Rekolekcje Rady Duszpasterskiej

5-7 II 2016. Rekolekcje w Nałęczowie

Rekolekcje dla radnych parafii św. Barbary, które odbyły się w ciszy nałęczowskiego domu rekolekcyjnego, skoncentrowane były wokół tematu odkrywania tożsamości chrześcijańskiej. Ćwiczenia duchowe oparte zostały na dwóch podstawowych filarach: przynależności do Chrystusa i przynależności do Kościoła.

Rekolekcje rozpoczęły się wspólną koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas której uczestnicy prosili o dar dobrego przeżycia tego czasu formacji. Wieczorem została odprawiona Msza św., w czasie homilii ks. Proboszcz wprowadził obecnych w temat tożsamości, nad którym będą się pochylali przez kolejne dni rekolekcji. Po Mszy św. odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone tematowi: Być chrześcijaninem to postawić Chrystusa w centrum swojego życia. Pomocą w tej refleksji była przypowieść o winnym krzewie i latoroślach. Uczestnicy pracując w grupach szukali odpowiedzi na pytania: co jest dla nich ważne, o co się troszczą, czemu poświęcają czas? Refleksja miała pomóc w odkrywaniu miejsca jakie zajmuje Chrystus w ich codzienności. Na koniec dnia obejrzeli film Bóg nie umarł, który dobrze wpisywał się w temat rekolekcji.

Kolejny dzień rozpoczął się Liturgią Godzin z komentarzem do słowa Bożego. Blok przedpołudniowy był czasem konferencji, pracy w grupach oraz odkrywania: co trzeba czynić, by postawić Chrystusa w centrum, z czego pozwolić się oczyszczać? Miało to pomóc uczestnikom zobaczyć konkretne rzeczy, które wymagają oczyszczenia, by bardziej należeć do Chrystusa. Podczas Eucharystii pogłębiany był temat przynoszenia owoców w codziennym życiu.

Część popołudniowa rozpoczęła się koronką do Bożego Miłosierdzia, po której najpierw podsumowywana była pierwsza część rekolekcyjnych rozważań a następnie zgłębiane były tematy z drugiego filara – przynależności do Kościoła. Słowem, które prowadziło radnych w dalszych poszukiwaniach, był fragment z 1 Listu św. Pawła do Koryntian, mówiący o Mistycznym Ciele Chrystusa, którym jest Kościół, i w którym każdy chrześcijanin ma swoje niepowtarzalne miejsce. I znowu było wiele wspólnej pracy na forum i w grupach, wiele ciekawych wniosków i refleksji, które niepokoiły i stawiały pytania, oczekując konkretnych odpowiedzi. Wieczorem była okazja, by zobaczyć kolejny ewangelizacyjny film.

Niedziela rozpoczęła się od wspólnie odmówionej modlitwy porannej, Jutrzni. Do południa był czas intensywnej pracy i zastanawiania się nad zadaniami, które w parafii są powierzane świeckim i przez nich wypełniane oraz nad tym jak wielki jest ich wkład w budowanie wspólnoty parafialnej i troska o jej funkcjonowanie. Była to też okazja do refleksji nad rolą radnych, nad znaczeniem ich posługi. Na koniec nie zabrakło dyskusji na temat pilnych wyzwań stojących przed całą wspólnotą parafialną.

Rekolekcje zakończyły się Eucharystią, podczas której uczestnicy zostali zaproszeni do napisania odpowiedzi na pytanie: Czym dla mnie jest służba we wspólnocie parafialnej? Kartki z odpowiedziami zostały złożone pod ołtarzem, obok krzyża, przy którym były umieszczone także inne spisane owoce rekolekcyjnej pracy. Na zakończenie Mszy św. każdy otrzymał rulonik ze słowem Bożym oraz posłanie z błogosławieństwem na dalszą owocną służbę wspólnocie. Była też okazja, by sobie wzajemnie podziękować za ten piękny czas spędzony razem.

Po Mszy św. uczestnicy udali się na ostatni obiad. W czasie posiłku była okazja do podziękowania paniom, które służyły wszystkim przez swą posługę w kuchni. Panowie, wręczając czekoladowe upominki, dziękowali paniom za rozpieszczanie naszych podniebień i żołądków. Radni wyjeżdżali z Nałęczowa z przekonaniem i nadzieją, że za rok znowu będzie okazja do spotkania i wspólnych poszukiwań i refleksji. Zapewniali także, że zabiorą ze sobą jeszcze jednego radnego, bo na tak wielką grupę parafialnych radnych, niestety niewielu wzięło udział w tej roczenej formacji.

Rekolekcje prowadzili ks. proboszcz Andrzej Lupa i s. Elżbieta Łutnik.

Galeria 1 * Galeria 2

Rada Duszpasterska

Spotkanie Rady Duszpasterskiej

Rada Duszpasterska stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii w ramach ustawodawstwa diecezjalnego – czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego w danej wspólnocie wiernych.

W NASZEJ PARAFII

Rada Duszpasterska dla realizacji zamierzonych zadań spotyka się cztery razy w ciągu roku.

Radni odwiedzają rodziny, zanosząc do nich wydawany przez siebie kwartalnik Emaus.

Rada ma swój program formacyjny zawarty w Książce Roku, jak również uczestniczy w rekolekcjach wyjazdowych i organizowanych na miejscu, związanych z ogólnym celem roku duszpasterskiego.

I KONGRES PARAFIALNYCH RAD DUSZPASTERSKICH

Relacja