swoją refleksją związaną z EDK podzielił się na FB z grupą przyjaciół ze wspólnoty, wyraził również zgodę na zamieszczenie tego listu - świadectwa na stronie parafialnej.

„Szczęść Boże po dłuższej przerwie. W piątek miałem okazję uczestniczyć pierwszy raz w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej poza Polską, a mianowicie w Belgii. Nie spodziewałem się podobnych wrażeń jak przed rokiem w górach, bo i dystans mniejszy (31 km) i tryb życia, który na zachodzie wiedzie prym stara się trzymać nas daleko od głębokich przeżyć duchowych. Ważne, żeby robić 300 % normy w kołchozie i kieracie dnia codziennego. Kto komu ma proponować iść 31 km w ciemną noc po śniegu i trzęsąc się z zimna....

Wśród takich ludzi (niepoprawnych romantyków) Bóg pozwolił mi iść w nocy z piątku na sobotę. Zrezygnowałem z samotnego parcia do przodu każdego kolejnego kilometra i rozpocząłem moją drogę z małżeństwem z około 15 letnim stażem, panią Alicją i jej dorosłym synem. Zaszczytem jakim było dla mnie obserwowanie 65-letniej kobiety pokonującej zmęczenie, które narastało w niej z godziny na godzinę, obdarował mnie Bóg tamtej nocy. Piękna sprawa. Wyruszyliśmy z Bois-Seigneur-Isaac pod Brukselą i tam zakończyliśmy. Najłatwiejsza fizycznie droga dla mnie od trzech lat, ale najtrudniejsza duchowo. Człowiek odzwyczaja się od ciszy, nie potrafi często radzić sobie sam ze sobą i swoimi myślami, swoim cierpieniem, które się zdarza, nieważne jak człek twardy i samowystarczalny... Piękna droga. Czuję dopiero teraz jak siedzę i piszę, jakie owoce już to przyniosło i jakie przynosić będzie w czasie Wielkiego Postu i całego życia. Skupiajmy się na pokonywaniu słabości, kształtowaniu charakteru, ale nie pozwólmy sobie nigdy zapomnieć, że idzie obok nas człowiek, który ma swoją walkę i nie wiemy nigdy czy nie jest ona bardziej zaciekła niż nasza. Pomóc trzeba wtedy, bo tak Jezus działa wobec nas i pracować nad tym.

P.S. Nie myślałem, że Polaków w Brukseli aż tyle. Tydzień temu w niedzielę u Dominikanów pełen kościół... Bądźcie mocni w kolejnym tygodniu Wielkiego Postu i powypędzajcie kilku zbędnych handlarzy z Waszych serc, które jest świątynią Boga. Biczem może nie, ale jest wiele innych sposobów na naśladowanie pasji, którą miał Jezus. Z Bogiem. Dawid.”

Rozważania DK z Kazachstanu

9 III 2018. Droga krzyżowa dla młodzieży

Kolejną już w tym roku drogę krzyżową dla młodzieży przygotowała i poprowadziła wspólnota Pole Miłosierdzia. Młodzi posłużyli się rozważaniami napisanymi przez Anię Błaszczak, która należy do tej grupy, a obecnie przebywa w Kazachstanie, gdzie jako woluntariuszka pracuje w Domu Dziecka.

Ania przy kolejnych stacjach dzieliła się historiami ludzi, szczególnie dzieci, z którymi pracuje, którym służy, nieraz wcielając się w rolę matki, siostry czy po prostu przyjaciela. Często losy tych, pośród których przebywa, naznaczone są krzyżem i cierpieniem. W tych rozważaniach nie zapomniała też o zmaganiach woluntariuszy, którzy podobnie jak ona, oddają swój czas i siły, by służyć ubogim, porzuconym, słabym.

Piątkowe rozważania drogi krzyżowej zapraszły uczestników do otwarcia się i dostrzeżenia wokół siebie tych, których krzyż jest zbyt ciężki, a także do podjęcia trudu pomocy czy chociażby modlitwy w ich intencjach.

Droga krzyżowa - rozważania Ani

28 II 2018. Apel Młodych

W środę  nasza parafia stała się miejscem spotkania młodych z parafii łęczyńskich. Zgromadzili się oni na wspólną modlitwę w intencji ofiar handlu ludźmi.

Młodzież z parafii św. Barbary – gospodarze wydarzenia, zaprosili do obejrzenia krótkiej scenki pokazującej mechanizmy działające we współczesnym niewolnictwie. Ofiary miały na szyi zawieszone tablice, ukazujące sytuacje, które przyczyniły się do pozbawienia ich wolności.

Po tym wizualnym wstępie rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Inspiracją dla niej były rozważania przygotowane przez sieć Bakhita  - organizację działająca przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonnych, zajmującej się przeciwdziałaniu i pomocy ofiarom współczesnych form niewolnictwa.

Głębokie rozważania, historie ludzi  i obrazy piaskiem malowane sprzyjały klimatowi modlitwy zanoszonej w intencji ofiar handlu ludźmi. Nietrudno było zobaczyć w ich doświadczeniach twarz cierpiącego Chrystusa.

Po modlitwie do obecnych została skierowana zachęta do włączenia się w nocna modlitwę w tych intencjach. W każdą pierwszą sobotę miesiąca  wiele osób w Polsce podejmuje o godz. 300 Koronkę do Bożego Miłosierdzia, by być blisko tych, którzy często w tej godzinie bardzo cierpią.

Na koniec ks. Dawid Gawin z parafii św. Józefa udzielił obecnym błogosławieństwa i został odśpiewany Apel Jasnogórski.

czwartek,
24 maja 2018