Rekolekcje Legionu Maryi

Spotkanie w auli dolnej

27-28 XI 2015. Rekolekcje Legionu Maryi

W dniach od 27-28 listopada w auli dolnej domu parafialnego, odbywały się rekolekcje dla wspólnoty Legionu Maryi.Tematem spotkania była tożsamość chrześcijańska.

Przybyli na nie legioniści z Łęcznej i z podłęczyńskich parafii. W sumie wzięło w nich udział ok. 49 osób, niestety nie wszyscy mogli uczestniczyć w całych rekolekcjach, każdy ofiarował tyle czasu ile było to dla niego możliwe. Rekolekcje prowadził ks. Proboszcz Andrzej Lupa, a pomagała mu s. Elżbieta Łutnik. Zróżnicowane metody pracy sprawiały, że uczestnicy nie czuli znużenia, mimo upływającego czasu, a wręcz przeciwnie, żywo angażowali się w poszczególne punkty programu. Ks. Andrzej korzystając z prezentacji wyświetlanej na ekranie, wyjaśniał istotę tematu, stawiał pytania, zachęcał do dyskusji. Uczestnicy kilkakrotnie podejmowali pracę w mniejszych grupach, by potem przedstawić swoje przemyślenia na forum. Rekolekcje wzbogacone były o animacje i krótkie filmiki wyświetlane przy różnych okazjach.

Każdego dnia rekolekcji w kaplicy miłosierdzia sprawowana była Eucharystia, podczas której nauczanie związane było  ściśle z tematem  rekolekcji. Podejmowane były też refleksje związane z posługą legionistów w parafii, dzięki temu można było na konkretych przykładach zobaczyć jak należy rozumieć tożsamość chrześcijańską i jak każdy członek wspólnoty może ją realizować. Wielu uczestników podkreślało, że był to bardzo ubogacający czas i warto było z tych rekolekcji skorzystać.

Ks. Proboszcz podziękował wszystkim obecnym za ich zaangażowanie w dzieło ewangelizacji, za gotowość do podejmowania trudnych wezwań i zachęcił do gorliwości i odwagi w służbie Panu.

Na koniec grupa podziękowała prowadzącym i złożyła ks. Andrzejowi życzenia z okazji zbliżających się imienin.

Pielęgnujemy tradycje patriotyczne

Dzieci śpiewają pieśni patriotyczne

22 XI 2015. Wieczór Patriotyczny

W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w parafii św. Barbary w Łęcznej odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych.

W tym roku, z różnych względów, koncert miał miejsce w innym terminie niż zwykle, ale za to ubogacony był obecnością dzieci i młodzieży na co dzień szlifujących swoje zdolności wokalne w Szkole Muzycznej Yamaha. Dyrektorką szkoły jest nasza organistka Gabriela Jagaczewska. Uczniowie szkoły muzycznej wystąpili z programem patriotycznym na zaproszenie Legionu Maryi.

Na początku spore grono przybyłych, wśród których obecni byli także rodzice młodych artystów, powitała Krystyna Gryckiewicz – odpowiedzialna za Legion Maryi w parafii. Natomiast ks. proboszcz Andrzej Lupa zainicjował wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i tych, którzy za nią walczyli.

Dzieci i młodzież wykonali 13 utworów. Wiele z nich to znane powszechnie piosenki, dzięki temu obecni chętnie się w nie włączali, np. Pierwsza kadrowa, Pałacyk Michla czy Szara piechota, ale były też utwory mniej znane, np. Dziś idę walczyć mamoDziewczyna z granatem czy Rogatywka. Podziwiano kunszt młodych artystów, którzy świetnie wykonali niełatwe przecież utwory, a także profesjonalizm Doroty Kubuśki-Adamiak – nauczycielki wokalu w szkole Yamaha. Dzieci nie tylko wspaniale śpiewały, ale też pięknie interpretowały wykonywane piosenki.

Serca widzów porwali najmłodsi, realizujący program Szkraby i muzyka, którzy z wielką pasją towarzyszyli starszym uczniom, śpiewając piosenki patriotyczne. Pod czujnym okiem Elżbiety Gładosz wyuczyli się trudnych dla siebie tekstów i całym sercem włączyli się w śpiew.

W Programie patriotycznym wzięli udział: Natalia Pietrzak, Wiktoria Świdzińska, Natalia Budzyńska, Wiktoria Grzywacz, Marcel Ulewicz, Weronika Boguta, Michał Grabiec – laureat dwóch konkursów pieśni patriotycznej: w Puławach – Żeby Polska była Polską i w Lublinie Ojczyzno moja najmilsza, Zuzia Tarkowska,  Maria Kowalska, Tosia Wójcik, Daria Harasim, Weronika Winiarska, Agnieszka Winiarska, Natasza Gutek, Zosia Roczon, Michał Dygulski, Zuzia Kowalczyk i z programu Szkraby i muzyka: Julia Lisek, Dawid Pieniak, Noel Adamczyk, Iza Dybich, Patryn Czupryn, Gabrysia jarocińska, Nikola Pleczawska, Lena Grzesiuk, Zosia Grzesiak, Martyna Grzesiak, Gabrysia Kowalczyk, Nina Kłembokowska.

Wieczór upłynął w bardzo miłej, ale i podniosłej atmosferze. Młodzi artyści i ich opiekunowie otrzymali gromkie oklaski. Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przeżycia tak pięknego czasu, wyraził też nadzieję, że to nie koniec współpracy ze Szkoła Muzyczną Yamaha i zaprosił na następne spotkania. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.

wtorek,
23 maja 2017