Wizyta duszpasterska

Rozważania przygotowane przez rodziny na czas wizyty duszpasterskiej 2016/2017

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Z Ewangelii wg św. Mateusza 5, 16

Jako wyznawcy Chrystusa powinniśmy swoim życiem świadczyć o naszej wierze, żyć zgodnie z jej przykazaniami i czynić dobro.

Nie oznacza to jednak, że my jako ludzie powinniśmy się chwalić z dobrych uczynków spełnianych przez nas. Mają one służyć do znacznie szlachetniejszych celów. A mianowicie są one światłem w nas, aby ludzie którzy na co dzień nie są blisko Boga zobaczyli to światło i uwierzyli, że Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i bez Jego łaski nie możemy osiągnąć pełni życia i zbawienia. I za to wszystko powinniśmy oddawać Bogu cześć i chwałę.

W tym, krótkim fragmencie Pisma Świętego możemy odczytać bardzo ważną dla naszej wiary mądrość którą powinniśmy żyć na co dzień czyli świadczyć swoim życiem o tym iż jesteśmy chrześcijanami. Aby ludzie którzy nie znają nas, po naszych uczynkach widzieli, że to musi być chrześcijanin. Uważamy, że jest to ważne i powinno być nieodzownym, jakby wiążącym elementem w naszej wierze, równie ważnym jak uczęszczanie na Eucharystię, a właściwie uważamy, że to jest bardzo ze sobą związane czyli muszą za naszą wiarą iść uczynki.

Słowa te choć tak niepozorne skrywają ogromną siłę. Jest to fragment skierowany właśnie do nas, do Ciebie – Bracie i Siostro, bo to nikt inny, jak właśnie Ty jesteś umiłowanym Dzieckiem Boga.

Zwróć proszę teraz uwagę na swoje życie, na swoje postępowanie i odpowiedz w głębi duszy na pytania: Jak głęboka jest Twoja wiara? Czy jesteś pokorny? Czy znasz swoje życiowe powołanie? Modlisz się? Czy ta modlitwa jest żywa, pełna wiary, a może to tylko oklepana formułka nauczona kiedyś przez rodziców lub na lekcji katechezy?

Bracie i Siostro, pamiętaj! Jezus pragnie, abyśmy zdali sobie sprawę z wagi naszego powołania. Oczekuje od nas modlitwy o wiarę w to, co do nas kieruje. Pragnie byśmy trwali w prawdzie. Prosi o wierność krzyżowi, o czystość myśli, języka, serca, o życie dla Jezusa i z Jezusem. To właśnie ta czystość i świętość naszych dusz jest światłem, która jest dla innych ludzi drogowskazem. Jest to wielkie świadectwo miłości Boga do człowieka. Dusze te żyjąc Bogiem można powiedzieć „świecą” Jego miłością, niosą to światło do ludzi, a ono dotyka ich dusz. Nie ma mowy w tym fragmencie o czynieniu czegokolwiek na pokaz.

Stajemy się prawdziwie świadkami Boga, gdy żyjemy w głębi swego serca Jego Miłością, gdy Jego przykazania są wyryte w naszych duszach. Jeśli dusze nasze rozświetla Prawda Boża – jesteśmy świadkami tej Prawdy i świecimy światłem samego Boga. Pozwólmy, aby nasze życie kwitło darami Jezusa – dobrem, życzliwością, miłością, mądrością, pokojem, nadzieją, radością. To inni widząc naszą siłę będą garnęli się jak przysłowiowa „ćma do ognia”, aby zakosztować tej błogiej rozkoszy.

A teraz na zakończenie, proszę zastanów się Drogi Bracie oraz Droga Siostro nad własnym życiem, nad sobą samym i odpowiedz w ciszy serca na pytania: Jaki jesteś w kontaktach z ludźmi? Czy Twoje życie jest wartościowe? Czy jesteś świadkiem Jezusa? Czy jesteś światłem odbijającym Jezusa, a może pokazujesz światu i kreujesz się na idola? Jak bogate masz życie duchowe?

poniedziałek,
18 grudnia 2017