Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16601813

Biblia Audio i Tekst

TRWAM i Radio Maryja

Gość i Niedziela

Kościół prześladowany

25 lat Powiatu Łęczyńskiego

18 III 2024. Srebrny Jubileusz Powiatu

Po uroczystej Sesji Rady Powiatu Łęczyńskiego, która miała miejsce w Starostwie Powiatowym uczestniczy przybyli na Mszę św. do Kościoła św. Barbary. Msza św. koncelebrowana sprawowana była w intencji mieszkańców Powiatu.

Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, a homilię wygłosił ks. Stefan Misa, proboszcz parafii św. Józefa. W koncelebrze był także ks. Stanisław Kryszczuk, proboszcz parafii w Jawidzu – Rokitnie. Na początku wszystkich przybyłych powitał gospodarz parafii św. Barbary, ks. Andrzej Lupa. Na początku wymienił poczty sztandarowe, władze Powiatu i Gminy, Burmistrza miasta Łęczna, wszystkich pracowników Starostwa powiatowego i przybyłych mieszkańców.

Liturgię Mszy św. przygotowali przedstawiciele Starostwa. W procesji przyniesione zostały dary: kwiaty, chleb z napisem 25 lat Powiatu Łęczyńskiego, okolicznościowy album zawierający historię powiatu od początku jego istnienia oraz wino i hostie.

Na zakończenie ks. proboszcz Andrzej podziękował wszystkim za obecność i modlitwę. Następnie zaproszeni udali się na dalsze świętowanie podczas  Gali Jubileuszowej.

Galeria 

Plan Rekolekcji Wielkopostnych 14-17 III 2024

Nauka rekolekcyjna

Dzień 1 - Nauka

Dzień 2 - Nauka

Dzień 2 - Droga Krzyżowa

Dzień 3 - Nabożeństwo pokutne

Dzień 4 - Zakończenie rekolekcji

„Lekki ciężar”

17 III 2024. Zakończenie rekolekcji

Nauka rekolekcyjna - MP4

Ostatni dzień rekolekcji wiązał się z refleksją co możemy uczynić, by podobać się Bogu. 

Ksiądz Rekolekcjonista opowiedział historię ojca i sparaliżowanego syna, którzy ukończyli niezwykle trudne triatlonowe zawody Ironmen. Na pytanie dziennikarza, czy bez syna ojciec osiągnąłby lepszy wynik, ten stwierdził, że nie. Oznajmił, że ten wynik byłby dużo gorszy, bez syna nie miałby siły dobiec do mety, ani nie miałby po co dobic do mety.

- Ktoś mógłby powiedzieć do Jezusa nieosącego kryzyż: Panie Jezu dźwigasz nie tylko kryzż, ale dźwigasz grzechy całego świata, dźwigasz ogromny ciężar, dlatego na tym krzyżu tak szybko umarłeś. Gdybyś nie wziął naszych grzechów ten ciężar byłby dużo lżejszy. Chyba dostrzegamy błąd takiego myślenia - mówił kapłan. - Są takie ciężary, które są zbędne, których trzeba się pozbyć, ale są też takie ciężary, które sprawiają, że jest lżej. Ciężary dźwigane z miłości mogą sprawić, że jest lżej. Bez naszych grzechów krzyż Jezusa byłby cięższy, bo byłby to krzyż bezsensowny.

Podczas Mszy św. wieczornej przedstawiciele wspólnoty parafialnej podziękowali Księdzu Rekolekcjoniście za głoszone słowo, które prowadziło parafian do przemiany duchowej.

Dzień spowiedzi świętej

„Bilet do nieba”

Dzień spowiedzi

16 III 2024. Czas duchowej przemiany. Dzień 3

Nauka rekolekcyjna - MP4

Dzień 3 - Droga Krzyżowa

Trzeci dzień rekolekcji to dzień spowiedzi świętej. Nabożeństwo pokutne składało się z dwóch części, w pierwszej Rekolekcjonista nauczał o tym, co Panu Bogu się w nas nie podoba, w drugiej wszyscy wspólnie omówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Kapłan objaśniając ewangeliczną opowieść o bogaczu i Łazarzu, mówił, że największym skarbem bogacza, był właśnie Łazarz. – Trochę to ironiczne – mówił – ale największym bogactwem bogacza nie były jego majątki tylko żebrak u bramy jego pałacu. Grzechem bogacza nie jest jego bogactwo, ale jego egoizm. Bogacz został potępiony za to, że źle używał bogactwa, ono go zaślepiło, żył dla siebie.

Żebrak u bram pałacu to prawdziwa szansa dla bogacza i jego  bilet do nieba. Bogacz z tego biletu nie skorzystał. Pan Bóg dając mu żebraka próbował uratować jego życie, życie bogacza. Życie ma sens, gdy jest dla kogoś.

„Nie bój się śmierci, tylko żyj”

15 III 2024. Droga Krzyżowa

Rozważania Drogi Krzyżowej poprowadził Ksiądz Rekolekcjonista.

Kapan mówił: Jezus na krzyżu oprócz bólu fizycznego, którego doświadczał jako człowiek, doświadczał też przede wszystkim bólu opuszczenia. Wykrzyczał przecież wisząc na krzyżu: Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił? Kapłan podkreślał, że przez udział w tym nabożeństwie, możemy ulżyć w bólu opuszczeniu Boga. 

Pryz ostatnie stacji mówił: - Nie bójmy się śmierci, ona nie jest przeciwniczką życia i nie jest na końcu życia, przeciwnie, jest po stronie życia, tego wielkiego ŻYCIA, które On wysłużył ci swoją śmiercią. Nie bój się śmierci, tylko żyj. Człowieku żyj, dobrze, mądrze, twórczo.

Dokładnie możesz policzyć dni, które minęły od dnia twoich narodzin aż do dzisiaj, ale nie znasz nawet ogólnej liczby tych dni, które zostały ci od dzisiaj, do dnia twojej śmierci. Może jest ich dużo mniej niż myślisz. Nie wolno ci zmarnować już żadnego, więc żyj i pozwól żyć innym. Niech żaden twój dzień nie będzie „zbylejaczony”, niech każdy będzie pożyteczny, także ten ostatni, dzień twojego umierania.

Galeria

Czas rekolekcji

„Gdzie oni są?”

Ksiądz Rekolekcjonista

15 III 2024. Czas duchowej odnowy. Dzień 2

Nauka rekolekcyjna – MP4

Drugi dzień rekolekcji to czas przyjrzenia się temu, co Panu Bogu się w nas podoba.

Ksiądz rekolekcjonista rozpoczął od przypomnienia wątku z życia dr. Janusza Korczaka, znanego pedagoga, założyciela Domu Sierot, który dla „swych” dzieci, gotowy był poświęcić wszystko.

- Pewnego razu w jednej z restauracji podszedł do dobrze ubranego człowieka i poprosił o wsparcie dla dzieci. Ten człowiek go opluł. Na to doktor Korczak z kamienną twarzą odpowiedział: To było dla mnie, a teraz proszę o pieniądze dla moich dzieci. „Pan nie ma wstydu” oburzył się klient restauracji. Na to Korczak odpowiedział: Ja nie mam wstydu, ja mam setkę dzieci do wykarmienia.

- Patrząc na takie postępowanie Korczaka, który nad życie kochał, nie swoje przecież dzieci, myślę o Jezusowej miłości – mówił Kapłan - o której słyszymy w Ewangelii, gdy Jezus mówi: Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Ksiądz Rekolekcjonista objaśniał, że życie nasze możemy oddawać także wtedy, kiedy pozwalamy obumrzeć naszej dumie, pysze, egoizmowi, po to, by służyć drugiemu człowiekowi.

- O każdego z nas warto walczyć, nawet o tego, z którym się nie dogadujemy – mówił. Objaśniał także ewangeliczną opowieść o uzdrowieniu trędowatych. Tego, który wrócił podziękować za uzdrowienie z choroby, Jezus zapytał: Gdzie jest dziewięciu pozostałych? I jak objaśniał dalej kapłan, pytanie to było skierowane nie do tych, których nie było, ale do tego, który powrócił, który zostawił swoich braci, jest to pytanie także do nas.

Pytanie: Gdzie oni są? Powinno siedzieć w naszych głowach i nie wychodzić -  mówił. Objaśniał, że idzie tu o to, by zatroszczyć się o osoby, których tutaj nie ma. – Jeśli nie damy im siebie to przyprowadzenie ich do Boga nic nie zmieni – mówił. – Mamy być przy tych, których Pan Bóg nam daje, a Bóg który jest w nas, będzie w nich działał.

„Drodzy zdrajcy i niewdzięcznicy…”

14 III 2024. Czas duchowej odnowy. Dzień 1

Nauka rekolekcyjna - MP4

Dzisiaj rozpoczęły się parafialne rekolekcje, głosi je ks. Michał Orzoł, pallotyn, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pallottiego w Ożarowie Mazowieckim.

- Drodzy zdrajcy i niewdzięcznicy, drodzy kłamcy i oszuści, drodzy sprawcy wszystkich moich cierpień. Chce wam powiedzieć, że Jezus mógłby nas tak powitać na początek naszych rekolekcji, ponieważ to prawda.  Ponieważ jesteśmy zdrajcami, oszustami, kłamcami i tak dalej. I wszystkie te grzechy sprawiły, że Jezus odczuwał ten ciężar idąc na Golgotę. Jezus ma prawo tak nas nazywać. A jak nas nazywa? – tymi słowami ks. Michał Orzoł rozpoczął naukę rekolekcyjną.

- W czasie tych czterech dni rekolekcji chcę, abyśmy zrobili cztery kroki. Pierwszy, dzisiaj, to próba odpowiedzi: Jak nas widzi Pan Bóg? Drugi krok, jutro, to próba zobaczenia, co Mu się w nas podoba? Trzeciego dnia, w dzień pokutny, będziemy próbowali zobaczyć, co Jezus widzi w nas i Mu się w nas nie podoba? Czwartego dnia, w niedzielę, będziemy próbowali odpowiedzieć, co my w związku z tym wszystkim możemy zrobić? – objaśniał Rekolekcjonista.

Rekolekcje potrwają do niedzieli. Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tych wielkopostnych wspólnotowych ćwiczeniach. Towarzyszmy im także naszą modlitwą. Polecajmy Panu Jezusowi Księdza Rekolekcjonistę i całą parafię.

Galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania!  

Jan Paweł II, 5.06.2004 r.

22 marca 2024 r. o godz. 18.00 po Mszy św. w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin można będzie wyruszyć w kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie ma nic wspólnego z pielgrzymkami, z tym, że jest grupa, że jest bezpiecznie, że jest piosenka, że ksiądz się Wami będzie opiekował… Nie ma z tym nic wspólnego. Jest po prostu ciemną nocą. I walką, zmaganiem się z własnymi słabościami.

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.

Do trasy trzeba się dobrze przygotować, wszystkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie EDK – Przygotuj się.

Trasy Łęczyńskiej EDK

FB Ekstremalna Droga Krzyżowa Łęczna

Pomagamy Patrycji z Sercem

Nie przechodźmy obojętnie wobec cierpienia naszych braci i sióstr

Ma na imię Patrycja. Do niedawna wiodła normalne, spokojne życie, wychowując samotnie od 9 lat córkę Kaję l. 13.

Wszystko zmieniło się w kwietniu 2021 roku, kiedy wykryto u niej najbardziej złośliwego i szybko rozprzestrzeniającego się raka piersi. Nowotwór nie odpuszcza, a w lipcu 2023r. zaatakował agresywnie dając przerzuty do mózgu, rdzenia kręgowego wraz niedowładem obu nóg. 

Jest jednak nadzieja terapia...terapia preparatem z komórek macierzystych oraz terapie alternatywne. Koszt terapii jest niestety, horrendalny... po prostu nie stać ją i rodzinę... a rodzimy NFZ nie refunduje.

Patrycja pragnie wygrać tę walkę dla córki i wspierać ją w życiowych wyborachm cieszyć się jej szczęściem...

Więcej na stronie Pomagam.pl

Ten film trzeba obejrzeć!

The Chosen – światowy hit, o którym miliony ludzi nie przestają mówić. Pierwszy wielosezonowy serial o życiu Jezusa oparty na prawdziwych historiach. Pokazuje Ewangelię oczami osób, które znały Go osobiście.

Źródło: https://rafaelfilm.pl/thechosen/

Serial do obejrzenia - 3 sezonyhttps://watch.thechosen.tv/

Wiadomości parafialne

18 III 2024. W poniedziałek o godz. 13.30 zostanie odprawiona msza św. dziękczynna z okazji 25-lecia Powiatu Łęczyńskiego. W imieniu Starostwa zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej modlitwy.

19 III 2024. Uroczystość św. Józefa. W parafii św. Józefa odpust. Uroczysta suma o godz. 1800. Sąsiedzi serdecznie zapraszają.

22 III 2024. Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyjście po Mszy św. o godz. 18.00 z parafii św. Józefa. Informacje o trasach i rozważania Drogi Krzyżowej znajdziemy na stronie - Ekstremalna Droga Krzyżowa.

24 III 2024. Niedziela Palmowa. Jako znak naszej gotowości przeżywania Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu przynosimy na Mszę św. palmy. Palmy można jeszcze kupić na naszym kiermaszu zorganizowanym przez świetlicę. Niepotrzebne palmy można składać w tym tygodniu w szklanym przejściu w wystawionych kartonach.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa dla dorosłych w piątek o 17.00, dla młodzieży także w piątek o godz. 19.00, dla dzieci w środę o godz. 17.00. Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 17.30.

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Czytania na dziś

Bezpłatna pomoc prawna

Świetlica Facebook

Szkoły w parafii

Pismo Emaus

Synod Archidiecezji

PGP

Biblioteka parafialna

LSO

Teologia Polityczna