List od s. Janiny - misjonarki z Etiopii

Pozdrowienia z Etiopii

Sun, 1 Mar 2015 11:13:41

Pokój i Dobro!

Pragnę skreślić parę słów do tych, którzy pamiętają o nas misjonarzach i misjonarkach pracujących na misjach Ad Gentes.

Dzisiaj Kościół Powszechny modli się za nas, stąd pragnę wyrazić moją wdzięczność i radość za każdą wyszeptaną modlitwę do Pana w naszych intencjach.

Daje mi to poczucie Kościoła, który pamięta o każdym człowieku, tym bliskim i odległym.

Nazywam się s. Janina, jestem Franciszkanką Misjonarką Maryi. Po raz pierwszy postawiłam moje stopy w Afryce w 1997 roku. Najpierw w Południowej Afryce, a od 2000 roku jestem w  Etiopii, gdzie pracuję do obecnej chwili.

Dużą część mojego czasu poświęcam matkom i dzieciom jako położna w misyjnej przychodni. W minionym roku 2450 kobiet skorzystało z naszej pomocy medycznej. Jest to dla mnie wielka radość, bo jak do tej pory większość kobiet rodziła w domu i wiele z nich umieralno z powodu komplikacji.

Kolejną radością i wdzięcznością  skierowaną ku Bogu jest dar Roku Jubileuszowego naszego  Wikariatu - 50 lat obecności Kościoła Katolickiego na terenie, gdzie pracujemy. W 1964 roku księża i siostry ze Zgromadzenia Kombonianów rozpoczęli dzieło ewangelizacji na Południu Etiopii wśród siedmiu szczepów zamieszkujących te tereny.

Dziękowaliśmy Bogu za ten miniony czas - 50 lat pracy, trudu, radości i zmagania się. Owoce są widoczne w liczbach, są też i te ukryte, znane Bogu samemu.

Rok Jubileuszowy jest darem i łaską od Boga. Kolejnym darem jest podniesienie do godności Kardynała naszego arcybiskupa Brahane Jesus. Dla nas, mniejszości Kościoła Katolickiego w Etiopii, to szczególny dar od Boga.

Jeszcze raz dziękuję za modlitwę i łączność w Panu.

s. Janina, fmm

28 czerwca 2017