Parafialna pielgrzymka do Matki Bożej Kijańskiej

W drodze do Matki Bożej

23 IX 2017. Do Matki Bożej Kijańskiej

W tym roku w drogę do Matki Bożej Kijańskiej wyruszyła około 170. osobowa grupa wiernych. Pielgrzymów, którzy zgromadzili się w świątyni, powitał Ksiądz Proboszcz Andrzej Lupa, a następnie udzielił obecnym błogosławieństwa na drogę.

Pogoda w tym roku okazała się łaskawa i mimo różnych prognoz pielgrzymi doszli do celu nieprzemoczeni.

Oprócz dorosłych uczestników pielgrzymki, z których niektórzy wędrowali już po raz 23, w grupie nie zabrakło także dzieci i młodzieży.

Duchową opiekę sprawowali kapłani: ks. Andrzej Lupa, ks. Paweł Kotowski i ks. Karol Madejek, natomiast kleryk Adam Sowa, poprzez prowadzenie śpiewu, sprawił, że szło się razniej w rytm intonowanych puiosenek   Ks. Paweł wygłosił konferencję nawiązującą do celu roku parafii, którym jest nawrócenie. Nie zabrakło konkretnych przykładów, pokazujących postawy świadczące o tym, że nie do końca rozumiemy na czym polega prawdziwie chrześcijańskie życie. Był to swoisty rachunek sumienia, który dotykał serca i może pomóc w podejmowaniu na nowo wymagań wiary. Jest zaproszeniem do przemiany życia, czyli do nawrócenia. Można było zacząć od razu, gdyż kapłani przez całą drogę służyli sakramentem pojednania i rozmową duchową.

W drodze wierni pisali intencje, które następnie były odczytywane podczas modlitwy różańcowej. W intencjach niesionych przez pielgrzymów sprawowana była Msza św.

W kijańskim sanktuarium wszystkich powitał ks. Karol Bernatek, miejscowy wikariusz. Oprócz grupy z parafii św. Barbary w Łęcznej do Kijan przybyli także pielgrzymi z parafii: św. Józefa i św. Marii Magdaleny w Łęcznej, z Milejowa i z Parafii Jawidz-Rokitno. Przed Mszą św. dwie osoby przyjęły Szkaplerz Karmelitański.

Eucharystię koncelebrowało dwóch kapłanów: ks. Andrzej Lupa z Łęcznej i ks. Adam Breś z Milejowa. Homilię o tym, czym jest parafia, jaka jest jej rola i jakie miejsce ma w niej każdy wierzący, wygłosił ks. Andrzej. Modlitwę w sanktuarium zakończył Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Od 14 lat w drogę do Matki wyruszają także wierni z parafii św. Józefa z Łęcznej, w tym roku było ich ok. 30 osób. Od trzech lat do Matki Bożej Kijańskiej zmierzają także parafianie z Jawidza-Rokitna też ok. 30 osób.  Na Mszę św. dojechali jeszcze własnym transportem ci, którzy nie mogli pokonać jej wędrując w pielgrzymce, a pragnęli modlić się u stóp Pani Kijańskiej.

wtorek,
21 listopada 2017