Z historii sceny parafialnej

Przedstawienie inauguracyjne

Oficjalne otwarcie sceny miało miejsce 15 października 2000 r. Proboszcz parafii ks. Stanisław Zając witając przybyłych wyraził nadzieję, że nowa scena będzie twórczym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w parafii, miejscem rozrywki, zabawy i refleksji.

Na uroczystości inauguracyjne przygotowano przedstawienie ludowe pt. „Zaloty u Doroty”. Parafialne wydarzenie swą obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta Jacek Józenko, Wieceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Skibiński, Przewodnicząca Rady Powiatu Krystyna Wiśniewska, Wicestarosta Piotr Winiarski, Dyrektor Centrum Kultury Jerzy Tkaczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II Grażyna Bednarska, przedstawiciel Zespołu Szkół nr 1 Tadeusz Wójcik oraz proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. dziekan Janusz Rzeźnik. Licznie przybyli parafianie, sala wypełniona była tak, że brakowało nawet miejsc stojących.

Pomysłodawcy

Inicjatorkami uruchomienia sceny parafialnej były członkinie Legionu Maryi. Orędowniczką tej sprawy była Bożena Anisiewicz, autorka i reżyser pierwszego przedstawienia zorganizowanego z myślą o księżach pt. „Super ksiądz” (17 I 1999). Przed oficjalną inauguracją wystawiono także „Wesel Wesel” (24 V 1999), „Kiszenie kapusty” ( XI 1999), kabaret na wzór „Szopki noworocznej” (16 I 2000). Przy realizacji tych zamierzeń wspierały ją: Anna Ośko i nasza organistka Gabriela Jagaczewska.

Nie sposób zliczyć ile przedstawień odbyło się do dnia dzisiejszego. Z pewnością było ich kilkadziesiąt. Każdego roku odbywa się ich kilka, niektóre weszły na stałe do repertuaru parafialnego np. Wieczór pieśni patriotycznej organizowany w Narodowe Święto Niepodległości. Obecnie nie tylko Legion Maryi odpowiada za przygotowanie przedstawień ale także inne grupy i wspólnoty.