W służbie Maryi

14 IV 2018. Acies.  Święto Legionu Maryi

W sobotę miało miejsce ważne dla Legionu Maryi wydarzenie. Był to corocznie przeżywany Acies, największa uroczystość maryjna w Legionie, uczestniczyli w nim legioniści z całego Rejonu.

Świętowanie rozpoczęły modlitwy wstępne: część radosna różańca świętego i modlitwy legionowe. Centralną część obchodów stanowiła Eucharystia koncelebrowana przez trzech kapłanów. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Paweł Kotowski z parafii św. Barbary, duchowy opiekun tutejszych prezydiów Legionu Maryii i ich kierownik duchowy, wraz z nim Mszę św. celebrowali: ks. Janusz Rzeźnik, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i ks. Adam Breś z Milejowa.

W głoszonym słowie ks. Paweł  nawiązał do róznych tytułów, jakie nosi Maryja.  – Niektóre z nich - mówił kapłan – są związane z dogmatami, inne z miejscami, gdzie się objawiła, jeszcze inne od wiernych na podstawie otrzymanych łask. Ks. Paweł wspomniał także o kulcie Maryi Nieustającej Pomocy, która wspomaga w każdej potrzebie. Mówił, że w trosce o nasze zbawienie Maryja nie zawsze spełnia każdą naszą prośbę, ale zawsze nas wysłuchuje. Po homilii, najpierw kapłani, a potem legioniści odnawiali akt zawierzenia podchodząc z proporcami poszczególnych prezydiów do vexillum - proporca będącego symbolem Legionu Maryi. Był to bardzo podniosły moment całej uroczystości.

Po błogosławieństwie ks. Paweł zaprosił wszystkich do przedłużenia radości świętowania w auli parafialnej. Przybyłych powitała Anna Ośko, prezydent Legionu Maryi w parafii św. Barbary. Później wszyscy mogli pokrzepić się darami z obficie zastawionego stołu.

Obecni zostali zaproszeni do wysłuchania objaśnienia bogatej symboliki ikony MB Nieustającej Pomocy. Był też czas na świadectwa o cudach wyproszonych przez Jej wstawiennictwo podczas Nowenny, która jest praktykowana w wielu parafiach. Był też czas na wspólny spiew. O 12 00 została odmówiona modlitwa Regina Coeli, która w okresie wielkanocnym zastępuję modlitwę Anioł Pański. Wspólne świętowanie zakończyło się błogosławieństwem.

W trosce o formację

14 IV 2018. Rekolekcje dla rodziców dzieci do I Komunii św.

W sobotę od godz. 9 00 w auli parafialnej rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. przeżywali swój dzień skupienia.

Skupienie, jak co roku,  poprowadził ks. proboszcz Andrzej Lupa. Rozważania koncentrowały się wokół wychowania, a także roli rodziny w tym ważnym dla dziecka procesie. Dlatego też Ksiądz Proboszcz poruszał tematy związane z kształtowaniem postaw przywołując biblijne przykłady, w których Bóg formował naród wybrany, prowadził go do wzrastania w wierze i podejmowania właściwych, dojrzałych wyborów.

Dzień skupienia zakończyła Eucharystia, w którą uczestnicy rekolekcji aktywnie się włączając poprzez czytanie Słowa Bożego, modlitwy wiernych i uwielbienia. Kapłan poruszył na homilii ważny temat, błogosławieństwa dzieci. Mówił, że rolą rodziców jest wypraszać błogosławieństwo dla swoich pociech i je błogosławić.

Ten dzień był kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniu do I Komunii św. w naszej parafii.

Wiadomości

W niedzielę 29 kwietnia o godz. 1600 będzie sprawowana Msza św. na cmentarzu w intencji wszystkich zmarłych.

W połowie lutego przyszłego roku organizujemy pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Poprowadzi ją ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych na KUL Więcej informacji podamy w późniejszym terminie. Zapisy już przyjmujemy w zakrystii.

Szkoła Modlitwy organizuje pielgrzymkę do Częstochowy na czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w dniu 19 maja. Koszt 60 zł. Zapisy w zakrystii.

czwartek,
26 kwietnia 2018