Hymn ŚDM Kraków 2016

Światowe Dni Młodzieży 2016

Światowe Dni Młodzieży 2016 - Kraków

ŚDM - Lublin

W 1984 roku na placu św. Piotra w Watykanie odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Było ono związane z obchodami Jubileuszu Odkupienia. Z tej okazji papież wręczył młodym krzyż, który stał się później jednym ze znaków Światowych Dni Młodzieży.  Dziś znany jest jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Od roku 2000 wraz z Krzyżem wędruje ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W marcu roku 1985, który został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży,  odbyło się międzynarodowe spotkanie młodych w Watykanie. W tym właśnie roku papież oficjalnie ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy ŚDM datuje się na rok 1986. Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się emerytowany papież Benedykt XVI, a w lipcu 2013 r. z młodzieżą w Rio de Janeiro spotkał się papież Franciszek.

W Archidiecezji Lubelskiej

Symbole ŚDM dotrą również do naszej diecezji. Termin peregrynacji symboli w diecezji lubelskiej przypada w dniach 22 sierpnia - 5 września 2015. Każde ŚDM wymagają dobrego przygotowania formacyjnego. W tym celu, co roku Ojciec Święty kieruje do młodych całego świata specjalne Orędzie, które jest kanwą pracy formacyjnej. ŚDM  w Krakowie w 2016 roku przebiegać będą pod hasłem: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7).

Program przygotowań do ŚDM w Krakowie opiera się na następujących tekstach Biblii:

Rok 2014: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Rok 2015: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Rok 2016: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

poniedziałek,
24 lipca 2017