Regionalne Centrum Trzeźwości „Maksymilian”

W internecie

ul. Jaśminowa 4 (budynek Przychodni Zdrowia)

21-010 Łęczna tel. 7236441

Plan dyżurów i spotkań członków RCT

Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 17.00 – 20.00

Plan spotkań grup samopomocowych przy RCT

Poniedziałek od 17.00 – grupa Al-Anon „Ewa” dla osób współuzależnionych Środa od 17.00 – grupa A-A „Maksymilian”, mityng Anonimowych Alkoholików Niedziela od 9.00 – grupa A-A „Bez nazwy”, mityng Anonimowych Alkoholików

Ośrodek

Ośrodek ma swoją siedzibę w miejscu, gdzie łatwo o ważną dla chorych anonimowość. W budynku przyjmuje stomatolog, mieści się biblioteka osiedlowa, klub sportowy, szkoła języków. Regionalne Centrum Trzeźwości „Maksymilian” istnieje w Łęcznej od 1988 r. (wcześniej jako Klub "Maksymilian"). lat. Nie wszyscy uczestnicy spotkań to ludzie z chorobą alkoholową, przychodzą również osoby współuzależnione – żony, dzieci.

Profilaktyka

Ważna jest profilaktyka. Członkowie RCT "Maksymilian" podejmują wiele działań w środowisku, by promować zdrowy i trzeźwy styl życia, zarówno wśród dzieci jaki i dorosłych.

• „Trzeźwość, a moja rodzina” – pod tym hasłem przez sześć lat prowadzony był konkurs plastyczny i literacki. Finał konkursu przypadał podczas Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości i prowadzony był w auli parafii św. Barbary.
  • W czerwcu organizowany jest „Bieg Trzeźwości”, w którym biorą udział dzieci, młodzież i dorośli.
  • „Maksymilian” organizuje również wyjazdy dla miłośników wędkowania, gdzie najlepszy otrzymuje statuetkę „Super wędkarza”.

Chodzi o to, by uczyć bezalkoholowego spędzania czasu.

Początki

Członkowie klubu dokumentują swoją działalność od pierwszego założycielskiego spotkania, które miało miejsce 3.11.1988 r. w parafii św. Marii Magdaleny. Tam znaleźli bezpłatny lokal i życzliwość proboszcza Janusza Rzeźnika. Od tamtej pory klub kilka razy zmieniał swoją siedzibę. Obecnie jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, posiadającym osobowość prawną. Trzy pękate kroniki zawierają informacje ze wspólnych spotkań w klubie i w plenerze, ze szkoleń, prelekcji i warsztatów. Nie brakuje imprez wyjazdowych np. do Częstochowy czy Lichenia. W ubiegłym roku członkowie RCT „Maksymilian” i ludzie związani z ruchem trzeźwościowym wzięli udział w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Wspólnot Trzeźwościowych w Licheniu.

Ważny link:

Biuro Służb Krajowych AA w Polsce [