Poziom 1.1.6

Temat: Być z Bogiem i bliźnimi

Okazja: Boże Ciało – 15 VI

Wartość:Bierzmowanie, w którym Duch Święty daje nam siebie, byśmy byli świadkami jedności z Bogiem i bliźnimi.

Meta:

Mieszkańcy parafii św. Barbary odkrywali że są świadkami jedności z Bogiem i między sobą, przez co tworzą żywy Kościół poprzez gest podania sobie rąk i wspólnego zaśpiewania pieśni „Abyśmy byli jedno” na zakończenie procesji Bożego Ciała.

UZASADNIENIE

1.Z problemu:

Pomimo brania udziału w liturgii, która jest symbolem jedności Kościoła, dla wielu wiernych pozostaje ona miejscem zaspokajania jedynie swoich własnych potrzeb duchowych (własne modlitwy, myśli) bez dostrzegania znajdującego się obok bliźniego. Niektórzy są skrępowani przekazaniem sobie znaku pokoju, ustąpieniem miejsca drugiej osobie, a nawet wspólnym śpiewem. Przychodzą, by być słuchaczami, a nie uczestnikami.

2. Z ideału:

Jezus pragnie, żebyśmy poczuli wartość jedności, wzajemnej braterskiej więzi i doświadczyli żywej wspólnoty.

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno [stanowimy]. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś” (J 17, 20-23).

3.Z nawrócenia:

Należy dopomóc wszystkim mieszkańcom naszej parafii, aby poczuli się odpowiedzialni za tworzenie jedności w Kościele, z Bogiem i bliźnimi.

Hasło: Abyśmy byli jedno.

Gest dla wszystkich: Na zakończenie procesji wszyscy podajemy sobie dłonie i śpiewamy pieśń „Abyśmy byli jedno”.

Gest liturgiczny: j.w.

Gest grup formacyjnych:

Podzielenie się świadectwem o przeżytym wydarzeniu.

28 czerwca 2017